5/97
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"22" червня 2006 р.Справа № 5/97
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Змеула О.А., розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 5/97
за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Август", м. Кіровоград
до відповідача: малого підприємства "Ініціатива", м. Кіровоград
про визнання права власності на об'єкт незавершеного будівництва,
Представники:
від позивача - Чоботар В.І. , довіреність № б/н від 04.05.06 , представник,
від відповідача - участі не брали.
Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія "Август" поданопозов про визнання права власності на незавершений будівництвом об'єкт нерухомості, що розташований на земельній ділянці площею 0,13 га за адресою: м. Кіровоград, вул. Шевченка, 12, відсоток готовності якого становить 14%.
Відповідач відзив на позовну заяву не надіслав, хоча був належним чином повідомлений про дату час та місце проведення судового засідання у даній справі, тому спір вирішений за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані матеріали, господарський суд встановив наступне.
В жовтні 1996 року приватна промислово-комерційна компанія "Август" звернулася до виконавчого комітету Кіровоградської міської ради народних депутатів із заявою про виділення земельної ділянки в м. Кіровограді під будівництво. Рішенням виконавчого комітету Кіровоградської міської Ради народних депутатів від 09.10.1996 року № 660 заявнику виділено під розміщення офісу земельну ділянку площею 0,13 га, що розташована за адресою: м. Кіровоград, вул. Шевченка, 12.
На підставі вказаного рішення № 660 від 09.10.2006 року приватній промислово-комерційній компанії "Август" видано Державний акт на право постійного користування землею, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 716, на земельну ділянку на якій розташований об'єкт незавершеного будівництва.
Згідно розділу Державного акта на право постійного користування землею "Зміни в землекористуванні" на підставі свідоцтва про державну перереєстрацію № 01784-ЛТ-1, виданого Реєстраційною палатою виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 28.10.1996 року, Державний акт було перереєстровано на товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Август". В преамбулі статуту товариства з обмеженою відповідальністю „Компанія "Август" вказано, що позивач є правонаступником приватної промислово-комерційної компанії "Август".
На підставі вказаних документів, позивачем розроблено відповідну проектно-кошторисну документацію на будівництво об'єкта нерухомості, та розпочато будівництво.
11.05.2000 року між позивачем та відповідачем укладено договір підряду на капітальне будівництво № 8 з відповідними додатками які визначали порядок, та умови будівництва об'єкта нерухомості за адресою: м. Кіровоград, вул. Шевченка, 12.
У позовній заяві позивачем зазначено, що у зв'язку з фінансовими труднощами, які виникли у позивача, будівництво об'єкта нерухомості не завершено.
Згідно даних технічного паспорту, складеного обласним комунальним підприємством "Кіровоградське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації", а саме, висновку від 14.02.2005 року № 4-529 "Про визначення відсотку готовності та вартості незакінченого будівництва по вул. Шевченка, 12" - відсоток готовності незавершеного будівництва становить 14 %.
Відповідно частини 1 статті 2 Закону України "Про власність" право власності - це врегульовані законом суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження майном. Статтею 4 вказаного Закону передбачено, що власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону. Він може використовувати майно для здійснення господарської та іншої не забороненої законом діяльності, зокрема, передавати його безоплатно або за плату у володінні і користуванні, а також у довірчу власність іншим особам.
Згідно вимог статті 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
В зв'язку з тим, що об'єкти нерухомості віднесені законом до спеціальних інститутів цивільних правовідносин - право власності на ці об'єкти має певні особливості і регулюється відповідними нормативними актами.
Стаття 182 Цивільного кодексу України передбачає, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Державна реєстрація цих прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.
Правилами ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" визначено, що речові права на нерухоме майно, їх обмеження та правочини щодо нерухомого майна підлягають обов'язковій державній реєстрації в порядку, встановленому Законом.
Пунктом 1.6. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно № 36/5 від 17.05.2004 року зазначено, що реєстрації підлягають права власності тільки на об'єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку, за наявності матеріалів технічної інвентаризації.
Також статтею 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 01.07.2004 року № 1952-IV передбачено, що підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, є зокрема, рішення суду про право власності на об'єкт незавершеного будівництва.
Одним із способів захисту цивільних прав може бути визнання права особи, що передбачено п. 1 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України.
Господарським судом враховуються доводи позивача про те, що положеннями статті 657 Цивільного кодексу України визначено, що договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається в письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
Отже, у позивача, на сьогоднішній день не існує іншого способу захисту права власності, як визнання такого права в судовому порядку.
Згідно положень частин 2 і 3 ст. 331 Цивільного кодексу України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна). У разі необхідності особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, може укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва. (Частину третю статті 331 доповнено абзацом другим згідно із Законом N 3201-IV від 15.12.2005).
Згідно ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, може бути і рішення суду про право власності на об'єкт незавершеного будівництва.
Захист права власності може бути здійснений, зокрема, шляхом визнання права особи відповідно до пункту 1 частини 2 статті 16 Цивільного кодексу України.
У даному випадку подано позов про визнання права власності на об'єкт незавершеного будівництва, а не на об'єкт нерухомого майна, визначення якому надано в ст. 181 ЦК УКраїни.
Отже, після дослідження обставин справи господарський суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог про визнання права власності позивача на об'єкт незавершеного будівництва.
Державне мито та витрати за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу по справі згідно ч. 5 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 49, 82, 83 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати право власності товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Август" (м. Кіровоград, вул. Кірова, 53/64, кімната 402, ідентифікаційний код 13756656) на незавершене будівництво об'єкта нерухомості, що розташований на земельній ділянці площею 0,13 га за адресою: м. Кіровоград, вул. Шевченка, 12, відсоток готовності якого становить 14%.
Господарські витрати у справі покласти на позивача.
Згідно ч. 3 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя О.А. Змеул
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 22.06.2006 |
Оприлюднено | 23.08.2007 |
Номер документу | 18209 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні