Справа № 2-3310/11
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
"08" грудня 2011 р. м.Бердянськ
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Прінь І.П.,
при секретарі Бевз О.А.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сади Бердянська» про стягнення орендної плати, розірвання договору оренди землі, повернення земельної ділянки,
В С Т А Н О В И В:
25.06.2011р. позивач звернувся до суду з позовом, який підтримала у судовому засідання його представник ОСОБА_1, до ТОВ «Сади Бердянська»про стягнення орендної плати за 2010р. та розірвання договору оренди землі від 11.01.2010р. В обґрунтування позову зазначив, що 11.01.2010р. між ним та ТОВ «Сади Бердянська»був укладений договір оренди земельної ділянки №323 контур 24 загальною площею 1,7500га ріллі. Договір був зареєстрований в Бердянському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру»11.06.2010р. Земельна ділянка була передана відповідачу за актом приймання-передачі 11.01.2010р. За договором оренди відповідач зобов’язався сплачувати щорічно до 31грудня орендну плату у грошовій формі –600 грн. У разі невнесення орендної плати у визначений у договорі строк сплачується пеня у розмірі 0,01% несплаченої суми за кожний день прострочення. Відповідач, в порушення умов договору, орендну плату йому не виплатив. Фактично орендну плату позивач отримав тільки 08.09.2011р., тобто після подачі позову до суду. Тому представник позивача просила стягнути з відповідача пеню за несвоєчасну виплату орендної плат за період з 31.12.2010р. по 09.09.2011р. у сумі 16,30 грн. та 3% річних за цей же період у сумі 16,30 грн. (а.с.50,51).
Просить також розірвати договорі оренди землі з підстав невиконання відповідачем умов договору в частині: - сплати орендної плати; - забезпечення використання землі за цільовим призначенням, підвищення родючості грантів та зберігання інших корисних властивостей; - відсутності в договорі оренди землі істотних умов договору оренди, передбачених ст. 15 ЗУ «Про оренду землі», а саме порядку внесення орендної плати, умови збереження стану об’єкта оренди, умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки. В обґрунтування неналежного використання земельної ділянки позивач надав акти та припис управління Держкомзему в м. Бердянськ від 14.04.2011р., в яких зокрема зазначено, що земельна ділянка №323 контур 24 не використовується приблизно 2-3 роки та засмічена бур’яном. Також зазначає, що після реєстрації договору в Бердянському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» він виявив, що у договір оренди землі ОСОБА_2 в односторонньому порядку, від руки, внесла доповнення в розділи «Строк дії договору»та «Умови використання земельної ділянки». Вказані доповнення внесені нею після підписання договору, без його відома та згоди, всупереч його волі. Він письмово пропонував ОСОБА_2 розірвати договір оренди землі, проте вона не погодилася. Тому просить розірвати його у судовому порядку і зобов’язати відповідача повернути йому земельну ділянку №323 контур №24 загальною площею 1,7500 га ріллі.
Представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнала. Суду пояснила, що договір оренди землі дійсно був укладений з ОСОБА_3 11.01.2010р. і зареєстрований 11.06.2010р. ОСОБА_3 за 2010р. була нарахована орендна плата у загальному розмірі 1530 грн., з яких 600 грн. по договору оренди від 11.01.2011р. і 930 грн. - по договору оренди земельної частки (паю) 2004 року. За вирахуванням податку на доходи фізичних осіб (15%) загальна сума до сплати становила 1300,50 грн. У липні 2010р. в рахунок орендної плати за договором від 11.01.2011р. позивач отримав 200 грн., що підтверджується відомістю на виплату грошей №73 від 30.07.2010р. Залишок несплаченої орендної плати у сумі 1165,00 грн. був перерахований позивачу 07.09.2011р., з них: 310 грн. по договору від 11.01.2010р.; 790,50 по договору оренди земельної частки (паю) 2004 року; індексація за несвоєчасну виплату орендної плати –64,50 грн.
Що стосується укладання договору, то всі умови договору були узгоджені з позивачем, він особисто його підписав. Ті зміни та доповнення, які були внесені до договору і записані нею власноручно у договорі, також узгоджувалися з позивачем. Бердянський районний відділ Запорізької регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру»зареєстрував зазначений договір, тому він вважається дійсним і підлягає виконанню обома сторонами з дня його реєстрації.
Також зазначає, що позивачем не надано жодного переконливого доказу не підтвердження того, що земельна ділянка використовується не за цільовим призначенням або погіршився її екологічний стан чи родючість. Просить у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи,суд встановив наступне.
Згідно із ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Зміна або розірвання договору, відповідно до ст.654 ЦК України, вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України “Про оренду землі” істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Невід'ємною частиною договору оренди землі на підставі ч. 4 ст. 15 Закону України “Про оренду землі” є план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Законом.
Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Відповідно до ст. 19 ЗУ «Про оренду землі» строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. При передачі в оренду сільськогосподарських угідь для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строк дії договору оренди земельних ділянок визначається з урахуванням періоду ротації основної сівозміни згідно з проектами землеустрою.
11.01.2010р. між ОСОБА_3 і ТОВ «Сади Бердянська»в особі генерального директора ОСОБА_2 було укладено договір оренди земельної ділянки №323 контур 24 загальною площею 1,7500га ріллі, кадастровий номер 2310400000:04:004:0046 (а.с.6-7), для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 5 років.
11.06.2010р. договір оренди був зареєстрований у Бердянському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру»за №041026500061.
У розділі договору «Орендна плата» в пунктами 9-14 визначений розмір орендної плати - у грошовій формі 600 грн., із урахуванням індексу інфляції; виплата у строк до 30 грудня кожного року; порядок перегляду та відповідальності за її несплату. Однак зазначеним розділом не прописаний порядок внесення орендної плати, що є істотною умовою договору.
Відповідно до п.36 Договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
Судом встановлено, що відповідачем, без погодження з позивачем, в односторонньому порядку, до реєстрації договору, були внесені доповнення до п.8 договору та до п.15 договору. Зазначені доповнення стосуються істотних умов договору.
Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що сторонами договору не було досягнуто згоди щодо усіх істотних умов договору оренди землі, підписаний сторонами договір оренди землі від 11.01.2010р. не містять усіх необхідних для цього договору істотних умов, а саме:
- не визначений порядок внесення орендної плати;
- не зазначені періоди ротації основної сівозміни згідно з проектами землеустрою, що суттєво впливає на визначення строку дії договору оренди сільськогосподарських угідь для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
- не визначені умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
В порушення вимог ст.15 ЗУ «Про оренду землі»Бердянський районний відділ Запорізької регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру»на зазначені порушення закону уваги не звернув і 10.06.2010 року зареєстрував цей договір.
Отже, підписаний сторонами документ не містить усіх необхідних істотних умов договору, визначених ч.1 чт.15 ЗУ «Про оренду землі», тобто договір не є укладеним. Не укладений договір не породжує для його сторін прав та обов’язків, на досягнення яких було спрямоване їх волевиявлення при його документальному оформленні.
На зазначене звернув увагу Пленум Верховного Суду України в п. 8 постанови від 6 листопада 2009 року “Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними” в я кому зокрема зазначено, що не є укладеними правочини (договори), у яких відсутні встановлені законодавством умови, необхідні для їх укладення ( відсутня згода за всіма істотними умовами договору…).
У разі передчасної передачі майна на виконання юридично ще не укладеного договору майна право на це майно у набувача не виникає і власник може витребувати його в порядку, установленому главою 83 ЦК України.
Отже, договір оренди земельної ділянки не є укладеним, відтак ТОВ «Сади Бердянська»користується нею без достатньої правової підстави, а позивач вимагає повернення від відповідача безпідставно набутого майна.
Спірні правовідносини регулюються ст.ст. 1212 та 1213 ЦК України, відповідно до яких особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно в натурі.
Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову про розірвання договору оренди землі необхідно відмовити, задовольнивши вимоги позивача про зобов’язання відповідача повернути безпідставно набуту земельну ділянку.
Зважаючи на те, що неукладений договір не породжує для сторін договору ніяких юридичних наслідків, тому позовні вимоги ОСОБА_3 про стягнення орендної плати, інфляційних витрат, пені та 3% річних задоволенню не підлягають.
Відповідно до вимог ч.1 ст.88 ЦПК України з ТОВ «Сади Бердянська»на користь ОСОБА_3 необхідно стягнути понесені позивачем судові витрати пропорційно до розміру задоволених позовних вимог в загальній сумі 45,50 грн. (держмито –8,50 грн., ІТЗ –37 грн.).
Керуючись ч. 1 ст. 638, ст.ст. 1212, 1213 ЦК України, ст. 15 Закону України “Про оренду землі”, ст. 10,15,60,88, 208,212-215 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити частково.
Зобов’язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Сади Бердянська»повернути ОСОБА_3 земельну ділянку №323 контур №24 загальною площею 1,7500 га ріллі, кадастровий номер 2310400000:04:004:0046, яка знаходиться на території Бердянської міської ради.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати у сумі 45,50 грн.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через Бердянський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня його проголошення.
Суддя:
ОСОБА_4
Суд | Бердянський міськрайонний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 08.12.2011 |
Оприлюднено | 19.12.2011 |
Номер документу | 19898016 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні