12/91пн
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
13.05.08 р. Справа № 12/91пн
Господарський суд Донецької області у складі судді Склярук О.І.
при секретарі судового засідання Здоренко В.В.
за участю представників сторін
від позивача – Жолус А.В.
від першого відповідача – Мартинов М.В.
від другого відповідача – Мартинов М.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю “Виннер Алекс Донецк” м.Донецьк
до відповідачів:
- Виконавчого комітету Донецької міської ради
- Донецької міської Ради
про встановлення права оренди
В судовому засіданні оголошувалася перерва з 08.05.2008 року по 13.05.2008 року
СУТЬ СПОРУ
Товариство з обмеженою відповідальністю “Виннер Алекс Донецк” м. Донецьк звернулося до господарського суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Донецької міської ради, Донецької міської Ради про встановлення права оренди землі для будівництва та подальшої експлуатації будівлі магазину з продажу автомобілів, станції технічного обслуговування та гостьової автостоянки орієнтовною площею 0,2784га по Ленінському проспекту у Кіровському районі м. Донецька шляхом підписання прямого договору оренди з Донецьким міською Радою в порядку, встановленому Земельним кодексом України та законом України “Про оренду землі” в редакції, яка діяла на час звернення Товариства з обмеженою відповідальністю “Виннер Алекс Донецк” з заявою до Донецького міського голови, а також просило зобов'язати Донецьку міську раду укласти з ТОВ “Виннер Алекс Донецк” договір оренди земельної ділянки для будівництва та подальшої експлуатації будівлі магазину з продажу автомобілів, станції технічного обслуговування та гостьової автостоянки орієнтовною площею 0,2784га по Ленінському проспекту у Кіровському районі м.Донецька строком на 49 років у відповідності з вимогами законодавства, яке діяло на час звернення товариства з обмеженою відповідальністю “Виннер Алекс Донецк” з заявкою до Донецького міського голови.
В подальшому позивач уточнив другу позовну вимогу та просив суд зобов'язати Донецьку міську Раду надати Товариству з обмеженою відповідальністю “Виннер Алекс Донецк” ( м. Донецьк, вул. Університетська, 95а ЗКПО 32610115) земельну ділянку для будівництва та подальшої експлуатації будівлі магазину з продажу автомобілів, станції технічного обслуговування та гостьової автостоянки, площею 0,2784га по Ленінському проспекту у Кіровському районі м. Донецька в оренду строком на 49 років шляхом укладання прямого договору оренди з Донецькою міською Радою в порядку передбаченому Земельним кодексом України та законом України “Про оренду землі” в редакції яка діяла на час звернення Товариства з обмеженою відповідальністю “Виннер Алекс Донецк” з заявою до Донецького міського голови.
В обгрунтування своїх позовних вимог позивач посилається, що ним до прийняття Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік” була отримана згода та проведена певна робота, яка необхідна для підписання договору оренди земельної ділянки, відмова відповідачів від укладання договору оренди, Конституцію України, Земельний кодекс України та Цивільний кодекс України.
Виконавчий комітет Донецької міської Ради проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись, що на цей час він не є органом, уповноваженим укладати договори оренди земельних ділянок. Відповідно до рішення Донецької міської ради від 28.03.2008 року № 18/12 “Про відміну рішення міської ради від 24.06.2005 року за № 20/16” повноваження виконавчого комітету Донецької міської ради щодо укладання договорів оренди земельних ділянок були передані Донецькій міській Раді.
Другий відповідач - Донецька міська рада проти задоволення позову заперечувала, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, зокрема посилаючись на приписи Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік”.
Донецька міська Рада звернулася з клопотанням щодо залучення до участі у справі управління земельних ресурсів з метою надання пояснення по цій справі.
Представник позивача проти задоволення клопотання заперечував.
Клопотання не задоволено, враховуючи достатність документів.
Розглядаючи вказаний спір господарський суд виходить з наступного
Спірні правовідносини , які виникли між сторонами по цій справі, регулюються, насамперед, Конституцією України, Земельним кодексом України, Законом України “Про оренду землі”, ст.ст. 792-797 ЦК України, а також іншими нормативно-правовими актами.
Стаття 13 та стаття 41 Конституції України встановлюють, що від імені Українського народу право власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах визначених Конституцією . Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. Кожен має право володіти користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Відповідно до частини 1 ст.124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.
Зазначена норма Земельного кодексу України кореспондується з вимогами ч.3 ст.16 Закону України “Про оренду землі”, відповідно до якої необхідною умовою укладання договору оренди землі є згода орендодавця передати земельну ділянку в оренду.
Рішенням виконавчого комітету № 20/16 від 24.06.2005 року Донецька міська Рада делегувала виконавчому комітету Донецької міської Ради повноваження в галузі земельних правовідносин, зокрема, щодо розпорядження землями комунальної власності.
07.04.2006 року позивач звернувся до Донецького міського голови з заявою про надання в оренду земельної ділянки для розміщення об'єкта – салона магазину з продажу автомобілів та СТО за адресою Ленінський проспект, навпроти супермаркета “Метро” рядом з кафе “Міміно”
20.06.2007 року рішенням виконавчого комітету Донецької міської Ради за № 384/19 Позивачу було узгоджено місце розташування будівлі магазину з продажу автомобілів, станції технічного обслуговування та гостьової автостоянки на земельній ділянці загальною орієнтовною площею 0,2132 га по Ленінському проспекту ( навпроти торговельного центру “Метро Кеш єнд Кери” у Кіровському районі, надано дозвіл на проведення проектно-вишукувальних робіт для будівництва вищезазначених об'єктів
На підставі дозволу виконавчого комітету Позивачем видане та погоджено з головним управлінням містобудування та архітектури Донецької міської Ради завдання на розробку обгрунтування, а також отримані відповідні дозволи державних та органів місцевого самоврядування:
- висновок державної експертизи землевпорядної документації від 17.12.2007 року за № 1945
- висновок Головного управління містобудування і архітектури за № 01/14-6957 від 06.12.2007 року
- висновок Донецького міського управління земельних ресурсів за № 01/35-9012 від 04.12.2007р.
- висновок відділу культури Донецької міської Ради за № 01-1/2431з від 05.12.2007 року
- висновок Донецької міської санітарно-епідомологічної станції № 2330\07 від 14.12.2007 р.
- висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області, відділ регуляторної політики від 12.12.2007 року за № 05-105.
- висновок Донецького обласного управління лісового та мисливського господарства від 18.12.2007 року за № 02-411/лг
01.03.2007 р. постійно діючою комісією з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів позивачеві видано акт вибору земельної ділянки
Крім того позивач отримав інші і дозвільні документи державних та органів місцевого самоврядування на розміщення об'єкту забудови на спірній земельній ділянці
Позивач просить суд визнати за ним права оренди земельної ділянки для будівництва та подальшої експлуатації будівлі магазину з продажу автомобілів, станції технічного обслуговування та гостьової автостоянки орієнтовною площею 0,2784га по Ленінському проспекту у Кіровському районі м. Донецька шляхом підписання прямого договору оренди з Донецьким міською Радою в порядку, встановленому Земельним кодексом України та законом України “Про оренду землі” в редакції, яка діяла на час звернення Товариства з обмеженою відповідальністю “Виннер Алекс Донецк” з заявою до Донецького міського голови
Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено право особи звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
За приписом ст.1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи мають право звертатися до господарського суду згідно встановленої підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
За своїм загально правовим змістом вимоги позивача щодо визнання за ним права набуття земельної ділянки в оренду шляхом укладання прямого договору оренди – є засобами захисту цивільних права у вигляді визнання права, передбаченого ст. 16 ЦК України, 20 ГК України та закріпленого ст. 152 Земельного кодексу України.
Статтею 16 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам та порядок передачі земельних ділянок в оренду, визначений ст.ст.123, 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України “Про оренду землі”
В силу ст.124 Земельного кодексу України ( в редакції чинній на час звернення позивача з заявкою до Донецького міського голови) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.
Згідно ст.16 Закону України “Про оренду землі” в редакції законів, які діяли на момент звернення позивача до Донецького міського голови, особа яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву ( клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Кодексу.
Крім того, згідно Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2004 р. № 427 юридична особа, заінтересована у відведенні земельної ділянки, звертається з клопотанням до сільської, селищної, міської ради, районної. Київської чи Севастопольскої міської держадміністрації до повноважень яких належить вирішення питання про вибір земельної ділянки, яка реєструє клопотання в день його подання з присвоєнням реєстраційного номеру, розглядає клопотання і в п'ятиденний термін після реєстрації надсилає постійно діючій комісії з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів ( далі комісія) утвореній відповідною радою або держадміністрацією
Результати роботи комісії оформлюються актом вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів якій підписується головою і членами комісії, скріплюється печатками і разом з матеріалами, що використовуються під час його складання передається юридичній особі для подання до сільської, селищної міської ради, районної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрації з метою прийняття відповідного рішення.
Як зазначалося вище , позивач звернувся до Донецького міського голови з заявою про надання в оренду земельної ділянки
Постійно діюча комісія надала позивачу відповідну згоду.
Але документи так і не були розглянуті з боку другого відповідача з посиланням, що Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік” були внесенні зміни до Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України “Про оренду землі” , згідно яких передання в оренду земельних ділянок здійснюється виключно на конкурсних засадах.
В той же час, згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальністю особи.
Таким чином , прийняття Закону “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України, яким внесено зміни до ст.124 Земельного кодексу України та визначено виключно конкурсні засади передання в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, не є підставою, яка позбавляє позивача пріоритетного права на укладання договору оренди визначеної та погодженої з органом місцевого самоврядування земельної ділянки.
Згідно із загально правового принципу ретроактивності закону, гарантованого ст.58 Конституції України, дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності.
Таким чином, посилання відповідача на неможливість розгляду документів по відведенню земельної ділянки у зв'язку з внесенням змін до Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України “Про оренду землі” є необгрунтованим та таким, що порушує права позивача на оренду земельної ділянки.
Відповідно до п.34 ст.26,п.2. ст.77 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засідання ради –сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування вирішуються в судовому порядку.
Порушені права позивача підлягають захисту способом, передбаченим ст. 152 ЗК України з обов'язковим дотриманням норм чинного законодавства.
Згідно вказаної статті захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється зокрема, шляхом визнання прав, визнання недійсним рішень органів місцевого самоврядування, а також застосування інших, передбачених законом, способів, у тому числі шляхом поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, в судовому порядку, що передбачено п.2 ст. 77 Закону України “Про місцеве самоврядування”
Судом з'ясовано, що позивач звернувся до відповідача у встановленому законом порядку з клопотанням про надання земельної ділянки в оренду з наданням для цього всіх необхідних документів.
Таким чином бездіяльність відповідача на даний час щодо оформлення документів на відведення земельної ділянки в оренду позивачу є такою, що не відповідає законодавству.
З огляду на вище викладене та з урахуванням вимог ст. 58 Конституції України, ст.16 Закону України “Про оренду землі , ст.124 Земельного кодексу України, позивач має право на проведення дій, пов'язаних з переданням в оренду спірної земельної ділянки на засадах, встановлених у вищевказаних актах в редакції чинній на момент звернення з заявою до Донецького міського голови, а перша позовна вимога є такою, що підлягає задоволенню.
Згідно ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначені умов договору з урахуванням цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до ст. 187 Господарського кодексу України спори, що вникають при укладання господарських договорів за державним замовленням або договорів укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
За приписом ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язковим для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
За змістом ст.124 Земельного кодексу України у разі прийняття рішення органом місцевого самоврядування про передачу в оренду земельної ділянки обов'язком є укладання договору оренди земельної ділянки.
Враховуючи факт надання згоди постійно діючої комісії з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів на забудову спірної земельної ділянки, суд приходить до висновку про обов'язковість укладання відповідного договору оренди земельної ділянки між сторонами.
За таких обставин , враховуючи, що бездіяльність другого відповідача в укладанні договору оренди порушує право позивача на оренду цієї земельної ділянки, позов в частині вимог зобов'язати Донецьку міську Раду надати Товариству з обмеженою відповідальністю “Виннер Алекс Донецк” ( м. Донецьк, вул. Університетська, 95а, ЗКПО 32610115) земельну ділянку для будівництва та подальшої експлуатації будівлі магазину з продажу автомобілів, станції технічного обслуговування та гостьової автостоянки, площею 0,2784га по Ленінському проспекту у Кіровському районі м.Донецька в оренду строком на 49 років шляхом укладання прямого договору оренди з Донецькою міською Радою в порядку передбаченому Земельним кодексом України та законом України “Про оренду землі” в редакції яка діяла на час звернення Товариства з обмеженою відповідальністю “Виннер Алекс Донецк” з заявою до Донецького міського голови є таким, що підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене інші доводи другого відповідача судом до уваги не приймаються.
Що стосується позовних вимог до першого відповідача то суд в задоволені вимог саме до Виконавчого комітету Донецької міської Ради відмовляє, так як на цей час він не є органом, уповноваженим укладати договори оренди земельних ділянок. Відповідно до рішення Донецької міської ради від 28.03.2008 року № 18/12 “Про відміну рішення міської ради від 24.06.2005 року за № 20/16” повноваження виконавчого комітету Донецької міської ради щодо укладання договорів оренди земельних ділянок були передані Донецькій міській Раді.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 1, 12, 33,43,49, 82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “ Виннер Алекс Донецк” м. Донецьк до Донецької міської Ради задовольнити повністю
Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю “ Виннер Алекс Донецк” право на оренду землі для будівництва та подальшої експлуатації будівлі магазину з продажу автомобілів, станції технічного обслуговування та гостьової автостоянки орієнтовною площею 0,2784га по Ленінському проспекту у Кіровському районі м. Донецька шляхом підписання прямого договору оренди з Донецьким міською Радою в порядку, встановленому Земельним кодексом України та законом України “Про оренду землі” в редакції, яка діяла на час звернення Товариства з обмеженою відповідальністю “Виннер Алекс Донецк” з заявою до Донецького міського голови
Зобов'язати Донецьку міську Раду надати Товариству з обмеженою відповідальністю “Виннер Алекс Донецк” ( м. Донецьк, вул. Університетська, 95а ЗКПО 32610115) земельну ділянку для будівництва та подальшої експлуатації будівлі магазину з продажу автомобілів, станції технічного обслуговування та гостьової автостоянки, площею 0,2784га по Ленінському проспекту у Кіровському районі м. Донецька в оренду строком на 49 років шляхом укладання прямого договору оренди з Донецькою міською Радою в порядку передбаченому Земельним кодексом України та законом України “Про оренду землі” в редакції яка діяла на час звернення Товариства з обмеженою відповідальністю “Виннер Алекс Донецк” з заявою до Донецького міського голови.
В задоволені позовних вимог до Виконавчого комітету Донецької міської Ради відмовити
Повний текст рішення підписано 15.05.2008 р.
Суддя
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2008 |
Оприлюднено | 30.05.2008 |
Номер документу | 1654791 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні