ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2011 року справа № 5020-1070/2011
Господарський суд міста Севастополя у складі судді Х арченка І.А., розглянувши мате ріали справи №5020-1070/2011
за позовом Товарист ва з обмеженої відповідальні стю „Фоззі-Порт”
до Приватного підприємств а „Кримхімпродукт”
про стягнення заборгова ності по орендній платі в сум і 8 775,49 грн,
за участю представникі в:
позивача - ОСОБА_1, дов іреність б/н від 01.01.2011;
відповідача - не з' явив ся;
Суть спору:
11.07.2011 Товариство з обмежен ої відповідальністю „Фоззі-П орт” звернулось до господарс ького суду міста Севастополя з позовом до Приватного підп риємства „Кримхімпродукт” п ро стягнення заборгованості по орендній платі 8 775,49 грн, що с кладається із суми боргу з ор ендної плати в сумі 8 144,74 грн, пе ні - 630,75 грн.
Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 11. 07.2011 позовна заява прийнята до розгляду та порушено провадж ення у справі.
На виконання рішення збо рів суддів господарського су ду міста Севастополя від 31.08.2011 , розпорядженням керівника а парату суду від 01.09.2011 №73, признач ено повторний автоматичний р озподіл справи №5020-1070/2011.
Ухвалою господарського су ду міста Севастополя від 01.09.2011, за результатами повторного а втоматичного розподілу, спра ва №5020-1070/2011 прийнята до провадже ння судді Харченком І.А.
У судове засідання відпо відач явку уповноваженого пр едставника не забезпечив, пр о дату, час та місце розгляду с прави повідомлено своєчасно та належним чином, про причин и неявки суд не повідомив.
Відповідач правом, наданим статтею 59 Господарського про цесуального кодексу України , не скористався: не подав суду відзив на позовну заяву та до кументи, що підтверджують за перечення проти позову.
Враховуючи зазначене, суд в важає за можливе розглянути справу за наявними в ній мате ріалами в порядку статті 75 Гос подарського процесуального кодексу України.
Ухвалами господарськог о суду міста Севастополя від 12.09.2011, від 22.09.2011, від 11.10.2011 у порядку с татті 69 Господарського проце суального кодексу України, с трок розгляду спору продовжу вався за клопотаннями предст авника позивача та представн ика відповідача.
Розглянувши матеріали с прави, дослідивши подані док ази, заслухавши пояснення пр едставника позивача,
в с т а н о в и в:
01.07.2009 між Товариством з обм еженою відповідальністю “Фо ззі-Порт”, який є суборендаре м нижчевказаних приміщень за договором суборенди, (Оренда р) та Приватним підприємство м “Кримхімпродукт” (Суборенд ар) був укладений договір №9-С суборенди частини нежитлово го приміщення (далі - Догові р) (арк.с.13-14), відповідно до умов якого Орендар передає, а Субо рендар приймає у тимчасове к ористування частину нежитло вого приміщення площею 86,00 кв.м у торговельному об' єкті Ор ендаря, розташованого в м.Сев астополі, по вул. Вакуленчука , 2 (1 поверх), а також устаткуван ня, позначене в акті прийманн я-передачі, з метою організац ії торгівлі товарами (робота ми, послугами), що є власністю Суборендаря та позначені в Д одатках №2, 3 до Договору. Строк дії Договору встановлений д о 30.06.2011.
01.07.2009 зазначене приміщення було передано Орендарем (дал і - Позивач) Суборендарю (далі - Відповідач) за актом прийм ання-передачі (підписаний об ома сторонами без зауважень (арк.с.14).
Відповідно до розділу 3 Дого вору розмір місячної плати з а суборенду (з 1 числа поточног о календарного місяця по 1 чис ло наступного календарного м ісяця) становить 17 200,00 грн. Вказ аний розмір плати за суборен ду є базовою ставкою, яка врах овує витрати Позивача, пов' язані із утриманням об' єкту суборенди, у тому числі зі спл атою комунальних послуг, под атків та обов' язкових плате жів. У випадку, якщо оплата дод аткових послуг не включаєтьс я в суму плати з суборенди, Від повідач оплачує ці послуги в ідповідно до виставлених Поз ивачем рахунків на протязі т рьох календарних днів з моме нту отримання рахунку. Плата за суборенду підлягає щоміс ячної індексації відповідно до індексу інфляції, встанов леного та оприлюдненого Держ авним комітетом статистки Ук раїни. Якщо індекс інфляції з а відповідний місяць буде ни жчим ніж 100%, він враховується с торонами на рівні 100% по віднош енню до попереднього місяця.
За неповний календарний мі сяць оплата проводиться проп орційно за кожний календарни й день суборенди. Поточна опл ата за суборенду сплачується Позивачеві авансом до п' ят ого числа поточного місяця з а наступний місяць.
31.08.2010 між позивачем та відпов ідачем була укладена угода п ро розірвання договору субор енди частини нежитлового при міщення №9-С від 01.07.2009 (арк.с.22).
31.08.2010 за актом прийому-пере дачі до договору суборенди ч астини нежитлового приміщен ня №9-С від 01.07.2009 (підписаний обом а сторонами без зауважень) об ' єкт суборенди був повернут ий Позивачу (арк.с.23).
Проте, як зазначає Позива ч, зобов' язання щодо оплати суборенди Відповідач викона в неналежним чином, у зв' язк у з чим за ним склалась заборг ованість за серпень 2010 року в с умі 992,76 грн та заборгованість з перерахунку індексу інфляці ї в сумі 7 151,98 грн за період з лип ня 2009 по серпень 2010 року, а всьог о 8 144,74 грн.
17.03.2011 Позивач на адресу Відпо відача надіслав претензію №3 9 з вимогою сплатити зазначен у суму заборгованості (арк.с.28 ).
Проте, Відповідач у своєї ві дповіді на претензію не пого дився із сумою заборгованост і та зазначив, що розрахунок с кладений за період з грудня 200 8 року по серпень 2010 року, що не в ідповідає договірним зобов' язанням, передбаченим Догово ром, які наступили з 01.07.2009 (арк.с.3 1).
Дана обставина обумовила з вернення Позивача до господа рського суду з відповідними вимогами.
Вивчивши матеріали справи , дослідивши та провівши оцін ку поданим доказам, суд вважа є, що позовні вимоги підлягаю ть задоволенню частково вихо дячи з наступного.
Договір за своєю правово ю природою і ознаками є догов ором оренди нерухомого майна .
Спірні правовідносини в регульовані нормами Цивільн ого кодексу України та Госпо дарського кодексу України, щ о набрали чинність з 01.01.2004.
Відповідно до частини перш ої статті 283 Господарського ко дексу України, за договором о ренди одна сторона (орендода вець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певни й строк у користування майно для здійснення господарсько ї діяльності.
Об'єктом оренди може бути, з окрема, нерухоме майно (будів лі, споруди, приміщення); інше окреме індивідуально визнач ене майно виробничо-технічно го призначення, що належить с уб'єктам господарювання (час тина третя статті 283 Господарс ького кодексу України). До від носин оренди застосовуються відповідні положення Цивіль ного кодексу України з ураху ванням особливостей, передба чених цим Кодексом.
Згідно статті 774 Цивільного кодексу України передання н аймачем речі у користування іншій особі (піднайм) можливе лише за згодою наймодавця, як що інше не встановлено догов ором або законом. Строк догов ору піднайму не може перевищ увати строку договору найму. До договору піднайму застос овуються положення про догов ір найму.
Статтею 759 Цивільного кодек су України передбачено, що за договором найму (оренди) одна особа (наймодавець) передає а бо зобов'язується передати і ншій особі (наймачеві) майно у користування за плату на пев ний строк за договором найму (оренди).
Згідно статті 286 Господарсь кого кодексу України визначе но, що орендна плата - це фіксо ваний платіж, який орендар сп лачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господа рської діяльності. Розмір ор ендної плати може бути зміне ний за погодженням сторін, а т акож в інших випадках, передб ачених законодавством. Оренд на плата встановлюється у гр ошовій формі. Залежно від спе цифіки виробничої діяльност і орендаря орендна плата за з годою сторін може встановлюв атися в натуральній або грош ово-натуральній формі. Строк и внесення орендної плати ви значаються в договорі.
Відповідно до статті 762 Циві льного кодексу України за ко ристування майном з наймача справляється плата, розмір я кої встановлюється договоро м найму. Форма плати за корис тування майном встановлюєть ся договором найму. Договоро м або законом може бути встан овлено періодичний перегляд , зміну (індексацію) розміру пл ати за користування майном. П лата за користування майном вноситься щомісячно, якщо ін ше не встановлено договором.
Статті 525 та 526 Цивільного код ексу України встановлюють, щ о одностороння відмова від з обов'язання або одностороння зміна його умов не допускаєт ься, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов 'язання має виконуватися нал ежним чином відповідно до ум ов договору та вимог цього Ко дексу, інших актів цивільног о законодавства, а за відсутн ості таких умов та вимог - відп овідно до звичаїв ділового о бороту або інших вимог, що зви чайно ставляться.
Аналогічне положення стос овно господарських зобов' я зань міститься в частині пер шій статті 193 Господарського к одексу України.
Відповідно до статті 530 Циві льного кодексу України, якщо у зобов' язанні встановлени й строк (термін) його виконанн я, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Пунктом 3.4 Договору визначе но, що поточна оплата за субор енду сплачується Позивачеві авансом до п' ятого числа по точного місяця за наступний місяць.
Крім того, відповідно до пун кту 3.2 Договору плата за субор енду підлягає щомісячної інд ексації відповідно до індекс у інфляції, встановленого та оприлюдненого Державним ком ітетом статистки України. Як що індекс інфляції за відпов ідний місяць буде нижчим ніж 100%, він враховується сторонам и на рівні 100% по відношенню до п опереднього місяця.
Частиною четвертої стат ті 631 Цивільного кодексу Украї ни визначено, що закінчення с троку договору не звільняє с торони від відповідальності за його порушення, яке мало мі сце під час дії договору.
Згідно статей 33, 34 Господарсь кого процесуального кодексу України, кожна сторона повин на довести ті обставини, на як і вона посилається як на підс таву своїх вимог і заперечен ь. Докази подаються сторонам и та іншими учасниками судов ого процесу. Обставини справ и, які відповідно до законода вства повинні бути підтвердж ені певними засобами доказув ання, не можуть підтверджува тись іншими засобами доказув ання.
Відповідно до наданих пози вачем доказів (копії платіжн их доручень арк.с.94-121) Відповід ач протягом дії Договору спл ачував плату за суборенду бе з щомісячної індексації та комунальні послуги згідно ви ставлених Позивачем рахункі в (арк.с.71-80).
Відповідач не подав суду до казів оплати суборенди за се рпень 2011 року в сумі 992,76грн та до казів того, що він сплачував с уборенду за весь період дії Д оговору з урахуванням вимог пункту 3.2 Договору.
Проте, Позивач при розрахун ку суми заборгованості не вр ахував платіжне доручення №3 65 від 29.03.2010 на суму 200,75 грн (арк.с.112).
Враховуючи те, що своєчасн е внесення плати за суборенд у приміщень, яка підлягала що місячної індексації відпові дно до індексу інфляції, вста новленого та оприлюдненого Д ержавним комітетом статистк и України, є одним з основних о бов' язків Відповідача, нале жне виконання якого вимагаєт ься законом та договором, суд дійшов висновку, що на час вир ішення спору у суді, Відповід ач має заборгованість в розм ірі 7 944,68 грн, з яких 992,76грн з аборгованість по суборенді з а серпень 2010 року (у тому числі за комунальні послуги за сер пень 2010 року) та перерахунок су борендної плати з урахування м щомісячної індексації відп овідно до індексу інфляції, в становленого та оприлюднено го Державним комітетом стати стки України, за весь час дії Д оговору в сумі 6 951,92 грн.
В силу статті 629 Цивільного кодексу України, договір є об ов' язковим для виконання ст оронами.
Відповідно до статт і 610, частини третій статті 611 Ци вільного кодексу України, по рушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (ненале жне виконання); у разі порушен ня зобов'язання настають пра вові наслідки, встановлені д оговором або законом.
Позивач також просить стя гнути з Відповідача пеню за п рострочку оплати суборенди з а серпень 2010 року за період з 06.08 .2010 по 06.01.2011 у розмірі 77,99 грн та за п рострочку оплати перерахунк у суборендної плати з урахув анням щомісячної індексації відповідно до індексу інфля ції, встановленого та оприлю дненого Державним комітетом статистки України, за весь ча с дії Договору в сумі 552,76 грн.
В силу частини другої ста тті 20 Господарського кодексу України, захист прав і законн их інтересів суб' єктів госп одарювання здійснюється, зок рема, шляхом застосування до особи, яка порушила право, штр афних санкцій, а також іншими способами, передбаченими за коном.
Штрафними санкціями у ць ому Кодексі визнаються госпо дарські санкції у вигляді гр ошової суми (неустойка, штраф , пеня), яку учасник господарсь ких відносин зобов'язаний сп латити у разі порушення ним п равил здійснення господарсь кої діяльності, невиконання або неналежного виконання го сподарського зобов'язання (ч астина перша статті 230 Господа рського кодексу України).
Статтею 549 Цивільного кодексу України пеня визнач ена як грошова сума, яку боржн ик повинен передати кредитор ові у разі порушення боржник ом зобов'язання та обчислюєт ься у відсотках від суми несв оєчасно виконаного грошовог о зобов'язання за кожен день п рострочення виконання.
Відповідно до статті 231 Гос подарського кодексу України штрафні санкції за порушенн я грошових зобов'язань встан овлюються у відсотках, розмі р яких визначається обліково ю ставкою Національного банк у України, за весь час користу вання чужими коштами, якщо ін ший розмір відсотків не пере дбачено законом або договоро м.
При цьому, відповідно до с татей 3, 4 Закону України “Про в ідповідальність за несвоєча сне виконання грошових зобов ' язань” платники грошових к оштів сплачують на користь о держувачів цих коштів за про строчення платежу пеню в роз мірі, встановленому за погод женням сторін. Розмір пені об числюється від суми простроч еного платежу і не може перев ищувати подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня.
Згідно з частиною шостої с татті 232 Господарського кодек су України нарахування штраф них санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, к оли зобов'язання мало бути ви конано.
Пунктом 10.2 Договору передба чено, що у випадку несвоєчасн ого та/або не в повному обсязі перерахування плати за субо ренду, Відповідач сплачує По зивачу пеню у розмірі подвій ної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за коже н день прострочення платежу.
Оскільки сума перерахун ку суборендної плати з ураху ванням щомісячної індексаці ї відповідно до індексу інфл яції, встановленого та оприл юдненого Державним комітето м статистки України, за весь ч ас дії Договору є складовою ч астиною суми основного боргу суд вважає за можливе нараху вання на неї пені. Періодом на рахування пені на зазначену суму суд визначає з 29.11.2010 (восьм ий день від дня отримання Від повідачем вимоги - рахунку-ф актури арк.с.26-27) по 28.05.2011.
Перевіривши здійснений По зивачем розрахунок пені (арк .с.5), суд дійшов висновку про те , що він невірний оскільки Поз ивачем взята не вірна сума бо ргу по перерахунку суборендн ої плати з урахуванням щоміс ячної індексації відповідно до індексу інфляції, тому поз овні вимоги в частині стягне ння пені підлягають задоволе нню частково в сумі 612,08 грн виходячи з наступного розр ахунку суду.
Сума боргу (грн) Період прострочення Кількість днів прострочен ня Розмір облікової ставки НБ У Розмір подвійної обліково ї ставки НБУ в день Сума пені за період простро чення
992.76 06.08.2010 - 09.08.2010 4 8.5000 % 0.047 %* 1.85
992.76 10.08.2010 - 05.02.2011 180 7.7500 % 0.042 %* 75.88
6951.92 29.11.2010 - 28.05.2011 181 7.7500 % 0.042 %* 534.35
Отже, з Відповідача на кор исть Позивача підлягає стягн енню заборгованість в розмір і 8 556,76 грн, з якої 992,76 грн заб оргованість по суборенді за серпень 2010 року (у тому числі за комунальні послуги за серпе нь 2010 року), перерахунок суборе ндної плати з урахуванням що місячної індексації відпові дно до індексу інфляції, вста новленого та оприлюдненого Д ержавним комітетом статистк и України, за весь час дії Дого вору в сумі 6 951,92 грн, пеня - 612,08 гр н.
Витрати позивача по сплаті державного мита та витрати н а інформаційно-технічне забе зпечення судового процесу ві дповідно до статті 49 Господар ського процесуального кодек су України при частковому за доволенні позову покладають ся на обидві сторони пропорц ійно розміру задоволених поз овних вимог.
Керуючись статтями 33, 34, 49, 82, 82-1, 84 , 85, 87, 115, 116 Господарського процес уального кодексу України,
в и р і ш и в :
1. Позов задовольни ти частково.
2. Стягнути з Приватног о підприємства „Кримхімпрод укт” (99040, м. Севастополь, вул. Хрустальова, 165, ідентифікаці йний код 22237866) на користь Товариства з обмеженою відп овідальністю “Фоззі-Порт” (пр. Кірова/вул. Одеська, 19/1, м. С імферополь, 95000, ідентифікацій ний код 32672889) заборгованість в с умі 8 556,76грн, з якої 992,76 грн з аборгованість по суборенді з а серпень 2010 року (у тому числі за комунальні послуги за сер пень 2010 року), перерахунок субо рендної плати з урахуванням щомісячної індексації відпо відно до індексу інфляції, вс тановленого та оприлюдненог о Державним комітетом статис тки України, за весь час дії До говору в сумі 6 951,92 грн, пеня - 612, 08 грн, а також витрати по спл аті державного мита у розм ірі 99,46 грн та витрати на інформаційно-технічне забе зпечення судового процесу у розмірі 230,12 грн.
Видати наказ піс ля набрання рішенням законно ї сили.
3. У задоволенні п озовних вимог в частині ст ягнення заборгованості та пе ні в сумі 218,73 грн - відмовити .
Суддя І.А. Харче нко
Рішення оформлено відпов ідно
до вимог статті 84 ГПК Україн и
і підписано 25.10.2011.
Суд | Господарський суд м. Севастополя |
Дата ухвалення рішення | 20.10.2011 |
Оприлюднено | 04.11.2011 |
Номер документу | 18854164 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд м. Севастополя
Харченко Ігор Арсентійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні