5020-9/013
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Постанова
Іменем України
2 червня 2008 року Справа № 5020-9/013
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Гонтаря В.І.,
суддів Борисової Ю.В.,
Гоголя Ю.М.,
за участю представників сторін:
представник позивача - Соловйова Віра Рафаїлівна, довіреність № 6//09/2-08 від 02.01.08 - Відкрите акціонерне товариство "Енергетична компанія "Севастопольенерго";
представник відповідача - Соболєв Кирило Леонідович (повноваження перевірені), довідка № 22-369-5948 від 04.04.06 - Директор Приватного підприємства "Фірма "Навоком";
представник відповідача - Богданченко Юрій Михайлович, довіреність № б/н від 28.02.08 - Приватне підприємство "Фірма "Навоком";
розглянувши апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Енергетична компанія "Севастопольенерго" на рішення господарського суду міста Севастополя (суддя Рибіна С.А.) від 10 квітня 2008 року у справі № 5020-9/013
до приватного підприємства "Фірма "Навоком" (вул. Жиділова, 8, місто Севастополь, 99041)
про стягнення 58223,56 грн.
за зустрічним позовом приватного підприємства "Фірма "Навоком"
до відкритого акціонерного товариства "Енергетична компанія "Севастопольенерго"
про визнання недійсним рішення засідання комісії по розгляду акту № 0096970 про порушення споживання електроенергії
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду міста Севастополя від 10 квітня 2008 року у справі № 5020-9/013 (суддя Рибіна С.А.) у позові відкритого акціонерного товариства "Енергетична компанія "Севастопольенерго" до приватного підприємства "Фірма "Навоком" про стягнення 58223,56 грн., відмовлено повністю.
Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 10.04.2008, провадження у справі за зустрічним позовом приватного підприємства "Фірма "Навоком" припинено.
Не погодившись з судовим рішенням, відкрите акціонерне товариство "Енергетична компанія "Севастопольенерго" звернулось до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду міста Севастополя від 10 квітня 2008 року скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити, посилаючись на порушення господарським судом норм матеріального права, зокрема Закону України "Про електроенергетику", Правил користування електричною енергією.
Розглянувши матеріали справи повторно в порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України, суд встановив наступне.
13 вересня 2007 року представниками відкритого акціонерного товариства "Енергетична компанія "Севастопольенерго" була проведена перевірка стану розрахункових приладів обліку за адресою: місто Севастополь, вул. Жиділова, 8.
В ході перевірки було встановлено, що приватним підприємством "Фірма "Навоком" були порушені правила користування електричною енергією шляхом самовільного підключення до мереж енергопостачальної організації без укладення договору на постачання електричної енергії, у зв'язку з чим, було складено акт № 0096970 від 13.09.2007.
За результатами розгляду вказаного акту комісією відкритого акціонерного товариства "Енергетична компанія "Севастопольенерго" було прийнято рішення про нарахування обсягу недоравхованої електричної енергії в розмірі 156103 кВт/ч на суму 62723,56грн., яке відображено у протоколі № 416 від 25.09.2007, розрахунку по акту № 0096970 від 13.09.2007, рахунку-акту № 49086 від 25.09.2007, протоколу розрахунку по акту (а.с. 9, 10, 12, 110).
01.11.2007, Приватним підприємством "Навоком" було перераховано відкритому акціонерному товариству "Енергетична компанія "Севастопольенерго" 4500грн., які позивач на свій розсуд зарахував в рахунок оплати рахунку № 49086 від 25.09.2007. Решта суми за даним рахунком сплачена не була, тому позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з приватного підприємства "Фірма "Навоком" 58223,56грн.
Судова колегія вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про електроенергетику" споживання електричної енергії можливо тільки на підставі договору з енергопостачальником.
Згідно статті 27 вказаного Закону, правопорушенням в енергетиці є самовільне підключення до об'єктів електроенергетики.
Згідно вимогам пункту 5.1. Правил користування електричною енергією договір про поставку електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом і споживачем і визначає зміст правових відносин, прав і обов'язків сторін.
Споживання електричної енергії без договору не допускається.
Відповідно до пункту 6.40 Правил користування електричною енергією, у разі виявлення у споживача пошкоджень або зриву пломб електропередаючої організації та/або пломб держповірки або за умови збереження цілісності пломб держповірки і електропередаючої організації пошкодження розрахункових приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу приладу обліку і тому подібне), встановлення перемички, що шунтує круг струму лічильника, використовування різного роду прибудов з метою зменшення свідчень приладу обліку, несанкціонованого втручання в параметри багатофункціональних лічильників, порушення цілісності ізоляції вторинних кругів трансформаторів струму або напруги, знеструмлення кругів струму або кругів напруги приладу обліку, самовільного встановлення споживачем трансформаторів струму або напруги, коефіцієнти трансформації яких не відповідають вказаним на паспорті (табличці) трансформатора та/або вказаним в договорі про поставку, інших дій або бездіяльності споживача з метою зниження значення свідчень засобів обліку, свідчення розрахункових засобів обліку не враховуються, а електропередаюча організація (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом) здійснює перерахунок об'єму фактично спожитої електричної енергії за період від дня останнього контрольного обходу засобів обліку представником електропередаючої організації (постачальника електричної енергії за регульованим тарифом) або фактично проведеної і підтвердженої актом технічної перевірки роботи схеми комерційного обліку, передуючої виявленню порушення, але цей період повинен не перевищувати шести місяців.
Якщо у споживача електричної енергії виявлена підключена та/або приєднана зовні розрахункового засобу обліку прихована проводка, пристрій, який занижує свідчення засобу обліку, порушення умов монтажу, виявити які представник постачальника електричної енергії при попередніх відвіданнях не мав нагоди, споживачу робиться перерахунок об'єму фактично спожитої електричної енергії з дати допуску електроустановок споживача в експлуатацію, але не більше трьох років.
Перерахунок об'єму фактично спожитої електричної енергії і його вартості здійснюється відповідно до Методики визначення об'єму і вартості електричної енергії, не врахованої в результаті порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою ухвалою НКРЕ України від 4 травня 2006 року № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 липня 2006 року за № 782/12656, за тарифами, які діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням.
Згідно пункту 6.41. Правил, у разі виявлення під час контрольного обходу або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередаючої організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень.
В акті повинні бути вказаний зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил і початкові дані, необхідні і достатні для визначення обсягу недооблікованої електричної енергії та/або суми нанесених споживачем збитків. При необхідності в акті вказуються заходи, які необхідно зробити для усунення допущених порушень.
Акт складається в двох екземплярах, один з яких передається або відсилається споживачу.
У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. В цьому випадку акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередаючої організації).
Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.
На підставі акту порушень повноважними представниками постачальника електричної енергії (електропередаючої організації) під час засідань комісії по розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії і сума нанесених споживачем збитків.
Рішення комісії оформляється протоколом і набуває чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу виставляється розрахунок величини вартості і розрахункові документи для оплати недооблікованої електричної енергії та/або збитків.
Споживач має право оскаржити до суду рішення комісії протягом 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу.
Споживач повинен сплатити розрахункові документи за недообліковану електричну енергію, протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку.
Судовою колегією встановлено, що 13 вересня 2007 року, чотирма представниками Відкритого акціонерного товариства "Енергетична компанія "Севастопольэнерго" була проведена перевірка електрогосподарства Приватного підприємства "Фірма" Навоком". Перевірка проводилася у присутності головного інженера Приватного підприємства "Навоком" - Бунченко Василя Володимировича. В ході перевірки було виявлено порушення з боку Приватного підприємства "Фірма" Навоком" пункту 5.1. Правил користування електричної енергії, що виявилось в самовільному підключенні електричних мереж до мереж Відкритого акціонерного товариства "Енергетична компанія "Севастопольэнерго" по вул. Жіділова, 8 в місті Севастополі. За наслідками проведеної перевірки був складений акт про порушення Правил користування електричної енергії, підписаний головним інженером Бунченко В.В., а так само було проведено відключення Приватного підприємства "Фірма "Навоком" від електричної мережі.
Комісією по розгляду актів про порушення правил користування електричною енергією, проведеною 25 вересня 2008 року, у присутності директора Приватного підприємства "Фірма "Навоком" була визначена сума електричної енергії, що недооблікована, і виставлений рахунок на оплату у розмірі 62723,56грн.
З протоколом засідання комісії директор відповідача був ознайомлений 25.09.2007, а рахунок на оплату йому був вручений 26.09.2007.
Відмовляючи в задоволенні позовної заяви господарський суд послався на той факт, що акт про порушення Правил користування електричною енергією був складений у відсутності представника відповідача. Однак, вказаний акт був складений у присутності головного інженера відповідача, підписаний чотирма представниками Відкритого акціонерного товариства "Енергетична компанія "Севастопольэнерго". Директор відповідача був присутній на комісії по розгляду актів і йому був вручений рахунок на оплату.
При цьому господарський суд не взяв до уваги той факт, що мало місце самовільне підключення до електричних мереж. Так у зустрічній позовній заяві відповідач вказує, що про розгляд акту про порушення 25.09.2007, директор підприємства знав вранці цього ж дня "прийшовши для з'ясування питання відключення електричної енергії і неможливості продовжити випробування електричних мереж після їх монтажу". А у відзиві на позовну заяву відповідач прямо вказує, що підрядник, що виконував монтажні роботи –Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергостройпроєкт" 03.09.2007 провів вперше підключення змонтованих ним електричних мереж до магістральної електричної лінії, через прилад обліку 01282761.
При цьому договір на поставку електричної енергії був укладений з відповідачем тільки 18.10.2007.
Таким чином, встановивши в судовому засіданні факт порушення Закону України "Про електроенергетику", Правил користування електричної енергії, що виявилось в самовільному підключенні до електричної мережі і користуванням електричної енергії без укладення договору, судова колегія вважає позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства "Енергетична компанія "Севастопольэнерго" такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 101, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Енергетична компанія "Севастопольенерго" задовольнити.
Рішення господарського суду міста Севастополя від 10 квітня 2008 року у справі № 5020-9/013 скасувати.
Позов задовольнити.
Стягнути з приватного підприємства "Фірма "Навоком" (вул. Жиділова, 8, місто Севастополь, 99041, р/р 26001060124430 у СФ КБ "Приватбанк" міста Севастополя, МФО 324935, ЗКПО 23199518) на користь відкритого акціонерного товариства "Енергетична компанія "Севастопольенерго" (вул. Хрустальова, 44, місто Севастополь, 99040, р/р 260073537 в АБ "Перший інвестиційний банк" міста Київа, МФО 300506, ЗКПО 05471081) 58223,56 грн. - заборгованості за неодообліковану електричну енергію, 873,36грн.(582,24грн. + 291,12грн.) - державного мита та 118грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Господарському суду міста Севастополя видати відповідні накази.
Головуючий суддя В.І. Гонтар
Судді Ю.В. Борисова
Ю.М. Гоголь
Суд | Севастопольський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 05.06.2008 |
Оприлюднено | 19.06.2008 |
Номер документу | 1724782 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Гоголь Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні