Рішення
від 06.05.2008 по справі 9/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

9/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

 

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

  

06 травня 2008 р.   Справа № 9/23   

Господарський суд Івано-Франківської області у складі суду: судді Фанди Оксани Михайлівни при секретарі судового засідання Олейняш  Еліні Михайлівні розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали  справи

за позовом  ТзОВ "МАКС",  вул. Шухевичів, 14, м. Івано-Франківськ,76018

до відповідача  Івано-Франківської  міської  ради,  вул.Грушевського,21, м. Івано-Франківськ,76018

про спонукання до внесення змін у договір оренди

За участю представників сторін:

Від позивача:  Зеркевич Андрій Васильович, ( довіреність б/н  від 22.01.08 року)

Від відповідача:  Кедик Надія Степанівна - спеціаліст юридичного відділу, ( довіреність № 1085/05-17/07-в  від  24.07.06 року)

СУТЬ СПОРУ:  Заявлено вимогу про укладення договору  про внесення змін до договору оренди землі від 17.08.06 року  в редакції, запропонованій позивачем.

          Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задоволити. В обґрунтування заявлених позовних вимог представник позивача зазначив наступне.

          17.08.06 року між Івано-Франківською міською радою ( орендодавець) та ТзОВ «Макс» (орендар) укладено договір оренди землі, посвідчений приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Данилів Т. Д., зареєстровано в реєстрі за № 663-Д ( договір зареєстрований у  Івано-Франківському міському відділі Івано-Франківської регіональної  філії центру ДЗК при Держкомземі України, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 18.10.06 року № 040629400379).

          Відповідно до п. 1 вказаного договору орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування торгового павільйону «1+1», який знаходиться по вул. Г. Мазепи, 35.

          Позивач звернувся із заявою про надання дозволу на проведення проектно-пошукових робіт для будівництва торгово-офісних приміщень на місці власного торгового павільйону та літнього майданчика по вул.  Г. Мазепи, 35.

          29.11.07 року виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради прийняв рішення № 568, п. 1.15 якого надано дозвіл на проведення проектно-пошукових робіт на орендованій земельній ділянці ТзОВ «Макс»- для будівництва торгово-офісних приміщень на місці власного торгового павільйону та літнього майданчика по вул. Г. Мазепи, 35.

          22.01.08 року ТзОВ «Макс» на адресу Івано-Франківської міської ради було направлено заяву про внесення змін до договору оренди. До заяви було додано додаток –Угоду № 1 про внесення змін до договору оренди землі, відповідно до якого було запропоновано внести зміни у договір оренди шляхом викладення пунктів 1 і 6 Договору в наступній редакції:

          «п. 1. Орендодавець на підставі п. 1.33 рішення ІV сесії Івано-Франківської міської ради 5-го демократичного скликання від 06.07.06 року «Про передачу земельних ділянок і оренду для підприємницької діяльності та продовження термінів оренди земельних ділянок»надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва торгово-офісних приміщень на місці власного торгового павільйону та літнього майданчика по вул. Г. Мазепи, 35.

          п. 6. Договір укладено на три роки. Після закінчення строку договору оренди Орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше як за тридцять днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.»

          Представник позивача зазначив, що станом на сьогоднішній день заява ТзОВ «Макс» залишена без розгляду.

          Представник позивача також вказав, що ТзОВ «Макс» продовжує користуватися орендованою земельною ділянкою і сплачувати орендну плату за її використання.

          Позивачу надано дозвіл на проведення проектно-пошукових робіт на орендованій земельній ділянці для будівництва торгово-офісних приміщень, а тому є необхідність  змінити мету використання земельної ділянки та продовжити термін дії договору оренди землі від 17.08.06 року на три роки, адже на виготовлення усієї необхідної документації та на отримання необхідних дозволів  та проведення самих будівельних робіт по будівництву торгово-офісних приміщень необхідно досить тривалий час.

          Із посиланням на норми ст. 2, 13, 30 Закону України «Про оренду землі», ст. 651 Цивільного кодексу України представник позивача вказав,  що Івано-Франківська міська рада безпідставно залишила без розгляду заяву ТзОВ «Макс»про внесення змін у договір оренди землі, що суперечить рішенню виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 29.11.07 року, яке є обов»язковим до виконання.

          Представник відповідача    Івано-Франківської міської ради позовні вимоги заперечив та просив суд в їх задоволенні відмовити.  В обґрунтування заявлених заперечень представник відповідача   вказав наступне.

          Відповідно до рішення  № 568 від 29.11.07 року позивачу  надано дозвіл на проведення проектно-пошукових робіт на орендованій земельній ділянці  - для будівництва торгово-офісних приміщень, тобто надано лише право на проведення проектно-пошукових робіт.

          В той же час виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради не приймав рішення про будівництво ТзОВ «Макс» торгово-офісних приміщень по вул. Г. Мазепи, 35.

          Представник відповідача зазначив, що відповідно  до ст. 24 Закону України «Про планування і забудову територій» для здійснення будівництва юридичною особою міська рада повинна прийняти рішення про надання  земельної ділянки для розміщення  об»єкта містобудування в порядку, визначеному чинним законодавством.

          Земельна ділянка по вул. Г. Мазепи, 35 надавалась позивачу для обслуговування торгового павільйону «1+1», а не для здійснення будівництва.

          Із посиланням на ст. 123, 124, 151 Земельного кодексу України представник відповідача зазначив, що погодження місць розташування об»єктів, розмірів, передбачуваних для вилучення земельних ділянок та умов їх відведення провадиться відповідними сільськими, селищними, міськими радами.

          Позивач не звертався до Івано-Франківської міської ради з клопотанням про погодження місця розташування об»єкта.

          Представник відповідача також зазначив, що позивачем не дотримано порядку одержання дозволу на будівництво згідно вимог чинного законодавства та не отримано дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки для будівництва торгово-офісних приміщень.

          Відповідно до ст. 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з   урахуванням   вимог  цього  Кодексу,  інших  актів  цивільного законодавства,  звичаїв  ділового  обороту,  вимог  розумності  та справедливості.

           Представник відповідача також зазначив, що зміни, які просить внести позивач у договір оренди землі, а саме, надання земельної ділянки для будівництва торгово-офісних приміщень на місці власного торгового павільйону, не є істотними умовами договору, а тому не є обов»язковими для внесення у договір.

          Представник відповідача зазначив, що  оскільки необхідною умовою  укладення та поновлення договору оренди землі, яка перебуває у комунальній власності, є наявність відповідного рішення органу місцевого самоврядування, то зобов»язання цього органу укласти чи поновити договір оренди земельної ділянки за відсутності такого рішення є порушенням виключного права міської ради як органу місцевого самоврядування передбаченого Конституцією України ( ст. 13) на здійснення права власності від імені українського народу та управління землями, яке підлягає захисту.

          Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив, що  17.08.06 року між Івано-Франківською міською радою ( орендодавець) та ТзОВ «Макс» ( орендар) укладено договір оренди землі, посвідчений приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Данилів Т. Д., зареєстровано в реєстрі за № 663-Д ( договір зареєстрований у  Івано-Франківському міському відділі Івано-Франківської регіональної  філії центру ДЗК при Держкомземі України, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 18.10.06 року № 040629400379).

          Приписи ст. 13 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах визначених Конституцією.

          Відповідно до ст. 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об»єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень  шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються в судовому порядку.

          Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права  власності  та права  користування  земельними  ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням  органів  виконавчої  влади  або органів   місцевого   самоврядування   в   межах  їх  повноважень, визначених цим Кодексом.

          В силу ст.  124 Земельного кодексу України передача в оренду  земельних  ділянок,  що  перебувають  у державній  або  комунальній  власності,  здійснюється  на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу  місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Так, відповідно до п. 1  договору оренди землі від 17.08.06 року орендодавець на підставі п. 1.33 рішення ІV сесії Івано-Франківської міської ради V демократичного скликання від 06.07.06 року «Про передачу земельних ділянок в оренду для підприємницької діяльності та продовження термінів оренди земельних ділянок» надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування торгового павільйону «1+1», який знаходиться по вул. Г. Мазепи, 35.

          Відповідно до п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею  0, 0216 га, відповідно до плану ( схеми) розташування, що додається.

          Судом встановлено, що ТзОВ «Макс»продовжує користуватися орендованою земельною ділянкою і сплачувати орендну плату за її використання, що не заперечується сторонами.

          Судом встановлено, що позивач звернувся із заявою про надання дозволу на проведення проектно-пошукових робіт для будівництва торгово-офісних приміщень на місці власного торгового павільйону та літнього майданчика по вул. Г. Мазепи, 35.

          29.11.07 року виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради прийняв рішення № 568, п. 1.15 якого надано дозвіл на проведення проектно-пошукових робіт на орендованій земельній ділянці ТзОВ «Макс» - для будівництва торгово-офісних приміщень на місці власного торгового павільйону та літнього майданчика по вул.  Г. Мазепи, 35.

                    Відповідно до ч. 2 ст. 31 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів  міських  рад (за  винятком міст  районного значення),  крім повноважень,  зазначених у пункті "б" частини першої цієї статті, належить також видача забудовникам архітектурно-планувальних    завдань    та   технічних   умов   на проектування,  будівництво,  реконструкцію  будинків   і   споруд, благоустрій територій та надання дозволу на проведення цих робіт.

          Отже,  рішення виконавчого комітету Івано - Франківської міської ради від 29.11.07 року № 568 щодо надання дозволу  на проведення проектно - пошукових робіт позивачу є таким, що відповідає  нормам  чинного  законодавства та в силу  ч. 1 ст. 73  Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні " є  обов"язковим для виконання .

          22.01.08 року  ТзОВ «Макс» на адресу Івано-Франківської міської ради було направлено заяву про внесення змін до договору оренди. До заяви було додано додаток –  Угоду № 1 про внесення змін до договору оренди землі, відповідно до якого було запропоновано внести зміни у договір оренди шляхом викладення пунктів 1 і 6 Договору в наступній редакції:

          «п. 1. Орендодавець на підставі п. 1.33 рішення ІV сесії Івано-Франківської міської ради 5-го демократичного скликання від 06.07.06 року «Про передачу земельних ділянок і оренду для підприємницької діяльності та продовження термінів оренди земельних ділянок» надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва торгово-офісних приміщень на місці власного торгового павільйону та літнього майданчика по вул. Г. Мазепи, 35.

          п. 6. Договір укладено на три роки. Після закінчення строку договору оренди Орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше як за тридцять днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.»

Відповідно до ч. 1 ст. 648 Цивільного кодексу України зміст договору,  укладеного  на  підставі  правового  акта органу  державної влади,  органу влади Автономної Республіки Крим, органу  місцевого   самоврядування,   обов'язкового   для   сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.

          Згідно п. 1 договору оренди землі від 17.08.06 року спірна  земельна ділянка була передана для обслуговування торгового павільйону. Оскільки рішенням  виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради  № 568 від 29.11.07 року позивачу  надано дозвіл на проведення проектно-пошукових робіт на орендованій земельній ділянці  для будівництва торгово-офісних приміщень, та виходячи  з приписів  норм  Закону України "Про оренду  землі " та Господарського кодексу України,    є  необхідним  внесення змін до договору оренди землі від 17.08.06 року  з метою приведення його у відповідність до норм чинного законодавства України та рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради  від 29.11.07 року № 568. Отже, суд дійшов висновку, що  позивач ТзОВ «Макс»правомірно звернувся до відповідача Івано-Франківської міської ради про внесення змін до договору оренди землі.

          Слід зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 19 Земельного кодексу України землі    України   за   основним   цільовим   призначенням поділяються на такі категорії:      а) землі сільськогосподарського призначення;      б) землі житлової та громадської забудови;      в) землі  природно-заповідного  та  іншого  природоохоронного призначення;      г) землі оздоровчого призначення;      ґ) землі рекреаційного призначення;      д) землі історико-культурного призначення;      е) землі лісового фонду;      є) землі водного фонду;      ж) землі   промисловості,  транспорту,  зв'язку,  енергетики, оборони та іншого призначення.

           Оскільки орендована земельна ділянка була надана позивачу для обслуговування торгового павільйону «1+1», то з врахуванням положень ст. 19 Земельного кодексу  України вона відноситься виключно до земель житлової та громадської забудови. А відповідно, змінювати її цільове призначення не має необхідності. Проведення реконструкції та будівництво об'єктів нерухомого майна можна проводити виключно на землях житлової та громадської забудови.

          Щодо внесення змін до договору оренди землі стосовно строку, то слід зазначити наступне.

          Відповідно до п. 6 договору оренди землі від 17.08.06 року  договір укладено на один рік. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк.

          На даний час  позивач є належним  користувачем (орендарем) спірної земельної ділянки, що не заперечується представником відповідача.

          Як вже було зазначено вище, рішенням  виконавчого комітету  Івано-Франківської міської ради  від 29.11.07 року № 568, зокрема  п. 1.15, позивачу  надано дозвіл на проведення проектно-пошукових робіт на орендованій земельній ділянці  для будівництва торгово-офісних приміщень.

          Оскільки на виготовлення всієї необхідної документації, отримання дозволів та безпосередньо виконання будівельних робіт   необхідний тривалий час, то суд дійшов висновку про можливість продовження  строку дії договору оренди землі  на три роки.

Питання  внесення змін до договору регулюється наступними нормами чинного законодавства.

           Відповідно до ч. 1, 2 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за  згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.   Договір  може  бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у  разі  істотного  порушення  договору другою  стороною  та в інших випадках,  встановлених договором або законом.

          Відповідно до ч. 1-4 ст. 188 Господарського кодексу України  зміна    та    розірвання    господарських   договорів   в односторонньому порядку не допускаються,  якщо інше не передбачено законом або договором.   Сторона  договору,  яка  вважає  за  необхідне змінити або розірвати договір,  повинна надіслати  пропозиції  про  це  другій стороні за договором.  Сторона  договору,  яка  одержала  пропозицію про зміну чи розірвання  договору,  у  двадцятиденний  строк  після   одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.   У   разі   якщо   сторони  не  досягли  згоди  щодо  зміни (розірвання)  договору  або  у  разі   неодержання   відповіді   у встановлений   строк   з   урахуванням   часу   поштового   обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

          Представником відповідача не подано суду доказів направлення відповіді позивачу на заяву про внесення змін до договору оренди землі.

          Частина 6 ст. 93 Земельного кодексу України вказує, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

          Ст. 30 Закону України «Про оренду землі»вказує, що зміна умов договору оренди  землі  здійснюється  за  взаємною згодою сторін.      У разі  недосягнення  згоди  щодо  зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

          Відповідно до ст. 35 Закону України «Про оренду землі» спори, пов'язані  з  орендою  землі,  вирішуються  у судовому порядку.

          Відповідно до ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України якщо  договір  змінюється або  розривається у судовому порядку,  зобов'язання змінюється або припиняється з  моменту  набрання  рішенням  суду  про  зміну  або розірвання договору законної сили.

          Аналогічне положення визначено  ч. 5 ст. 188 Господарського кодексу України.

          Стаття 2 Закону України “Про судоустрій України” встановлює, що суд, здійснюючи правосуддя, на засадах верховенства права забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави.

          Відповідно до частини першої ст. 6 Закону України “Про судоустрій України” усім суб'єктам правовідносин гарантується захист їх прав, свобод і законних інтересів незалежним і неупередженим судом, утвореним відповідно до закону.

          Згідно з п. 5 частини першої ст. 3 Цивільного кодексу України  однією з основних засад цивільного законодавства є судовий захист цивільного права та інтересу.

          Частина перша ст. 16 Цивільного кодексу України  передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового  права та інтересу.

          Таким чином, звернення особи до суду за захистом своїх прав, свобод і законних інтересів гарантовано законодавством України .

          При цьому, частиною 3 ст.16 Цивільного кодексу України , передбачається,  що суд при дослідженні і встановленні дійсних обставин справи може відмовити особі(позивачу) у захисті , не застосовуючи  жоден із перерахованих у вказаній нормі способів, у випадку зловживання своїми правами.

          Відповідачем  не доведено жодної  із визначених ст. 13 Цивільного кодексу України  форм зловживання правом, яке вчинено б позивачем.

          Натомість, саме недотримання відповідачем норм Конституції України , Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та норм земельного законодавства призвело до порушення прав позивача.

          Отже, заперечення відповідача безпідставні.

За наведених обставин суд дійшов висновку про порушення прав позивача, а отже, обгрунтованість позовних вимог. Позов підлягає задоволенню.

          Судові витрати відповідно до вимог ст. 49 ГПК України слід відшкодувати позивачу з відповідача.

        Керуючись ст. 13, 124, 142-145 Конституції України, ст. 26, 31  Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст. 16, 30, 35  Закону України " Про оренду землі ", ст. 3, 13, 16, 648, 651  Цивільного кодексу України,  ст. 188 Господарського кодексу України , ст.  19, 20, 93, 116, 124    Земельного кодексу України ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов задоволити.

         Укласти договір  про внесення змін до договору оренди землі від 17.08.06 року, укладений між Івано-Франківською міською радою та ТзОВ "Макс"  в наступній редакції:

Договір

про внесення змін до договору оренди землі

від 17.08.06 року

                                                                      м. Івано-Франківськ

       Ми, що нижче зазначені: Івано-Франківська міська ради, код 20568100, яка знаходиться в м. Івано-Франківську по вул. Грушевського, 21, в особі голови Анушкевичуса Віктора Андрюсовича, що діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", іменований надалі Орендодавець,

та Товариство з обмеженою відповідальністю "Макс", код ЄДРПОУ 19391753, яке розташоване в м. Івано-Франківську, по вул. Шухевичів, 14, в особі директора Ткачіва Дмитра Михайловича, що мешкає в м. Івано-Франківськ, вул. Шухевичів, 14, кв. 12 та діє на підставі Статуту товариства з обмеженою відповідальністю "Макс", зареєстрованого виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради 06.03.06 року, запис № 11191050002000849, іменований надалі Орендар, уклали цей договір про нижченаведене:

1. Сторони домовились внести зміни у договір оренди землі від 17.08.06 року посвідченого приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Данилів Т.Д., зареєстровано в реєстрі за № 663-Д ( державна реєстрація від 18.10.06 року № 040629400379) шляхом викладення пунктів 1 і 6 Договору у такій редакції:

«п. 1. Орендодавець на підставі п. 1.33 рішення ІV сесії Івано-Франківської міської ради 5-го демократичного скликання від 06.07.06 року «Про передачу земельних ділянок в оренду для підприємницької діяльності та продовження термінів оренди земельних ділянок»надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва торгово-офісних приміщень на місці власного торгового павільйону та літнього майданчика по вул. Г. Мазепи, 35.

п. 6. Договір укладено на три роки. Після закінчення строку договору оренди Орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше як за тридцять днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.»

2. Інші пункти договору оренди землі від 17.08.06 року залишити без змін.

3. Договір складений в двох оригінальних примірниках по одному для кожної сторони, що мають однакову юридичну силу.

            Стягнути з відповідача Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76018 на користь позивача ТзОВ "Макс",  вул. Шухевичів, 14, м. Івано-Франківськ,76018  ( ід. код. 19391753): 85 грн. - витрат по сплаті державного мита та 118 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

 

Суддя                                                            Фанда Оксана Михайлівна

                                                  рішення виготовлено та підписано 15.05.08 року

Виготовлено в АС "Діловодство суду" Олейняш  Е.М.

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення06.05.2008
Оприлюднено04.06.2008
Номер документу1674275
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —9/23

Ухвала від 13.01.2010

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Алексєєв М.В.

Ухвала від 19.03.2010

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бондаренко Г.П.

Ухвала від 03.06.2010

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ковальчук Тетяна Іванівна

Ухвала від 30.03.2010

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ковальчук Тетяна Іванівна

Ухвала від 25.08.2010

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ковальчук Тетяна Іванівна

Ухвала від 02.02.2010

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ковальчук Тетяна Іванівна

Ухвала від 26.04.2010

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ковальчук Тетяна Іванівна

Ухвала від 07.05.2010

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Гевко В.Л.

Ухвала від 23.04.2010

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Гевко В.Л.

Ухвала від 21.05.2010

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Гевко В.Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні