Рішення
від 30.09.2011 по справі 22/296
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД мі ста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницьк ого,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 22/296 30.09.11

За позовом фізичної о соби-підприємця ОСОБА_1

до 1. Відділу де ржавної виконавчої служби Де снянського районного управл іння

юстиції м. Києв а

2. Приватного п ідприємства «Спеціалізован е підприємство «Юстиція»

про визнання п рипиненим договору

Суддя Самсін Р.І.

Представники сторін:

від позивача: н е з' явились;

від відповідача-1: ОСО БА_2. (довіреність № 1352/1 від 28.09.2011 р.);

від відповідача-2: ОСОБ А_3. (довіреність № 03/74/59/11 від 01.09.201 1р.);

В судовому засіданні при сутня ОСОБА_4. без належни м чином підтверджених повнов ажень представника сторони.

В судовому засіданні 30.09.201 1р. у відповідності до ст. 85 Госп одарського процесуального к одексу України, оголошено вс тупну та резолютивну частину рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Арбітражний керуючий К итаєва Світлана Анатоліївна , представляючи інтереси фіз ичної особи-підприємця ОСО БА_1 звернулась до суду з поз овом про визнання договору п ро надання послуг по організ ації і проведенню прилюдних торгів з реалізації арештова ного майна (предмет іпотеки) № К-114-ДС-і від 25.08.2010р. таким, що прип инив чинність з 17.05.2011р..

Оскільки, при зверненні до с уду з позовною заявою, арбітр ажний керуючий діяла як пред ставник фізичної особи-підпр иємця ОСОБА_1, саме останн ій являється позивачем у спр аві, провадження у якій поруш ено 25.08.2011р., що відповідно підтв ерджується заявою підприємц я від 29.09.2011р. наданою на вимоги с уду щодо повного підтримання позову.

В обґрунтування сво їх вимог позивач посилається на наявність підстав вважат и таким, що припинив чинність договір укладений між відпо відачами, оскільки порушення справи про банкрутство борж ника є обставиною для обов' язкового зупинення виконавч ого провадження.

Відповідачами позову не в изнано.

Відповідачем-1 відзиву на по зов не надано, в судовому засі данні державний виконавець з азначав про відсутність пору шень чинного законодавства п ри укладенні та виконанні ос порюваного договору.

Відповідачем-2 заявлено кло потання про припинення прова дження з тих підстав, що перем ожцем торгів проведених на в иконання укладеного з відпов ідачем-1 договору, став ОСОБ А_5., а оскільки оформлення ок ремого договору купівлі-прод ажу майна законом не передба чено, відповідач-2 уклавши з по купцем предмета іпотеки прав очин спрямований на відчужен ня-набуття майна виконав взя ті на себе зобовязання за дог овором який оспорюється. Заз начені обставини, на думку ві дповідача-2 свідчать про об' єднання в одному провадженні вимог, що мають розглядатися в порядку різних видів судоч инства, а отже наявні підстав и для припинення провадження у справі згідно п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК У країни.

Клопотання судом відхилен о, оскільки в даному випадку з аявлений позивачем позов сто сується договору, що укладен ий між Відділом державної ви конавчої служби Деснянськог о районного управління юстиц ії м. Києва та Приватним підпр иємством «Спеціалізоване пі дприємство «Юстиція», та сам е останні можуть бути сторон ами у справі, що розглядаєтьс я судом. Позивач, в даному випа дку, вважаючи що зазначеним д оговором, а саме фактом його н еприпинення з 17.05.2011р., порушені його права, спір, який виник мі ж сторонами передав на розгл яд суду.

Склад учасників спору відп овідає вимогам господарсько го процесу, внаслідок чого кл опотання відповідача-2 не гру нтується на вимогах закону т а не може бути задоволене суд ом.

У відзиві на позов, відповід ач-2 з посиланням на норми Зако ну України «Про виконавче пр овадження»(п. 8 ч. 1 ст. 37) зазначає про необґрунтованість довод ів позивача положеннями підз аконного нормативно-правово го акту, а саме, п. 4.5 Інструкції про проведення виконавчих д ій, затвердженої наказом Мін істерства юстиції України ві д 15.12.1999р. № 74/5.

Розглянувши подані докуме нти, дослідивши наявні у спра ві докази, господарський суд , -

ВСТАНОВИВ:

25 серпня 2010р. між Відділом державної виконавчої служби Деснянського районного упра вління юстиції м. Києва та При ватним підприємством «Спеці алізоване підприємство «Юст иція»укладено договір № К-114-Д С-і, предметом якого є здійсне ння сторонами дій, пов' язан их з виконанням умов Генерал ьного договору про реалізаці ю арештованого майна, на яке з вернено стягнення державним и виконавцями при примусовом у виконанні рішень № 1 від 15.01.2010р . з надання послуг по реалізац ії арештованого майна (предм ета іпотеки), на яке звернено с тягнення державним виконавц ем при примусовому виконанні рішень судів та інших органі в (посадових осіб), шляхом його продажу на прилюдних торгах .

Згідно з п. 1.2 договору , за цим договором відділ (відп овідач-1 у справі) доручає спец іалізованій організації реа лізацію арештованого держав ним виконавцем нерухомого ма йна (предмета іпотеки), а спеці алізована організація (відпо відач-2 у справі) здійснює його реалізацію на прилюдних тор гах у порядку, встановленому Законом України «Про викона вче провадження»від 21.04.1999р., Зак оном України «Про іпотеку»ві д 05.06.2003р., Тимчасового положення про порядок проведення прил юдних торгів з реалізації ар ештованого нерухомого майна , затвердженого наказом Міню сту від 27.10.1999р. № 68/5 (із змінами і д оповненнями);

- на прилюдні торги передаєт ься нерухоме майно (предмет і потеки) арештовано при приму совому виконанні виконавчог о документа Виконавчого лист а № 2-3599/09 від 24.11.2009р. виданого Десня нським районним судом міста Києва; загальна сума стягнен ня 750 098, 37 грн.; акт опису й арешту майна від 02.06.2010р. АА № 044555…

Посилаючись на те, що 17.05.2011р. ухвалою Господарського суду Донецької області була пору шена справа про банкрутство фізичної особи-підприємця ОСОБА_1. (боржника у виконавч ому провадженні по виконанню рішення Деснянського районн ого суду міста Києва згідно в иконавчого листа № 2-3599/09 від 24.11.2009 р.) позивач відзначає, що з ука заної дати були наявними під стави для обов' язкового зуп инення виконавчого провадже ння, оскільки згідно з п. 4.5 Інст рукції про проведення викона вчих дій, затвердженої наказ ом Міністерства юстиції Укра їни № 74/5 від 15.12.1999р., виконавче про вадження підлягає обов' язк овому зупиненню у випадках п орушення господарським судо м провадження у справі про ба нкрутство боржника, якщо від повідно до закону на вимогу с тягувача поширюється дія мор аторію, уведеного господарсь ким судом, крім випадків пере бування виконавчого провадж ення на стадії розподілу стя гнутих з боржника грошових с ум (у тому числі одержаних від реалізації майна боржника).

Зазначені обставини за тве рдженням позивача, є підстав ою вимагати в судовому поряд ку визнання укладеного між в ідповідачами договору припи неним з 17.05.2011р..

За змістом ст. 509 цього кодекс у зобов'язанням є правовідно шення, в якому одна сторона (бо ржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кред итора) певну дію (передати май но, виконати роботу, надати по слуги, сплатити гроші тощо) аб о утриматися від певної дії.

Статтею 598 кодексу визначен і підстави припинення зобов' язання. Вказаною статтею пер едбачено, що зобов'язання при пиняється частково або в пов ному обсязі на підставах , встановлених договором аб о законом. Припинення зобов'я зання на вимогу однієї із сто рін допускається лише у випадках, встановлених дог овором або законом.

Позивач не є однією із сторі н договору, а відтак не наділе ний правом вимоги припинення зобовязання згідно договору від 25.08.2010р., а у договорі, що є пре дметом спору за заявленим по зовом, сторони обумовили, що д оговір набуває чинності післ я його підписання сторонами і діє до виконання всіх догов ірних зобов' язань кожною із сторін (п. 5.5 договору).

В свою чергу, позивачем не з азначено які положення чинно го законодавства передбачаю ть підставою для припинення договору укладеного державн им виконавцем на організацію прилюдних торгів у відношен ні майна арештованого в проц есі здійснення виконавчого п ровадження, факт порушення с прави про банкрутство боржни ка - власника арештованого м айна.

Таким чином, оскільки а ні п оложення чинного законодавс тва, а ні умови укладеного між сторонами договору не перед бачають права вимоги однієї із сторін, чи наявність таког о права у боржника згідно вик онавчого провадження, щодо п рипинення зобов' язань по до говору, вимоги позивача визн аються судом необґрунтовани ми.

Статтею 607 ЦК України, встано влено, що зобов'язання припин яється неможливістю його вик онання у зв'язку з обставиною , за яку жодна із сторін не від повідає.

Факт порушення справи про б анкрутство боржника не є обс тавиною, що унеможливлює вик онання договору укладеного м іж відповідачами, а у п. 8 ч. 1 ст. 3 7 Закону України «Про виконав че провадження»зазначено, що виконавче провадження підля гає обов'язковому зупиненню у разі порушення господарськ им судом провадження у справ і про банкрутство боржника, я кщо відповідно до закону на в имогу стягувача поширюється дія мораторію, запроваджено го господарським судом, крім випадків перебування викона вчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржни ка грошових сум (у тому числі о держаних від реалізації майн а боржника), а також у разі зве рнення стягнення на заставле не майно та виконання рішень у немайнових спорах.

Відповідно до ст. 12 Господа рського процесуального коде ксу України господарським су дам підвідомчі справи у спор ах, що виникають при укладанн і, зміні, розірванні і виконан ні господарських договорів, у тому числі щодо приватизац ії майна, та з інших підстав.

За поданою позовною заявою позивач просить визнати дог овір про надання послуг по ор ганізації і проведенню прилю дних торгів з реалізації аре штованого майна (предмет іпо теки) № К-114-ДС-і від 25.08.2010р. таким, щ о припинив чинність з 17.05.2011р., як ий в свою чергу укладений в ме жах виконавчого провадження при виконанні судового ріше ння Деснянського районного с уду міста Києва згідно викон авчого листа № 2-3599/09 від 24.11.2009р.. За явлені позовні вимоги спрямо вані на встановлення юридичн ого факту - припинення догов ору з певної дати, натомість ю ридичні факти можуть встанов люватись господарськими суд ами лише при існуванні та розгляді між сторонами сп ору про право цивільне. Його в становлення є елементом оцін ки та обґрунтованості вимог.

Предметом позову є матеріально-правова вимога позивача до відповідача, від носно якої суд повинен прийн яти рішення, ця вимога повинн а опиратись на підставу позо ву. В підставу позову не можут ь входити обставини, які вист упають доказами у справі. З ни ми закон не пов' язує виникн ення, зміну чи припинення пра в та обов' язків. Вони лише пі дтверджують наявність або ві дсутність юридичних фактів, які відносяться до підстав п озову.

Положеннями ст. 20 Господар ського кодексу України та ст . 16 Цивільного кодексу України визначені способи захисту п рав і законних інтересів суб 'єктів господарювання.

Главою 50 Цивільного кодексу України та ст. 202 Господарсько го кодексу України визначен о вичерпний перелік підстав припинення зобов'язання.

При вирішенні спору суд нас амперед враховує, що ні полож еннями Цивільного кодексу Ук раїни, Закону України «Про ві дновлення платоспроможност і боржника або визнання його банкрутом», Закону України « Про виконавче провадження»т а інших, ні договором № К-114-ДС-і від 25.08.2010р. не передбачено визн ання факту припинення догово ру за рішенням суду у випадку порушення справи про банкру тство боржника та ведення мо раторію на задоволення вимог кредиторів. Такі вимоги, за ви сновком суду, не відповідают ь визначеним законом способа м захисту цивільних прав.

У п. 39 Інформаційного листа В ищого господарського суду ві д 12.03.2009, № 01-08/163 вміщена відповідь н а запитання чи повинен госпо дарський суд у розгляді спра ви за позовом, який не відпові дає встановленим законом або договором способам захисту прав, відмовляти в задоволен ні такого позову або ж припин яти провадження у справі зді йснено посилання на постанов и Верховного Суду України, зо крема, від 13.07.2004 № 10/732 де викладала ся правова позиція, згідно з я кою, дійшовши висновку про те , що предмет позову не відпові дає встановленим законом або договором способом захисту прав, суд повинен відмовити у позові, а не припиняти провад ження у справі за її непідвід омчістю суду.

Аналогічні питання поруш ені також і у п. 14 інформаційно го листа Вищого господарсько го суду України від 11.04.2005 № 01-8/344, п. 3 інформаційного листа Вищог о господарського суду Україн и від 25.11.2005 № 01-8/2229 і п. 3 інформаційн ого листа Вищого господарськ ого суду України від 13.08.2008 № 01-8/482.

Разом з тим, у рішенні Конст итуційного суду України від 09.07.2002р. у справі за конституційн им зверненням Товариства з о бмеженою відповідальністю « Торговий дім «Кампус Коттон клаб»щодо офіційного тлума чення положення частини друг ої ст. 124 Конституції України (с права № 1-2/2002 про досудове врегу лювання спорів) в п. 3 зазначен о, що положення частини друго ї ст. 124 Конституції України тр еба розглядати у системному зв' язку з іншими положенням и Основного Закону України, я кі передбачають захист судом прав і свобод людини і громад янина, а також прав юридичної особи, встановлюють юридичн і гарантії їх реалізації, над аючи можливість кожному захи щати свої права і свободи буд ь-якими не забороненими зако ном засобами (ч. 5 ст. 55 Конститу ції України). Тобто кожна особ а має право вільно обирати не заборонений законом засіб з ахисту прав і свобод, у т.ч. суд овий захист. Для забезпеченн я судового захисту Конституц ія України у ст. 124 встановила п ринципи здійснення правосуд дя виключно судами. Із змісту частини другої ст. 124 Конститу ції України щодо поширення ю рисдикції на всі правовіднос ини, що виникають у державі, ви пливає, що кожен із суб' єкті в правовідносин у разі виник нення спору може звернутися до суду за його вирішенням.

Таким чином позивач скорис тався своїм правом на судови й захист і його право не може б ути обмежене.

При врахуванні викладеног о, позовні вимоги є такими, що задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 ГПК У країни, господарський суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову в ідмовити.

Рішення набирає законно ї сили в порядку, встановлено му ст. 85 Господарського процес уального кодексу України. Рі шення може бути оскаржене в а пеляційному порядку та в стр оки, встановлені ст. 93 Господа рського процесуального коде ксу України.

Суддя Р.І . Самсін

дата підписання рішення 03.10.201 1

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення30.09.2011
Оприлюднено14.10.2011
Номер документу18545318
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —22/296

Рішення від 30.09.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Самсін Р.І.

Ухвала від 25.08.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Самсін Р.І.

Постанова від 19.01.2011

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Синиця О.Ф.

Рішення від 31.07.2009

Господарське

Господарський суд міста Києва

Самсін Р.І.

Судовий наказ від 14.04.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Пуппо Л.Д.

Ухвала від 19.06.2006

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Пуппо Л.Д.

Ухвала від 08.04.2008

Господарське

Господарський суд Донецької області

Волошинова Л.В.

Ухвала від 24.09.2007

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Георгієвський В.Д.

Ухвала від 20.03.2008

Господарське

Господарський суд Донецької області

Волошинова Л.В.

Судовий наказ від 21.12.2007

Господарське

Господарський суд Донецької області

Волошинова Л.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні