ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 56/177
27.09.11
Господарський суд міста Києва, у складі судді Джарти В.В., при секретарі судового засідання Пархоменко Ю.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю «Юрдана»
до
Приватного акціонерного товариства «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс»
про
стягнення 33 893,73 грн.
Представники сторін:
від позивача
ОСОБА_1 представник за довіреністю
від відповідача
не з’явились
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Юрдана»про стягнення з Приватного акціонерного товариства «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс»заборгованості на загальну суму 31 663,87 грн., у тому числі 29 417,95 грн. основна сума заборгованості по сплаті винагороди, 1 899,68 грн. –сума не компенсованих поштових витрат, 232,20 грн. - пеня нарахована на неоплачену суму винагороди, 44,93 грн. - 3 % річних нарахованих на несплачену суму винагороди, 33,56 грн. - індекс інфляції нарахований на суму несплаченої винагороди, 8,86 грн. - 3 % річних, нараховані за некомпенсовані поштові витрати, 26,69 грн. - індекс інфляції, нарахований на некомпенсовані поштові витрати.
23.09.2011 р. через відділ діловодства Господарського суду міста Києва від представника позивача надійшла заява про уточнення розміру позовних вимог, відповідно до якої позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість на загальну суму 33 893,73 грн., з яких: 29 417,95 грн. основна сума заборгованості по сплаті винагороди, 1 899,68 грн. –сума не компенсованих поштових витрат, 2 081,10 грн. - пеня нарахована на неоплачену суму винагороди, 402,78 грн. - 3 % річних нарахованих на несплачену суму винагороди, 33,56 грн. - індекс інфляції нарахований на суму несплаченої винагороди, 31,97 грн. - 3 % річних, нараховані за некомпенсовані поштові витрати, 26,69 грн. - індекс інфляції, нарахований на некомпенсовані поштові витрати.
Суд розглядає вимоги позивача згідно наданих уточнень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не виконані зобов’язання щодо оплати наданих позивачем послуг по договору доручення № 1. У зв’язку з наявною заборгованістю відповідача з посиланням на положення Цивільного кодексу України позивач просить стягнути вказану суму боргу в судовому порядку.
Відповідач проти позову заперечує та зазначає, що відшкодування витрат повинно базуватись на відповідних взаємозвірках, які між сторонами не проводились. Крім того, відповідач зазначає, що відповідно до умов договору доручення № 1 між сторонами повинні були бути розроблені додатки до нього, які повинні були регламентувати та конкретизувати відповідні взаємодії сторін договору, однак останні у відповідача відсутні.
Представники сторін клопотання щодо фіксації судового процесу не заявляли, у зв’язку з чим, розгляд справи здійснювався без застосуванням засобів технічної фіксації судового процесу у відповідності до статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України
Відповідно до положень статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши його пояснення, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
14.10.2009 року між Закритим акціонерним товариством «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс», як довірителем, правонаступником якого є відповідач та Товариством з обмеженою відповідальністю «Юрдана», як повіреним (надалі - позивач) укладено Договір доручення № 1 (надалі - договір).
Відповідно до п. 1.1. договору повірений зобов'язується за дорученням довірителя вчинити від імені та за рахунок довірителя комплекс юридичних та фактичних дій, спрямованих на повернення заборгованості з боржників довірителя у судовому порядку.
Згідно п. 2.3.6. Договору довіритель зобов‘язаний протягом п'яти робочих днів, з моменту отримання від повіреного Актів прийому-передачі наданих послуг, підписувати їх та направляти підписаний екземпляр Акту повіреному, або вмотивовану відмову.
Пунктом 2.3.11. Договору передбачено, що довіритель зобов'язаний відшкодовувати повіреному виграти на відправку кореспонденції, по справам Боржників, на стадії примусового стягнення (суд та/або ДВС) на підставі виставленого рахунку повіреного та за наявності доказів такої відправки в строк трьох календарних днів.
Згідно п. 5.2. Договору довіритель зобов'язаний підписати наданий повіреним Акт приймання-передачі наданих послуг за цим Договором протягом трьох робочих днів з дати отримання його від повіреного, або надати обґрунтовані зауваження. У випадку, якщо протягом строку, зазначеного вище, довіритель не направить повіреному підписаний Акт приймання-передачі наданих послуг або не надасть обґрунтовані зауваження, буде вважатись, що доручення повіреним виконане належним чином, Акт приймання-передачі наданих послуг прийнятий довірителем без зауважень.
На виконання умов договору, позивачем надано послуги на загальну суму 29 417,95 грн., що підтверджується актами прийому - передачі наданих послуг № 10 від 23.02.2011 р. на загальну суму 2 396,94 грн., № 11 від 14.03.2011 р. на загальну суму 10 256,20 грн., № 12 від 29.03.2011 р. на загальну суму 2 152,75 грн., № 13 від 13.04.2011 р. на загальну суму 14 612,06 грн., які були отриманні відповідачем 25.02.2011 р., 15.03.2011 р., 30.03.2011 р., 14.04.2011 р. відповідно, про що свідчать відмітки в правому нижньому куті супровідних листів, копії яких наявні в матеріалах справи.
Також, позивачем понесені витрати на поштові відправлення у розмірі 1 899,68 грн., що підтверджується актами приймання передачі від 03.02.2011 р. на суму 981,23 грн., від 18.02.2011 р. на суму 294,15 грн., від 21.03.2011 р. на суму 191,40 грн., від 18.04.2011 р. на суму 432,90 грн., які були отриманні відповідачем 04.02.2011 р., 18.02.2011 р, 23.03.2011 р., 21.04.2011 р. відповідно, про що свідчать відмітки в правому нижньому куті супровідних листів, копії яких наявні в матеріалах справи.
Зазначені вище акти залишені відповідачем без підпису та виконання.
Крім того, позивачем надано до матеріалів справи докази в підтвердження виконання договору доручення, а саме: рахунки на оплату наданих послуг, довіреності на представництво інтересів довірителя, копії позовних заяв, заяв про відкриття виконавчого провадження, копії рішень суду про стягнення заборгованості з боржників довірителя, копії реєстрів боржників довірителя, копії претензій, копії постанов про відкриття виконавчих проваджень щодо боржників довірителя, поштові чеки про відправку кореспонденції.
Згідно п. 4.7 Договору, у випадку, якщо протягом 5 (п'яти) робочих днів після отримання акту прийому-передачі наданих послуг довіритель не надає повіреному підписаний акт прийому-передачі наданих послуг чи мотивовану відмову від його підписання, роботи вважаються прийнятими та виконаними із дотриманням умов Договору та підлягають оплаті відповідно до умов даного Договору.
Відповідачем не надано жодних заперечень щодо актів приймання – передачі послуг, а тому послуги вважаються відповідачем прийнятими у повному обсязі.
Згідно з п. п. 5.1. та 5.3. Договору, за надання повіреним послуг довірителю визначених договором довіритель у кожному конкретному випадку сплачує повіреного винагороду у розмірі 38% від фактично стягнутої заборгованості, що надійшла на рахунок довірителя в рахунок погашення заборгованості конкретного боржника та визначається сторонами у відповідному акті приймання –передачі наданих послуг.
Винагорода повіреного повинна бути сплачена довірителем протягом 3 робочих днів з дати підписання відповідного акту приймання –передачі наданих послуг за цим договором.
Крім того, відповідно до п. 2.3.11 Договору довіритель зобов'язаний відшкодувати повіреному витрати на відправку кореспонденції, по справам Боржників, на стадії примусового стягнення (суд та/ або ДВС) на підставі виставленого рахунку повіреного та за наявності доказів такої відправки в строк 3 (трьох) календарних днів.
Відповідач винагороду позивачу по договору доручення № 1 у розмірі 29 417,95 грн. не оплатив, вартість понесених витрат на поштові відправлення у розмірі 1 899,68 грн. не відшкодував, заборгованість не спростував.
Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов‘язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ст. 1000 Цивільного кодексу України за договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки довірителя. Договором доручення може бути встановлено виключне право повіреного на вчинення від імені та за рахунок довірителя всіх або частини юридичних дій, передбачених договором. У договорі можуть бути встановлені строк дії такого доручення та (або) територія, у межах якої є чинним виключне право повіреного.
Статтею 1002 Цивільного кодексу України передбачено, що повірений має право на плату за виконання свого обов'язку за договором доручення, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо в договорі доручення не визначено розміру плати повіреному або порядок її виплати, вона виплачується після виконання доручення відповідно до звичайних цін на такі послуги.
Відповідно до ст. 1007 Цивільного кодексу України довіритель зобов'язаний, якщо інше не встановлено договором: забезпечити повіреного засобами, необхідними для виконання доручення; відшкодувати повіреному витрати, пов'язані з виконанням доручення. Довіритель зобов'язаний негайно прийняти від повіреного все одержане ним у зв'язку з виконанням доручення. Довіритель зобов'язаний виплатити повіреному плату, якщо вона йому належить.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.
Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідач доказів оплати вартості послуг та поштових витрат позивача на загальну суму 31 317,63 грн. у строки передбачені договором, не надав. Отже, факт порушення відповідачем договірних зобов’язань судом встановлений, а тому позовні вимоги про стягнення основного боргу у розмірі 29 417,95 грн. та поштових витрат позивача у розмірі 1 899,68 грн., а всього 31 317,63 грн. (29 417,95 грн. + 1 899,68 грн.) підлягають задоволенню.
Крім того, позивач просить стягнути з відповідача 2 081,10 грн. - пені нарахованої на неоплачену суму винагороди.
Стаття 611 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі порушення зобов’язання настають правові наслідки, якими зокрема є сплата неустойки, відшкодування збитків та моральної шкоди.
Згідно зі ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов’язання.
Частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України передбачено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов’язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов’язання.
Згідно ч. 4 ст. 231 Господарського кодексу України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов’язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов’язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Згідно п. 6.4. Договору, у разі якщо довіритель порушить термін оплати вартості послуг повіреного, який встановлений п. 5.3. цього Договору, довіритель сплачує повіреному пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від неоплаченої суми, за кожен день прострочення оплати.
Оскільки судом встановлений факт прострочення відповідачем зобов‘язання щодо оплати вартості послуг, то суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача про стягнення пені.
Перевіривши розрахунок пені позивача, суд визнає його не вірним, так як, позивачем не вірно вказано період нарахування пені, а саме, позивачем вказано період нарахування пені з 29.04.2011 р. по 23.09.2011 р., проте, пеня починає нараховуватись з моменту прострочення виконання зобов’язання та нарахування пені припиняється через шість місяців від дня, коли зобов’язання мало бути виконано.
Отже, прострочення відповідачем виконання зобов’язання з оплати винагороди за актом № 10 приймання - передачі наданих послуг від 23.02.2011 р виникло з 06.03.2011 р. за актом № 11 приймання - передачі наданих послуг від 14.03.2011 р. - з 24.03.2011 р., за актом № 12 приймання - передачі наданих послуг від 29.03.2011 р. - з 08.04.2011 р. та за актом № 13 приймання - передачі наданих послуг від 13.04.2011 р. - з 23.04.2011 р.
У відповідності до ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов’язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов’язання мало бути виконано.
Проте, так як позивачем вказано як початкову дату нарахування пені 29.04.2011 р., а заяв про вихід суду за межі позовних вимог не надходило, тому судом починається перерахунок пені саме з 29.04.2011 р.
Кінцевою датою нарахування пені за актом № 10 приймання - передачі наданих послуг від 23.02.2011 р. є 06.09.2011 р. (строк встановлений ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України, відповідно до якого нарахування пені припиняється через шість місяців від дня, коли зобов’язання мало бути виконано), за актом № 11 приймання - передачі наданих послуг від 14.03.2011 р. - з 23.09.2011 р., за актом № 12 приймання - передачі наданих послуг від 29.03.2011 р. - 23.09.2011 р. та за актом № 13 приймання - передачі наданих послуг від 13.04.2011 р. - - 23.09.2011 р. (як дата вказана позивачем)
За розрахунком суду, за допомогою Інформаційно-аналітичної системи «Ліга - Закон», програма «Калькулятор» розмір пені, що підлягає стягненню з відповідача складає 1 831,60 грн.
Також, позивач просить стягнути з відповідача 402,78 грн. - 3 % річних нарахованих на несплачену суму винагороди, 33,56 грн. - індекс інфляції нарахований на суму несплаченої винагороди, 31,97 грн. - 3 % річних, нараховані за некомпенсовані поштові витрати, 26,69 грн. - індекс інфляції, нарахований на некомпенсовані поштові витрати.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіривши розрахунок 3% річних та інфляційних втрат позивача, суд визнає його вірним, а тому вимоги про стягнення 3% річних у розмірі 434,75 грн. (402,78 грн. + 31,97 грн.) та інфляційних втрат у розмірі 60,25 грн. (33,56 грн. + 26,69 грн.).
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Згідно із ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті державного мита, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 47, 49, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс»(04053 м. Київ, Кудрявський узвіз, 5-Б, офіс 208, ідентифікаційний код 23498273 з будь якого рахунку виявленого державним виконавцем під час виконавчого провадження) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Юрдана»(02095, м. Київ, вул. Срібнокільська, 22, офіс 194, ідентифікаційний код 35590799) основну суму заборгованості у розмірі 29 417,95 (двадцять дев’ять тисяч чотириста сімнадцять) грн. 95 коп., суму не компенсованих поштових витрат у розмірі 1 899,68 грн. (одна тисяча вісімсот дев’яносто дев’ять) грн. 68 коп., пеню у розмірі 1 831,60 (одна тисяча вісімсот тридцять одна) грн. 60 коп., 3% річних у розмірі 434,75 (чотириста тридцять чотири) грн. 75 коп., інфляційні втрати у розмірі 60,25 (шістдесят) грн. 25 коп., витрати по сплаті державного мита у розмірі 336,44 (триста тридцять шість) грн. 44 коп. та 234,26 (двісті тридцять чотири) грн. 26 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. В іншій частині позову відмовити.
4. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня складення повного тексту рішення та може бути оскаржене в порядку та у строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя В.В. Джарти
Дата складення повного рішення 30/09/2011року.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 27.09.2011 |
Оприлюднено | 14.10.2011 |
Номер документу | 18545534 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Джарти В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні