ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД мі ста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницьк ого,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 12/210 17.08.11
За позовом Пр иватне акціонерне товариств о «МТС Україна»
До Прив атного акціонерного товарис тва «Європейський страховий альянс»
Про стя гнення 5 713,99 грн.
Суддя Прокопенко Л .В.
Представники:
Від позивача ОСО БА_1- предст. (дов. № 0343/11 від 22.07.20 11 р.)
Від відповідача не з'явився
Суть спору:
Приватне акціонерне товар иство «МТС Україна» (далі - п озивач) звернулось до суду з п озовом до Приватного акціоне рного товариства «Європейсь кий страховий альянс» (далі - відповідач) про стягнення 5 713,9 9 грн.
Ухвалою суду від 28.07.2011 р. за заз наченою вище позовною заявою порушено провадження у спра ві № 12/210 та призначено розгляд справи на 17.08.2011 р.
В судовому засіданні 17.08.2011 р. с удом оголошено повний текст рішення.
Дослідивши матеріали спра ви, заслухавши пояснення пре дставника позивача, суд, -
ВСТАНОВИВ:
25.02.2009 р. між позивачем та від повідачем було укладено дого вір добровільного страхуван ня ризиків, пов' язаних з екс плуатацією автотранспортни х засобів № 1018003.
Застрахованим транспортни м засобом позивача є автомоб іль «Mitsubishi L 200»д.н. НОМЕР_1.
17.12.2009 р. сталася ДТП, позивач по відомив про настання страхов ого випадку відповідача.
Вартість відновлювального ремонту, відповідно до звіту , склала 4 490 грн.
Крім суми основного боргу п озивач ставить вимоги про ст ягнення 197,07 грн. - 3% річних, 677,99 гр н. - збитків від інфляції та 34 8,93 грн. пені.
Проаналізувавши матеріал и справи, суд приходить до вис новку про те, що позовні вимог и підлягають задоволенню з о гляду на насттупне.
Відповідно до ст. 22 Закону У країни "Про обов'язкове страх ування цивільно-правової від повідальності власників наз емних транспортних засобів" 22.1. При настанні страхового ви падку страховик відповідно д о лімітів відповідальності с траховика відшкодовує у вста новленому цим Законом порядк у оцінену шкоду, яка була запо діяна у результаті дорожньо- транспортної пригоди життю, здоров'ю, майну третьої особи ; 22.2. Відповідно до цього Закону потерпілим, які є юридичними особами, страховиком відшко довується виключно шкода, за подіяна майну; 22.3. Потерпілому відшкодовується також морал ьна шкода, передбачена пункт ами 1, 2 ч. 2 ст. 23 Цивільного кодек су України (далі - ЦК України ).
Така шкода відшкодовуєтьс я у встановленому судом розм ірі відповідно до вимог стат ті 23 ЦК України. При цьому стра ховик відшкодовує не більше ніж 5 відсотків ліміту, визнач еного у п. 9.3 ст. 9 цього Закону. Рі зницю між сумою відшкодуванн я, визначеною судом, та сумою, яка має бути відшкодована ст раховиком, сплачує особа, яку визнано винною у скоєнні дор ожньо-транспортної пригоди. Якщо судом встановлено відшк одувати потерпілому моральн у шкоду, передбачену пп. 3, 4 ч. 2 ст . 23 ЦК України, таке відшкодува ння у розмірі, визначеному су дом, здійснює особа, яку визна но винною у скоєнні дорожньо -транспортної пригоди.
Відповідно до ст. 28 Закону Ук раїни "Про обов'язкове страху вання цивільно-правової відп овідальності власників назе мних транспортних засобів", ш кода, заподіяна в результаті дорожньо-транспортної приго ди майну потерпілого, - це шкод а, пов'язана:
з пошкодженням чи фізичним знищенням транспортного зас обу;
з пошкодженням чи фізичним знищенням доріг, дорожніх сп оруд, технічних засобів регу лювання руху;
з пошкодженням чи фізичним знищенням майна потерпілого ;
з проведенням робіт, які нео бхідні для врятування потерп ілих у результаті дорожньо-т ранспортної пригоди;
з пошкодженням транспортн ого засобу, використаного дл я доставки потерпілого до ві дповідного закладу охорони з доров'я, чи забрудненням сало ну цього транспортного засоб у;
з евакуацією транспортних засобів з місця дорожньо-тра нспортної пригоди.
Відповідно до ст. 29 Закону Ук раїни "Про обов'язкове страху вання цивільно-правової відп овідальності власників назе мних транспортних засобів" у зв'язку з пошкодженням транс портного засобу відшкодовую ться витрати, пов'язані з відн овлювальним ремонтом трансп ортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у поряд ку, встановленому законодавс твом, включаючи витрати на ус унення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку п отерпілих внаслідок дорожнь о-транспортної пригоди, з ева куацією транспортного засоб у з місця дорожньо-транспорт ної пригоди до місця прожива ння того власника чи законно го користувача транспортног о засобу, який керував трансп ортним засобом у момент доро жньо-транспортної пригоди, ч и до місця здійснення ремонт у на території України. Якщо т ранспортний засіб необхідно , з поважних причин, помістити на стоянку, до розміру шкоди д одаються також витрати на ев акуацію транспортного засоб у до стоянки та плата за послу ги стоянки.
Відповідно до ст. 37.1 Закону У країни "Про обов'язкове страх ування цивільно-правової від повідальності власників наз емних транспортних засобів": «виплата страхового відшкод ування здійснюється протяго м одно місяця з дня отримання страховиком необхідних доку ментів».
Згідно з ст. 27 Закону України «Про страхування», до страхо вика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, в меж ах фактичних затрат переходи ть право вимоги, яке страхува льник має до особи, відповіда льної за заподіяний збиток.
Стаття 993 ЦК України теж пере дбачає перехід до страхової організації прав страхуваль ника вимоги до особи, відпові дальної за заподіяні збитки.
Статтею 228 ГК України передб ачено, що учасник господарсь ких відносин, який відшкодув ав збитки, має право стягнути збитки з третіх осіб в порядк у регресу.
Отже, позовні вимоги позива ча про стягнення з відповіда ча суми страхового відшкодув ання в сумі 4 490 грн. підлягають задоволенню.
Стосовно вимоги позивача про стягнення з відповідача пені та штрафу, то суд вважає за необхідне зазначити насту пне.
Відповідно до п. 4.3. договору відповідач несе майнову відп овідальність за несвоєчасну сплату страхового відшкодув ання шляхом сплати позивачу пені за кожен день простроче ння платежу у розмірі подвій ної облікової ставки НБУ, що д іяла на момент прострочення.
Відповідно до ч. 1 ст. 549 ЦК Укра їни неустойкою (штрафом, пене ю) є грошова сума або інше майн о, які боржник повинен переда ти кредиторові у разі поруше ння боржником зобов' язання .
Згідно ч. 3 ст. 549 ЦК України пен ею визнається неустойка, що о бчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов' язання за кожен день прострочення вико нання.
Статтею 230 Господарського к одексу України визначено, що штрафними санкціями визнают ься господарські санкції у в игляді грошової суми (неусто йка, штраф, пеня), яку учасник г осподарських відносин зобов 'язаний сплатити у разі поруш ення ним правил здійснення г осподарської діяльності, нев иконання або неналежного вик онання господарського зобов 'язання.
Відповідно до ст. 1 Закону Ук раїни «Про відповідальність за несвоєчасне виконання гр ошових зобов'язань», платник и грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих к оштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлює ться за згодою сторін.
Стаття 611 чинного Цивільног о кодексу України передбачає , що у разі порушення зобов' я зання настають правові наслі дки, якими зокрема є сплата не устойки, відшкодування збитк ів та моральної шкоди.
Згідно розрахунку позивач а сума пені складає 348,93 грн. Кон тррозрахунку суми пені відпо відачем суду не надано. Розра хунок пені відповідає матері алам справи та умовам догово ру.
Таким чином, позовні вимоги в частині стягнення пені у ро змірі 348,93 грн. підлягають задов оленню.
У відповідності до вимог ст . 625 Цивільного кодексу Україн и боржник, який прострочив ви конання грошового зобов' яз ання, на вимогу кредитора зоб ов' язаний сплатити суму бор гу з урахуванням встановлено го індексу інфляції за весь ч ас прострочення, а також три п роценти річних від простроче ної суми, якщо інший розмір пр оцентів не встановлений дого вором або законом.
Згідно розрахунку позивач а сума 3% річних становить 197,07 гр н., збитків від інфляції 677,99 грн . Контррозрахунку суми 3% річн их та збитків від інфляції ві дповідачем суду не надано. Ро зрахунки 3% річних та збитків в ід інфляції відповідають мат еріалам справи та чинному за конодавству.
Таким чином, позовні вимоги в частині стягнення 3% річних та збитків від інфляції підл ягають задоволенню.
Оскільки спір виник внаслі док неправомірних дій відпов ідача, то судові витрати: держ авне мито і витрати на інформ аційно-технічне забезпеченн я судового процесу, відповід но до приписів статті 49 ГПК Ук раїни, покладаються на відпо відача.
За таких обставин та керую чись ст. ст. 33, 49, ст. ст. 82-85 ГПК Укра їни, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги за довольнити.
2. Стягнути з Приватног о акціонерного товариства «Є вропейський страховий альян с» (04050, м. Київ, вул. Глибочицька, 33-37, код 19411125) на користь Приватне акціонерне товариство «МТС Україна»(м. Київ, вул. Лейпцизь ка, 15, код 14333937) 4 490 (чотири тисячі ч отириста дев' яносто) грн. 00 к оп., 102 (сто дві) грн. 00 коп. державн ого мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інф ормаційно-технічне забезпеч ення судового процесу.
3. Наказ видати після на брання рішенням законної сил и.
4. Рішення господарськ ого суду набирає законної си ли після закінчення строку п одання апеляційної скарги, я кщо апеляційну скаргу не бул о подано. У разі подання апеля ційної скарги рішення, якщо й ого не скасовано, набирає зак онної сили після розгляду сп рави апеляційним господарсь ким судом.
Суддя Л.В.Прокопенко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.08.2011 |
Оприлюднено | 30.11.2011 |
Номер документу | 19349722 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Прокопенко Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні