Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.10.2011 року № 2-1199/11
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді : Орла С.І.
при секретарі: Біліченко С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Золотоноша, справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 підприємства «ОСОБА_3 –ОСОБА_3 І Т», ОСОБА_4 товариство з додатковою відповідальністю «Глобус»,третя особа ОСОБА_5, про відшкодування шкоди внаслідок дорожньо - транспортної пригоди, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 звернувся з позовом до відповідача ОСОБА_2 підприємства «ОСОБА_3 –ОСОБА_3 І Т», ОСОБА_4 товариство з додатковою відповідальністю «Глобус», третя особа ОСОБА_5, про відшкодування шкоди внаслідок дорожньо - транспортної пригоди.
Свою позовну заяву позивач пояснює тим, що 06 вересня 2009 року пасажирами маршрутного таксі Київ - Черкаси автомобіль НОМЕР_1 були її син ОСОБА_6 та ОСОБА_6, під керуванням ОСОБА_5 на 84 км + 200 м автодороги Бориспіль –Запоріжжя порушуючи п.п б п.2.3, п.12.1,12.6. Правил дорожнього руху України виїхав на праве узбіччя проїжджої частини перетнувши його з'їхав в кювет, де автомобіль втративши поперечну стійкість перекинувся.
Внаслідок дорожньо - транспортної пригоди її неповнолітні діти отримали тілесні ушкодження, чим ОСОБА_5 вчинив злочин передбачений ч.3 ст.286 КК України. Позивачу завдано моральної шкоди, яку обґрунтовує тим, що внаслідок дорожньо - транспортної пригоди її неповнолітнім дітям нанесено тілесні ушкодження, що супроводжувались фізичним болем, втрати особистого часу, порушення нормальних життєвих зв'язків, та нервовий шок від побачених травм дітей, яку позивачка оцінила завдану їй моральну шкоду в сумі 10000 грн., яку позивачка просив стягнути з відповідача.
Позивачка ОСОБА_7 в судове засідання не з'явилась, але надала суду заяву про можливість розгляду справи у її відсутність на позовних вимогах наполягала в повному обсязі.
Третя особа ОСОБА_5 в судове засідання не з'явився, але до суду у зв'язку з виконанням судового доручення надійшов протокол судового засідання від 16 вересня 2011 року Кагарлицького районного суду Київської області, згідно якого відповідач визнав позовні вимоги частково, а саме матеріальну шкоду визнав повністю та моральну шкоду не визнав та не заперечує проти розгляду справи у його відсутність.
Представник відповідача ПП «Альфа-Транс І Т»в судове засідання не з'явився, хоча повідомлявся про день та час розгляду справи, про що свідчать поштові повідомлення, оскільки судові повістки направлялись за місцем реєстрації у відповідності до ч.5 ст.74 ЦПК України та не повідомив про причини неявки та не повідомили про причини неявки.
Представник Страхового товариства з додатковою відповідальністю «Глобус»в судове засідання не з'явився але надав суду письмові заперечення з якого вбачається, що в дійсності ОСОБА_6 та ОСОБА_8 перебували під страховим захистом СК «Глобус»в результаті дорожньо –транспортної пригоди отримали тілесні ушкодження, проте СК «Глобус»заперечує проти відшкодування моральної шкоди, оскільки вказані виплати не передбачені договором обов'язкового страхування пасажирів та чинним законодавством України.
Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Відповідно до вироку Золотоніського міськрайонного суду від 05 квітня 2011 року ОСОБА_9 відповідача по справі визнано винним у вчиненні злочину передбаченого ч.3 ст.286 КК України та призначено покарання у вигляді п'яти років позбавлення волі.
Ухвалою Апеляційного суду Черкаської області від 21 червня 2011 року вирок Золотоніського міськрайонного суду від 05 квітня 2011 року скасовано в частині стягнення матеріальної та моральної шкоди та справу направлено на новий розгляд в порядку цивільного судочинства.
Згідно договору обов'язкового особистого страхування пасажирів від нещасних випадків на транспорті НВО № 2.2/000135 від 01 квітня 2009 року , вбачається, що ОСОБА_4 «Глобус»виступає страховиком перевізника ПП «ОСОБА_3 транс ІТ».
Згідно наказу про прийняття на роботу № 4/К від 05 травня 2009 року, вбачається, що ОСОБА_5 був прийнятий на роботу водієм в ПП «ОСОБА_3 Транс ІТ».
Відповідно до ст. 1166 ЦК України –шкода завдана майну фізичної особи відшкодовується в повному обсязі особою яка її завдала. Особа яка завдала шкоди, звільняється від відповідальності якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно ч.1 ст.1667 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.
Відповідно до ст.1187 ЦК України джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов'язана з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, механізмів та обладнання, використанням, зберіганням хімічних, радіоактивних, вибухо - і вогненебезпечних та інших речовин, утриманням диких звірів, службових собак та собак бійцівських порід тощо, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб.
Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Згідно ч.4 ст.61 ЦПК України вирок у кримінальній справі, що набрав законної сили, або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення обов'язкові для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок або постанову суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.
Згідно п.2.1. договору обов'язкового особистого страхування пасажирів від нещасних випадків на транспорті НВО № 2.2/000135 від 01 квітня 2009 року , вбачається, що страховик бере на склеює зобов'язання щодо страхування пасажирів від нещасних випадків та виплати страхових сум застрахованим відповідно до чинного законодавства України. Застрахованими вважаються пасажири з моменту оголошення посадки в транспортний засіб перевізника до моменту завершення поїздки. Розмір страхової суми для кожного застрахованого становить 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 51000 грн..
У відповідності до п.5 Постанови Пленуму ВСУ України від 27.03.1992 року із змінами, внесеними згідно з N 7 від 08.07.94 N 11 від 30.09.94 N 15 від 25.05.98 N 9 від 24.10.2003 „Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди” При розгляді справ про відшкодування шкоди за ст.441 ЦК (1540-06) суди повинні мати на увазі, що крім загальних підстав, передбачених ст.440 ЦК, відповідальність юридичної особи настає лише у випадках, коли особа, з вини якої заподіяна шкода, знаходиться з даною організацією в трудових відносинах, і шкода, заподіяна нею у зв'язку з виконанням трудових (службових) обов'язків, незалежно від того, постійним, сезонним, тимчасовим за трудовим договором чи на інших умовах вона була працівником цієї організації.
Такми чином в судовому засідіанні встановлено, що неповнолітні діти позивачки внаслдіок дорожньо- траспотрної приогоди яка сталась 06 вересня 2009 року отримали тілесні ушкодження також встановлено, що ОСОБА_8 та ОСОБА_6 Васильовчич діти позивачки перербуваючи в матрштруному таксі була застрахована від нещасних випадків страховиком перевізника виступав відповідач по справі ОСОБА_4 товариство «Глобус», пторе суд відмовляє в задоволення позовних вимог про стягнення моральної шокди з відповідача СК «Глобус», оскільки вказаний вид відповдіальності не передбачений ні договором договору обов'язкового особистого страхування пасажирів від нещасних випадків на транспорті НВО № 2.2/000135 від 01 квітня 2009 року, ні Положення про обов'язкове особисте страхування від нещасних випадків на транспорті»затвердженого Постановою КМУ № 956 від 14.08.1996 року «Про затвердження Положення про обов'язкове особисте страхування від нещасних випадків на транспорті.
Обмірковуючи яку суму моральної шкоди необхідно стягнути з відповідачів на користь позивачки, суд враховує межі розумності та справедливості, і те що відповідно до ст. 3 Конституції України –людина, її життя і здоров'я визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю, стан тяжкого психологічного та нервового шоку, психічні та моральні страждання, негативні емоції та переживання, які вимагали та вимагають і по даний час додаткових зусиль для організації щоденного життя, вважає за справедливе частково задоволити позов і стягнути з відповідач ПП «ОСОБА_3 І Т» моральну шкоду в сумі 5000 грн.
Оскільки суд задовольнив позов частково то стягує з відповідачів на користь держави державне мито 100 грн. 00 коп. з ПП «ОСОБА_3 Транс ІТ»та витрати на інформаційно - технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120 грн. з ПП «ОСОБА_3 Транс ІТ» від яких позивач був звільнений при зверненні до суду.
Керуючись ст.ст. 1166, 1167, 1187 ЦК України;, ст.ст. 60,88,212,213,215 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 підприємства «ОСОБА_3 І Т», місцезнаходження вул. Чапаєва, 10 м. Київ, код ЄДРПОУ 35745088 на користь ОСОБА_1 , проживаючої ІНФОРМАЦІЯ_1 моральну шкоду в сумі 5000 грн.,
Стягнути з ОСОБА_2 підприємства «ОСОБА_3 І Т», місцезнаходження вул. Чапаєва, 10 м. Київ, код ЄДРПОУ 35745088 на користь держави державне мито 100 грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 підприємства «ОСОБА_3 І Т», місцезнаходження вул. Чапаєва, 10 м. Київ, код ЄДРПОУ 35745088 на користь держави витрати з інформаційно –технічного забезпечення розгляду цивільної справи 120 грн.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Черкаської області через Золотоніський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя С. І. Орел
Суд | Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2011 |
Оприлюднено | 17.01.2012 |
Номер документу | 20782665 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні