Справа № 2-200/2009 рік
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2009 року Гірницьки й районний суд м. Макіївки Дон ецької області у складі:
головуючого - судді Супрун М . Ю.
при секретарі - Киреєвої Ю.Г . розглянувши у відкритому су довому засіданні в залі суду в м. Макіївці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОС ОБА_2 про визнання права вла сності на частину квартири в порядку спадкування та за зу стрічним позовом ОСОБА_2 д о ОСОБА_1 про визначення ч асток у спільній сумісній вл асності, встановлення факту прийняття спадщини, визнання права власності на частину к вартири у порядку спадкуванн я
ВСТАНОВИВ:
В листопаді 2008 року в суд зве рнулась ОСОБА_1 до ОСОБА _2 з позовом про визнання пра ва власності в порядку спадк ування після смерті ОСОБА_3 на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1. В свою че ргу, в грудні 2008 року ОСОБА_2 звернулася до суду із зустрі чною позовною заявою до ОСО БА_1 про визначення часток с падкодавців ОСОБА_4 та О СОБА_3 у спільній сумісній в ласності - квартирі, розташов аній за адресою: АДРЕСА_1, в становлення факту прийняття нею спадщини після смерті її баби ОСОБА_4 та визнання з а нею права власності в поряд ку спадкування на частину вк азаної квартири.
В судовому засіданні ОСО БА_1 свій позов до ОСОБА_2 уточнила, зустрічні позовні вимоги визнала та суду поясн ила, що квартира АДРЕСА_1 н а праві спільної сумісної вл асності належала ОСОБА_3 т а ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 р оку ОСОБА_4 померла та піс ля її смерті відкрилась спад щина, яка складається з 1/2 част ини вказаної квартири. ОСОБ А_2 є єдиною спадкоємицею ОСОБА_4 та після смерті оста нньої фактично прийняла спад щину. Однак, на час смерті ОС ОБА_4 був живий її чоловік, як ий мав право на обов"язкову ча стку в спадщині після смерті дружини, так як був непрацезд атним. При житті ОСОБА_3 ск лав заповіт, яким заповів все належне йому майно, де б воно не знаходилось, їй. Таким чино м, враховуючи те, що після смер ті ОСОБА_3 відкрилась спад щина, яка складається з його 1/ 2 частки квартири, розташован ої за адресою: АДРЕСА_1, а та кож його обов"язкової частки в спадковому майні, яку він фа ктично прийняв після смерті дружини, просила визнати за н ею в порядку спадкування пра во власності на 2/3 частки спад кової квартири, оскільки дан у спадщину вона прийняла згі дно до закону, звернувшись до нотаріальної контори із зая вою про прийняття спадщини. З устрічні позовні вимоги ОС ОБА_2 до неї вона визнала пов ністю, не заперечувала проти визначення часток спадкодав ців ОСОБА_4 та ОСОБА_3 у спільній сумісній власності - квартирі, розташованій за ад ресою: АДРЕСА_1, а саме по 1/2 ч астці за кожним, встановленн я факту прийняття ОСОБА_2 спадщини після смерті її баб и ОСОБА_4, а також визнання за ОСОБА_2 право власност і на 1/ 3 частину вказаної кварт ири.
ОСОБА_2 позов ОСОБА_1 до неї визнала, свої зустрічні п озовні вимоги підтримала та суду пояснила, що згідно свід оцтва про право власності на житло від 17 грудня 1996 року, квар тира, яка розташована за адре сою: АДРЕСА_1 належала на п раві спільної сумісної власн ості ОСОБА_3 та її бабі О СОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла ОСОБА_4 та після ї ї смерті відкрилась спадщина у вигляді належної їй частки квартири, розташованої за ад ресою: АДРЕСА_1 Вищевказан у частину приватизованої ква ртири АДРЕСА_1, померла О СОБА_4 заповіла їй. В зв"язку з тим, що на день смерті спадко давця, вона була неповнолітн ьою, її мати ОСОБА_5 самоус унулась від представництва ї ї інтересів та у встановлени й законом шестимісячний стро к, заяву від імені її про прийн яття спадщини після смерті ОСОБА_4 в нотаріальну конто ру по місту відкриття спадщи ни не подала. Спадкове майно в она прийняла фактично, так як у встановлений законом стро к після смерті баби вона всту пила до володіння та управлі ння спадковим майном. Так, вон а здійснювала догляд за квар тирою і речами померлої ОСО БА_4, та крім того, має на рука х ощадні книжки на ім' я поме рлої. Оскільки домовленості між співвласниками ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про розмір час ток в спільній сумісній влас ності - квартирі, розташовано ї за адресою: АДРЕСА_1. не бу ло, то частка кожного з них є р івною. В зв"язку з наведеним, п росила визначити розмір част ок спадкодавців ОСОБА_4 та ОСОБА_3 у спільній сумісн ій власності - квартирі, розта шованій за адресою: АДРЕСА_ 1 а саме по 1/ 2 частині квартир и за кожним співвласником. Кр ім того, просила встановити ф акт прийняття нею спадщини п ісля смерті її баби ОСОБА_4 та визнати за нею право власн ості в порядку спадкування н а 1/ 3 частину квартири, розташо ваної за адресою: АДРЕСА_1
Представник ОСОБА_2 - О СОБА_6 не заперечував проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про визнання за нею права власності в порядку сп адкування після смерті ОСО БА_3 на 2/ 3 частини квартири, ро зташованої за адресою: АДРЕ СА_1. Також підтримав зустрі чні позовні вимоги ОСОБА_2 та просив визначити частки с падкодавців ОСОБА_4 та О СОБА_3 у спільній сумісній в ласності - квартирі, розташов аній за адресою: АДРЕСА_1 р івними, а саме по 1/ 2 частині ква ртири за кожним співвласнико м, встановити факт прийняття ОСОБА_2 спадщини після см ерті її баби ОСОБА_4, визна ти за ОСОБА_2 право власно сті в порядку спадкування на 1/3 частину квартири, розташов аної за адресою: АДРЕСА_1
Суд, заслухавши пояснення с торін, представника ОСОБА_2 , перевіривши матеріали спр ави та дослідивши надані док ази, прийшов до наступного.
Судом встановлені такі фа кти та відповідні їм правові дносини.
Квартира, розташована за а дресою: АДРЕСА_1, на праві с пільної сумісної власності н алежала подружжю ОСОБА_3 т а ОСОБА_4, що підтверджуєт ься свідоцтвом про право вла сності на житло від 17 грудня 1996 року, виданим Управлінням по обліку, розподілу та привати зації житла міськвиконкому М акіївської міської ради Доне цької області (а.с. 9)
Так, в силу ч. 2 ст. 370 ЦК України , у разі виділу частки із майна , що є у спільній сумісній влас ності вважається, що частки к ожного із співвласників у пр аві спільної сумісної власно сті є рівними, якщо інше не вст ановлено домовленістю між ни ми, законом або рішенням суду .
Виходячи зі змісту даної но рми закону, частки співвласн иків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у спільній сумісній власност і -квартирі АДРЕСА_1 є рівн ими та складають по 1/2 частки д аної нерухомості, оскільки с удом не була встановлена ная вність іншої домовленості мі ж співвласниками. Враховуючи викладене, суд вважає, що позо в ОСОБА_2 в частині визнач ення часток у спільній власн ості спадкодавців ОСОБА_3 та ОСОБА_4 підлягає задов оленню.
Судом встановлено, що ІНФ ОРМАЦІЯ_1 року померла ОСО БА_4 та після її смерті відкр илась спадщина у вигляді 1/ 2 ча стини квартири № АДРЕСА_1 (а.с.5).
В силу п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 „Про судову практику у справах про спадк ування", відносини спадкуван ня регулюються правилами дію чого ЦК, якщо спадщина відкри лась не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до з азначеної дати застосовують ся чинне на той час законодав ство, зокрема, відповідні пра вила Цивільного кодексу Укра їнської РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спа дкоємців за законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 529 ЦК Укра їни в редакції Закону 1963 року, щ о діяв на час відкриття спадщ ини, визначене коло осіб, що ві днесені до спадкоємців першо ї черги за законом. До числа сп адкоємців першої черги, згід но вказаної норми Закону, від несені діти, дружина і батьки померлого. Онуки і правнуки с падкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкритт я спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадк оємцем, вони успадковують по рівну і тій частці, яка належа ла б при спадкоємстві за зако ном їх померлому родителю.
На час своєї смерті ОСОБА _4 перебувала в юридичному ш любі з ОСОБА_3 Крім того, ОСОБА_4 мала онуку ОСОБА_2 , яка є дочкою її сина ОСОБА_ 7, якого на час відкриття спа дщини не було в живих. Таким чи ном, ОСОБА_3 та ОСОБА_2, в ідповідно до ст. 529 ЦК України, в редакції Закону 1963 року, є спад коємцями першої черги після смерті ОСОБА_4
Згідно до ст. 548 ЦК України, в р едакції Закону 1963 року, для при дбання спадщини необхідно, щ об спадкоємець її прийняв.
Відповідно до п. 1 і 2 ч.1 ст. 549 то го ж ЦК України визнається, що спадкоємець прийняв спадщин у, якщо він фактично вступив в управління або володіння сп адковим майном, або якщо він п одав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийнятт я спадщини.
Пункт 113 Інструкції про поря док вчинення нотаріальних ді й нотаріусами України, затве рдженої наказом Міністерств а юстиції України від 14 червня 1994 року № 18/5, що діяла на час відк риття спадщини після смерті ОСОБА_4, вказує на те, що док азом вступу в управління чи в олодіння спадковим майном мо жуть бути:... запис у паспорті с падкоємця або в будинковій к низі, який свідчить про те, що спадкоємець був постійно про писаний в спадковому будинку (квартирі) в період шести міся ців після смерті спадкодавця . Крім того, доказом вступу в у правління чи володіння спадк овим майном може бути наявні сть у спадкоємців ощадної кн ижки та інше.
Судом встановлено, що обидв а спадкоємця померлої ОСОБ А_4 прийняли спадщину шляхо м фактичного вступу в управл іння і володіння спадковим м айном. Так, ОСОБА_3 був заре єстрований зі спадкодавцем в спадковій квартирі, що підтв ерджується копією будинково ї книги (а.с. 11-12), а ОСОБА_2 має ощадні книжки, які належали с падкодавцеві (а.с.39-40).
Приймаючи це до уваги, суд в важає, що позовні вимоги ОС ОБА_2 про встановлення факт у прийняття нею спадщини піс ля смерті баби ОСОБА_4 під лягають задоволенню.
Крім того, судом встановлен о, що непрацездатний чоловік спадкодавця ОСОБА_4 - ОС ОБА_3, який на час смерті друж ини досяг 60-десятирічного вік у, мав право на обов»язкову ча стку в спадщині, оскільки згі дно ст. 535 ЦК України, в редакції Закону 1963 року, непрацездатни й чоловік, незалежно від зміс ту заповіту успадковує не ме нше двох третин частки, яка на лежала б йому при спадкоємст ві за законом. Така частка скл адає 1/ 6 частку спадкового май на з розрахунку: 1/ 4 частка, яка б належала ОСОБА_3 за зако ном X 2/ 3 частки (обов"язкова час тка).
З врахуванням викладеного , ОСОБА_2 успадкувала післ я смерті баби ОСОБА_4 1/ 3 час тку спадкового майна з розра хунку: 1/ 2 частка спадкового ма йна, яка належала ОСОБА_4 -1/ 6 частка спадкового майна, яку прийняв ОСОБА_3
ІНФОРМАЦІЯ_2 року помер ОСОБА_3, про що свідчить свід оцтво про смерть, видане ІН ФОРМАЦІЯ_2 року Гірницьким відділом реєстрації актів ци вільного стану Макіївського міського управління юстиції Донецької області (а. с. 7).
Заповітом від 04 жовтня 2006 рок у, посвідченим державним нот аріусом П"ятої Макіївської д ержавної нотаріальної конто ри, ОСОБА_3 заповів все сво є майно ОСОБА_8 (а. с. 10).
Враховуючи те, що ОСОБА_3 фактично прийняв у спадщину після смерті дружини 1/ 6 части ну (обов»язкову частку) спадк ової квартири, після його сме рті відкрилась спадщина, яка складається з цієї частки да ного спадщини та 1/2 частки ква ртири, розташованої за адрес ою: АДРЕСА_1 яка належала й ому на підставі свідоцтва пр о право власності на житло ві д 17 грудня 1996 року. Таким чином, п ісля смерті ОСОБА_3 відкри лась спадщина у вигляді 2/ 3 час ток квартири, яка розташован а за адресою: АДРЕСА_1
В силу ч. 1 ст. 1269 ЦК України та ч . 1 ст. 1270 ЦК України в редакції 2004 року, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не прожи вав постійно із спадкодавцем , має подати до нотаріальної к онтори заяву про прийняття с падщини. Для прийняття спадщ ини встановлюється строк у ш ість місяців, який починаєть ся з часу відкриття спадщини .
ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 шлях ом подачі заяви про прийнятт я спадщини до нотаріальної к онтори за місцем відкриття с падщини, що підтверджується відомостями П, ятої Макіївсь кої державної нотаріальної к онтори. Враховуючи ці обстав ини, за ОСОБА_1 необхідно в изнати право власності у пор ядку спадкування після смерт і ОСОБА_3 на 2/3 частини квар тири, розташованої за адресо ю: АДРЕСА_1. В свою чергу, су д вважає, що за ОСОБА_2 необ хідно визнати право власност і у порядку спадкування післ я смерті баби ОСОБА_4 на 1/3 ч астину даного спадкового май на.
У зв' язку з наведеним вище , суд приходить до висновку пр о те, що позовні вимоги ОСОБ А_8 та зустрічні позовні вим оги ОСОБА_2 основані на за коні та підлягають задоволен ню.
На підставі викладеного, ке руючись ст. ст. 10, 11, 209, 212, 214-215 ЦПК Укр аїни ст. ст. 1261-1268-1270 ЦК України (в р едакції 2004 року), ст.ст. 529, 548, 549, 562 ЦК України (в редакції 1963 року), су д
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА _2 про визнання права власно сті на частину квартири в пор ядку спадкування та зустрічн ий позов ОСОБА_2 до ОСОБА _1 про визначення розміру ча сток у спільній сумісній вла сності, встановлення факту п рийняття спадщини, визнання права власності на частину к вартири у порядку спадкуванн я - задовольнити.
Визначити частки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у спільній влас ності - квартирі АДРЕСА_2 - п о 1/2 частці за кожним.
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_2 після см ерті ОСОБА_4.
Визнати право власності за ОСОБА_8 на 2/3 частки кварти ри АДРЕСА_1, в порядку спад кування після померлого ОС ОБА_3.
Визнати право власності за ОСОБА_2 на 1/3 частку кварти ри АДРЕСА_1 в порядку спад кування після померлої ОСО БА_4.
Рішення може бути оскаржен е в апеляційному порядку чер ез суд першої інстанції шлях ом подачі в 10- денний строк з дн я проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протяг ом 20 днів апеляційної скарги а бо в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК Україн и.
Суд | Гірницький районний суд м.Макіївки |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2009 |
Оприлюднено | 18.11.2011 |
Номер документу | 18938221 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Гірницький районний суд м.Макіївки
Супрун М. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні