17/59
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 вересня 2008 р. Справа № 17/59
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Неверовської Л.М. при секретарі судового засідання Чмихові Ю.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом ВАТ "Укртелеком", б-р Шевченка 18 м.Київ в особі Івано-Франківської філії ВАТ "Укртелеком" вул.Сахарова, 32 м.Івано-Франківськ в особі Центру електорозв'язку №5 (м.Калуш) пр.Л.Українки, 19,Калуш,77300
до відповідача Приватного підприємства "Весна-телерадіосервіс" вул. Стуса, 13, м.Івано-Франківськ, 76018
про стягнення 404 грн 39 коп
За участю представників:
Від позивача: Савчій Петро Васильович - юрисконсульт II категорії Центру електрозв'язку, (довіреність № 13-3-14 від 26.12.2007 року)
Від відповідача: не з'явились,
Суть спору: заявлено позов про стягнення 404 грн. 39 коп. заборгованості, в т.ч.355 грн. 35 коп. основного боргу, 05 грн. 80 коп. пені, 39 грн. 61 коп. інфляційних втрат,03 грн. 63 коп. -3% річних.
Представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідач в судове засідання не з'явився, відзив на позов не подав.
За наведених обставин та в силу ст.75 ГПК України справа розглядається за наявними матеріалами без участі відповідача, якого належним чином повідомлено про час і місце засідання суду.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, враховуючи наступне.
01.06.2004 року між ВАТ "Укртелеком" в особі начальника ЦЕЗ №5(м.Калуш) Івано-Франківської дирекції Косіва Б.О., що діяв на підставі положення та довіреності №13/02-76 від 24.11.03р та ПП "Весна-телерадіосервіс", що діяло на підставі статуту уклали договір №1014 про надання послуг електрозв'язку.
Відповідно до п.1 Підприємство зв'язку зобов'язалось надати послуги електрозв'язку, перераховані в додатку 1, і безплатні послуги, перераховані в додатку 2.
Пунктами 4.1 , 4.5 Договору передбачено, що послуги, які надаються Підприємством зв'язку, оплачуються за тарифами, затвердженими чинним законодавством. Розрахунки за фактично отримані в кредит послуги електрозв'язку за кожний попередній місяць проводяться Споживачем протягом десяти днів з дня одержання рахунка, але не пізніше 20-го числа місяця, наступного за розрахунковим.
За заявою відповідача від 15.03.2004р про встановлення телефону на підставі наряду на установку телефону №200 від 31.03.04р позивачем встановлено телефон по вул.Б.Хмельницького, 7 м.Калуш та надано послуги зв'язку.
Позивач належним чином виконав прийняті зобов'язання згідно Договору - надав послуги електрозв'язку відповідачу, а в період з грудня 2007 року до березень 2008 року, останній не оплатив надані послуги, що підтверджується матеріалами справи, зокрема рахунком за послуги зв'язку.
Згідно з частинами 1, 7 ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
У відповідності до частини 1 статті 901 Цивільного кодексу України № 435-ІУ від 16 січня 2003 року, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Також згідно частини 1 статті 903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачені загальні умови виконання зобов'язання, а саме зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог–відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідач прийняті на себе зобов'язання згідно укладеного договору належним чином не виконав, допустив борг на суму 355 грн. 35 коп. за послуги електрозв'язку, вартість яких не оплатив, доводів позивача не спростував.
Статтею ст.216 ГК України передбачено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до ч.1 ст.230 ГК України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним прав здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
В силу ст.546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема неустойкою (штрафом, пенею), якою, з огляду на положення ст.549 ЦК України, є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. При цьому, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконання грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Пункт 6 ст.231 ГК України визначає, що штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою НБУ, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Згідно пункту 5.8 Договору у разі несплати за надані послуги електрозвязку понад установлений термін ( з 21 числа місяця, що настає після розрахункового періоду) Споживач сплачує пеню яка обчислюється від вартості неоплачених послуг у розмірі облікової ставки НБУ , що діяла у період, за який нараховується пеня, за кожну добу затримки, згідно чинним законодавством. Сума пені, нарахована позивачем, що підлягає стягненню становить 05 грн. 80 коп.
Відповідно до ст.625 ЦК України боржник який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
В силу ч.2 ст.20 ГК України захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання здійснюється, зокрема, шляхом застосування до особи, яка порушила право, штрафних санкцій, а також іншими способами, передбаченими законом.
До інших способів відносяться, передбачені ст.625 ЦК України інфляційні втрати та річні, як плата по грошовому зобов'язанню, правова природа яких, є самостійним від договірної неустойки (пені) способом захисту прав і забезпечення виконання зобов'язань.
За таких обставин, вимога позивача щодо стягнення інфляційних втрат в сумі 39 грн. 61 коп. та 3 % річних в сумі 03 грн. 63 коп. обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.49 ГПК України судові витрати по сплаті 102 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу слід покласти на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 11, 526,625, 901, 903 Цивільного кодексу України , ст.ст.20,193,216,230,231 Господарського кодексу України 49,83, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов задоволити.
Стягнути з Приватного підприємства "Весна-Телерадіосервіс", вул. Стуса, 13, м.Івано-Франківськ, (ідентифікаційний код 13663989) на користь ВАТ "Укртелеком" в особі Івано-Франківської філії ВАТ "Укртелеком" вул.Сахарова, 32 м.Івано-Франківськ в особі Центру електорозв'язку №5 (м.Калуш) пр.Л.Українки, 19, м.Калуш (ідентифікаційний код 01184835) 404 грн. 39 коп. заборгованості: в т.ч. 355 грн. 35 коп. основного боргу, 05 грн. 80 коп. пені, 39 грн. 61 коп. інфляційних втрат,03 грн. 63 коп. -3% річних , та 102 грн. витрат по сплаті державного мита, 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, про що видати наказ після набрання рішення законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття підписання.
Суддя Неверовська Лариса Миронівна
рішення підписане 11.09.08
Виготовлено в АС "Діловодство суду"
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 09.09.2008 |
Оприлюднено | 19.09.2008 |
Номер документу | 2027743 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні