ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" жовтня 2011 р. Справа № 9/17-924-2011
Вищий господарський суд України у складі колегії суд дів:
Черкащенка М.М., - головую чого,
Дерепи В.І.,
Студенця В.І.,
розглянувши касаційну ска ргу ОСОБА_4
на постанову Одеського апеляційного г осподарського суду від 22.06.2011 ро ку
у справі господарського суду Одеської області
за позовом ОСОБА_4
до Товариства з обмеженою ві дповідальністю Заводу "Парус "
про виключення зі складу учас ників товариства, визначення та стягнення вартості частк и майна,
В засіданні взяли участь представники:
- позивача: не з"явився,
- відповідача: не з"явився,
ВСТАНОВИВ:
У березні 2011 року ОСОБА _4 звернулась до господарсь кого суду Одеської област і із позовною заявою до тов ариства з обмеженою відповід альність Заводу "Парус" про виключення її зі склад у учасників товариства, ви значення та стягнення вартос ті частки майна товариства, у зв'язку з виходом зі складу йо го учасників.
Позовні вимоги уточнювали сь. В уточненій позовній заяв і ОСОБА_4 просить стягну ти з відповідача вартість частки майна, у зв'язку з ви ходом зі складу учасників то вариства.
Рішенням господарського с уду Одеської області ві д 23 травня 2011 року у задоволенн і позовних вимог відмовлено. Скасовано заходи до забезпе чення позову, вжиті ухвалою г осподарського суду Одеської області від 18.03.2011 року.
Постановою Одеського апел яційного господарського суд у від 22 червня 2011 року рішення г осподарського суду Одеської області залишено без змін, а а пеляційну скаргу - без задов олення.
Не погоджуючись з прийнят ими судовими рішеннями, ОСО БА_4 подала касаційну скарг у, в якій просить постанову Од еського апеляційного господ арського суду від 22 червня 2011 року та рішення господар ського суду Одеської області від 23 травня 2011 року скасу вати, а справу передати на нов ий розгляд до господарськ ого суду Одеської області .
В обґрунтування своїх вимо г скаржник посилається на те , що судами неправильно засто совані норми матеріального т а порушені норми процесуальн ого права, що призвело до прий няття незаконних судових ріш ень.
Судова колегія, розглянувш и наявні матеріали, обговори вши доводи касаційної скарги , перевіривши юридичну оцінк у обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування н орм матеріального та процесу ального права вважає, що каса ційна скарга не підлягає зад оволенню з наступних підстав .
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судам и попередніх інстанцій, ОСО БА_4 є учасником товариства з обмеженою відповідальност і Заводу "Парус", що підтверджу ється протоколом зборів учас ників товариства № 2 від 03.11.2006 ро ку, п. 1.5. статуту товариства з о бмеженою відповідальності З аводу "Парус", згідно змін та д оповнень до статуту, зареєст рованих державним реєстрато ром виконавчого комітету Оде ської міської ради 07 листопад а 2006 року, номер запису 15561050002013135.
Як вбачається з позовної за яви, ОСОБА_4, у зв'язку з нед опущенням її до фінансово-го сподарської діяльності та ба жанням вийти зі складу товар иства, звернулась до товарис тва з обмеженою відповідальн істю Заводу "Парус" із заявою в ід 27.09.2010 року про вихід зі склад у учасників товариства з 28.12.2010 р оку та, на підставі належних ї й 50 % загальної кількості голо сів в управлінні товариством , просила провести позачерго ві збори учасників товариств а з обмеженою відповідальніс тю Заводу "Парус", на яких розг лянути та вирішити питання щ одо виходу її зі складу учасн иків товариства, при цьому, з в иділом в натурі належної їй ч астки в майні, або визначення м і виплатою їй вартості част ки майна товариства.
Спірні правовідносини вин икли з корпоративних відноси н, тому підлягають регулюван ню главою 18 Господарськог о кодексу України, главою 8 Цивільного кодексу України , Законом України "Про госп одарські товариства".
Відповідно до частини 1 стат ті 167 Господарського кодек су України (в редакції, чин ній на момент виникнення спі рних правовідносин) (далі - Г К) корпоративними є права осо би, частка якої визначається у статутному фонді (майні) гос подарської організації, що в ключають правомочності на уч асть цієї особи в управлінні господарською організацією , отримання певної частки при бутку (дивідендів) даної орга нізації та активів у разі лік відації останньої відповідн о до закону, а також інші право мочності, передбачені законо м та статутними документами.
Згідно частини 1 статті 148 Цив ільного кодексу України (дал і - ЦК) учасник товариства з обмеженою відповідальніст ю має право вийти з товариств а, повідомивши товариство пр о свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інш ий строк не встановлений ста тутом.
Так, пунктами 4.2., 12.8. статуту т овариства з обмеженою відпов ідальністю Заводу "Парус" пер едбачено право учасників тов ариства на вихід з товариств а в установленому порядку.
Згідно пункту 12.8 статуту уча сник товариства має право ви йти з товариства, повідомивш и товариство про свій вихід н е пізніше ніж за три місяці до виходу.
В пункті 28 Постанови Пленум у Верховного суду України ві д 24.10.2008р. №13 “Про практику розгля ду судами корпоративних спор ів” зазначено та відповідно до Цивільного кодексу Україн и, Закону про господарські то вариства учасник ТОВ чи ТДВ в праві у будь-який час вийти з т овариства незалежно від згод и інших учасників та самого т овариства. Вихід зі складу уч асників не пов' язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до устано вчих документів товариства. У зв' язку з цим, моментом вих оду учасника з товариства є д ата подачі ним заяви про вихі д відповідній посадовій особ і товариства або вручення за яви цим особам органами зв' язку. Положення установчих д окументів, які обмежують чи з абороняють право на вихід уч асника з товариства, є незако нними.
Отже, з огляду на викладене та, як вірно зазначено судами першої та апеляційної інста нцій, обов'язковою умовою вих оду учасника товариства зі с кладу товариства є подання н им або вручення заяви про вих ід зі складу його учасників т а, відповідно, отримання това риством такої заяви.
В даному випадку, як підтвер джується матеріалами справи , в тому числі і поштовою на кладною від 24 вересня 2010 року № 002401, та судами попередніх ін станцій встановлено, що тако ї заяви товариство з обмежен ою відповідальністю Завод "П арус" не отримувало.
До того ж, відповідно до час тини 3 статті 29 Закону України "Про державну реєстрацію юри дичних осіб та фізичних осіб -підприємців" (в редакції, чинн ій на момент виникнення спір них правовідносин) у разі в несення змін до установчих д окументів, які пов'язані із зм іною складу засновників (уча сників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті , додатково подається або коп ія рішення про вихід юридичн ої особи із складу засновник ів (учасників), завірена в уста новленому порядку, або нотар іально посвідчена копія заяв и фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасник ів).
Пунктом 15 Інструкції про по рядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, зат вердженої наказом Міністерс тва юстиції України № 20/5 від 03 б ерезня 2004 року (далі - Інструк ція), встановлено, що при посві дченні правочинів і вчиненні деяких інших нотаріальних д ій у випадках, передбачених з аконодавством України (напри клад, при засвідченні справж ності підпису на документі), н отаріус перевіряє справжніс ть підписів учасників правоч инів та інших осіб, які зверну лися за вчиненням нотаріальн ої дії.
Відповідно до пункту 16 Інст рукції нотаріально посвідчу вані правочини, а також заяви та інші документи підписуют ься у присутності нотаріуса. Якщо правочин, заява чи інший документ підписаний за відс утності нотаріуса, громадяни н повинен особисто підтверди ти, що документ підписаний ни м.
Таким чином, колегія судді в погоджується з висновком г осподарського суду першої ін станції та апеляційного госп одарського про необхідність нотаріального посвідчення з аяви учасника товариства про його вихід із товариства з об меженою відповідальністю.
Враховуючи вищевикладене, оскаржувані судові рішення є повними, законними та обґру нтованими, прийнятими при до слідженні всіх обставин спра ви із правильним застосуванн ям норм матеріального та про цесуального права, а тому суд ова колегія не вбачає підста в для їх зміни чи скасування. Щ одо доводів скаржника, викла дених у касаційній скарзі, то вони не спростовують виснов ків суду, покладених в основу судового рішення.
Крім того, колегія суддів за значає, що доводи скаржника ф актично зводяться до оцінки доказів та переоцінки обстав ин справи, що не є компетенціє ю касаційної інстанції з огл яду на приписи ст.ст.1115, 1117 ГПК Ук раїни.
На підставі вищевикладено го та керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Г осподарського процесуально го кодексу України, Вищий гос подарський суд України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу залишити без задоволення.
Постанову Одеського апеля ційного господарського суду від 22.06.2011 року та рішення госпо дарського суду Одеської обла сті від 23.05.2011 року у справі № 9/17-924-20 11 залишити без змін.
Головуючий, суддя М.М.Черкащенко
Судді В.І.Дерепа
В.І.Студенець
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 26.10.2011 |
Оприлюднено | 28.10.2011 |
Номер документу | 18762951 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Черкащенко М.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні