КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙН ИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.06.2011 № 1/88
Київський апеляційний гос подарський суд у складі коле гії суддів:
головуючого: Корсак а В.А.
суддів:
За участю представників:
від позивача: ОСОБА_1. - за довіреністю,
від відповідача: ОС ОБА_2 - за довіреністю,
розглянувши у відкритому с удовому засіданні апеляційн у скаргу Товариства з обмеже ною відповідальністю «Уник ом-сервіс» на рішення Господарського суду м.Киє ва від 25.03.2011 у справі № 1/88 9 (суддя - Мельник В.І.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальніст ю «Уником-сервіс»
до Спільного під приємства з іноземними інвес тиціями у формі товариства з обмеженою відповідальністю «Опалубочні системи АБ Паша л»
про визнання нед ійсним третейського застере ження
ВСТАНОВИВ:
В лютому 2011 року позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до відповідача про визнання не дійсним третейського застер еження, викладеного у п. 6.1, 6.2 дог овору оренди №3170 від 05.08.2010.
Рішенням Господарського с уду міста Києва від 25.03.2011 у задо воленні позовних вимог відмо влено повністю.
Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляц ійною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду міста Києва від 25.03.2011 у справі № 1/88 скасувати, постановити нов е рішення яким позовні вимог и задовольнити.
Апеляційна скарга обґрунт ована тим, що рішення суду пер шої інстанції прийнято з пор ушенням норм матеріального п рава.
Скаржник зазначає, що під ча с укладення цього третейсько го застереження сторонами бу ли допущені численні порушен ня закону, в тому числі ст. 5 Зак ону «Про третейські суди», ч. 1 -3 ст. 124 Конституції України.
Відповідач письмового від зиву суду не надав, в судовому засіданні представник відпо відача заперечив проти вимог апеляційної скарги, просить залишити її без задоволення , рішення без змін.
Розглянувши подану апеляц ійну скаргу, дослідивши обст авини справи, зібрані докази та заслухавши пояснення пре дставників сторін, колегія п риходить до висновку про те, щ о апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а ос каржуване рішення місцевого господарського суду підляга є зміні з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 05.08.2010 між позивачем та в ідповідачем було укладено до говір оренди №3170, на підставі я кого відповідач передав пози вачу у строкове платне волод іння та користування, опалуб ку, а позивач зобов'язався спл ачувати за дане майно кошти, н а умовах та в строки визначен і договором оренди.
Згідно пунктів 6.1 та 6.2 догово ру оренди, які позивач просит ь визнати недійсними, сторон и домовились, що всі протиріч чя та розбіжності, які виникн уть при виконанні договору ч и у зв'язку з ним, будуть, по мож ливості, вирішуватись шляхом переговорів між сторонами (п . 6.1 договору оренди).
Відповідно до п. 6.2 договору о ренди, всі невирішені шляхом переговорів спори, розбіжно сті та вимоги, які виникнуть п о цій угоді чи у зв'язку з ним, в тому числі які стосуються йо го виконання, порушення, прип инення або недійсності, підл ягають розгляду у постійно д іючому Третейському суді при Українському національному комітеті Міжнародної торгов ої палати згідно з його регла ментом. Рішення третейського суду є остаточним та обов'язк овим для обох сторін. Місце пр оведення засідання третейсь кого суду -м. Київ. Склад суду - о дноособовий арбітр, призначе ний Президентом Українськог о національного комітету Між народної торгової палати за його вибором.
У своїй позовній заяві пози вач просить суд визнати дані пункти недійсними, посилаюч ись на те, що їх наявність у до говорі оренди № 3170 від 05.08.2010 супе речить вимогам чинного закон одавства України.
Як вбачається з рішення гос подарський суд відмовляючи в позові, дійшов висновку про т е, що п.п. 6.1 та 6.2 договору оренди №3170 від 05.08.2010 не суперечать вимо гам чинного законодавства Ук раїни, а позивачем не надано с уду належних доказів в обґру нтування заявленого позову.
Надаючи правову оцінку обс тавинам справи, колегія судд ів не може погодитися з таким и висновками суду першої інс танції, з огляду на наступне.
Відповідно ч. 1-3 ст. 124 Конститу ції України правосуддя в Укр аїні здійснюється виключно с удами. Делегування функцій с удів, а також привласнення ци х функцій іншими органами чи посадовими особами не допус каються.
Юрисдикція судів поширюєт ься на всі правовідносини, що виникають у державі.
Судочинство здійснюється Конституційним Судом Україн и та судами загальної юрисди кції.
Стаття 1 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачає, що судова влада в Україні відповідно до конст итуційних засад поділу влади здійснюється незалежними та безсторонніми судами, утвор еними згідно із законом.
Судову владу реалізовують професійні судді та, у визнач ених законом випадках, народ ні засідателі і присяжні шля хом здійснення правосуддя в рамках відповідних судових п роцедур.
Судочинство здійснюється Конституційним Судом Україн и та судами загальної юрисди кції.
Згідно ч. 1 ст. 8 Закону Україн и «Про судоустрій і статус су ддів» ніхто не може бути позб авлений права на розгляд йог о справи в суді, до підсудност і якого вона віднесена проце суальним законом.
Відповідно абз. 1 ст. 2 Закону України «Про третейські суди » третейський суд - недержавн ий незалежний орган, що утвор юється за угодою або відпові дним рішенням заінтересован их фізичних та/або юридичних осіб у порядку, встановленом у цим Законом, для вирішення с порів, що виникають із цивіль них та господарських правові дносин.
Таким чином, третейські суд и не входять до системи судів загальної юрисдикції, не зді йснюють правосуддя, їх рішен ня не є актами правосуддя.
Відповідно ч. 1. ст. 11 Закону Ук раїни «Про третейські суди» третейські суди вирішують сп ори на підставі Конституції та законів України, інших нор мативно-правових актів та мі жнародних договорів України .
Згідно ч. 2 ст. 5 Закону Україн и «Про третейські суди» спір може бути переданий на виріш ення третейського суду до пр ийняття компетентним судом р ішення у спорі між тими ж стор онами, з того ж предмета і з ти х самих підстав.
Спеціальний закон встанов лює можливість (право), а не об ов'язковість передачі спору на розгляд третейського суду у випадку наявності третейс ької угоди.
Відповідно ч. 1 ст. 55 Конститу ції України права і свободи л юдини і громадянина захищают ься судом.
Згідно ч. 1. ст. 64 Конституції У країни конституційні права і свободи людини і громадянин а не можуть бути обмежені, крі м випадків, передбачених Кон ституцією України.
За таких обставин вимога по зивача про визнання недійсни м третейського застереження ґрунтується на вимогах чинн ого законодавства.
Крім того, статтею 8 Констит уції України встановлено, що в Україні визнається і діє пр инцип верховенства права.
Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернен ня до суду для захисту консти туційних прав і свобод людин и і громадянина безпосереднь о на підставі Конституції Ук раїни гарантується.
Відповідно до частини 2 стат ті 16 ЦК України, одним із спосо бів захисту цивільного права може бути зокрема, визнання п равочину недійсним.
Статтею 215 ЦК України встано влено, що підставою недійсно сті правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, як і встановлені частинами 1-3, 5 та 6 статті 203 ЦК України. Недійсни м також є правочин, якщо його н едійсність встановлена зако ном (нікчемний правочин).
Відповідно до положень ст. 2 03 ЦК України зміст правочину н е може суперечити цьому Коде ксу, іншим актам цивільного з аконодавства, а також мораль ним засадам суспільства. Осо ба, яка вчиняє правочин, повин на мати необхідний обсяг цив ільної дієздатності. Волевия влення учасника правочину ма є бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правоч ин має вчинятися у формі, вста новленій законом. Правочин м ає бути спрямований на реаль не настання правових наслідк ів, що обумовлені ним.
Враховуючи зазначене, коле гія погоджується з доводами позивача, та вважає, що встано влення в п. 6.2 договору третейс ького застереження для позив ача є істотною умовою укладе ного договору, оскільки обме жує його конституційне право на звернення за захистом сво їх прав чи інтересів до суду з агальної юрисдикції та виріш ення спору між сторонами в су довому порядку відповідно до вимог чинного законодавства України.
Таким чином, укладаючи п. 6.2 д оговору в зазначеній редакці ї, сторони фактично відмовил ись від звернення за захисто м до компетентного суду, що пр изводить до обмеження їх кон ституційних прав.
За таких обставин суд безпі дставно відмовив у визнанні недійсним п. 6.2 договору, тому а пеляційна скарга позивача в цій частині підлягає задовол енню.
Аналізуючи зміст п. 6.1 догово ру, колегія суддів дійшла до в исновку, що його положення пр о вирішення, по можливості, вс іх протиріч та розбіжностей, які виникнуть при виконанні договору чи у зв'язку з ним шл яхом переговорів між сторона ми повністю відповідають вищ езазначеним вимогам законод авства, а тому в позові в части ні визнання недійсним пункту 6.1 договору слід відмовити.
Судова колегія вважає за не обхідне роз'яснити відповіда чу, що у разі порушення його пр ав та законних інтересів за д оговором оренди він має прав о звернутись до державних су дових органів у відповідност і до встановленої підсудност і із відповідною позовною за явою.
Враховуючи викладене ріше ння Господарського суду міст а Києва від 25.03.2011 у справі №1/88 під лягає зміні. Позов в частини в изнання недійсними третейсь кого застереження, викладено го в п. 6.2 договору оренди № 3170 ві д 05.08.2010 року задовольнити. В інш ій частині рішення залишити без змін.
Керуючись статтями 99, 101- 105 Гос подарського процесуального кодексу України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Тов ариства з обмеженою відповід альністю «Уником-сервіс» зад овольнити частково.
2. Рішення Господарського су ду міста Києва від 25.03.2011 у справ і №1/88 змінити, виклавши резолю тивну частину рішення в наст упній редакції:
Позов задовольнити частко во.
Визнати недійсним третейс ьке застереження, викладене у пункті 6.2 договору оренди №3170 від 05.08.2010, укладеного між Товар иством з обмеженою відповіда льністю «УНИКОМ-СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 35887912) та Спільним підпри ємством з іноземними інвести ціями у формі товариства з об меженою відповідальністю «О палубочні системи АБ Пашал» (код ЄДРПОУ 31046475).
В іншій частині позову відм овити.
Стягнути з Спільного підпр иємства з іноземними інвести ціями у формі товариства з об меженою відповідальністю «О палубочні системи АБ Пашал» (код ЄДРПОУ 31046475) на користь Това риством з обмеженою відповід альністю «УНИКОМ-СЕРВІС» (ко д ЄДРПОУ 35887912) 42,50 грн. державного мита за подання позову та 118,00 г рн. витрат на інформаційно-те хнічне забезпечення судовог о процесу.
Стягнути з Спільного підпр иємства з іноземними інвести ціями у формі товариства з об меженою відповідальністю «О палубочні системи АБ Пашал» (код ЄДРПОУ 31046475) на користь Тов ариства з обмеженою відповід альністю «УНИКОМ-СЕРВІС» (ко д ЄДРПОУ 35887912) 42,50 грн. державного мита за подання апеляційної скарги. Видати наказ.
3. Доручити Господарському с уду міста Києва видати наказ .
4. Матеріали справи №1/88 повер нути до Господарського суду міста Києва.
Постанова набирає законно ї сили з дня її прийняття та мо же бути оскаржена протягом 20-т и днів до Вищого господарськ ого суду України.
Головуючий суддя
Судді
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 22.06.2011 |
Оприлюднено | 22.07.2011 |
Номер документу | 17081465 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Рудь Ірина Анатоліївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні