Рішення
від 28.02.2008 по справі 16/417
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

16/417

      

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

        28.02.2008                                                                                               Справа № 16/417

за позовом  Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріон-Альфа Крим"

до  Відкритого акціонерного товариства "Банк "Фінанси та кредит" в особі Полтавського регіонального управління, м. Полтава

третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні Позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Оріон-Агро", м. Полтава

про визнання правочину недійсним

                                                                                                                        Суддя  Тимощенко О.М.

Представники:

від позивача: Кульбако М.М., дов.№2 від 10.01.2008р.

від відповідача:  Вороненко Н.В., дов.б/н від 18.07.2007р., Шиманський А.О., дов. б/н від  16.07.2007р.

від третьої особи: не з'явився

У судовому засіданні 28.02.2008р. за згодою представників сторін було оголошено вступну та резолютивну частини рішення згідно ст.85 ГПК України.

Суть справи: Розглядається позовна  заява про визнання недійсним правочину - укладення  договору застави майнових прав № 27/08/2007  від 27.08.2007 р. та виключення предмету  іпотеки - майнових прав на земельну ділянку із Державного реєстру   обтяжень рухомого майна.

Позивач наполягає на задоволенні позову.

Відповідач у відзиві та його представники у судовому засіданні проти позову заперечують, посилаючись на те, що договір застави  підписаний  повноважним представником позивача; рішення про передачу в заставу підтверджено на зборах засновників  позивача; законодавство не передбачає   нотаріального  посвідчення договорів застави майнових прав.

Третя особа надала суду письмові пояснення по суті спору №82 від 26.02.2008р., вказує, що право підпису договорів та вчинення правочинів належить  директору ТОВ "Оріон-Альфа Крим" Дьоміну С.В. на підставі п.11 Статуту та наказу про призначення на роботу, а вчинення правочину  і укладання договору застави Чайкіним І.В. від імені ТОВ "Оріон-Альфа Крим" не є  правомірним. Повноважного представника у судове засідання третя особа не направила.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив:

                    27 серпня 2007р. між Відповідачем -  ВАТ „Банк"Фінанси та Кредит" (Іпотекодержатель) в особі керуючого „Полтавського регіонального управління „ ВАТ „Банк"Фінанси та Кредит"    Копертехіна        Ігоря    Івановича,   Позивачем -       Товариством    з    обмеженою відповідальністю „Оріон-Альфа-Крим"    ( Іпотекодавець)    в    особі представника ТОВ „Оріон-Агро" Чайкіна Ігоря Валентиновича та третьою особою - ТОВ „Оріон Агро" (Боржник)   в   особі   генерального   директора   Чайкіна   Ігоря Валентиновича був укладений договір застави майнових прав № 27/08/2007, за умовами якого ТОВ „Оріон Агро", з метою забезпечення виконання власних зобов'язань, що випливають з кредитного договору № К-33-2006 від 09.06.2006р., за  умовами    якого    він    зобов'язаний    повернути Іпотекодержателю не пізніше 05.10.2007р. кредитні кошти в сумі

6  000 000 грн. , сплатити відсотки з розрахунку 19% річних за користування кредитом, а також комісії , неустойки інші санкції , відповідно до умов кредитного договору, та ТОВ „Оріон-Альфа-Крим", надалі Іпотекодавець, надає в іпотеку Іпотекодержателю майнові права на земельну ділянку, яка знаходиться в оренді по договору оренди землі,     укладеному  27.11.2005р.   та зареєстрованому  за №  4.

                    Земельна ділянка розташована  за  адресою:   с.Приветное,  Приветенська  сільська рада.  Цільове призначення земельної ділянки визначено наступним чином: для будівництва та обслуговування курортно- рекреаційного комплексу. Загальна площа земельної ділянки, яка знаходиться в оренді -70668 га (п.1.1.1 Договору).

          Договір застави майнових прав був підписаний від імені ТОВ „Оріон Альфа Крим" Чайкіним Ігорем Валентиновичем.

Згідно установчих документів Позивача, а саме - п.1.1 Статуту засновником ТОВ "Оріон-Альфа-Крим"  є  ТОВ "ОРІОН АГРО", але, як стверджує Позивач, право підпису договорів та вчинення правочинів  належить  директору ТОВ "Оріон-Альфа-Крим" (з посиланням на 11.11 Статуту), яким Чайкін І.В. не є.

Тобто, Позивач стверджує, що Чайкін Ігор Валентинович - генеральний директор "ОРІОН АГРО" не може вчиняти правочини, зокрема, не мав права укладати вказаний договір застави.

Крім того, Позивач вказує, що даний договір застави майнових прав не посвідчений нотаріально, тобто, укладеній у формі, що суперечить чинному законодавству.

На підставі викладеного, Позивач просить визнати правочин -  укладення  договору застави майнових прав № 27/08/2007  від 27.08.2007 р. - недійсним та виключити предмет  іпотеки - майнові права на вказану земельну ділянку із Державного реєстру   обтяжень рухомого майна.

Відповідач у відзиві на позов та його представники у судовому засіданні проти позову заперечують з наступних підстав:

Відповідно до статуту Товариства з обмеженою відповідальністю „Оріон-Альфа Крим", його засновником є Товариство з обмеженою відповідальністю „Оріон Агро", якому належить 100% статутного фонду Товариства.

Статутом ТОВ „Оріон - Альфа Крим" до виключної компетенції загальних зборів учасників віднесено право прийняття рішень щодо отримання кредитів в установах банків, а також передачі в заставу майна, що є власністю Товариства.

Протоколом зборів учасників ( засновників) ТОВ „Оріон-Альфа Крим" № б/н від 27 серпня 2007р. прийнято рішення про передачу в заставу майнових прав згідно договору оренди  земельної ділянки, яка знаходиться в оренді по договору оренди землі, з метою забезпечення повернення кредиту в сумі 6 000 000,00 гривень  Відповідачу  та поручено підписання договору застави  генеральному директору Чайкіну І.В. Протокол підписано засновниками товариства, які володіють 100% статутного фонду Товариства.

Крім того, Відповідач зазначає, що вказаний договір застави  укладений в простій письмовій формі відповідно до вимог чинного законодавства.

Так, відповідно до ст.208 Цивільного кодексу України у письмовій формі належить вчиняти правочини між юридичними особами. Відповідно до ст.13 Закону України "Про заставу" договір застави повинен укладатись в простій письмовій формі, а у випадках, коли предметом застави є нерухоме майно, космічні об'єкти, договір застави повинен бути нотаріально посвідчений.

 За загальним правилом, законодавством не встановлено  загальнообов'язковості нотаріального посвідчення ( нотаріальної форми) правочинів. Нотаріальне посвідчення правочину, вчиненого в письмовій формі, необхідне лише тоді, коли це прямо встановлено законом або передбачено домовленістю сторін.

Суд погоджується з Відповідачем, що оскільки законом прямо не встановлено нотаріальної форми договору застави майнових прав та будь-яка угода сторін про нотаріальне посвідчення договору застави майнових прав № 27/08/2007 від 27.08.2007р. відсутня, то даний договір укладений у формі, що не суперечить чинному законодавству.

Згідно ст.98 ЦК України, загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що передані загальними зборами до компетенції виконавчого органу. Рішення загальних зборів приймаються простою більшістю від числа присутніх учасників, якщо інше не встановлено установчими документами або законом.

Відповідно до ст.145 ЦК України, вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори його учасників. У товаристві з обмеженою відповідальністю створюється виконавчий  орган ( колегіальний або одноособовий), який здійснює поточне керівництво його діяльністю і є підзвітним загальним зборам його учасників. Компетенція виконавчого органу товариства з обмеженою відповідальністю, порядок ухвалення ним рішень і порядок вчинення дій від імені товариства встановлюються кодексом, іншим законом і статутом  товариства.

До виключної компетенції загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю належить, серед іншого, визначення основних напрямів діяльності товариства, затвердження його планів і звітів про їх виконання, створення та відкликання виконавчого органу товариства та інше.

Відповідно до Статуту ТОВ "Оріон-Альфа Крим", зареєстрованого 17 вересня 2006р. виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради Автономної Республіки Крим, до виключної компетенції загальних зборів учасників віднесено право прийняття рішень щодо отримання кредитів в установах банків, а також передачі в заставу майна, що є власністю товариства. Засновником ТОВ "Оріон-Альфа Крим" є ТОВ "Оріон Агро", якому належить 100% статутного фонду Товариства.

У матеріалах справи наявна копія протоколу б/н зборів засновників ТОВ "Оріон-Альфа Крим" від 27.08.2007р., згідно з яким засновниками було розглянуто заявку ТОВ "Оріон-агро" до ТОВ "Оріон-Альфа-Крим" з проханням надання в заставу майнових прав по договору оренди земельної ділянки, з метою забезпечення повернення кредиту згідно кредитного договору №К-33-2006 від 09.06.2006р., та прийнято рішення про надання в заставу вказаних майнових прав по договору оренди земельної ділянки, провести необхідні дії для оформлення даного договору, підписання договору доручити генеральному директору ТОВ "Оріон-Агро" Чайкіну І.В.

Тобто, спірний  договір застави майнових прав  №27/08/2007 від 27.08.2007р. підписаний повноважною на те особою та укладений у формі, що не суперечить чинному законодавству, отже, у суду немає підстав визнавати його недійсним, як того вимагає Позивач.

Таким чином, на підставі матеріалів справи, заслухавши представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази, суд дійшов до висновку, що  позовні вимоги є  необґрунтованими, тому не можуть бути задоволені.

Судові витрати, згідно ст.49 ГПК України, покладаються на Позивача.

Враховуючи викладене,  керуючись ст. ст.33,43,49,82-85  ГПК України,  суд,-

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріон-Альфа Крим" до Відкритого акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" в особі філії "Полтавське регіональне управління" ВАТ ""Банк "Фінанси та Кредит"  про визнання недійсним правочину - відмовити.

2. Копії рішення направити сторонам та третій особі.

          Суддя                                                            О.М.Тимощенко

Повний текст рішення підписаний: 04.03.2008 року                              

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення28.02.2008
Оприлюднено05.10.2008
Номер документу2081356
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —16/417

Ухвала від 18.05.2017

Господарське

Господарський суд міста Києва

Плотницька Н.Б.

Ухвала від 10.05.2017

Господарське

Господарський суд міста Києва

Плотницька Н.Б.

Рішення від 18.10.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ярмак О.М.

Ухвала від 10.08.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ярмак О.М.

Ухвала від 16.01.2008

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Тимощенко О.М.

Рішення від 15.10.2008

Господарське

Господарський суд Сумської області

Моїсеєнко В.М.

Рішення від 28.02.2008

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Тимощенко О.М.

Рішення від 28.02.2008

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Тимощенко О.М.

Ухвала від 07.08.2008

Господарське

Господарський суд Сумської області

Моїсеєнко В.М.

Ухвала від 21.07.2008

Господарське

Господарський суд Сумської області

Моїсеєнко В.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні