5024/547/2011
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" липня 2011 р. Справа № 5024/547/2011
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Т.А Величко,
суддів: Бойко Л. І., Таран С. В.;
при секретарі Павлюк О. М.
за участю представників сторін:
від позивача – Вічна І.М.;
від відповідача – Корнєєв М.П.;
розглянувши апеляційну скаргу ТОВ “Нижньосірогозький сільськогосподарський оздоровчий дитячий заклад “Дельфін”
на рішення господарського суду Херсонської області від 19.05.2011р., підписане 31.05.2011р.
по справі № 5024/547/2011
за позовом ТОВ „Дружба - 5”
до ТОВ “Нижньосірогозький сільськогосподарський оздоровчий дитячий заклад “Дельфін”
про визнання недійсними рішень загальних зборів та змін до статуту
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Херсонської області від 19.05.2011р. (суддя Гридасов Ю. В.) задоволено позовні вимоги ТОВ „Дружба - 5” до ТОВ “Нижньосірогозький сільськогосподарський оздоровчий дитячий заклад “Дельфін”. Визнано недійсними рішення зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Нижньосірогозький сільськогосподарський оздоровчий дитячий заклад "Дельфін", оформлені протоколом № 2 від 24 грудня 2010 року, протоколом № 1 від 21 січня 2011 року; визнано недійсними з моменту державної реєстрації зміни до Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Нижньосірогозький сільськогосподарський оздоровчий дитячий заклад "Дельфін", затвердженні рішенням зборів учасників від 21 січня 2011 року; стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Нижньосірогозький сільськогосподарський оздоровчий дитячий заклад "Дельфін" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Дружба-5" 85грн. 00коп. витрат по сплаті державного мита, 236грн.00коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Суд встановив, що збори учасників ТОВ НСОДЗ “Дельфін” від 24 грудня 2010 року проведено з порушенням вимог частини 5 ст. 61 Закону України “Про господарські товариства” та пунктів 5.8., 5.9. Статуту товариства - відповідача. Виключення учасника з товариства за його усною заявою законодавством не передбачено. При виключенні ТОВ “Дружба-5” із складу учасників ТОВ НСОДЗ “Дельфін”(протокол від 24.12.2010 р.) та при прийнятті рішень про внесення змін до Статуту Відповідача (протокол від 21.01.2011 р.), відповідачем не було дотримано порядку скликання зборів, збори не були правомочними, виключення позивача відбулося за відсутності передбачених законом підстав.
ТОВ НСОДЗ “Дельфін” звернулося з апеляційною скаргою, в якій порушено питання про скасування судового рішення і відмову в задоволенні позовних вимог з мотивів неправильного застосування господарським судом норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів, перевіривши наявні матеріали справи (фактичні обставини справи) на предмет правильності їх юридичної оцінки господарським судом та заслухавши пояснення присутніх в засіданні представників сторін, дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з такого.
Як свідчать матеріали справи і це встановлено господарським судом, позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю “Дружба - 5” (правонаступник СТОВ “Дружба”) є учасником ТОВ НСОДЗ “Дельфін” із розміром вкладу 38 544,00 грн., що складає 7,3% статутного фонду.
24.12.2010р. відбулися загальні збори ТОВ НСОДЗ “Дельфін” з порядком денним: Про виконання обов'язків з утримання ТОВ НСОДЗ “Дельфін”.
Заслухавши і обговоривши інформацію директора закладу та заяву директора ТОВ “Дружба - 5” про те, що господарство немає можливості і не буде приймати участі в діяльності закладу і про виключення ТОВ “Дружба - 5” зі складу учасників, загальні збори прийняли рішення:
1. Інформацію директора ТОВ НСОДЗ “Дельфін” Єсена Л.В. прийняти до відома.
2. Виходячи з приписів п. 7 ч. 4 ст. 145 ЦК України, задовольнити усну заяву директора ТОВ “Дружба - 5” Нишпора В. В. і вивести ТОВ “Дружба - 5” зі складу учасників ТОВ НСОДЗ “Дельфін”.
3. За зверненням ТОВ “Дружба - 5” як бувшого учасника ТОВ, про виплату йому вартості частки майна, пропорційній йому частці у статутному капіталі товариства, сплатити йому його частку у розмірі, внесеному ним як учасником товариства до статутного капіталу ТОВ НСОДЗ “Дельфін”.
21.01.2011р. відбулися загальні збори ТОВ НСОДЗ “Дельфін” з порядком денним:
1. Про внесення змін до Статуту ТОВ НСОДЗ “Дельфін”.
2. Затвердження змін до Статуту ТОВ НСОДЗ “Дельфін”.
3. Затвердження „Положення про оздоровлення та відпочинок дітей у ТОВ НСОДЗ “Дельфін”.
Рішенням загальних зборів були схвалені пропозиції директора ТОВ НСОДЗ “Дельфін” по внесенню змін до Статуту товариства в зв'язку із виведенням ТОВ “Дружба - 5” зі складу учасників щодо розподілу статутного капіталу.
Листом від 04.02.2011р. вих. № 10 ТОВ НСОДЗ “Дельфін” повідомило директора ТОВ “Дружба - 5” про те, що рішенням загальних зборів учасників ТОВ НСОДЗ “Дельфін” від 24.12.2010р. задоволено його усну заяву, зроблену на цих зборах, щодо виведення ТОВ “Дружба - 5” зі складу учасників товариства. Загальними зборами учасників товариства від 21.01.2011р. вказане рішення не змінювалося і таким чином вступило в законну силу. За рішенням загальних зборів учасників заклад у двомісячний термін виплатить ТОВ “Дружба - 5” як бувшому учаснику, вартість частини майна, пропорційну його частці у статутному капіталі в розмирі, внесеному до статутного фонду.
З посиланням на те, що при виключенні ТОВ “Дружба - 5” зі складу учасників ТОВ НСОДЗ “Дельфін” (протокол від 24.12.2010р.) та при прийнятті рішень про внесення змін до Статуту відповідача (протокол від 21.01.2011р.) відповідачем не було дотримано порядку скликання зборів, збори не були правомочними, виключення позивача відбулося за відсутності передбачених законом підстав, ТОВ “Дружба - 5” звернулося до господарського суду з вимогами про визнання вказаних рішень зборів учасників недійсними і про визнання недійсними з моменту державної реєстрації змін до Статуту ТОВ НСОДЗ “Дельфін”. Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є:
- прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (ст. ст. 41, 42, 59, 60 ЗУ „Про господарські товариства”);
- прийняття загальними зборами рішення про заміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації (ст. ст. 40, 45 ЗУ „Про господарські товариства”).
Для визнання недійсними рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника товариства.
Колегія суддів вважає мотивованим та обґрунтованим висновок суду першої інстанції про наявність фактичних та правових підстав для задоволення позову з огляду на те, що при виключенні ТОВ “Дружба - 5” зі складу учасників ТОВ НСОДЗ “Дельфін” та при прийнятті рішення про внесення змін до Статуту відповідача, останнім не було дотримано порядку скликання зборів, збори були неправомочними, виключення позивача відбулося за відсутності передбачених законом питань.
Відповідно до ст. 61 ЗУ „Про господарські товариства” про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.
Питання розгляду усної заяви директора ТОВ “Дружба - 5” про вихід зі складу учасників ТОВ НСОДЗ “Дельфін” до порядку денного не включалося, з участю директора ТОВ “Дружба - 5” не вирішувалося включення цього питання на розгляд із ним не вирішувалося.
Ст. 148 ЦК України та п. 4.1 „т” Статуту відповідача передбачено, що учасник має право вийти з товариства в установленому порядку, незалежно від згоди на це інших учасників, повідомивши про свій вихід у письмовій формі не пізніше ніж за три місяці до виходу. При цьому, учасник, який виходить з ТОВ, має право одержати вартість частки майна, пропорційну його частці у статутному фонді товариства. Умови виходу з товариства обговорюється між учасником і товариством.
Чинне законодавство не пов'язує вихід зі складу учасників товариства ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів. У зв'язку з цим моментом виходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органами зв'язку (п. 28 Постанови ВСУ від 24.10.2008р. № 13 „Про практику розгляду судами корпоративних спорів”).
Даних про те, що ТОВ “Дружба - 5” було подано заяву про вихід із складу учасників ТОВ НСОДЗ “Дельфін” матеріали справи не містять, а оскаржуване рішення загальних зборів ТОВ НСОДЗ “Дельфін” (протокол № 2 від 24.12.2010р.) вбачається, що питання виходу позивача зі складу учасників було розглянуто за його усною заявою і при його відсутності. Про прийняття рішення про його вихід із складу учасників ТОВ позивачу стало відомо з листа від 04.02.2011р. вих. № 10.
Відповідно до ст. 64 ЗУ „Про господарські товариства” учасника товариства з обмеженою відповідальністю, який систематично не виконує або неналежним чином виконує обов'язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства, може бути виключено з товариства на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють в сукупності більш як 50 % загальної кількості голосів учасників товариства. При цьому, на зборах має бути доведено, які саме обов'язки порушив учасник, і це обов'язково має відображатися в протоколі зборів.
Наслідком прийняття рішення про виключення учасника з товариства є внесення відповідних змін до установчих документів та вирішення питання щодо частки учасника, якою виключають, у порядку, встановленому ст. ст. 54 і 55 ЗУ „Про господарські товариства”.
Як підставно вказав господарський суд, виключення учасника з товариства за його усною заявою законодавством не передбачено, оскільки виключення за своєю суттю є санкцією, яка застосовується за рішенням загальних зборів за наявності передбачених законом підстав.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що рішення господарського суду Херсонської області від 19.05.2011р. в даній справі прийняте при належному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи та у відповідності до норм матеріального та процесуального права, підстави для скасування рішення відсутні, у зв'язку з чим апеляційна скарга відповідача задоволенню не підлягає.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 99, 101, 103-105 ГПК України,
колегія суддів постановила:
Рішення господарського суду Херсонської області від 19.05.2011р. у справі № 5024/547/2011 залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя Т.А. Величко
судді : Л. І. Бойко
С. В. Таран
Повний текст складено та підписано 05.07.2011р.
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 05.07.2011 |
Оприлюднено | 12.07.2011 |
Номер документу | 16717434 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Величко Т.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні