ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД мі ста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницьк ого,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 50/252 13.10.11
За позовом державног о комітету України державног о матеріального резерву
до товари ства з обмеженою відповідаль ністю "Торговий Дім "Купець"
третя особа державне п ідприємство "Ресурспостач"
за участю Генерал ьної прокуратури України
про стягнен ня 42 737 268,00 грн.
Суддя Головатюк Л.Д.
Представники:
Від прокуратури Карпенко Н.М.(ст.. прок. відділу прок. м. Києва, посв. № 17)
Від позивача ОСОБА_1(дов. від 02.06.2011)
Від відповідача ОСОБА_2 (дов. від 01.01.2010)
Від третьої особи ОСОБА_3(дов. від 15.06.2011)
В судовому засіданні 13.10.2011 н а підставі ст. 85 ГПК України ог олошено вступну та резолютив ну частини рішення суду.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ :
Позивач звернувся до г осподарського суду м. Києва з позовною заявою про стягнен ня з відповідача вартості са мовільно використаних цінно стей державного резерву та ш трафних санкцій у розмірі 42 737 268,00 грн.
Ухвалою господарського су ду м. Києва від 21.04.2010 порушено пр овадження у справі №50/252 та приз начено до розгляду на 19.05.2010.
19.05.2010 представник відповідач а в судове засідання не з' яв ився, витребувані судом дока зи не подав, але через канцеля рію суду подав клопотання пр о відкладення розгляду справ и на іншу дату. Суд задовольн ив дане клопотання.
В судове засідання прибув п редставник позивача та дав п ояснення по справі.
Розгляд справи було відкла дено на 09.06.2010.
У судове засідання 09.06.2010 пред ставники сторін з"явилися, на дали пояснення по справі та п одали спільне клопотання про продовження строку розгляду справи на більш тривалий стр ок, ніж передбачено ч. 1 ст. 69 ГПК України. Суд задовольнив дан е клопотання.
У судовому засіданні предс тавник відповідача подав від зив на позовну заяву, у якому п росить відмовити в задоволен і позовної заяви Державного комітету України з державног о матеріального резерву в по вному обсязі. Суд даний відзи в прийняв до уваги.
Представник позивача пода в клопотання, у якому просить суд залучити до участі у спра ві № 50/252 державне підприємство "Ресурспостач" (м. Київ, вул. Пес теля, 4, 01135), як третю особу, що не з аявляє самостійних вимог на предмет спору, оскільки воно являється стороною у догово рі відповідального зберіган ня № 48 зб від 23.05.2008. Суд дане клопо тання задовольнив.
Розгляд справи було відкла дено на 02.07.2010.
02.07.2010 представник третьої осо би у судове засідання не з"яви вся, всіх витребуваних доказ ів суду не подав, причин неявк и суд не повідомив, хоча про ча с та місце розгляду справи бу в повідомлений належним чино м.
У судове засідання 02.07.2010 пред ставники сторін з"явилися, да ли пояснення по справі та под али спільне клопотання про п родовження строку розгляду с прави на більш тривалий стро к, ніж передбачено ч. 1 ст. 69 ГПК У країни. Суд задовольнив дане клопотання.
Представник позивача у суд овому засіданні подав клопот ання про відкладення розгляд у справи на іншу дату. Суд задо вольнив дане клопотання.
Також представник позивач а подав клопотання про залуч ення Генеральної прокуратур и України в інтересах держав и в особі Держкомрезерву до у часті у розгляді справи.
У зв"язку зі складністю спра ви та можливим порушенням ек ономічних інтересів держави , спираючись на ст. 22, 29 Господар ського процесуального кодек су України та статті Закону У країни "Про прокуратуру", суд вирішив, що дане клопотання достатньо мотивоване, належн о обґрунтоване, а тому його за довольнив і залучив прокурат уру до участі у справі.
Розгляд справи було відкла дено на 21.07.2010.
21.07.2010 представник третьої осо би у судове засідання не з"яви вся, всіх витребуваних доказ ів суду не надав, причин неявк и суд не повідомив, хоча про ча с та місце розгляду справи бу в повідомлений належним чино м.
У судове засідання з"явилис я представники прокуратури, позивача, відповідача та над али пояснення по справі.
Розгляд справи було відкла дено на 01.09.2010.
У судовому засіданні 01.09.2010 бу ло оголошено перерву на 06.09.2010 дл я підготовки сторонами додат кових доказів.
У судове засідання 06.09.2010 пред ставник третьої особи не з"яв ився, всіх витребуваних дока зів суду не надав, причин неяв ки суд не повідомив, хоча про ч ас та місце розгляду справи б ув повідомлений належним чин ом.
06.09.2010 у судове засідання з"яви лися представники прокурату ри, позивача та відповідача і дали пояснення по справі.
06.09.2010 через канцелярію суду п редставником третьої особи б ули подані додаткові пояснен ня по справі.
Суд, дослідивши матеріали, д ійшов висновку про необхідні сть витребування додаткових доказів.
Розгляд справи було відкла дено на 17.09.2010.
17.09.2010 у судове засідання з"яви лися представники прокурату ри, позивача, відповідача та т ретьої особи і дали поясненн я по справі.
Дослідивши матеріали спра ви та вислухавши думку предс тавників сторін, суд прийшов до висновку про необхідніст ь призначення по справі судо вої економічної експертизи, оскільки встановлення спірн их обставин спору потребує с пеціальних знань.
З огляду на викладене, оскіл ьки для встановлення вищезаз начених питань, потрібні спе ціальні знання і в силу стате й 32, 34 Господарського процесуа льного кодексу України, ці об ставини можуть бути встановл ені виключно шляхом проведен ня судової експертизи, тобто допустимим доказом у даному випадку є висновок судових е кспертів, суд задовольнив кл опотання позивача та признач ив по справі судову економіч ну експертизу, проведення як ої доручив Київському науков о-дослідному інституту судов их експертиз.
15.08.2011 до господарського суду м. Києва надійшло повідомлен ня Київського науково-дослід ного інституту судових експе ртиз про те, що експертиза не в иконана у зв"язку з її не оплат ою.
Відповідно до ст. 79 ГПК Украї ни господарський суд поновлю є провадження у справі після усунення обставин, що зумови ли його зупинення.
З огляду на викладене суд по новив провадження у справі т а призначив її розгляд у судо вому засіданні з викликом пр едставників сторін на 22.09.2011.
У судове засідання 22.09.2011 пред ставники сторін не з"явилися , всіх витребуваних доказів с уду не надали, причин неявки с уд не повідомили, хоча про час та місце розгляду справи бул и повідомлені належним чином .
Розгляд справи було відкла дено на 06.10.2011.
В судовому засіданні 06.10.2011 бу ло оголошено перерву на 13.10.2011 дл я подання додаткових доказів по справі.
У судове засідання 13.10.2011 з"яви лися представники прокурату ри, позивача, третьої особи, да ли додаткові пояснення по сп раві та подали докази.
Представники прокуратури та позивача позовні вимоги п ідтримали та просили їх задо вольнити в повному обсязі. Пр едставник позивача подав суд у клопотання про заміну назв и позивача з Державний коміт ет України з державного мате ріального резерву на його пр авонаступника - Державне аге нтство резерву України. Суд з адовольнив дане клопотання.
Представник відповідача п роти позову заперечував та п росив відмовити в його задов оленні, зазначаючи наступне:
- відповідач не може бути ви знаним відповідальним збері гачем у розумінні Закону Укр аїни «Про державний матеріал ьний резерв», оскільки відпо відальне зберігання матеріа льних цінностей державного р езерву повинно виконуватись на підставі прямих договорі в, передбачених спеціальним планом, укладених між Держав ним комітетом України з держ авного матеріального резерв у та підприємствами, які внес ено до відповідного переліку ;
- приймальні акти фо рми Р-16 не відповідають обов'я зковій формі договору відпов ідального зберігання матері альних цінностей держав ного резерву, встановленій постановою Кабінету Міністр ів України №532 від 12.04.2002, а являют ь собою односторонній правоч ин, здійснений відповідачем на бланку позивача;
- за своєю суттю прий мальні акти форми Р-16 є заявам и про наміри відповідача зді йснити в майбутньому дії по з беріганню майна відповідача на підставі та у відповіднос ті до Закону України «Про дер жавний матеріальний резерв» ;
- оскільки приймальн і акти фактично були укладен і під впливом обману з боку ві дповідача і після їх складан ня між сторонами не укладено договору відповідального зб ерігання встановленої форми , позивач в односторонньому п орядку прийняв рішення про в ідмову від зобов'язань, зазна чених в спірних актах, та визн ання останніх недійсними.
Розглянувши подані докуме нти і матеріали, всебічно і по вно з' ясувавши фактичні обс тавини, на яких ґрунтується п озов та заперечення проти по зову, об' єктивно оцінивши д окази, які мають юридичне зна чення для розгляду справи і в ирішення спору по суті, заслу хавши пояснення представник ів сторін, господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Статтями 1, 3 Закону Украї ни «Про державний матеріальн ий резерв»визначено, що держ авний резерв є особливим дер жавним запасом матеріальних цінностей, призначених для в икористання в цілях і порядк у, передбачених цим Законом. Д ержавний резерв призначаєть ся для надання державної під тримки окремим галузям народ ного господарства, підприємс твам, установам і організаці ям з метою стабілізації екон оміки у разі тимчасових пору шень термінів постачання важ ливих видів сировини і палив но-енергетичних ресурсів.
При цьому п.п. 1, 3 Положення пр о Державний комітет України з державного матеріального р езерву, затвердженого постан овою Кабінету Міністрів Укра їни від 08.06.2006 № 810, визначено, що Де ржавний комітет України з де ржавного матеріального резе рву є центральним органом ви конавчої влади, на якого покл адено управління державним р езервом, тобто органом, що зді йснює функції у спірних прав овідносинах.
У своїй діяльності Держком резерв керується Конституці єю України, Законом України « Про державний матеріальний р езерв», Цивільним кодексом У країни, відповідними постано вами Кабінету Міністрів Укра їни, Верховної Ради України т а Указами Президента України , прийнятими на виконання пол ожень Закону України «Про де ржавний матеріальний резерв », іншими спеціальними норма тивно-правовими актами.
Відповідно до ст. 117 Конститу ції України акти Кабінету Мі ністрів України, прийняті ни м в межах власних повноважен ь, є обов'язковими для виконан ня на всій території України .
Відповідно до постанови Ка бінету Міністрів України від 12.03.2008 № 190-2 (має гриф - таємно) на Дер жкомрезерв було покладено об ов'язок здійснення стабіліза ційних заходів, спрямованих на наповнення продовольчого ринку м' ясом і м' ясопроду ктами.
На виконання вказаної пост анови та розпорядження Кабін ету Міністрів України між Де ржавним комітетом України з державного матеріального ре зерву та Державним підприємс твом “Ресурспостач” 07.04.2008 було укладено договір комісії № 44ю р-2008, за умовами якого Державне підприємство “Ресурспостач ” прийняло на себе зобов'язан ня за дорученням Державного комітету України з державног о матеріального резерву вчин яти від свого імені, але за рах унок Державного комітету Укр аїни з державного матеріальн ого резерву правочини, спрям овані на закладення до держа вного резерву м'яса іноземно го походження.
Встановлено, що 23.05.2008 між т овариством з обмеженою відпо відальністю "Торговий Дім "Ку пець" (далі - відповідач, збе рігач) та Державним підприєм ством «Ресурспостач»(замовн ик) укладено договір № 48зб від повідального зберігання цін ностей державного матеріаль ного резерву (далі - договір). Д аний договір підписаний упов новаженими представниками с торін та скріплений печаткам и господарюючих суб' єктів.
Відповідно до п.п. 1.1, 1.2 догово ру замовник передає зберігач у м'ясо, яке останній зобов'язу ється прийняти і власними за собами та за плату зберігати товар, переданий йому замовн иком і повернути товар у схор онності Замовнику у тій же кі лькості та якості та/або пере дати товар відповідно до пис ьмового Розпорядження про ві дпуск Державного комітету Ук раїни з державного матеріаль ного резерву (далі - Держкомре зерв), встановленої форми. Збе рігач приймає товар від замо вника за якістю та кількістю , відповідно до вимог встанов лених п. 1.1 договору та відпові дними інструкціями Держкомр езерву. У разі відповідності товару встановленим вимогам , зберігач оформлює (виписує) т а надає замовнику приймальни й акт форми Р-16.
Пунктом 1.3 договору визначе но, що товар, який передається замовником на зберігання, не переходить у власність збер ігача, а є власністю Держкомр езерву з дати видачі приймал ьного акта форми Р-16.
В процесі виконання дого вору № 48зб відповідального зб ерігання цінностей державно го матеріального резерву та постанови Кабінету Мініс трів України від 12.03.2008 № 190-2, ТОВ „Т орговий дім „Купець" прийнял о на відповідальне зберіганн я м'ясо та м'ясні продукти, що п ідтверджується приймальним и актами по формі Р-16(копії в ма теріалах справи).
Згідно приймальних актів (з берігальних зобов'язань) ТОВ "Торговий Дім "Купець" прийнят о на відповідальне зберіганн я м'ясо свинини та м'ясо курей.
При цьому зберігача у актах повідомлено про те, що прийня ті на відповідальне зберіган ня товари (матеріали) є держав ним матеріальним резервом Ук раїни, які останній зобов'язу ється зберігати згідно з дію чими правилами і інструкціям и Держкомрезерву в належному кількісному та якісному ста ні і повному збереженні і не в итрачати їх без наряду Держк омрезерву. Зберігача також п овідомлено, що за самовільне використання матеріальних ц інностей державного резерву або за оформлення операцій п о закладенню матеріалів і то варів до державного резерву з юридичних осіб, на відповід альному зберіганні яких вони знаходяться, стягується штр аф в розмірі 100 відсотків варт ості матеріальних цінностей у цінах на час виявлення факт у відчуження або безтоварног о закладення, а також пеня з су ми відсутнього їх обсягу за к ожний день до повного їх пове рнення.
Таким чином, ТОВ „Торговий д ім „Купець" вчинив дії, спрямо вані на встановлення цивільн их прав та обов'язків по відпо відальному зберіганню матер іальних цінностей державног о резерву. Приймальний акт по формі Р-16 - це типовий документ , що підписаний керівником то вариства та скріплений печат кою та, який засвідчує, що прий няті за цим актом на відповід альне зберігання товари є де ржавним матеріальним резерв ом, які підприємство зобов'яз алося зберігати згідно з дію чими правилами і інструкціям и Держкомрезерву в належному кількісному та якісному ста ні і повному збереженні і не в итрачати їх без наряду Коміт ету.
За порушення правил і умов з берігання, псування, зниженн я якості, а також зберігання м атеріальних цінностей, що не відповідають затвердженій н оменклатурі, діючим стандарт ам і технічним умовам товари ство несе відповідальність з гідно Закону України „Про де ржавний матеріальний резерв ".
Відповідальне зберігання матеріальних цінностей держ авного резерву, в розумінні с т. 2 Закону України „Про держав ний матеріальний резерв" - збе рігання закладених до держав ного резерву матеріальних ці нностей у постачальника (вир обника) або одержувача (спожи вача) без надання йому права к ористуватися цими матеріаль ними цінностями до прийняття у встановленому порядку ріш ення про відпуск їх з державн ого резерву.
Постановою Верховної Ради України від 20.02.1996 № 57/96-ВР «Про мех анізм застосування міри відп овідальності юридичних осіб , на зберіганні яких знаходят ься матеріальні ресурси держ авного резерву, за самовільн е їх відчуження (використанн я, реалізацію)»передбачено, щ о перевірки підприємств відп овідальних зберігачів прово дяться уповноваженими предс тавниками Держкомрезерву Ук раїни або його територіальни ми органами та за результата ми перевірки складаються акт и, з якими обов'язково ознайом люються керівник і головний бухгалтер відповідального з берігача, підписи яких скріп люються печаткою. Крім того, з а виявленими фактами самовіл ьного відчуження (використан ня, реалізації) матеріальних ресурсів до відповідальних зберігачів застосовуються ф інансові санкції в судовому порядку.
Судом встановлено, що предс тавниками Контрольно-ревізі йного департаменту Держкомр езерву 26.01.2009 була проведена кон трольна перевірка наявності , кількісного стану, якості, ум ов зберігання, обліку та звіт ності матеріальних цінносте й, що знаходяться на відповід альному зберіганні у ТОВ „То рговий дім „Купець", за резуль татами якої було складено ак т(копія в матеріалах справи). З гідно даного акту перевірки, на підприємстві встановлено факт незабезпечення збереже ння (самовільне відчуження) м атеріальних цінностей держа вного резерву на загальну су му 18 989 023,25 грн.
Вартість самовільно викор истаних матеріальних ціннос тей встановлена виходячи з ц ін, що діяли на момент виявлен ня, тобто станом на 26 січня 2009 (ці нова довідка в матеріалах сп рави).
Листом Міністерства еконо міки України від 28.10.2001 № 53-19/108 (копі я в матеріалах справи) було ви значено, що ціни на матеріаль ні цінності визначаються Дер жкомрезервом України, виходя чи з оптових цін, які діють на час відпуску, кон'юнктури рин ку. Також цим листом Держкомр езерву України при визначенн і цін на матеріальні цінност і державного резерву було за пропоновано використовуват и поряд з біржовою інформаці єю цінову інформацію на поза біржовому ринку.
Відповідно до п. 21 «Порядку ф ормування, розміщення та про ведення операцій з матеріаль ними цінностями державного р езерву», затвердженого поста новою Кабінету Міністрів Укр аїни від 08.10.1997 № 1129, ціни на матері альні цінності, які закладаю ться та відпускаються з держ авного резерву, визначаються Держкомрезервом України, ви ходячи з оптових цін, що діють на час закладення або відпус ку, кон'юнктури ринку."
Отже, ціни встановлюються п озивачем самостійно, виходяч и з цін, що діють на позабіржов ому ринку матеріальних цінно стей. В даному випадку, ціни вс тановлено на момент самовіль ного використання матеріаль них цінностей державного рез ерву.
Факт незабезпечення збере ження матеріальних цінносте й державного резерву свідчит ь про неналежне виконання ТО В „Торговий дім „Купець" свої х зобов'язань передбачених д оговором та статями 936, 942, 949 Циві льного кодексу України, Зако ном України "Про державний ма теріальний резерв", Порядку ф ормування, розміщення та про ведення операцій з матеріаль ними цінностями державного р езерву, затвердженого постан овою Кабінету Міністрів Укра їни від 08.10.1997 №1129.
Як вбачається з матеріалів справи актом КРУ від 26.01.2009 було попереджено ТОВ „Торговий д ім „Купець" про юридичну відп овідальність за порушення чи нного законодавства та запро поновано виконати пропозиці ї центрального органу викона вчої влади. Однак, як свідчать матеріали справи та пояснен ня представників сторін, на д аний час зобов'язання не вико нані в повному обсязі.
Державний комітет України з державного матеріального резерву є центральним органо м виконавчої влади. Відповід но до Закону України «Про дер жавний матеріальний резерв» від 24.01.1997 № 51/97-ВР та постанови Каб інету Міністрів України «Про затвердження Положення про Державний комітет України з державного матеріального ре зерву»від 08.06.2006 № 810, основним зав данням Держкомрезерву Украї ни є управління державним ре зервом.
Для виконання цього завдан ня Держкомрезерв України над ілений повноваженнями щодо о рганізації відповідального зберігання матеріальних цін ностей державного, в тому чис лі мобілізаційного, резерву відповідно до встановлених м обілізаційних та інших спеці альних завдань, а також повно важеннями щодо контролю за в иконанням підприємствами - в ідповідальними зберігачами зобов'язань щодо зберігання , освіження (поновлення) матер іальних цінностей державног о резерву, за дотриманням пор ядку їх відпуску, своєчасног о повернення позичених матер іальних цінностей, а також за відповідністю даних цінност ей затвердженій номенклатур і.
Згідно зі статтею 1 Закону У країни "Про державний матері альний резерв" (далі - Закон) д ержавний резерв є особливим державним запасом матеріаль них цінностей, призначених д ля використання в цілях і в по рядку, передбачених цим Зако ном. У складі державного резе рву створюється незнижувани й запас матеріальних цінност ей (постійно підтримуваний о бсяг їх зберігання).
Як визначено статтею 2 Закон у, відповідальним зберігання м матеріальних цінностей дер жавного резерву є зберігання закладених до державного ре зерву матеріальних цінносте й у постачальника (виробника ) або одержувача (споживача) бе з надання йому права користу ватися цими матеріальними ці нностями до прийняття у вста новленому порядку рішення пр о відпуск їх з державного рез ерву.
Статтею 4 Закону передбачен о, що державний резерв створю є Кабінет Міністрів України. Організація формування, збе рігання і обслуговування дер жавного резерву, соціальний розвиток забезпечуються упо вноваженим на це центральним органом виконавчої влади, як ий здійснює управління держа вним резервом, підприємствам и, установами і організаціям и, що входять до єдиної систем и державного резерву України .
Управління державним мате ріальним резервом здійснює Д ержавне агентство резерву Ук раїни, яке відповідно до Указ у Президента України від 09.12.2010 № 1085/2010 є правонаступником Держа вного комітету України з дер жавного матеріального резер ву, який в свою чергу відповід но до Указу Президента Украї ни № 603/2001 від 07.08.2001 був правонасту пником Державного агентства з управління державним мате ріальним резервом.
Відповідно до п. 4 та п. 5 «Поря дку формування, розміщення т а проведення операцій з мате ріальними цінностями держав ного резерву»затвердженого Постановою Кабінету Міністр ів України № 1129 від 08.10.1997 на підпр иємствах, в установах і орган ізаціях, що здійснюють відпо відальне зберігання матеріа льних цінностей державного р езерву, розміщення матеріаль них цінностей забезпечуєтьс я Держкомрезервом виходячи з критеріїв економічної доціл ьності, наявності у цих збері гачів необхідних для зберіга ння продукції умов, доцільно сті територіального розташу вання зберігачів тощо.
Поставка і закладення мате ріальних цінностей до держав ного резерву здійснюється ві дповідно до затверджених Каб інетом Міністрів України ном енклатури і норм їх накопиче ння у державному резерві та м обілізаційних завдань у поря дку створення, поповнення, ос віження, заміни запасів мате ріальних цінностей державно го резерву та повернення тим часово позичених матеріальн их цінностей.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 100-03 від 29.01.19 98 «Положення про особливості формування, розміщення та пр оведення операцій з матеріал ьними цінностями мобрезерву »- мобілізаційний резерв мат еріальних цінностей створює ться підприємствами в мирний час відповідно до встановле них мобілізаційних завдань. Норми накопичення матеріаль них цінностей встановлюєтьс я за номенклатурами та обсяг ами, визначеними міністерств ами, іншими центральними та м ісцевими органами виконавчо ї влади.
Згідно з ст. 12 Закону державн ий резерв матеріальних цінно стей є недоторканим і може ви користовуватись лише за ріше нням Кабінету Міністрів Укра їни. Отже, відповідальний збе рігач матеріальних цінносте й державного резерву не є нос ієм права власності або прав а повного господарського від ання на цінності державного резерву.
Відповідно до пункту 10 Поря дку формування, розміщення т а проведення операцій з мате ріальними цінностями держав ного резерву, який затвердже но постановою Кабінету Мініс трів України від 08.10.97 №1129, матері альні цінності вважаються за кладеними до державного резе рву після підписання акта пр о їх приймання, розміщення на місці зберігання та оформле ння відповідних бухгалтерсь ких документів складського о бліку.
Судом установлено, і це під тверджується матеріалами сп рави, що у 2008 році відбулась закладка продукції до Дер жкомрезерву на склад відпові дача за актами форми Р-16(копії в матеріалах справи).
У вказаних приймальних акт ах зазначається найменуванн я і адреса відповідального з берігача, посада керівників та найменування підприємств а, а також матеріально-відпов ідальної особи, які приймают ь у держрезерв матеріальні ц інності із зазначенням їх на йменування, виду, сорту, марки і інших показників, дати прий няття, кількості товару, ваги , їх ціни і суми. Крім цього, в ак тах форми Р-16 зазначаються які сні показники продукції та п ідстави для прийому.
Судом надано оцінку наявн им в матеріалах справи актам форми Р-16, за якою суд визнає на дані акти належним доказом п ередачі м' яса до державного матеріального резерву.
Отже, обов'язок зберігання відповідачем переданих йому матеріальних цінностей держ авного резерву виник з припи сів Закону України "Про держа вний матеріальний резерв".
У своєму відзиві на позовну заяву відповідач заперечува в що йому були передані на збе рігання саме матеріальні цін ності державного резерву, ос кільки на його думку була пор ушена процедура передачі так ого майна і у нього немає дого вірних відносин з Державним комітетом України з державно го матеріального резерву(Дер жавним агентством резерву Ук раїни).
Однак суд не погоджується з вказаними твердженнями відп овідача у зв' язку з таким:
Державне підприємство “Ре сурспостач”, уклаладаючи з т овариством з обмеженою відпо відальністю “Торговий дім “К упець” договір відповідальн ого зберігання № 48 зб від 23.05.2008, д іяло від імені Державного ко мітету України з державного матеріального резерву на під ставі договору комісії № 44юр-2 008 від 07.04.2008.
Наявність зазначеного дог овору спростовує доводи пози вача щодо відсутності догові рних відносин між сторонами.
Відповідно до п. 1.2 договору в ідповідального зберігання № 48 зб від 23.05.2008 товариство з обмеж еною відповідальністю “Торг овий дім “Купець” приймає то вар за якістю та кількістю, ві дповідно до вимог встановлен их п.1.1 Договору та відповідни ми інструкціями Держкомрезе рву. У разі відповідності тов ару встановленим вимогам збе рігач оформляє та надає замо внику приймальний акт форми Р-16.
Вказаний договір відповід ального зберігання було укла дено строком на чотири місяц і, в подальшому, 22.09.2008 додатково ю угодою строк дії договору б уло продовжено до 31.12.2008.
Згідно з п. 1.3 договору товар, що передається на зберіганн я, відповідно до умов договор у, не переходить у власність з берігача, а є власністю Держа вного комітету України з дер жавного матеріального резер ву з дати видачі приймальног о акту форми Р-16.
Товариство з обмеженою від повідальністю “Торговий дім “Купець” зобов'язано, відпов ідно до п. 2.4.5 договору, нести по вну матеріальну відповідаль ність за схоронність передан ого на зберігання товару, а та кож можливі збитки, нанесені товарові в період перебуван ня на складі.
Сторони погодилися, що вида ча приймального акту по форм і Р-16 є підтвердженням факту п риймання товариством з обмеж еною відповідальністю “Торг овий дім “Купець” товару на в ідповідальне зберігання до д ержавного резерву відповідн о до Закону України “Про держ авний матеріальний резерв”(п ункт 4.3 договору).
Згідно з п. 5.1 договору товар протягом всього періоду збер ігання знаходиться у власнос ті Державного комітету Украї ни з державного матеріальног о резерву і не може бути перед аний Товариством з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Купець” у заставу, вилуч ений третіми особами або інш им чином відчужений без пись мового розпорядження Держко мрезерву.
Відповідно до п. 5.4 договору н а правовідносини по зберіган ню матеріальних цінностей де ржавного резерву поширюєтьс я дія Закону України “Про дер жавний матеріальний резерв” та інше спеціальне законода вство.
Пунктом 10 Порядку формуванн я, розміщення та проведення о перацій з матеріальними цінн остями державного резерву, я кий затверджено постановою К абінету Міністрів України ві д 08.10.1997 № 1129, матеріальні цінност і вважаються закладеними до державного резерву після під писання акта про їх прийманн я, розміщення на місці зберіг ання та оформлення відповідн их бухгалтерських документі в складського обліку.
Відповідно до Інструкції п о бухгалтерському обліку, за твердженої Наказом начальни ка організації п/я А-1442 (це умов на назва Державного комітету СРСР по матеріальних резерв ах, яка використовувалась в з акритих листуваннях) від 31.12.1974 № 203 приймання на пункти відпов ідального зберігання матері альних цінностей державного резерву оформлюється прийма льним актом (зберігальне зоб ов'язання) форми Р-16.
Приймальний акт форми Р-16 (зб ерігальне зобов'язання) підп исується особами, які прийня ли матеріальні цінності, а та кож керівником та головним б ухгалтером підприємства-від повідального зберігача.
Приймальний акт форми Р-16 ск ладається в двох примірниках . Один примірник направляєть ся до Держкомрезерву, інший - з алишається у відповідальног о зберігача.
Таким чином, приймальні акт и форми Р-16 (зберігальне зобов 'язання) є первинними бухгалт ерськими документами, які пі дтверджують факт закладення матеріальних цінностей держ авного резерву на відповідал ьне зберігання до відповідач а. Дані твердження знайшли св оє підтвердження у постанові Вищого господарського суду від 25.10.2007 у справі № 46/56-2/105-07.
Вищевикладеним спростовую ться твердження позивача щод о того, що приймальні акти по ф ормі Р-16 є односторонніми акта ми.
Суд відзначає, що акти прийм ання-передачі за своєю право вою природою є не частиною до говору, а підтверджують наяв ність чи відсутність юридичн ого факту.
Крім того суд зазначає, що р ішенням господарського суду м. Києва від 01.06.2011 по справі № 36/171, я ке залишено без змін постано вою Київського апеляційного господарського суду від 15.08.2011, відмовлено товариству з обме женою відповідальністю "Торг овий Дім "Купець" в задоволенн і позовних вимог щодо визнан ня недійсними приймальних ак тів по формі Р-16, згідно яких ві дповідачу було передано на з берігання м'ясо по договору в ідповідального зберігання № 48 зб від 23.05.2008.
Відповідно до ст. 35 ГПК Украї ни факти, встановлені рішенн ям господарського суду (іншо го органу, який вирішує госпо дарські спори), за винятком вс тановлених рішенням третейс ького суду, під час розгляду о днієї справи, не доводяться з нову при вирішенні інших спо рів, в яких беруть участь ті са мі сторони. Факти, які відпові дно до закону вважаються вст ановленими, не доводяться пр и розгляді справи. Таке припу щення може бути спростовано в загальному порядку.
Постановою Верховної Ради України від 20.02.1996 № 57/96-ВР «Про мех анізм застосування міри відп овідальності юридичних осіб , на зберіганні яких знаходят ься матеріальні ресурси держ авного резерву, за самовільн е їх відчуження (використанн я, реалізацію)»визначено, що п еревірки підприємств відпов ідальних зберігачів проводя ться уповноваженими предста вниками Держкомрезерву Укра їни або його територіальними органами та за результатами перевірки складаються акти, з якими обов'язково ознайомл юються керівник і головний б ухгалтер відповідального зб ерігача, підписи яких скріпл юються печаткою. Окрім того, з а виявленими фактами самовіл ьного відчуження (використан ня, реалізації) матеріальних ресурсів до відповідальних зберігачів застосовуються ф інансові санкції в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 936 Цивіль ного кодексу України за дого вором зберігання одна сторон а (зберігач) зобов'язується зб ерігати річ, яка передана їй д ругою стороною (поклажодавце м), і повернути її поклажодавц еві у схоронності.
Статтею 942 зазначеного Коде ксу передбачено, що зберігач зобов'язаний вживати усіх за ходів, встановлених договоро м, законом, іншими актами циві льного законодавства, для за безпечення схоронності речі .
Згідно ч. 1 ст. 949 Цивільного ко дексу України зберігач зобов 'язаний повернути поклажодав цеві річ, яка була передана на зберігання, або відповідну к ількість речей такого самого роду та такої самої якості.
Натомість всупереч вказан им вимогам законодавства тов ариство з обмеженою відповід альністю “Торговий дім “Купе ць” без згоди Держкомрезерву протиправно використало пер едані йому на зберігання мат еріальні цінності державног о резерву.
При цьому суд наголошує, що актом перевірки від 26.01.2009 попер еджено відповідача про юриди чну відповідальність за пору шення чинного законодавства та запропоновано терміново повернути самовільно відчуж ені матеріальні цінності мат еріального резерву. Однак, на даний час зобов'язання щодо п овернення таких цінностей ві дповідальним зберігачем - Т ОВ “Торговий дім “Купець” не виконані.
Відповідно до п. 10 ст. 14 Зако ну України "Про державний мат еріальний резерв" у разі не доцільності закладення і збе рігання зазначених матеріал ьних цінностей або виключенн я їх з номенклатури, скасуван ня мобілізаційного чи іншого спеціального завдання зазна чені юридичні особи за рішен ням центрального органу вико навчої влади, що здійснює упр авління державним резервом, відшкодовують вартість відс утніх матеріальних цінносте й державного резерву виходяч и з їх ринкової ціни на день ви явлення факту відсутності (с амовільного відчуження) із с платою пені до повного відшк одування вартості матеріаль них цінностей.
У зв'язку з закінченням терм іну дії постанови Кабінету М іністрів України від 12.03.2008 № 190-2 і недоцільністю закладення і зберігання м'яса та м'ясних пр одуктів державного резерву н а пунктах відповідального зб ерігання, відповідно до абза цу 2 п. 10 ст. 14 ЗУ «Про державний м атеріальний резерв»та керую чись наказом Держкомрезерву від 17.03.2009 №59 „Про відшкодування вартості самовільно відчуже них м'яса та м'ясних продуктів державного резерву" позивач просить щоб ТОВ „Торговий ді м „Купець" відшкодувало варт ість самовільно відчужених м атеріальних цінностей держа вного резерву та сплатило шт рафні санкції, що випливають із Закону України „Про держа вний матеріальний резерв".
Суд зазначає, що такі вимо ги є правомірними та такими, щ о підлягають задоволенню у з в' язку з наступним:
Відповідно до ст. 12 Закону Ук раїни "Про державний матеріа льний резерв" державний резе рв матеріальних цінностей є недоторканим і може використ овуватися лише за рішенням К абінету Міністрів України, а положення ст. 11 Закону Ук раїни "Про державний матеріа льний резерв" зобов'язують пі дприємства, установи і орган ізації всіх форм власності, я ким встановлені мобілізацій ні та інші спеціальні завдан ня, забезпечити розміщення, з берігання, своєчасне освіжен ня, заміну, а також відпуск мат еріальних цінностей із держа вного резерву згідно із зазн аченими завданнями власними силами.
Постановою Верховної Ради України від 20.02.1996 № 57/96-ВР «Про мех анізм застосування міри відп овідальності юридичних осіб , на зберіганні яких знаходят ься матеріальні ресурси держ авного резерву, за самовільн е їх відчуження (використанн я, реалізацію) передбачено, що за виявленими фактами самов ільного відчуження (використ ання, реалізації) матеріальн их ресурсів до відповідальни х зберігачів застосовуються фінансові санкції в судовом у порядку.
Підставою для звернення з д аною позовною заявою про пов ернення матеріальних ціннос тей державного резерву та ст ягнення штрафних санкцій є А кт перевірки Контрольно-реві зійного департаменту Держко мрезерву України від 26.01.2009, відп овідно до якого встановлено факт самовільного відчуженн я ТОВ “Торговий дім “Купець” м'яса свинини 2 категорі ї у півтушах у кількості 418,3218 то нн; м' яса свинити мороженої , блоків знежилованого м' яс а(обріз свинячий «трімінг») - 257,6459 тонн; мяса свинини морожен ої, блоків знежилованого м' яса(окорок свинячий н.к.) - 21,9371 т онн; м' яса курей(половинки, ч етвертинки) морожені - 141,7407 то нн, на підприємстві відповід ача, який є відповідальним зб ерігачем матеріальних цінно стей державного резерву.
Факт незабезпечення збере ження матеріальних цінносте й державного резерву є поруш енням операцій з матеріальни ми цінностями державного рез ерву, що в свою чергу свідчить про неналежне виконання сво їх зобов'язань передбачених Цивільним кодексом України ( ст.ст. 936, 942, 949), Законом України "Пр о державний матеріальний рез ерв", Порядком формування, роз міщення та проведення операц ій з матеріальними цінностям и державного резерву та інши х нормативних актів, які регу люють порядок здійснення опе рацій по відповідальному збе ріганню мат. цінностей держа вного резерву. За неналежне в иконання зобов'язань ст. 230 ГК У країни передбачає відповіда льність у вигляді стягнення штрафних санкцій.
Відповідно до ч. 2 ст. 218 Господ арського кодексу України уча сник господарських відносин відповідає за невиконання а бо неналежне виконання госпо дарського зобов'язання. У раз і, якщо інше не передбачено за коном або договором, суб'єкт г осподарювання за порушення г осподарського зобов'язання н есе господарсько-правову від повідальність, якщо не довед е, що належне виконання зобов 'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і не відворотних обставин за дани х умов здійснення господарсь кої діяльності.
Частиною 2 статті 193 Господар ського кодексу України встан овлено, що кожна сторона пови нна вжити усіх заходів, необх ідних для належного виконанн я нею зобов'язання, враховуюч и інтереси другої сторони та забезпечення загальногоспо дарського інтересу.
Згідно із ст. 599 Цивільного Ко дексу України, зобов' язання припиняється виконанням, пр оведеним належним чином.
Штрафними санкціями у Госп одарському кодексі України в изнаються господарські санк ції у вигляді грошової суми (н еустойка, штраф, пеня), яку уча сник господарських відносин зобов' язаний сплатити у ра зі порушення ним правил здій снення господарської діяльн ості, невиконання або ненале жного виконання господарськ ого зобов' язання (ч.1 ст. 230 ГК У країни).
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 549 ЦК Укр аїни неустойкою (штрафом, пен ею) є грошова сума або інше май но, які боржник повинен перед ати кредиторові у разі поруш ення боржником зобов' язанн я. Пенею є неустойка, що обчисл юється у відсотках від суми н есвоєчасно виконаного або не належно виконаного зобов'яза ння (ч.4 ст. 549 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст. 231 Господ арського кодексу України, за коном щодо окремих видів зоб ов'язань може бути визначени й розмір штрафних санкцій, зм іна якого за погодженням сто рін не допускається.
Оскільки відповідно до ст. 2 31 ГК України сплата неустойки регулюється законом, то відп овідно до п. 10 ст. 14 Закону Украї ни "Про державний матеріальн ий резерв" у разі незабезпече ння збереження матеріальних цінностей державного резерв у, в тому числі самовільного в ідчуження, з юридичних осіб, н а відповідальному зберіганн і яких перебувають ці ціннос ті, стягується штраф у розмір і 100 відсотків вартості виходя чи з їх ринкової ціни на день в иявлення факту відсутності ( самовільного відчуження), а т акож пеня з вартості відсутн ього їх обсягу за кожний день до повного повернення матер іальних цінностей.
Таким чином, вимоги в части ні стягнення штрафних санкці й визнаються обґрунтованими і такими, що підлягають задов оленню.
Вартість матеріальних цін ностей державного резерву ст аном на день виявлення факту самовільного використання с тановить 18 989 023,25 гривень.
Отже 100 % штрафу відповідно ст ановить 18 989 023,25 гривень.
Пеня за період з 27.01.2009 по 15.03.2010 ст ановить 4 759 221,50 грн.
Відповідно до ст. ст. 43, 33, 34 ГПК України судочинство у господ арських судах здійснюється н а засадах змагальності, стор они та інші особи, які беруть у часть у справі, обґрунтовуют ь свої вимоги і заперечення п оданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті о бставини, на які вона посилає ться як на підставу своїх вим ог і заперечень. Господарськ ий суд приймає тільки ті дока зи, які мають значення для спр ави. Обставини справи, які від повідно до законодавства пов инні бути підтверджені певни ми засобами доказування, не м ожуть підтверджуватись інши ми засобами доказування.
Відповідачем не подано док азів, що спростовували б твер дження представників позива ча про самовільне відчуження ним матеріальних цінностей державного матеріального ре зерву, крім того відповідач н е подав доказів в обґрунтува ння викладеного у відзивах н а позовну заяву.
Оцінюючи подані докази за с воїм внутрішнім переконання м, що ґрунтується на всебічно му, повному і об'єктивному роз гляді в судовому засіданні в сіх обставин в їх сукупності , та враховуючи, що кожна сторо на повинна довести ті обстав ини, на які вона посилається, я к на підставу своїх вимог і за перечень, суд дійшов висновк у, що заявлені вимоги підляга ють задоволенню в повному об сязі.
Відповідно до ст. 49 ГПК Укра їни, з відповідача в дохід дер жавного бюджету України стяг уються витрати по сплаті дер жмита та інформаційно-техніч ного забезпечення судового п роцесу.
Виходячи з вищенаведеного та керуючись ст. 4, 25, 33, 34, 49, 64, 75, 82, 83, 84, 85 ГПК України, господарський с уд м. Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Здійснити заміну пози вача - Державний комітет Укра їни з державного матеріально го резерву на його правонаст упника - Державне агентство р езерву України.
2. Позов задовольнити повніс тю.
3. Стягнути з товариства з об меженою відповідальністю "То рговий Дім "Купець"(вул. Горько го, 5-б, м. Київ, 01004, код ЄДРПОУ 33737356) н а користь Державного агентст ва резерву України(вул. Пушкі нська, 28, м. Київ, 01601, МСП, код ЄДРП ОУ 37472392) 18 989 023(вісімнадцять мільй онів дев' ятсот вісімдесят д ев' ять тисяч двадцять три) г рн. 25 коп. вартості м' ясопрод уктів, 18 989 023(вісімнадцять міль йонів дев' ятсот вісімдесят дев' ять тисяч двадцять три ) грн. 25 коп. штрафу та 4 759 221(чотири мільйони сімсот п' ятдесят дев' ять тисяч двісті двадця ть одну) грн. 50 коп. пені.
4. Стягнути з товариства з об меженою відповідальністю "То рговий Дім "Купець"(вул. Горько го, 5-б, м. Київ, 01004, код ЄДРПОУ 33737356) в дохід державного бюджету Ук раїни 25 500(двадцять п' ять тися ч п' ятсот)грн. 00 коп. витрат по сплаті державного мита та 236 (д вісті тридцять шість) грн. 00 ко п. - витрат на інформаційно-тех нічне забезпечення судового процесу.
5. Рішення набирає законної сили після закінчення десяти денного строку з дня його під писання, оформленого відпові дно до ст. 84 Господарського пр оцесуального кодексу Україн и, та може бути оскаржене в пор ядку та строки, визначені Гос подарським процесуальним ко дексом України.
6. Копію рішення розіслати с торонам.
Суддя Головатюк Л.Д.
Дата підписання рішення 18.10.2011
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 13.10.2011 |
Оприлюднено | 31.10.2011 |
Номер документу | 18766634 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Головатюк Л.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні