16/245-06-6676
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"04" жовтня 2006 р.Справа № 16/245-06-6676
Господарський суд Одеської області у складі:
Судді –Желєзної С.П.
Секретаря судових засідань –Шевченко Г.В.
За участю представників сторін:
Від прокуратури: не з'явився;
Від позивачів:
- Міністерство освіти і науки України –не з'явився;
- Регіональне відділення ФДМ України –Калиновська О.С. по дов. №17 від 09.06.2006р.;
Від відповідачів:
Одеське морехідне училище ім. О.І.Маринеска –не з'явився;
Професійна спілка моряків Одеси – не з'явився;
Розглянувши у відкритому судовому засіданні (з оголошенням перерви згідно ст..77 ГПК України) справу за позовом Чорноморського транспортного прокурору в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України, в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області до Одеського морехідного училища імені О.І.Маринеска, до професійної спілки моряків Одеси про зобов'язання професійної спілки моряків Одеси повернути до Одеського морехідного училища імені О.І.Маринеска приміщення, -
ВСТАНОВИВ:
Чорноморський транспортний прокурор 03.07.2006р. звернувся до господарського суду Одеської області з позовними вимогами в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України, в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області до Одеського морехідного училища імені О.І.Маринеска, до професійної спілки моряків Одеси про визнання недійсним договору оренди нежитлових приміщень та обладнання від 26.11.2002р., укладений між відповідачами по справі та зобов'язання професійної спілки моряків Одеси повернути до Одеського морехідного училища імені О.І.Маринеска орендовані приміщення, загальною площею 121,6 кв.м., розташовані за адресою: м. Одеса, вул.. Грецька 9. Свої доводи Чорноморський транспортний прокурор обгрунтовує порушенням вимог діючого законодавства при укладанні договору оренди нежитлових приміщень та обладнання від 26.11.2002р., що тягне за собою недійсність даної угоди відповідно до положень ст.. 48 ЦК УРСР.
11.08.2006р. до господарського суду Одеської області надійшли уточнення позовних вимог Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області, відповідно до яких позивач просить визнати недійсним на майбутнє договір оренди державного нерухомого майна –нежитлових приміщень загальною площею 121,6 кв.м., розташованих за адресою м. Одеса, вул.. Грецька 9, укладений між Одеським морехідним училищем імені О.І.Маринеска та професійною спілкою моряків Одеси; зобов'язати професійну спілку моряків Одеси повернути державне нерухоме майно –нежитлові приміщення загальною площею 121,6 кв.м., розташовані за адресою: м. Одеса, вул.. Грецька 9 Одеському морехідному училищу імені О.І. Маринеска та виселити професійну спілку моряків Одеси із нежитлових приміщень, загальною площею 121,6 кв.м., розташованих за адресою: м. Одеса, вул.. Грецька 9.
Заявою від 28.08.2006р. за №359и-06, наданою у судовому засіданні 28.08.2006р., Чорноморський транспортний прокурор підтримав уточнення Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області, відповідно до якої просить визнати недійсним та припинити на майбутнє договір оренди нежитлових приміщень та обладнання від 26.11.2002р., укладений між Одеським морехідним училищем імені О.І.Маринеска та професійною спілкою моряків Одеси; та зобов'язати професійну спілку моряків Одеси повернути орендовані приміщення загальною площею 121,6 кв.м., розташовані за адресою: м. Одеса, вул.. Грецька 9 Одеському морехідному училищу імені О.І. Маринеска.
У судовому засіданні 25.09.2002р. представником Чорноморської транспортної прокуратури була надана заява про уточнення позовних вимог, відповідно до яких прокурор залишає на розгляді суду вимогу про зобов'язання професійної спілки моряків Одеси повернути до Одеського морехідного училища імені О.І.Маринеска приміщення загальною площею 121,6 кв.м., розташовані за адресою: м.Одеса, вул.. Грецька 9. Наведені уточнення позовних вимог Чорноморського транспортного прокурора були отримані позивачами та підтримані останніми повністю у судовому засіданні 25.09.2006р.
Відповідно до ч. 4 ст. 22 ГПК України позивач вправі до прийняття рішення по справі змінити підставу або предмет позову, збільшити розмір позовних вимог, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. Вищенаведена редакція позовних вимог Чорноморського транспортного прокурора є остаточною, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 22 ГПК України, приймається господарським судом для розгляду по суті викладених в ній вимог.
Представники Міністерства освіти і науки України, Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області, Одеського морехідного училища імені О.І.Маринеска підтримають правову позицію Чорноморського транспортного прокурора та наполягають на задоволенні позовних вимог останнього в уточненої редакції, викладеної в заяві від 25.09.2006р. за №359и-06. Професійна спілка моряків Одеси заперечує проти позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
26.11.2002р. між Одеським морехідним училищем імені О.І.Маринеска (Орендодавець) та професійною спілкою моряків Одеси (Орендар) був укладений договір оренди нежитлових приміщень та обладнання, відповідно до умов п.1.1. якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в оренду приміщення, площею 121,6 кв.м., розташоване за адресою: м. Одеса, вул.. Грецька 9. Строк дії даного договору визначений сторонами до 26.11.2007р. (п.7.1. договору).
Як зазначалося по тексті рішення вище, Чорноморським транспортним прокурором в первісній редакції висувалися вимоги про визнання недійсним договору оренди нежитлових приміщень та обладнання від 26.11.2002р., укладеного між Одеським морехідним училищем імені О.І.Маринеска та професійною спілкою моряків Одеси. Однак, як було встановлено в процесі розгляду справи оригінал договору відсутній як у Одеського морехідного училища імені О.І.Маринеска так і професійної спілки моряків Одеси. В результаті означеного Чорноморським транспортним прокурором позовні вимоги були уточнені, у зв'язку з чим, посилаючись на положення ст..ст..1212, 1213 ЦК України, останній вимагає зобов'язати професійну спілку моряків Одеси повернути до Одеського морехідного училища імені О.І.Маринеска приміщення загальною площею 121,6 кв.м., розташовані за адресою: м. Одеса, вул.. Грецька 9.
Відповідно до ст..1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте згодом відпала.
Проаналізувавши наведені законодавчі положення, які покладені в обґрунтування правомірності заявлених вимог, суд зазначає наступне.
У зв'язку з уточненнями позовних вимог, суду не вбачається правомірним та доцільним надавати правову оцінку договору оренди від 26.11.2002р., укладеному між відповідачами по справі. Однак, відсутність у учасників договору його оригіналу за умови, що жодна із сторін не заперечує проти факту укладання договору та існування на протязі тривалого часу договірних відносин, не може бути підставою для здійснення судом висновку про знаходження відповідача у спірних приміщеннях без будь-яких на то правових підстав. Крім того, до договору оренди від 26.11.2002р. між сторонами 06.03.2003р. був укладений акт приймання-передачі нежитлових приміщень, загальною 121,6 кв.м., розташованих за адресою: м. Одеса, вул.. Грецька 9. Даний акт також свідчить про реальність укладеної між відповідачами 26.11.2002р. угоди та в тому числі оцінюється судом як документ, який є правовою підставою для отримання професійною спілкою моряків Одеси в оренду спірних приміщень.
Як вбачається з матеріалів справи, договір оренди нежитлових приміщень та обладнання від 26.11.2002р., укладений між професійною спілкою моряків Одеси та Одеським морехідним училищем імені О.І.Маринеска у встановленому законом порядку не розірваний та не визнаний недійсним. Наведене дозволяє суду зробити висновок, що договір оренди від 26.11.2002р., строк дії якого був обумовлений сторонами до 26.11.2007р. є чинним.
Згідно ст..28 Закону України “Про оренду державного та комунального майна” від 14 березня 1995 року N 98/95-ВР, з послідуючими змінами та доповненнями, орендареві забезпечується захист його права на майно, одержане ним за договором оренди, нарівні із захистом, встановленим законодавством щодо захисту права власності. Орендар може зажадати повернення орендованого майна з будь-якого незаконного володіння, усунення перешкод у користуванні ним, відшкодування шкоди, завданої майну громадянами і юридичними особами, включаючи орендодавця.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 4 Закону України “Про власність” від 07.02.1991р. №697-ХХІІ (з наступними змінами та доповненнями) власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном та має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону. Він може використовувати майно для здійснення господарської та іншої, не забороненої законом, діяльності, зокрема, передавати його безоплатно або за плату у володіння і користування іншим особам, у зв?язку з чим будь-які неправомірні дії третіх осіб, які обмежують повноту використання власником наданих йому законом повноважень володіння, користування і розпорядження належним йому майном, у тому числі і вимоги про повернення орендованого майна за умови існування договірних правовідносин, на думку суду є порушенням чинного законодавства України.
Підсумовуючи наведене, суд зазначає, що, враховуючи факт існування між професійною спілкою моряків Одеси та Одеським морехідним училищем імені О.І.Маринеска договірних правовідносин, у суду відсутні правові підстави для застосування положень ст..ст..1212, 1213 ЦК України.
У відповідності до ст.ст. 32, 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Враховуючи наведене, суд оцінює позовні вимоги Чорноморського транспортного прокурора про зобов'язання професійної спілки моряків Одеси повернути до Одеського морехідного училища імені О.І.Маринеска приміщення загальною площею 121,6 кв.м., розташовані за адресою: м.Одеса, вул.. Грецька 9 необгрунтованими та недоведеним, у зв'язку з чим, у суду відсутні правові підстави для задоволення позову.
З огляду на викладене, в позові Чорноморському транспортному прокурору, заявленому в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України, в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області до Одеського морехідного училища імені О.І.Маринеска, до професійної спілки моряків Одеси про зобов'язання професійної спілки моряків Одеси повернути до Одеського морехідного училища імені О.І.Маринеска приміщення загальною площею 121,6 кв.м., розташовані за адресою: м.Одеса, вул.. Грецька 9 необхідно відмовити.
Судові витрати по держмиту, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового розподіляються згідно зі ст.ст. 44, 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. В позові відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.
Суддя Желєзна С.П.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 04.10.2006 |
Оприлюднено | 28.08.2007 |
Номер документу | 180698 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Желєзна С.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні