18/235
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 18/235
01.11.11
За позовом Відкритого акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія
«Украгролізинг»;
До Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційний центр
«САЛП ЛТД»;
Про стягнення 1476312,79 грн. ;
Суддя Мандриченко О.В.
Представники
Від позивача: не з'явився;
Від відповідача: не з'явився;
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.09.2011 р. порушено провадження у справі №18/235, справа призначена слуханням на 06.10.2011 р. Ухвалою від 06.10.2011 р. розгляд справи було відкладено на 01.11.2011 р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач у поданій до господарського суду позовній заяві просить стягнути з відповідача суму основного боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції у розмірі 1505693,01 грн. (1133118,99 грн. основного боргу+172574,02 грн. інфляційних втрат), 114443,67 грн. пені, 56066,11 грн. трьох процентів річних з простроченої суми, витрати по сплаті держмита у розмірі 14763,15грн. та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу з мотивів, вказаних у позовній заяві.
Відповідач —Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційний центр «САЛП ЛТД»повноважних представників в судове засідання не направив, відзив на позов не надав, позовні вимоги по суті не заперечив. Керуючись статтею 75 ГПК України, господарський суд вважає за можливе розглянути справу і вирішити спір по суті за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши документи і матеріали, додані до позовної заяви, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, господарський суд
В С Т А Н О В И В:
03.04.2007 р. між сторонами укладений договір фінансового лізингу №10-07-182 фл (далі –договір №10-07-182 фл), за умовами якого позивач передає відповідачу у користування на визначений у додатку до договору «Найменування, кількість, ціна і вартість предмета лізингу», що є специфікацією предмету лізингу, а відповідач сплачує за це лізингові платежі на умовах договору.
Відповідно до п. 2.1 договору №10-07-182 фл лізингодавець на письмове замовлення лізингоодержувача для потреб останнього купує у постачальника предмет лізингу за рахунок коштів державного бюджету України згідно порядку використання коштів державного бюджету України, що спрямовуються на придбання вітчизняної техніки і обладнання для агропромислового комплексу на умовах фінансового лізингу та заходи по операціях фінансового лізингу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2003 р. №1904 із змінами та доповненнями «Про порядок використання коштів державного бюджету, що спрямовуються на придбання вітчизняної техніки і обладнання для агропромислового комплексу на умовах фінансового лізингу та заходи по операціях фінансового лізингу».
Згідно з п. 2.2 договору №10-07-182 фл строк лізингу відраховується з моменту укладання акту приймання-передачі між сторонами та постачальником (далі тристоронній акт), що укладається у п'яти автентичних примірниках.
Відповідно до п. 3.1.2. договору №10-07-182 фл позивач має право вимагати повернення предмету лізингу, переданого в лізинг, якщо відповідач не сплатив частково або повністю лізингові платежі більше 30 календарних днів.
Згідно з п. 3.1.6. договору №10-07-182 фл позивач має право у безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса, якщо прострочення сплати становить більше 30 календарних днів, стягувати з лізингоодержувача прострочену заборгованість, вилучати предмет лізингу у лізингоодержувача.
Відповідно до п. 3.1.7 договору №10-07-182 фл позивач має право в односторонньому порядку відмовитись від цього договору в різі невиконання лізингоодержувачем зобов'язань по цьому договору у передбачені ним строки.
Згідно з п. 3.5.4. договору №10-07-182 фл відповідач зобов'язаний за несплату частково або повністю лізингових платежів протягом 30 днів або порушення правил утримання чи використання предмета на вимогу лізингодавця (його структурного підрозділу, повноважної особи) повернути йому предмет лізингу разом з технічною документацією, одержаною від постачальника, згідно акту приймання-передачі в технічно справному та комплектному стані.
Відповідно з п. 3.6 договору №10-07-182 фл лізингоодержувач не має права в односторонньому порядку на зменшення сум чи затримку сплати лізингових платежів внаслідок будь-яких обставин, в тому числі форс-мажору.
Згідно з п. 4.1. договору №10-07-182 фл з моменту підписання тристороннього акту одержання предмета лізингу лізингоодержувач за користування останнім сплачує лізингодавцю чергові лізингові платежі, що включають: відшкодування вартості предмету лізингу рівними частками за весь термін лізингу від суми невідшкодованої попереднім лізинговим платежем вартості предмету лізингу; винагороду в розмірі 7% річних від залишкової невідшкодованої вартості предмета лізингу. Черговість сплати лізингових платежів в перший рік користування кратна трьом місяцям, подальші платежі через кожен місяць. Термін сплати кожного лізингового платежу встановлюється числом дати підписання тристороннього акту. Перший лізинговий платіж сплачується через шість місяців з дати підписання тристороннього акту.
Відповідно до п. 4.2 договору №10-07-182 фл розмір лізингових платежів, їх складових частин встановлюється додатком до договору «Графік сплати лізингових платежів».
Згідно п. 4.3 договору №10-07-182 фл лізингоодержувач після укладення договору перераховує на рахунки лізингодавця попередній лізинговий платіж в частині відшкодування вартості предмета лізингу в розмірі 15% його вартості, включаючи ПДВ та в частині винагороди в розмірі 7% невідшкодованої вартості, включаючи ПДВ. Датою сплати попереднього лізингового платежу є дата надходження коштів на рахунок лізингодавця.
Відповідно до п. 4.4. договору №10-07-182 фл при непередачі лізингодавцем предмета лізингу у встановлений договором строк, перший на письмову вимогу лізингоодержувача повертає попередній лізинговий платіж, в такому разі збитки лізингоодержувача вважаються відшкодованими в повному обсязі з моменту повернення йому попереднього лізингового платежу. Зобов'язання лізингодавця про передачу предмета лізингу припиняються з моменту одержання письмової вимоги лізингоодержувача про повернення попередніх лізингових платежів.
Відповідно до п. 7.1 договору №10-07-182 фл за порушення строків сплати лізингових платежів лізингоодержувач за кожний календарний день прострочення від несплаченої суми сплачує лізингодавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який нараховується пеня.
Згідно з п. 7.5 договору №10-07-182 фл за користування предметом лізингу з дати одержання вимоги лізингодавця про певернення предмета лізингу через несплату лізингових платежів лізингоодержувач сплачує подвійну плату з розрахунку, проведеного на підставі графіку сплати лізингових платежів, та штраф у розмірі 20% від вартості предмету лізингу.
Відповідно до п. 7.6. договору №10-07-182 фл нарахування штрафних санкцій за невиконання грошових зобов'язань здійснюється на всю несплачену суму і припиняється тільки в разі виконання зобов'язань в повному обсязі.
Згідно з п. 7.8. договору, №10-07-182 фл неустойка за цим договором носить штрафний характер.
Відповідно до п. 8.1 договору №10-07-182 фл договір набуває чинності в день, наступний за днем укладення, і діє до закінчення строку лізингу, але не довше 10 років.
Матеріали справи свідчать про те, що відповідач свої обов'язки, передбачені договором в частині виплати лізингових платежів, не виконав. На час слухання справи заборгованість відповідача перед позивачем складає 1133118,99 грн.
Як визначено абзацом 1 частини 1 статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Як визначено частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим кодексом, іншими законами або договором.
Згідно зі статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Частиною 1 статті 806 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі).
Відповідно до статті 11 Закону України «Про фінансовий лізинг»лізингоодержувач зобов'язаний своєчасно сплачувати лізингові платежі. Відповідно до статті 16 Закону України «Про фінансовий лізинг»сплата лізингових платежів здійснюється в порядку, встановленому договором.
Згідно договору за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань та прострочення сплати платежів нараховується пеня від несплаченої суми у розмірі подвійної облікової ставки НБУ.
За прострочку платежу позивачем нарахована пеня у розмірі 114443,67 грн., передбачена п. 7.1. договору. Розрахунок пені відповідає матеріалам справи, умовам договору та підлягає стягненню з відповідача.
Згідно з частиною 1 статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Частиною 3 статті 549 Цивільного кодексу України визначено, що пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Позивачем також нарахована сума боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції у розмірі 172574,02 грн. та 56066,11 грн. трьох процентів річних з простроченої суми.
Як визначено частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Вина відповідача повністю підтверджена дослідженими доказами та матеріалами справи.
Враховуючи ту обставину, що відповідач позовні вимоги належними та допустимими засобами доказування не спростував, а наявні в матеріалах справи документи свідчать про безспірність та обґрунтованість позовних вимог позивача, вимоги останнього підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,—
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг»(інд. 01023, м. Київ, вул. Мечникова, 16-а, код ЄДРПОУ 30401456) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційний центр «САЛП ЛТД»(інд. 04053, м. Київ, вул. Артема, 21, код ЄДРПОУ 21582348) 1133118,99 (один мільйон сто тридцять три тисячі сто вісімнадцять)грн. 99 коп. основного боргу, 114443 (сто чотирнадцять тисяч чотириста сорок три) грн. 67 коп. пені, 172574 (сто сімдесят дві тисячі п'ятсот сімдесят чотири) грн. 02 коп. інфляційних втрат, 56066 (п'ятдесят шість тисяч шістдесят шість) грн. 11 коп. 3% річних від суми боргу, 14763,15 грн. витрат по сплаті держмита та 236 (двісті тридцять шість) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
4. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
СуддяО.В. Мандриченко
Дата складання рішення 08.11.2011 р.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2011 |
Оприлюднено | 21.11.2011 |
Номер документу | 19220370 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні