ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.12.11 С права № 10/570/08-7/5009/4924/11
Суддя Кутіщева-Арнет Н.С .
за позовом: Суб' єкта п ідприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, м. Б ердянськ, Запорізька область
до відповідача: Бердянс ька міська рада Запорізької області м. Бердянськ, Запоріз ька область
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предме т спору на стороні відповіда ча: Комунальне підприємст во з технічної інвентаризаці ї Бердянської міської ради, м . Бердянськ, Запорізька облас ть
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предме т спору на стороні відповіда ча: Інспекція державного а рхітектурно будівельного ко нтролю в Запорізькій області , м. Запоріжжя.
Заступник прокурора Запор ізької області в інтересах д ержави.
Суддя Н.С. Кутіщева - Арнет
Представники сторін:
від позивача: не з' явив ся.
від відповідача: не з' явився.
від третьої особи 1: не з' явився.
від третьої особи 2: не з ' явився.
від прокуратури: ОСОБ А_2, дов. № 84 від 30.04.2010р.
Постановою Вищого го сподарського суду України ві д 02.08.2011 року частково задоволен о касаційну скаргу прокурора , постанову Донецького апеля ційного господарського суду від 04.05.2011 року та рішення госпо дарського суду Запорізької о бласті від 23.09.2008 року скасовано і справу № 10/570/08 передано на нов ий розгляд до господарського суду Запорізької області.
В постанові від 02.08.2011р. Вищий господарський суд звер нув увагу на те, що господарс ькі суди першої та апеляційн ої інстанції під час розгляд у справи не дослідили питанн я прийняття до експлуатації спірних об' єктів та не врах ували обов' язковість наявн ості дозволу на виконання бу дівельних робіт для здійсне ння будівництва.
Відповідно до ч. 3 ст. 2-1 ГПК У країни та Положення про авто матизовану систему документ ообігу суду, затвердженого р ішенням Ради суддів України № 30 від 26.11.2010р., справу № 10/570/08 переда но на новий розгляд судді Кут іщевій-Арнет Н.С.
Ухвалою суду від 19.08.2011р. поз овну заяву прийнято до розгл яду, справі присвоєно № 10/570/08-7/5009/49 24/11, судове засідання призначе но на 01.09.2011р., судове засідання в ідкладалось до 07.09.2011р., 27.10.2011р., 17.11.2011р ., 07.12.2011р., 21.12.2011р. За клопотаннями ст орін поданими в порядку ст. 69 Г ПК України, продовжувався ст рок розгляду спору.
Ухвали суду були направле ні в установленому законом п орядку на адреси сторін, зазн ачені в позовній заяві.
Згідно п. 26.4.7-1 Роз' яснення пр езидії Вищого господарськог о суду України № 04-5/6 09 від 31.05.2002р. “Про внесення змін і доповнень і про визнання так им, що втратило чинність, деяк их роз' яснень президії Вищо го арбітражного суду України ”, особи, які беруть участь у с праві, вважаються повідом леними про час і місце її розг ляду судом, якщо ухвалу про по рушення провадження у справі надіслано за поштовою адрес ою, зазначеною у позовній зая ві.
Повідомлення про вручення поштового відправлення свід чать, що сторони належним чин ом сповіщені про дату, час і мі сце проведення судового засі дання.
Згідно ст. 22 ГПК України, стор они зобов' язані добросові сно користуватися належними їх процесуальними правами, в иявляти взаємну повагу до пр ав і охоронюваних законом ін тересів другої сторони, вжив ати заходів до всебічного, по вного та об' єктивного досл ідження всіх обставин справи .
Згідно ст. 33 ГПК України, кожн а сторона повинна довести ті обставини, на які вона посила ється як на підставу своїх ви мог і заперечень.
Докази додаються сторонам и та іншими учасниками судов ого процесу.
Представники сторін в судо ве засідання, в продовжене 21.12 .2011 р. не з' явились в черговий раз повторн о. Сторони без поважних причи н не виконали вимоги суду, не н адали суду витребуваних мате ріалів, не направили в судов е засідання повноважних пред ставників.
Згідно ст. 4-5 ГПК Украї ни, невиконання вимог рішень , ухвал, постанов господарськ их судів тягне відповідальні сть, встановлену цим кодексо м та іншими законами України .
Згідно з Інформаці йним листом Вищого господарс ького суду України від 15.03.2010р. № 01-08/140, матеріали справ, зверне ння господарських судів і у часників судового процесу т а інша інформація, яка надх одить до Вищого господарсько го суду України, свідчать, що в діяльності деяких сторін , третіх осіб у справах н абула поширення практика зл овживання своїми процесуаль ними правами.
Зокрема, мають місце заявлення численних необґр унтованих відводів суддям г осподарських судів, нез'я влення представників учасн иків судового процесу в судо ві засідання без поважних пр ичин та без повідомлення при чин, подання необґрунтов аних клопотань про вчинення судом процесуальних дій, под ання зустрічних позовів без дотримання вимог Господарс ького процесуального кодек су України ( 1798-12 ) (далі - ГПК), одн очасного оскарження судових рішень в апеляційному і в ка саційному порядку, подання апеляційних та касаційних с карг на судові акти, які не мо жуть бути оскаржені, тощо.
Подібна практика, с прямована на свідоме неви правдане затягування судов ого процесу, порушує права інших учасників судового п роцесу та суперечить вимог ам статті 6 Конвенції про зах ист прав людини і основополо жних свобод 1950 року (995_004), учасник ом якої є Україна, стосовно п рава кожного на розгляд його справи судому продовж розум ного строку.
Водночас, згідно з ча стиною третьою статті 22 ГПК (1798 -12), сторони зобов'язані добр осовісно користуватися нал ежними їм процесуальними пр авами, виявляти взаємну пов агу до прав і охоронюваних законом інтересів другої ст орони, вживати заходів до все бічного, повного та об'єктив ного дослідження всіх обст авин справи.
У разі нез'явлення в суд ове засідання господарськог о суду представників сторін або однієї з них, господарс ькому суду слід враховувати викладене в підпункті 3.6 пункт у 3 роз'яснення Вищого арбітр ажного суду України від 18.09.1997 N 02-5/289 (v_289800-97) "Про деякі пита ння практики застосування Го сподарського процесуально го кодексу України" (з подаль шими змінами), де зазначено: "Р озпочинаючи судовий розгля д, суддя має встановити, чи п овідомлені про час і місце ц ього розгляду особи, які бе руть участь у справі, але не з' явилися у засідання.
Позивач та відповід ач порушили ч. 3 ст.22, ст. ст . 28, 33 ГПК України, належним чин ом не виконали вимоги суду ви кладені в ухвалах суду, що бул и винесені судом в ході судов ого процесу.
Прокурор та Інсп екція державного архітекту рно-будівельного контролю у Запорізькій області запереч или прости позовних вимог, пр осять суд відмовити в їх задо воленні з наступних підстав: - згідно ст. 10 ЗУ «Про архітекту рну діяльність», для забезпе чення під час забудови терит орій, розміщення і будівницт ва об'єктів архітектури доде ржання суб'єктами архітектур ної діяльності затвердженої містобудівної та іншої прое ктної документації, місцевих правил забудови населених п унктів, вимог вихідних даних , а також з метою захисту держа вою прав споживачів будівель ної продукції здійснюється в установленому законодавств ом порядку державний архітек турно - будівельний контроль та нагляд. Згідно ст. 29 ЗУ «Про планування і забудову терито рій»(що діяв на момент розгля ду справи) дозвіл на виконанн я будівельних робіт - докумен т, що засвідчує право замовни ка та підрядника на виконанн я підготовчих (якщо роботи не були виконанні раніше відпо відно до дозволу на виконанн я підготовчих робіт) і будіве льних робіт, підключення об'є кта будівництва до інженерни х мереж та споруд.
Відповідно до Постан ови Кабінету міністрів Украї ни від 30 вересня 2009 року №1104 “Про деякі питання надання дозво лів на виконання підготовчих і будівельних робіт”, викона ння будівельних робіт на об'є ктах без дозволу на виконанн я будівельних робіт або його перереєстрації, а також вико нання не зазначених у дозвол і будівельних робіт або без н алежно затвердженого проект у вважається самовільним буд івництвом і тягне за собою ві дповідальність, згідно із за коном.
Статтею 376 ЦК України в становлено, що житлові будин ки, споруди, будівлі, інше неру хоме майно вважається самочи нним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на з емельній ділянці, що не була в ідведена для цієї мети, або без належного дозволу чи зат вердженого проекту, або з істотними порушеннями будів ельних норм і правил.
Згідно ч. 6 ст. 23 ЗУ «Про п ланування і забудову територ ій», будівництво об'єктів міс тобудування здійснюється згідно з вимогами законодав ства та відповідно до затвер дженої проектної документац ії.
Розділом 9 Державних будівельних норм (далі - ДБН) А .2.2-3-2004 встановлено склад, порядо к розробки, погодження та зат вердження проектної докумен тації на нове будівництво та реконструкцію будинків та с поруд (далі об'єктів) громадсь кого призначення та на нове б удівництво, реконструкцію та технічне переоснащення об'є ктів промислового призначен ня (далі - будівництво), вимоги яких є обов'язковими для заст осування юридичними та фізич ними особами - суб' єктами го сподарської діяльності в гал узі будівництва незалежно ві д форм власності.
Відповідно до п. 9.12 розді лу 9 ДБН А.2.2-3-2004 проект, до його за твердження, підлягає обов'яз ковій комплексній державній експертизі, у відповідності законодавством, незалежно в ід джерел фінансування будів ництва.
Згідно п. 9.16 розділу 9 ДБН А.2.2-3-2004, пред'явлення проектної документації на погодження, експертизу та затвердження є обов'язком замовника.
На підставі вищевик ладеного, відсутність проект у або неузгодження розроблен ого проекту будівництва є по рушенням будівельних норм і правил.
В порушення вимог ст. 375 ЦК України при будівництві с пірного об'єкту будівництва ОСОБА_1 не було розробл ено та погоджено в установле ному законом порядку проект, а також не було отримано відп овідний дозвіл на виконання будівельних робіт.
Згідно п.п. 2,3 ч. 2 ст. 331 ЦК України, якщо договором або з аконом передбачено прийнятт я нерухомого майна до експлу атації, право власності вини кає з моменту його прийняття до експлуатації.
Якщо право власност і на нерухоме майно відповід но до закону підлягає держав ній реєстрації, право власно сті виникає з моменту держав ної реєстрації.
8 жовтня 2008р. Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 923 «Про Порядок пр ийняття в експлуатацію закін чених будівництвом об'єктів» (що діяла на момент розгляду с прави) (надалі-порядок).
Відповідно до п. 2 Поря дку, прийняття в експлуатаці ю закінчених будівництвом об 'єктів здійснюється на підст аві сертифіката відповіднос ті, що видається Держархбуді нспекцією та її територіальн ими органами. Сертифікат від повідності-документ, що засв ідчує відповідність закінче ного будівництвом об'єкта пр оектній документації, держав ним будівельним нормам, стан дартам і правилам.
Пунктом 3 Порядку пере дбачено перелік документів, які замовник, або уповноваже на ним особа, подає Інспекції для одержання сертифіката в ідповідності.
Згідно з п. 19 Порядку, ек сплуатація закінчених будів ництвом об'єктів, що не відпов ідають проектній документац ії, державним будівельним но рмам, стандартам і правилам т а не прийнятих у встановлено му порядку, забороняється. Ві дповідно до п. 20 Порядку, серти фікат відповідності є підста вою для укладення договорів про постачання на прийняті в експлуатацію закінчені буді вництвом об'єкти необхідних для їх функціонування ресурс ів - води, газу, тепла, електрое нергії тощо, включення даних про такий об'єкт до державної статистичної звітності та о формлення права власності на зазначений об'єкт.
Постанова Кабінету Мі ністрів України від 08.10.2008р. № 923 д ає можливість в правовому по лі прийняти в експлуатацію з акінчені будівництвом об'єкт и та узаконити нерухоме майн о. Визнання права власності в судовому порядку не є підста вою для експлуатації об'єкту та укладення договорів про п остачання на прийняті в експ луатацію закінчені будівниц твом об'єкти необхідних для ї х функціонування ресурсів.
Враховуючи вищевиклад ене, прокурор та Інспекція де ржавного архітектурно-буді вельного контролю у Запоріз ькій області підтримують св ої заперечення та просять су д в позові відмовити.
Інспекцією державног о архітектурно-будівельног о контролю у Запорізькій обл асті заявлено клопотання про розгляд справи без участі їх представника.
Спір розглядається з гідно зі ст. 75 ГПК України, по на явних у справі матеріалах.
Розгляд справи закінч ено 21.12.2011р. оголошенням вступно ї та резолютивної частин ріш ення.
Вивчивши матеріали сп рави, суд
ВСТАНОВИВ:
27.05.2007р. між Суб' єкт ом підприємницької діяльнос ті - фізичною особою ОСОБ А_1 та Бердянською міською р адою було укладено договорі оренди земельної ділянки пл ощею 0,4га, розташованої по АД РЕСА_1 для будівництва готе лю котеджного типу.
13.06.2008р. розпорядження мі ського голови м. Бердянськ № 40 0-р земельній ділянці, яка була передана позивачу в оренду відповідно договору оренди від 27.05.2007р. було присвоєно пош тову адресу: АДРЕСА_1
На вищевказані земельній ділянці позивачем були вико нані будівельно-монтажні роб оти з будівництва першої чер ги готелю котеджного типу і з будовано житлову основу адм іністративну будівлю літера “А”.
Проаналізувавши нор ми чинного законодавства, оц інивши докази, пояснення пре дставника прокуратури, суд в важає, що в задоволенні позов них вимог слід відмовити з на ступних підстав:
- відповідно до ст.ст. 316, 317, 319 ЦК України, правом власн ості є право особи на річ, яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незале жно від волі інших осіб. Власн икові належать права володін ня, користування та розпоряд ження майном. Власник володі є, користується, розпоряджає ться своїм майном на власний розсуд.
Згідно з ст. 328 ЦК України, п раво власності набувається н а підставах, що не заборонені законом. Право власності вва жається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає і з закону або незаконність на буття права власності не вст ановлена судом.
У відповідності до ч .2 ст.331 Цивільного кодексу Укра їни, право власності на новос творене нерухоме майно (жит лові будинки, будівлі, спору ди тощо) виникає з моменту з авершення будівництва (створ ення майна). Якщо договором аб о законом передбачено прийн яття нерухомого майна до ек сплуатації, право власності виникає з моменту його прийн яття до експлуатації. Якщо пр аво власності на нерухоме ма йно відповідно до закону пі длягає державній реєстраці ї, право власності виникає з моменту державної реєстраці ї.
Відповідно до ч.ч.1,2, ст . 376 ЦК України, житловий будин ок, будівля, споруда, інше неру хоме майно вважаються самочи нним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на з емельній ділянці, що не була в ідведена для цієї мети, або бе з належного дозволу чи належ но затвердженого проекту, аб о з істотними порушеннями бу дівельних норм і правил.
Особа, яка здійснила а бо здійснює самочинне будівн ицтво нерухомого майна, не на буває права власності на ньо го.
Частинами 3, 4, 5 ст. 376 ЦК Ук раїни передбачено, право вл асності на самочинно збудова не нерухоме майно може бути з а рішенням суду визнане за ос обою, яка здійснила самочинн е будівництво на земельній д ілянці, що не була відведена д ля цієї мети, за умови нада ння земельної ділянки у вста новленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно .
Якщо власник (користу вач) земельної ділянки запер ечує проти визнання права вл асності на нерухоме майно з а особою, яка здійснила (здій снює) самочинне будівництво на його земельній ділянці, а бо якщо це порушує права інш их осіб, майно підлягає знесе нню особою, яка здійснила сам очинне будівництво, або за ї ї рахунок.
На вимогу власника (к ористувача) земельної ділян ки суд може визнати за ним п раво власності на нерухоме майно, яке самочинно збудов ане на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
У ст. 376 ЦК розглядають ся: поняття самочинного бу дівництва, підстави визна ння будівництва самочинним, право власності на самочинно збудовані на земельній діля нці об'єкти, юридичні наслідк и такого будівництва та поря док відшкодування заподіяно ї ним шкоди, а також знесення н еправомірно зведених на земе льній ділянці будівель і спо руд.
Наведена норма однак ово поширюється як на власни ків земельних ділянок, так і н а осіб, які не мають юридично о форм лених титулів на земель ну ділянку. В останньому випа дку самочинне будівниц тво м оже поєднуватись із самовіль ним зайняттям земельної діля нки, правові ознаки якого зак ріплені у Законі України «Пр о державний контроль за вико ри станням та охороною земел ь»від 19 червня 2003 р. Згідно з цим Законом само вільне зайнятт я земельних ділянок означає будь-які дії особи, що свідчат ь про фактичне використання не наданої їй земельної діля нки чи намір використову ват и земельну ділянку до встано влення її меж у натурі (на місц евості), до одер жання докумен та, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстра ції.
Будівництво вважаєть ся самочинним, якщо у діях осо би є хоча б одна із оз нак, пере дбачених ч. 1 ст.376 ЦК: а) на земель ній ділянці що не була відвед ена для будівництва, збудова ні або будуються житловий бу динок, будівля, споруда, інше н ерухоме майно; б) забудова про ведена або здійснюється без одержаного у встановленому п орядку дозволу чи належно за твердженого проекту, або з іс тот ними порушеннями будівел ьних норм і правил.
За чинним містобудіве льним законодавством, реаліз ація права на забудову перед бачає виконання комплексу ор ганізаційно-правових дій, сп рямованих на набуття права н а земельну ділянку відповідн о до її цільового призначенн я. Щоб здійснити будівництво , громадянин чи юридична особ а зобов'язані набути "у встано вленому порядку право власно сті на землю чи право користу вання земельною ділянкою, од ержати державний акт на прав о власності на земельну діля нку чи договір оренди землі, а бо державний акт на право пос тійного користування землею , зареєструвати обраний прав овий титул використання земл і в порядку, передбаченому За коном України «Про дер жавну реєстрацію речових прав на н ерухоме майно та їх обмежень »від 1 липня 2004 р., а також визнач ити межі земельної ділянки в натурі (на місцевості). Без ви конання цих юридично значими х дій приступати до освоєння земельної ділян ки забороня ється. Особа, яка одержала рі шення сільської, селищної чи міської ради або державної а дміністрації про надання зем ельної ділянки в оренду, на пр иватизацію або продаж і прис тупила до спорудження житлов ого будинку чи іншої нерухом ості згідно із затвердженим проектом, таке будівництво с лід кваліфікувати як самочин не, оскільки у забудовника не ви никло право на земельну ді лянку для цієї мети.
Будівництво вважаєт ься правомірним, якщо власни к ділянки чи землеко ристува ч або інша особа одержали у вс тановленому містобудівельн им законо давством порядку д озвіл на забудову. Відпові дно до ст. 24 Закону України «Пр о планування і забудову тери торій»від 20 квітня 2000 р. фізичн і та юридичні осо би, які мають намір здійснити будівництво об'єктів містобудування на з емель них ділянках, що належа ть їм на праві власності чи ко ристування, зобов'язані отри мати від виконавчих органів відповідних рад, Київської т а Севастопольсь кої міських державних адміністрацій, у р азі делегування їм таких пов новажень відповідними радам и, дозвіл на будівництво об'єк та містобудування (далі - дозв іл на будівництво).
Фізичні та юридичні осо би, заінтересовані у здійсне нні будівництва об'єктів міс тобудування, подають письмов у заяву про надання дозволу н а будівництві: до виконавчог о органу відповідної ради аб о Київської чи Севастопольсь кої міської державної адміні страції. До заяви додається д окумент, що засвідчує пра во в ласності чи користування зем ельною ділянкою, або докумен т про згоду влас ника земельн ої ділянки на забудову цієї д ілянки. Перелік інших докуме нтів та матеріалів, необхідн их для отримання дозволу на б удівництво, які додаються де письмової заяви, порядок їх р озгляду визначаються регіон альними правилами забудови. У разі прийняття сільською, с елищною чи міською радою ріш ення про надання земельної д ілянки із земель державної ч и комунальної власності для розміщення об'єкта містобуду вання в порядку, визначеному земельним законо давством, з азначене рішення одночасно є дозволом на будівництво цьо го об'єкта.
Дозвіл на будівництво дає право замовникам на отри мання вихідних даних на прое ктування, здійснення проектн о-вишукувальних робіт та отр имання доз волу на виконання будівельних робіт у порядку , визначеному законом. Дозвіл на будівництво надається на підставі комплексного висно вку щодо відповідності запро понованого будівництва міст обудівній документації, держ авним будівель ним нормам, мі сцевим правилам забудови (да лі - комплексний висновок).
Дозвіл на будівництво о б'єкта містобудування надаєт ься заявнику протягом двох м ісяців від дня подання заяви . Дозвіл на будівництво об'єкт а містобудування не є докуме нтом, що засвідчує право влас ності чи право користування (оренди) земельними ділянкам и. Він не дає права на початок виконання будівельних робіт без одержання відповідного дозволу місцевої інспекції д ержавного архітектур но-буді вельного контролю. Для забез печення дотримання вимог зак онодавства, а також регіонал ьних та місцевих правил за бу дови, державних стандартів, н орм і правил, містобудівної д окументації фізич ним та юри дичним особам за їх письмови м зверненням надаються єдині умови і обмеження щодо забуд ови земельних ділянок, вихід ні дані на проектування об'єк тів містобудування (далі - в ихідні дані). Перелік докумен тів, необхідних для отриманн я вихідних даних, встановлює ться Кабінетом Міністрів Укр аїни.
Громадянам, які є вла сниками (користувачами) земе льних ділянок у се лах, селища х та містах районного значен ня, спеціально уповноважений орган з питань містобудуван ня та архітектури може надав ати будівельний паспорт об'є к та містобудування та погод жувати проектну документаці ю на будівництво об'єк та міст обудування без попереднього надання архітектурно-планув ального зав дання та технічн их умов щодо його інженерног о забезпечення. Перелік об'єк тів містобудування, щодо яки х застосовується спрощена пр оцедура, а також поря док нада ння будівельного паспорта вс тановлюються регіональними правилами забудови.
Відповідно до ст. 29 Зако ну України «Про планування і забудову територій», дозвіл на виконання будівельних ро біт визначається як документ , що засвідчує право забудовн ика та підрядника на виконан ня будівельних робіт, підклю чення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд, в идачу ордерів на прове дення земляних робіт. Дозвіл на вик онання будівельних робіт над ається інспек ціями державно го архітектурно-будівельног о контролю, які ведуть реєстр нада них дозволів.
Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будів ництво нерухомого майна, не н абуває права власності на нь ого. Водночас ЦК встановлює у мови, за яких самочинно збудо ваний об'єкт нерухомості мож е бути оформлений у власніст ь особи як та кий, що споруджен ий правомірно: а) надання земе льної ділянки у встановлено му порядку особі під уже збу доване нерухоме майно і прий няття су дом рішення про визн ання права власності за цією особою; б) на вимогу власни ка (користувача) земельної діля нки суд може визнати за нею пр аво власності на нерухоме ма йно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує пра в інших осіб. У цьому випадку о соба, яка здійснила самочинн е будівництво, має право відш кодувати витрати на будівниц тво, розмір, яких може визнача тись погодженням сторін або в судовому порядку.
Згідно ч. 6 ст. 23 ЗУ «Про п ланування і забудову територ ій»(що діяв на момент розгляд у справи) будівництво об'єкті в містобудування здійснюєть ся згідно з вимогами законод авства та відповідно до з атвердженої проектної докум ентації.
Аналогічна норма міститься у ч.1 ст. 9 ЗУ «Пр о архітектурну діяльність».
Розділом 9 державних б удівельних норм (далі - ДБН) А.2.2 -3-2004 встановлено: склад, порядо к розробки, погодження та зат вердження проектної докумен тації на нове будівництво та реконструкцію будинків та с поруд (далі об'єктів) громадсь кого призначення та на нове б удівництво, реконструкцію та технічне переоснащення об'є ктів промислового призначен ня (далі - будівництво), вимоги яких є обов'язковими для заст осування юридичними та фізич ними особами - суб' єктами го сподарської діяльності в гал узі будівництва незалежно ві д форм власності.
Відповідно до п. 9.12 розді лу 9 ДБН А.2.2-3-2004 проект, до його за твердження підлягають обов'я зковій комплексній державні й експертизі у відповідності законодавством незалежно ві д джерел фінансування будівн ицтва.
Згідно п. 9.16 розділу 9 ДБН А.2.2-3-2004, пред'явлення проектної документації на погодження, експертизу та затвердження є обов'язком замовника.
На підставі вищевикла деного, відсутність проекту або неузгодження розроблено го проекту будівництва є пор ушенням будівельних норм і п равил.
Відповідно до ч. 3 ст. 375 Ц К України, право власника на з абудову здійснюється ним за умови додержання архітектур них, будівельних, санітарних , екологічних та інших норм і п равил, а також за умови викори стання земельної ділянки за її цільовим призначенням.
При будівництві спір ного об'єкту ОСОБА_1 не б уло розроблено та погоджено в установленому законом поря дку проект, а також не було отр имано відповідний дозвіл на виконання будівельних робіт , і самочинне будівництво ві дбулося на земельній ділянці , де не було вже збудованого н ерухомого майна, під яке виді лялась земельна ділянка.
Згідно п.п. 2,3 ч. 2 ст. 331 ЦК України, якщо договором або з аконом передбачено прийнятт я нерухомого майна до експлу атації, право власності вини кає з моменту його прийняття до експлуатації.
Якщо право власност і на нерухоме майно відповід но до закону підлягає держав ній реєстрації, право власно сті виникає з моменту держав ної реєстрації.
8 жовтня 2008р. Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 923 «Про Порядок пр ийняття в експлуатацію закін чених будівництвом об'єктів» (що діяла на момент розгляду с прави) (надалі-порядок).
Відповідно до п. 2 Поря дку, прийняття в експлуатаці ю закінчених будівництвом об 'єктів здійснюється на підст аві сертифіката відповіднос ті, що видається Держархбуді нспекцією та її територіальн ими органами. Сертифікат від повідності-документ, що засв ідчує відповідність закінче ного будівництвом об'єкта пр оектній документації, держав ним будівельним нормам, стан дартам і правилам.
Пунктом 3 Порядку пере дбачено перелік документів, які замовник або уповноважен а ним особа подає інспекції д ля одержання сертифіката від повідності.
Згідно з п. 19 Порядку, ек сплуатація закінчених будів ництвом об'єктів, що не відпов ідають проектній документац ії, державним будівельним но рмам, стандартам і правилам т а не прийнятих у встановлено му порядку, забороняється.
Відповідно до п. 20 Поря дку сертифікат відповідност і є підставою для укладення д оговорів про постачання на п рийняті в експлуатацію закін чені будівництвом об'єкти не обхідних для їх функціонуван ня ресурсів - води, газу, тепла , електроенергії тощо, включе ння даних про такий об'єкт до д ержавної статистичної звітн ості та оформлення права вла сності на зазначений об'єкт.
На підставі вищевикладен ого та враховуючи зауваження Вищого господарського суду України, викладені в Постано ві від 02 серпня 2011р. (справа № 10/570/08 ), судом при розгляді справи №1 0/570/08-7/5009/4924/11 були досліджені питан ня щодо прийняття до експлуа тації спірного об' єкту та н аявність дозволу на виконанн я будівельних робіт для здій снення будівництва.
Самовільна будова споруд жена без одержаного у встано вленому порядку дозволу чи н алежно затвердженої проект -кошторисної документації та з порушенням містобудівельн ого законодавства України .
Тобто, спірна будівля є сам очинним будівництвом в розум інні ч.1 ст.376 ЦК України.
Дана будівля до експлуата ції не приймалась. Позивач не звертався до відповідних органів з проханням щодо отр имання дозволу на виконання будівельних робіт та введенн я в експлуатацію самовільних будівель. Крім того, позиваче м не було наведено обставин порушення або невизнання в ідповідачем права позивача н а спірне майно, не зазначено ч им створено неможливість реа лізації підприємцем свого п рава у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повин на довести ті обставини, на як і вона посилається як на підс таву своїх вимог і заперечен ь. Ніякі докази не мають для го сподарського суду заздалегі дь встановленої сили.
Господарський суд оц інює докази за своїм внутріш нім переконанням, що ґрунтує ться на всебічному, повному і об' єктивному розгляді в су довому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керую чись законом.
Згідно зі ст. 34 ГПК Укра їни, господарський суд при ймає тільки ті докази, які маю ть значення для справи.
Обставини справи, як і відповідно до законодавств а повинні бути підтверджені певними засобами доказуванн я, не можуть підтверджуватис ь іншими засобами доказуванн я.
За таких обставин, від сутні правові підстави для в изнання за позивачем, відпов ідно до ст.376 Цивільного кодек су України, права власності н а самочинне будівництво.
В позові слід відмовит и.
Згідно з ст. 49 ГПК Украї ни, судові витрати залишити за позивачем.
Керуючись ст. ст . 2, 3, 22, 28, 29, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82, 84, 85 ГПК України , суд:
В И Р І Ш И В:
В позові Суб ' єкта підприємницької діял ьності - фізичної особи ОС ОБА_1, м. Бердянськ, Запорізьк а область до Бердянсько ї міської ради Запорізької о бласті м. Бердянськ, Запорізь ка область відмовити.
Рішення вступає в за конну силу через 10 днів з дня й ого підписання.
Дата підписання рішення “ 27” грудня 2011р.
Суддя Н.С. Ку тіщева - Арнет
27.12.2011
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2011 |
Оприлюднено | 03.01.2012 |
Номер документу | 20358125 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Кутіщева-Арнет Н.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні