ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"09" листопада 2011 р. Справа № 5013/1602/11
Господарський суд Кіров оградської області в складі судді Шевчук О.Б., розглянув у відкритому судовому засідан ні справу №5013/1602/11
за позовом: публічного акці онерного товариства "Кіровог радобленерго", від імені яког о діє Маловисківський район електричних мереж, Кіровогра дська область, Маловисківськ ий район, вул. Новомиргородсь ке шосе, 1
до відповідача: фізичної ос оби-підприємця ОСОБА_1, А ДРЕСА_1
за участю третіх осіб, яка н е заявляють самостійних вимо г на предмет спору на стороні позивача:
- селянського (фермерського ) господарства "ОСОБА_4", Кір овоградська область, Новомир городський район, с. Петроост рів
- фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, АДРЕСА_2
про спонукання до укладенн я договору,
Представники сторін:
від позивача - ОСОБА_3, до віреність №2973/07 від 06.04.2011р.;
від відповідача - фізична о соба-підприємець ОСОБА_1;
від третіх осіб - участі не б рали.
Публічне акціонерне товар иство "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Маловиск івський район електричних ме реж, звернулось до господарс ького суду з позовною заявою , відповідно до якої позивач п росить зобов'язати фізичну о собу-підприємця ОСОБА_1 пр отягом 20-ти днів з моменту наб рання рішенням законної сили укласти з ПАТ "Кіровоградобл енерго" договір про спільне в икористання технологічних е лектричних мереж, з покладен ням на відповідача судових в итрат.
Відповідач позов не визнає , договір про спільне викорис тання технологічних електри чних мереж відмовляється укл адати з тих підстав, що він не має наміру через належну йом у трансформаторну підстанці ю КТП 22 (100кВт) здійснювати пере дачу електроенергії іншим су бспоживачам, оскільки потуж ність даної підстанції необх ідна для споживання електр оенергії для власного виробн ицтва. Відповідач вважає без підставним посилання позив ача на договори про спільне в икористання технологічних м ереж основного споживача №1 т а №2 від 10.02.2009 р., які укладені фі зичною особою-підприємцем ОСОБА_1 з фізичною особою-п ідприємцем ОСОБА_2 та селя нським (фермерським) господа рством "ОСОБА_4", оскільки з а висновком відповідача, дан і договори є неукладеними з о гляду на те, що вони не містяь всіх істотних умов, необхідн их для даного виду договору.
Треті особи письмові пояс нення не надали господарськ ому суду. Поряд з цим предста вники цих осіб, які брали учас ть у судовому засіданні 02.11.2011 р ., пояснили, що вони споживают ь електричну енергію через мережі (трансформаторну під станцію КТП 22 (100кВт) відповідач а.
Розглянувши наявні матері али справи, заслухавши поясн ення учасників судового про цесу, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Взаємовідносини, які виник ають в процесі продажу, перед ачі електричної енергії між виробниками, постачальника ми електричної енергії та сп оживачами регулюються Прави лами користування електричн ою енергією (надалі - Правила), затвердженими постановою На ціональної комісії регулюва ння електроенергетики Украї ни (надалі - НКРЕ) від 31.07.1996 р. №28, за твердженою в Міністерстві юс тиції України 02.08.1996 р. за № 417/1442, (у р едакції постанови НКРЕ від 17.1 0.2005 р. №910, зареєстрованої в Міні стерстві юстиції України 18.11.200 5 р. за № 1399/11679) з подальшими зміна ми.
Дія цих Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фіз ичних осіб (крім населення).
Пунктом 2 постанови НКРЕ "Пр о внесення змін до Правил кор истування електричною енерг ією" від 17.10.2005 р. №910 зобов'язано ел ектропередавальні організа ції врегулювати відносини зг ідно з вимогами абзацу друго го підпункту 1.10. Правил із влас никами технологічних електр ичних мереж, які передають ел ектричну енергію іншим суб'є ктам господарювання.
Згідно з абзацами 2 та 3 п.1.10. Пр авил електропередавальна о рганізація, що здійснює дія льність з передачі електрич ної енергії місцевими (локал ьними) електричними мережами в межах закріпленої терито рії здійснення ліцензовано ї діяльності забезпечує пе редачу електричної енергії місцевими (локальними) елект ричними мережами та технолог ічними електричними мережа ми інших власників, які не мають ліцензій на передачу електричної енергії місцеви ми (локальними) електричними мережами. Для забезпечення передачі електричної енерг ії електричними мережами, що не належать електропередав альній організації, між еле ктропередавальною організа цією та відповідним власнико м мереж, який не має ліцензі ї на здійснення діяльності з передачі електричної ен ергії місцевими (локальними) електричними мережами, укла дається договір щодо спіль ного використання електри чних мереж.
Абзацами 3 та 4 пункту 1.7. Прав ил передбачено у разі вико ристання технологічних ел ектричних мереж електропер едавальною організацією ві дносини між власником цих м ереж та електропередавальн ою організацією, у тому чис лі їх взаємна відповідальн ість, регулюються договоро м про спільне використання технологічних електричних мереж, що укладається між ним и на основі типового догов ору (додаток 2). Основний сп оживач не має права відмовит и електропередавальній орга нізації, яка здійснює ліцен зовану діяльність на закріпл еній території, в укладенні (переукладенні) договору пр о спільне використання техн ологічних електричних мере ж, а субспоживачу у разі дотр имання ним вимог цих Правил в укладенні (переукладенні) до говору про технічне забезпе чення електропостачання спо живача в передбачених цими П равилами випадках.
Договір про спільне викори стання технологічних елект ричних мереж - це домовленіст ь двох сторін, що є документо м певної форми, який встанов лює зміст та регулює пр авовідносини між електроп ередавальною організацією (ліцензіатом з передачі е лектричної енергії місцевим и (локальними) мережами) та ос новним споживачем під час передачі (транзиту) електри чної енергії технологічним и електричними мережами (п . 1.2. Правил).
Згідно з п. 1.13. Правил укладен ня, внесення змін, подовження чи розірвання дії будь-якого із договорів здійснюються відповідно до вимог зако нодавства та цих Правил.
Як вбачається із матеріалі в справи між ВАТ "Кіровоградо бленерго" в особі Маловискі вського району електричних мереж (постачальник) та фізи чною особою - підприємцем О СОБА_1 (споживач) укладено до говір про постачання електри чної енергії №609 від 12.02.2009 р. (т.1, а .с. 68-88). За умовами цього договор у постачальник продає елект ричну енергію споживачу для забезпечення потреб електр оустановок споживача, а спож ивач оплачує постачальнику вартість використаної (купл еної) електричної енергії.
Зі змісту вищезгаданого до говору, зокрема із додатку 11 до цього договору "Дані про в ідпуск електроенергії субсп оживачам" (т.1, а.с.87) вбачається, що до електромереж спожива ча ( КТП 22) приєднані установки інших споживачів (субспожив ачів).
В силу вимог п. 1.2. Правил - суб споживачем є споживач, елек троустановки якого приєднан і до технологічних електричн их мереж основного споживача .
Відповідач не оспорює факт у належності йому на праві вл асності трансформаторної п ідстанції КТП 22 (100кВт).
Листом №4479/43 від 23.05.2011 року публ ічне акціонерне товариство " Кіровоградобленерго" направ ило на адресу відповідача дв а примірники Договору про сп ільне використання технолог ічних електричних мереж без зазначення кількості аркуші в.
Відповідач листом від 14.07.2011 р оку повернув примірники дог овору, відмовившись від йог о підписання з огляду на збіл ьшення в майбутньому обсягі в споживання електроенергії фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1
Позивачем повторно 9 серпня 2011 року було направлено лист № 1175/01 з двома примірниками Дого вору про спільне використан ня технологічних електрични х мереж.
19.08.2011 р. позивачем отримано повернуті відповідачем прим ірники договору з листом ві дповідача про відмову в укла денні такого договору.
Господарський суд врахову є положення частин 1, 3 ст. 179 Гос подарського кодексу Україн и, якими визначено, що майново -господарські зобов'язання, які виникають між суб'єкта ми господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктам и - юридичними особами на пі дставі господарських догов орів, є господарсько-договір ними зобов'язаннями. Укладен ня господарського договор у є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на держа вному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб 'єкта господарювання у випа дках, передбачених законом, або існує пряма вказівка з акону щодо обов'язковості ук ладення договору для певних категорій суб'єктів господар ювання чи органів державної влади або органів місцевог о самоврядування.
Укладення договору про сп ільне використання техноло гічних електричних мереж є обов"язковим в силу вимог п. 1.7 . Правил.
Відповідно до частини трет ьої статті 184 Господарського к одексу України укладення гос подарських договорів на осно ві примірних і типових догов орів повинно здійснюватися з дотриманням умов, передбаче них статтею 179 цього Кодексу, н е інакше, як шляхом викладенн я договору у вигляді єдиного документа, оформленого згід но з вимогами статті 181 цього К одексу, та відповідно до прав ил, встановлених нормативно- правовими актами щодо застос ування примірного або типово го договору.
Відповідно до ч. 4 ст. 179 Госпо дарського кодексу при укладе нні господарських договорі в сторони можуть визначити з міст договору на основі типо вого договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України , чи у випадках, передбачених з аконом, іншим органом держав ної влади, коли сторони не мож уть відступати від змісту ти пового договору, але мають пр аво конкретизувати його умов и.
Істотні умови договору про спільне використання технол огічних електричних мереж сп оживача (основного споживача ) та обов"язкові додатки до цьо го договору передбачені в пу нктах 5.17, 5.18 Правил. Крім того, зм іст договору про спільне вик ористання технологічних еле ктричних мереж має відповід ати Типовому договору про сп ільне використання технолог ічних електричних мереж, яки й є додатком №2 до Правил.
Зокрема, пунктом 10.5 Типово го договору про спільне вико ристання технологічних елек тричних мереж передбачено, щ о невід'ємними частинами до говору є додатки до цього договору, зокрема, "Кошторис обґрунтованих витрат".
Таким чином, проект догово ру , що направлявся на адресу відповідача мав відповідати положенням п. п. 5.17, 5.18 Правил т а Типовому договору про спіл ьне використання технологіч них електричних мереж.
Але із змісту листа позива ча №4479/43 від 23.05.2011 року вбачаєтьс я, що останнім "Кошторис обг рунтованих витрат", як додат ок до спірного договору, на а дресу відповідача не направл явся, оскільки в самому листі вказувалось про необхідніс ть надання відповідачем кош торису витрат відповідача на утримання технологічних мер еж спільного використання.
Які саме примірники догово ру (його умови) і з якими дода тками (їх кількість) направля лися позивачем на адресу ві дповідача повторно 9 серпня 2 011 року з листом №1175/01 неможливо встановити, оскільки в самом у листі позивачем не зазначе но кількість аркушів, додатк ів, тощо.
До господарського суду поз ивачем подано проект догов ору про спільне використання технологічних електричних м ереж з додатками (т.1, а.с. 9-20), сер ед яких відсутній такий дода ток , як "Кошторис обгрунтова них витрат".
Відповідно до абзаців 1, 2, 6, 7 п ункту 6.32. Правил фактичні об ґрунтовані витрати на ут римання технологічних елект ричних мереж відшкодовуют ься власнику електричних м ереж відповідно до його к ошторису витрат на здійснен ня цієї діяльності. Коштори с витрат на утримання технол огічних електричних мереж ск ладається на підставі бухга лтерських документів про фа ктичні витрати на здійсненн я цієї діяльності впродовж б азового періоду. У разі вико ристання електропередаваль ною організацією, яка здійсн ює ліцензовану діяльність на закріпленій території, мер еж споживача (основного сп оживача) останній погоджує кошторис обґрунтованих вит рат у відповідному територіа льному представництві НКРЕ. Узгоджений з територіальни м представництвом НКРЕ кош торис витрат є невід'ємним до датком до договору про спіль не використання технологічн их електричних мереж.
За поясненням відповідача ним не погоджувався з терит оріальним представництвом НКРЕ кошторис витрат, перед бачений п. 6.32. Правил.
Тому, господарський суд при йшов до висновку, що умови пр оекту договору про спільне в икористання технологічних е лектричних мереж, направлен ого позивачем для підписанн я відповідачу не відповідаю ть Типовому договору про спі льне використання технологі чних електричних мереж, який є додатком №2 до Правил.
За викладених обставин у го сподарського суду відсутні п ідстави для спонукання відпо відача укладати договір, яки й не відповідає вимогам чинн ого законодавства.
Крім того, господарський с уд прийшов до висновку, що поз ивачем невірно обрано спосіб захисту порушеного права.
Так, відповідно до норм ст. 1 Господарського процесуальн ого кодексу України підприє мства, установи, організації , інші юридичні особи (у тому ч ислі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку д іяльність без створення юрид ичної особи і в установленом у порядку набули статусу суб 'єкта підприємницької діяльн ості, мають право звертатися до господарського суду згід но з встановленою підвідомчі стю господарських справ за з ахистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюва них законом інтересів, а тако ж для вжиття передбачених ци м Кодексом заходів, спрямова них на запобігання правопору шенням.
За змістом вказаної статті , звертаючись до суду з позово м, особа має обґрунтувати пор ушення свого права або інтер есу стосовно предмету спору.
Вирішуючи спір, господарсь кий суд встановлює відповідн ість обраного позивачем спос обу захисту його порушеного права чи охоронюваного закон ом інтересу нормам чинного з аконодавства.
В разі, якщо суд дійде висно вку, що позивачем невірно обр ано спосіб захисту він повин ен відмовити в задоволенні п озовних вимог.
Відповідно до ст. 16 Цивільно го кодексу України одним із с пособів захисту цивільних п рав та інтересів може бути з міна правовідношення.
В силу вимог ч. 2 ст. 20 Господа рського кодексу України, пра ва та законні інтереси суб'єк тів господарювання захищают ься шляхом, зокрема, установл ення, зміни і припинення госп одарських правовідносин.
Відповідно до положень ст. 1 87 Господарського кодексу Укр аїни спори, що виникають при укладанні господарських дог оворів за державним замовле нням, або договорів, укладен ня яких є обов'язковим на пі дставі закону та в інших випа дках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші пе реддоговірні спори можуть б ути предметом розгляду суд у у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторо ни зобов'язані укласти певни й господарський договір на п ідставі укладеного між ними попереднього договору. День набрання чинності рішення м суду, яким вирішено питанн я щодо переддоговірного спо ру, вважається днем укладен ня відповідного господарськ ого договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Згідно ч. 3 ст. 84 Господарсько го процесуального кодексу Ук раїни у спорі, що виник при ук ладанні або зміні договору, в резолютивній частині вказує ться рішення з кожної спірно ї умови договору, а у спорі про спонукання укласти договір - умови, на яких сторони зобов' язані укласти договір, з поси ланням на поданий позивачем проект договору.
Але позивач при зверненні д о господарського суду не за значив в позовній заяві умов и, на яких має бути укладено с пірний договір.
Крім того, вимога позивача про зобов'язання відповідача , протягом 20-ти днів з моменту набрання рішенням законної с или, укласти з ПАТ "Кіровоград обленерго" договір про спіль не використання технологічн их електричних мереж, позбав лено правового смислу та не б уде сприяти реальному захист у прав та охоронюваних закон ом інтересів позивача, оскіл ьки у випадку задоволення по зову примусове виконання рі шення є неможливим. Тобто, ух валене за такою вимогою ріше ння не змінить існуючі госпо дарські правовідносини стор ін.
За викладених обставин в з адоволенні позову слід відмо вити в повному обсязі.
Судові витрати у справі на п ідставі ст. 49 Господарського п роцесуального кодексу Украї ни покладаються на позивача .
Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 82-85 Госпо дарського процесуального ко дексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмо вити повністю.
Рішення господарського су ду набирає законної сили піс ля закінчення строку поданн я апеляційної скарги, якщо ап еляційну скаргу не було пода но. У разі подання апеляційно ї скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи а пеляційним господарським су дом.
Рішення може бути оскаржен е протягом десяти днів з дня й ого підписання до Дніпропетр овського апеляційного госпо дарського суду через господа рський суд Кіровоградської о бласті.
Суддя О.Б. Шевчук
Повне рішення складено: 14. 11.2011р.
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 09.11.2011 |
Оприлюднено | 18.11.2011 |
Номер документу | 19161931 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Науменко Іван Мефодійович
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Шевчук О.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні