16/5025/1128/11
РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" вересня 2011 р. Справа № 16/5025/1128/11
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючий суддя Щепанська Г.А.
суддя Бригінець Л.М. ,
суддя Гулова А.Г.
при секретарі судового засідання Басюк Р.О.
за участю представників сторін:
прокурора - Рункевич І.В. (посвідчення №82 від 05.11.10р.)
позивача - не з'явився представник Управління агропромислового розвитку Деражнянської районної державної адміністрації
відповідача (апелянта) - не з'явився представник ФГ "Пролісок"
третьої особи - не з'явився представник Головного Управління державного казначейства у Хмельницькій області
розглянувши апеляційну скаргу Фермерського господарства "Пролісок", с. Зяньківці Деражнянського району
на рішення господарського суду Хмельницької області від 17.08.11 р.
у справі № 16/5025/1128/11 (суддя Магера В.В.)
за позовом Прокурора Деражнянського району в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Деражнянської районної державної адміністрації, м. Деражня
до Фермерського господарства "Пролісок", с. Зенківці Деражнянського району
за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головне Управління державного казначейства у Хмельницькій області, м. Хмельницький
про стягнення в сумі 366 000 грн. 00 коп. коштів, виділених з резервного фонду Державного бюджету України
Відповідно до розпорядження голови рівненського апеляційного господарського суду від 27.09.11р. визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Щепанська Г.А., суддя Бригінець Л.М. , суддя Гулова А.Г..
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 17.08.11р. у справі №16/5025/1128/11 задоволено позов прокурора Деражнянського району, м. Деражня, Хмельницької області (далі Позивач) в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Деражнянської районної державної адміністрації м. Деражня, Хмельницької області до Фермерського господарства "Пролісок", с. Зяньківці, Деражнянського району, Хмельницької області (далі Відповідач), за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Головного управління державного казначейства у Хмельницькій області, м. Хмельницький про стягнення 366000,00грн. коштів, виділених з резервного фонду Державного бюджету України.
Стягнуто з Фермерського господарства "Пролісок", с. Зяньківці, Деражнянського району, Хмельницької області на користь Управління агропромислового розвитку Деражнянської районної державної адміністрації м. Деражня, Хмельницької області 366000,00 грн. коштів, виділених з резервного фонду державного бюджету України, 3660,00 грн. державного мита, 236,00 грн. витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Не погоджуючись з рішенням місцевого господарського суду, вважаючи, що воно є незаконним, необґрунтованим, не відповідає нормам матеріального та процесуального права, Фермерське господарство "Пролісок" звернулось до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення скасувати та прийняти нове рішення – в позові відмовити.
Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, Відповідач зазначив, що:
- відповідно до роз'яснень щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затверджені наказом Державного казначейства України від 01.11.04р. №194 (із змінами), поточні платежі юридичним особам за КЕКВ 1310, які включають субсидії підприємствам і організаціям сільського господарства є невідплатними і безповоротними, а тому заборгованість по даній допомозі в органах Державного казначейства не обліковується;
- згідно довідки виданої Управлінням Державного казначейства у Деражнянському районі за ФГ "Пролісок" Деражнянського району прострочених фінансових заборгованостей до Державного бюджету по даних обліку управління Держказначейства не рахується. Відповідно до довідки Деражнянського відділення Хмельницької міжрайонної державної податкової інспекції податковий борг по сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), що ведуться по особових рахунках у відділенні відсутній;
- в розпорядженні Кабінету Міністрів України від 28.07.08р. №1010-р., розпорядженні Хмельницької облдержадміністрації №428/2008-р. від 12.08.08р., в розпорядженні Деражнянської райдержадміністрації №303/2008-р. не визначено умов та строків повернення виділених з резервного фонду бюджетних коштів;
- листом від 20.03.09р. №31-16040-3-8/1765 Міністерство фінансів України проінформувало Міністерство економіки України, що з урахуванням нанесених збитків сільськогосподарським товаровиробникам унаслідок стихійних природних явищ у 2007-2008 роках, і в умовах світової кризи прийняття рішення щодо повернення до бюджету коштів, виділених з резервного фонду держбюджету відповідно до зазначеного розпорядження, призведе до погіршення ситуації в агропромисловому комплексі зазначених регіонів;
- Міністерство фінансів України також у своєму листі від 13.09.09р. №31-16040 до Асоціації сільськогосподарських товаровиробників Городоцького району Хмельницької області "Щодо виділення коштів з резервного фонду державного бюджету" чітко зазначило, що згідно розпорядження КМУ від 28.07.08р. №1010-р. "Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях" повернення до державного бюджету коштів не передбачено;
- в розпорядженні від 28.07.08р. №1010-р. не обумовлено повернення головними розпорядниками отриманих асигнувань, то ці кошти є такими, що не підлягають поверненню до держбюджету;
- судом не було надано правової оцінки ще одному листу позивача від 28.07.10р., у якому він уже не вимагає сплати боргу, а пропонує з'явитись в управління агропромислового розвитку Деражнянської районної державної адміністрації для обговорення термінів повернення коштів, отриманих по стихії 2008 року та укладення відповідного договору.
У письмовому відзиві на апеляційну скаргу надісланим на адресу Рівненського апеляційного господарського суду (вх. №10239/11) третьою особою , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головним управлінням Державного казначейства України у Хмельницькій області просить рішенням господарського суду Хмельницької області від 17.08.11р. у справі №16/5025/1128/11 залишити без змін, а апеляційну скаргу Фермерського господарства "Пролісок" - без задоволення.
Позивачем відзив на апеляційну скаргу не подавався. Відповідно до ч. 2 ст. 96 ГПК України відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення місцевого господарського суду.
28.09.11р. в судове засідання від представника Фермерського господарства "Пролісок" було надіслано телеграму - клопотання (вх. №10399/11) про відкладення розгляду апеляційної скарги.
В судовому засіданні 28.09.11р. колегія суддів, порадившись на місці, відхилила клопотання подане представником Фермерського господарства "Пролісок" про відкладення розгляду апеляційної скарги як таке, що необґрунтоване та непідтверджене належними доказами, про поважність причин відкладення.
Враховуючи приписи ст. 101 ГПК України про межі перегляду справ в апеляційній інстанції та той факт, що неявка в засідання суду представників сторін, скаржника та арбітражного керуючого, належним чином та відповідно до законодавства повідомлених про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає перегляду оскарженого судового акту, судова колегія вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності представників скаржника, позивача, третьої особи.
Заслухавши прокурора, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши повноту з'ясування та доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, відповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи, правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого рішення, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 22.07.2011р. Фермерського господарства "Пролісок" зареєстровано як юридична особа за адресою: Хмельницька область, Деражнянський район, с. Зяньківці, код 14164745.
Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.07.08р. №1010-р “Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” вирішено виділити для часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні - липні 2008р., 58,5 млн. гривень, зокрема Волинській облдержадміністрації - 12 млн. грн., Львівській - 6,5 млн. грн., Рівненській - 20 млн. грн., Хмельницькій - 20 млн. грн.. Міністерству фінансів України здійснити зазначені видатки за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету. Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій облдержадміністраціям: затвердити у тижневий строк за погодженням з Міністерством аграрної політики України, Міністерством економіки України і Міністерством фінансів України розподіл коштів, виділених згідно з цим розпорядженням; подати до кінця 2008р. Міністерству аграрної політики України, Міністерству економіки України, Міністерству фінансів України та Державному казначейству звіт про використання зазначених коштів.
Розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації №428/2008-р від 12.08.08р. "Про розподіл коштів, виділених Кабінетом міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008р. на території Хмельницької області" визначено спрямувати кошти, виділені з резервного фонду державного бюджету, райдержадміністраціям для часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася на території Хмельницької області. Зобов'язано голів відповідних райдержадміністрацій визначити розпорядника по використанню коштів із дотриманням встановлених вимог на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, відповідно до розподілу.
Згідно розпорядження Деражнянської райдержадміністрації від 18.08.08р. №303/2008-р “Про використання коштів, виділених Кабінетом Міністрів України, на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008р. на території Деражнянського району” розпорядником по використанню коштів, виділених Кабінетом Міністрів України із дотриманням встановлених вимог на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії визначено Управління агропромислового розвитку райдержадміністрації (а.с.21). Зобов'язано Управління агропромислового розвитку Деражнянської районної державної адміністрації забезпечити виконання розпорядження виконуючого обов`язки першого заступника голови Деражнянської районної державної адміністрації від 18.08.2008р. №303/2008-р “Про розподіл коштів, виділених Кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008р. на території Деражнянської району Хмельницької області.
У відповідних додатках до розпоряджень №428/2008-р від 12.08.08р., №303/2008-р від 18.08.08р. "Розподіл коштів на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії" відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.08р. №1010-р "Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків від стихії, що сталася в Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях в розрізі підприємств та культур Хмельницької області для закупівлі паливно-мастильних матеріалів, насіння, садивного матеріалу, міндобрив, гербіцидів, пестицидів, протруйників” Фермерському господарству "Пролісок" визначено суму на компенсацію витрат у розмірі 366000,00грн..
22.08.08р. платіжним дорученням №151 грошові кошти в сумі 366000,00грн. були перераховані управлінням агропромислового розвитку на рахунок Фермерського господарства "Пролісок" (а.с.22).
Розпорядженням Деражнянської районної державної адміністрації №108/2010-р від 16.03.10р. "Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 18.08.08р. №303/2008-р" внесено зміни в п.1 даного розпорядження, зокрема, після слів "державного бюджету" доповнено словами "на умовах повернення" та після слів "сільськогосподарських підприємств" доповнено словами "недержавної форми власності" (а.с. 26).
В листі Міністерства економіки України від 19.11.10р. №2704-25/820 зазначено, що повноваження щодо контролю за повернення коштів резервного фонду державного бюджету, виходячи з форми власності суб'єкта господарювання (частки корпоративних прав держави), належать головним розпорядникам коштів. За інформацією Головного Контрольно-ревізійного управління (лист від 16.11.10р. № 25-14/1522) Контрольно-ревізійним управлінням в Хмельницькій області були здійснені контрольні заходи щодо перевірки питань дотримання чинного законодавства при використанні коштів резервного фонду державного бюджету, виділених сільгосптоваровиробникам області у 2008р. Враховуючи позицію Головного Контрольно-ревізійного управління, кошти резервного фонду державного бюджету, отриманні сільгосппідприємствами недержавної форми власності Деражнянського району Хмельницької області, підлягають поверненню до державного бюджету.
Листом від 12.03.09р. №71 управління агропромислового комплексу Деражнянської районної державної адміністрації звернулось до Відповідача з проханням повернути грошові кошти в сумі 366000,00 грн., отримані для часткової компенсації витрат фермерського господарства, яке зазнало збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008р. на території Деражнянського району (а.с.24).
Листом від 28.07.2010р. №389 управління агропромислового комплексу звернулось до Відповідача з проханням з`явитись до управління агропромислового комплексу Дережнянської РДА для обговорення термінів повернення грошових коштів отриманих для часткової компенсації витрат фермерського господарства, яке зазнало збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008р. на території Деражнянського району (а.с. 25).
Колегія суддів апеляційного господарського суду погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Відповідно до п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.02 №415 "Про затвердження порядку використання коштів резервного фонду державного бюджету" суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності або суб'єктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51%, кошти резервного фонду бюджету виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.
Статтею 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського кодексу України передбачено, що господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
З положень ст. 509 ЦК України та ст.173 ГК України вбачається, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно ст. 193 Господарського кодексу України та ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання – відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язань або їх зміна не допускається.
Невиконання зобов'язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) ст. 610 ЦК України визначає як порушення зобов'язання.
Пунктом 3 ст. 116 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування.
Відповідно до частини 1 ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Аналогічне положення міститься і у частині 1 ст. 52 Закону України "Про Кабінет Міністрів України".
Абзацом 18 підпункту 2 частини 1 ст. 21 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" передбачено, що Кабінет Міністрів України у сфері економіки та фінансів забезпечує здійснення заходів, передбачених державними програмами ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, приймає рішення з питань ліквідації наслідків інших аварій, а також пожеж, катастроф, стихійного лиха.
Відповідно до абзаців 10, 14 підпункту 1 частини 1 ст. 20 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України утворює згідно із законом державні резервні фонди фінансових і матеріально-технічних ресурсів та приймає рішення про їх використання. Приймає рішення про використання коштів резервного фонду Державного бюджету України.
Згідно з частиною 1 ст. 24 Бюджетного кодексу України резервний фонд бюджету формується для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру і не могли бути передбачені при складанні проекту бюджету. Порядок використання коштів з резервного фонду бюджету визначається Кабінетом Міністрів України.
З огляду на наведене, кошти, надані з резервного фонду бюджету суб'єктам господарської діяльності приватної форми власності підлягають безумовному поверненню. При цьому, відсутність у відповідних актах розпорядників цих коштів умов щодо строку та умов їх повернення, не може вважатись умовою неповернення таких коштів та підставою для відмови у їх стягненні, оскільки в такому випадку застосовуються загальні положення п. 11 постанови КМ України від 29.03.02 №415.
Гарантійним листом №284 від 14.10.2008р. ФГ "Пролісок" повідомляє, що виділені із резервного фонду державного бюджету України кошти, отримані ним на часткову компенсацію збитків, які сталися внаслідок стихії, згідно розпорядження КМУ №1010-р від 28.07.08р., є коштами, виділеними на умовах повернення (згідно абз.2 п.1 Постанови КМУ №415 від 29.03.02р.). Також, ФГ "Пролісок" даним листом гарантує, що воно поверне зазначені кошти до державного бюджету України у строки та на умовах, визначених відповідним розпорядженням КМУ, як це передбачено абз.1 п.11 Розпорядження КМУ №415 від 29.03.02р. (а.с. 23).
При цьому судом враховано, що Відповідач не заперечує факту отримання коштів в сумі 366000,00 грн. згідно розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації № 628/2008-р від 12.08.08р. „Про розподіл коштів, виділених Кабінетом міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008р. на території Хмельницької області” відповідно до платіжного доручення № 151 від 22.08.08р..
Відповідачем доказів повернення грошових коштів в розмірі 366000,00 грн. не надано.
З огляду на викладене, стягнення з ФГ "Пролісок" на користь Управління агропромислового розвитку Деражнянської райдержадміністрації коштів в сумі 366000,00 грн. є обґрунтованим.
Згідно з ч. 2 ст. 101 Господарського-процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність та обгрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Статтею 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи вищевикладене, рішення господарського суду Хмельницької області від 17.08.2011р. у справі 16/5025/1128/11 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу Фермерського господарства "Пролісок" - без задоволення.
Керуючись ст. ст. 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Рішення господарського суду Хмельницької області від 17.08.11р. у справі №16/5025/1128/11 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
2. Справу №16/5025/1128/11 повернути до господарського суду Хмельницької області.
Головуючий суддя Щепанська Г.А.
Суддя Бригінець Л.М.
Суддя Гулова А.Г.
01-12/13292/11
Суд | Рівненський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 28.09.2011 |
Оприлюднено | 20.10.2011 |
Номер документу | 18672847 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Рівненський апеляційний господарський суд
Щепанська Г.А.