Постанова
від 30.11.2011 по справі 18/1208/11
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" листопада 2011 р. Справа № 18/1208/11

Вищий господарський суд України у складі колегії суд дів:

головуючого, судді Кузьменка М.В.,

судді Васищака І.М.,

судді Палій В.М.,

розглянувши касаційну ск аргу Товариства з обмежен ою відповідальністю Агрофір ми

"Добробут"

на рішенн я господарського суду Полтав ської області від 29.06.2011р. та

постанову Харківського апеляційного господарськог о суду від 12.09.2011р.

у справі № 18/1208/11

за позовом Товариства з обмеженою відповідальніст ю Агрофірми "Добробут"

до 1) Товарист ва з обмеженою відповідальні стю "Козельщинський

комбікормовий завод";

2) Козельщинської районної д ержавної адміністрації Полт авської області

3-тя особа Держав ний реєстратор Козельщинськ ої районної державної адміні страції

про визнан ня недійсним рішення,

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_1 - довіреність у справі,

від відповідача 1: ОСОБА_2 - довіреність у справі,

від відповідача 2: не з'явивс я,

від 3-тьої особи: не з'явився,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Добробут" звернулася до госп одарського суду Полтавської області з позовом до Товарис тва з обмеженою відповідальн істю "Козельщинський комбіко рмовий завод" та Козельщинсь кої районної державної адмін істрації Полтавської област і і просила суд визнати недій сними усі рішення загальних зборів ТОВ "Козельщинський к омбікормовий завод", зафіксо вані у протоколі №2 від 20.08.2008р., та зобов'язати Козельщинську р айонну державну адміністрац ію Полтавської області виклю чити з Єдиного державного ре єстру юридичних осіб та фізи чних осіб підприємців запис про рішення учасників товари ства щодо державної реєстрац ії нової редакції статуту.

Позовні вимоги обґрунтова ні порушенням корпоративних прав позивача, який є правона ступником учасника першого в ідповідача - СТОВ "Хліб і люди ".

Заперечуючи проти задовол ення позовних вимог, перший в ідповідач посилається на те, що позивач не є учасником тов ариства. Одночасно зазначає, що усі учасники товариства, у т.ч. СТОВ "Хліб і люди", були пов ідомлені у передбачений стат утом спосіб про час і місце та порядок денний проведення 20.0 8.2008р. загальних зборів товарис тва.

Рішенням господарського с уду Полтавської області від 29.06.2011р. (суддя Босий В.П.), залишен им без змін постановою Харкі вського апеляційного господ арського суду від 12.09.2011р. (голов уючий, суддя Шевель О.В., судді Білоусова Я.О., Пуль О.А.), у задо воленні позову відмовлено з мотивів недоведеності позив ачем порушення його корпорат ивних прав та законних інтер есів.

Не погоджуючись з ухвалени ми у справі судовими актами, позивач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій п росить суд їх скасувати як та кі, що ухвалені з порушенням н орм матеріального та процесу ального права, та ухвалити но ве рішення про задоволення п озовних вимог.

Колегія суддів, беручи до ув аги межі перегляду справи у к асаційній інстанції, обговор ивши доводи касаційної скарг и, проаналізувавши на підста ві фактичних обставин справи застосування норм матеріаль ного та процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових актів, знаходить кас аційну скаргу такою, що не під лягає задоволенню з таких п ідстав.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, із статуту ТО В "Козельщинський комбікормо вий завод" (перший відповідач ), зареєстрованого у новій ред акції 09.10.2008р., СТОВ "Хліб і люди" є учасником товариства.

Відповідно до витягу з Єдин ого Державного реєстру юриди чних та фізичних осіб - підп риємців (а.с.15-18 т.1) та статуту ТО В Агрофірма "Добробут" (а.с.47-48 т.1 ), позивач є правонаступником прав та обов'язків СТОВ "Хліб і люди", яке припинило свою дія льність у процесі реорганіза ції шляхом приєднання до тов ариства позивача.

Звертаючись до суду з даним позовом, позивач посилаєтьс я на порушення рішеннями заг альних зборів першого відпов ідача, зафіксованими у прото колі №2 від 20.08.2008р., його корпорат ивних прав, як правонаступни ка СТОВ "Хліб і люди".

Згідно ч.3 ст.167 ГК України, кор поративними відносинами є в ідносини, що виникають, зміню ються та припиняються щодо к орпоративних прав. При цьому , корпоративними правами, в си лу ч.1 цієї норми, є права осо би, частка якої визначається у статутному фонді (майні) гос подарської організації, що в ключають правомочності на уч асть цієї особи в управлінні господарською організаці єю, отримання певної частки п рибутку (дивідендів) даної ор ганізації та активів у разі л іквідації останньої відпові дно до закону, а також інші пра вомочності, передбачені зако ном та статутними документам и.

Права учасника товариства , визначені ст.10 Закону Україн и "Про господарські товарист ва", відповідно до якої учасни к товариства має право:

- брати участь в управлінні справами товариства в порядк у, визначеному в установчих д окументах, за винятком випад ків, передбачених цим Законо м;

- брати участь у розподілі п рибутку товариства та одержу вати його частку (дивіденди);

- вийти в установленому пор ядку з товариства;

- одержувати інформацію про діяльність товариства;

- здійснити відчуження част ок у статутному (складеному) к апіталі товариства, цінних п аперів, що засвідчують участ ь у товаристві, в порядку, вста новленому законом.

Аналогічні права учасника товариства визначені і ст.116 Ц К України, ст.88 ГК України.

Відповідно до ч.5 ст.147 ЦК Укра їни, частка у статутному к апіталі товариства з об меженою відповідальністю переходить до спадкоємця фізичної особи або правон аступника юридичної особи - у часника товариства, якщо с татутом товариства не передб ачено, що такий перехід допус кається лише за згодою інших учасників товариства. Розра хунки із спадкоємцями (право наступниками) учасника, які н е вступили до товариства, зді йснюються відповідно до поло жень статті 148 цього Кодексу.

В силу ст.55 Закону України "Пр о господарські товариства", у редакції, чинній на момент пр ийняття оспорюваних рішень з агальних зборів, при реорг анізації юридичної особи, уч асника товариства, або у зв 'язку із смертю громадянина, у часника товариства, право наступники (спадкоємці) мають переважне право вступ у до цього товариства.

При відмові правонаступни ка (спадкоємця) від вступу до т овариства з обмеженою відпов ідальністю або відмові товар иства у прийнятті до нього пр авонаступника (спадкоємця) й ому видається у грошовій а бо натуральній формі частка у майні, яка належала ре організованій або ліквід ованій юридичній особі (спад кодавцю), вартість якої визна чається на день реорганізаці ї або ліквідації (смерті) учас ника.

Відповідно до підпункту п) п ункту 6.3 та пункту 4.12 статуту пе ршого відповідача, до виключ ної компетенції загальних зб орів учасників належить вклю чення нових учасників до тов ариства; при реорганізаці ї юридичної особи - учасника товариства, або в разі сме рті громадянина - учасника т овариства їх правонаступн ики (спадкоємці) мають п ереважне право вступу до тов ариства. При відмові право наступника (спадкоємця) від в ступу до товариства або відм ові учасників товариства у п рийнятті до нього правонасту пника йому видається у грошо вій або натуральній формі ча стка у майні, яка належала рео рганізованій або ліквідован ій юридичній особі (спадкоєм цю). Товариство не має права ві дмовити правонаступнику (спа дкоємцю) учасника у прийнятт і його до товариства, якщо на з агальних зборах за його прог олосувало у сукупності більш як 50 відсотків загальної кіль кості голосів учасників.

Пунктом 4.2.8 статуту відповід ача, у редакції від 18.05.2001р., також було передбачено, що правона ступники та спадкоємці учасн иків, що вийшли з товариства, м ожуть вступити в товариство за згодою зборів учасників т овариства. У разі відмови тов ариства прийняти правонасту пника (спадкоємця) йому видає ться у грошовій або натураль ній формі частка в майні, яка н алежала учаснику, що вибув з т овариства.

Пунктом 30 постанови Пленуму ВСУ від 24.10.2008р. №13 "Про практику р озгляду судами корпоративни й спорів", роз'яснено, що прийн яття рішення про вступ спадк оємця (правонаступника) учас ника до ТОВ належить до компе тенції загальних зборів учас ників товариства.

Особа стає носієм корпорат ивних прав з моменту вступу д о господарського товариства (п.п..1.10, 2.2.2 Рекомендацій ВГСУ від 28.12.2007р. №04-5/14).

Отже, само по собі правонаст упництво позивача всіх прав та обов'язків СТОВ "Хліб і люди ", який є учасником ТОВ "Козель щинський комбікормовий заво д", засвідчує лише наявність у позивача права на відповідн у частку у майні ТОВ "Козельщи нський комбікормовий завод", яка належала реорганізовано му СТОВ "Хліб і люди", та дає йо му право на вступ до господар ського товариства. Право ж бе зпосередньої участі в управл інні господарською організа цією (корпоративні права) поз ивач набуде тільки з моменту вступу до господарського то вариства, про що свідчитимут ь рішення загальних зборів т овариства про вступ правонас тупника до товариства та від повідні відомості статуту то вариства.

Як встановлено судом апеля ційної інстанції і не спрост овано позивачем, останній не звертався до першого відпов ідача в установленому порядк у про вступ до товариства, як п равонаступника реорганізов аної юридичної особи, - учасни ка товариства, у даному випад ку СТОВ "Хліб і люди", і загальн ими зборами ТОВ "Козельщинсь кий комбікормовий завод" ріш ення з цього питання не прийм алося.

Відповідно до пункту 4 части ни першої статті 12 ГПК України , до компетенції господарськ их судів віднесені справи, що виникають з корпоративних в ідносин у спорах між господа рським товариством та його у часником (засновником, акціо нером), у тому числі учасником , який вибув, а також між учасн иками (засновниками, акціоне рами) господарських товарист в, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та п рипиненням діяльності цього товариства, крім трудових сп орів.

Враховуючи, що позивач не є учасником першого відповіда ча, тобто особою, яка є носієм саме корпоративних прав, то д аний спір в силу положень пун кту 4 частини першої статті 12 Г ПК України та ч.3 ст.167 ГК Україн и не є корпоративним, але за су б'єктним складом підвідомчи й господарському суду.

Відповідно до ст.1 ГПК Украї ни, підприємства, установи, о рганізації, інші юридичні ос оби (у тому числі іноземні), гр омадяни, які здійснюють підп риємницьку діяльність без ст ворення юридичної особи і в у становленому порядку набули статусу суб'єкта підприємни цької діяльності (далі - підпр иємства та організації), мают ь право звертатися до господ арського суду згідно з встан овленою підвідомчістю госпо дарських справ за захисто м своїх порушених або оспорю ваних прав і охоронюваних за коном інтересів.

З огляду на відсутність у п озивача суб' єктивного мате ріального права або охоронюв аного законом інтересу на по дання даного позову, підстав для зміни чи скасування оска ржуваних рішення та постанов у про відмову у задоволенні п озову не має.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119 - 11111 Го сподарського процесуальног о кодексу України, колегія су ддів

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Товарис тва з обмеженою відповідальн істю Агрофірми "Добробут" зал ишити без задоволення, а пост анову Харківського апеляцій ного господарського суду від 12.09.2011р. у справі №18/1208/11 - без змін.

Головуючий, суддя Кузьменко М.В.

Суддя Васи щак І.М.

Суддя Палій В.М.

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення30.11.2011
Оприлюднено20.12.2011
Номер документу19936543
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —18/1208/11

Постанова від 30.11.2011

Господарське

Вищий господарський суд України

Палій В.М.

Постанова від 21.09.2011

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Білоусова Я.О.

Рішення від 29.06.2011

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Босий В.П.

Рішення від 29.06.2011

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Босий В.П.

Ухвала від 23.06.2011

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Босий В.П.

Ухвала від 16.06.2011

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Босий В.П.

Ухвала від 26.05.2011

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Босий В.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні