13/3900
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"04" вересня 2008 р. Справа № 13/3900
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого-судді Скиби Г.М., при секретарі Бордунос Л.І., розглянув справу за позовом ТОВ «ВБК «Промінбуд», м. Черкаси
до Черкаської міської ради, м. Черкаси
третя особа без самостійних вимог на стороні позивача –Черкаська регіональна філія ДП «Центр ДЗК», м. Черкаси
про визнання договору оренди землі дійсним
за участю представників сторін:
позивача: Запопадько О.О. - голова правління –за посадою,
Голованенко В.І. –за довіреністю;
відповідача: Стойко А.Ю. –за довіреністю;
третя особа: участі не брав. Сторона належним чином повідомлена про час і місце розгляду спору.
Справа розглядається за наявними в ній доказами та матеріалами на підставі ст. 75 ГПК України.
Позивач звернувся до господарського суду з позовом, в якому просить визнати договір оренди земельної ділянки (по вул. Чигиринська, 524) в редакції ТОВ "ВБК "Промінбуд" –дійсним,
та спонукати Черкаську регіональну філію ДП "Центр ДЗК" при державному комітеті України по земельним ресурсам здійснити державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на таке:
Між ВАТ "Черкаське АТП 17127" та ТОВ "ВБК Промінбуд" був укладений договір купівлі-продажу №153 від 10.12.1999р., на підставі якого до товариства перейшло право на обладнаний майданчик з будівлями та спорудами площею 2,3га за адресою м. Черкаси, вул. Чигиринська, 524. Вказаний обладнаний майданчик раніше використовувався для стоянки автобусів. На момент укладання договору купівлі-продажу №153 та до даного часу на даному обладнаному майданчику знаходяться: асфальтована площадка (покриття), обнесена металевою огорожею, критий КТП з оглядовою канавою, двоповерхова будівля для чергових, силова підстанція з трансформатором, склад ПММ на 240 куб. м., зливова каналізація, інше.
Земельна ділянка на дату укладання договору купівлі-продажу знаходилася в постійному користуванні ВАТ "Черкаське АТП 17127" на підставі Державного акту.
В період з січня 2000р. по листопад 2001р. ТОВ "ВБК Промінбуд" письмово
неодноразово зверталося до Черкаської міської ради з листами про виділення в постійне користування земельної ділянки за адресою м. Черкаси, вул. Чигиринська, 524 відповідно до вимог ч. 1, 3-4 ст. 30 Земельного кодексу України (1992р). Незважаючи на звернення позивача та не надаючи ніяких пояснень, рішенням Черкаської міської ради від 31.03.2005р. №8-102 вирішено надати товариству земельну ділянку по вул. Чигиринська, 524 в оренду.
Відповідно до п.3, підпункту 3.1, 3.2 Рішення №8-102 на товариство покладено обов'язок протягом двох місяців з дати прийняття рішення: замовити перенесення проекту відведення земельної ділянки в натурі (на місцевість), укласти договір оренди землі з Черкаською міською радою, здійснити його державну реєстрацію та надати один примірник міськраді. Відповідно до п.4, підпункту 4.1 було доручено: відділу земельних відносин протягом місяця з дати прийняття рішення видати заявнику, тобто товариству, чи особі яка діє від його імені, рішення та проект договору оренди землі під підпис або направити листом з повідомленням. Рішення №8-102 було отримано директором товариства Запопадько О.О. під підпис, однак проект договору оренди землі наданий не був.
Рішення №8-102 товариство виконало частково, а саме по п. 3.1.- замовлено перенесення проекту відведення земельної ділянки в натурі на місцевості. Стосовно виконання умов п.3.2.- підписання та державної реєстрації договору оренди - для товариства склалися неможливі обставини - проект договору оренди землі, як це вказано в Рішенні №8-102, відділом земельних відносин позивачу не був наданий. Позивач неодноразово звертався до відповідача з вимогою надіслати проект договору оренди. Звернення не виконано.
ТОВ «ВБК «Промінбуд»надав Черкаській міській раді повний пакет документів для укладення договору оренди земельної ділянки, відповідно до переліку, що підтверджується листами. Протягом року Черкаська міськрада вимагала додатково надати різні документи, що вже були надані раніше, умисно затягуючи процес та не бажаючи укладення договору оренди. Лише 18.04.2006р. відповідачем був наданий ТОВ «ВБК «Промінбуд»проект договору оренди землі.
В зв'язку з розбіжностями деяких пунктів ТОВ «ВБК «Промінбуд», керуючись положеннями Господарського кодексу України, положеннями Цивільного кодексу України, запропонований договір оренди землі був підписаний ТОВ «ВБК «Промінбуд»з протоколом розбіжностей від 05.05.2006р. та направлений Черкаській міській раді для врегулювання розбіжностей та підпису.
Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати на вирішення суду, якщо на це є згода другої сторони. В листі за №4014-01-25 від 26.06.06р. міськрада зазначила, що пропозиції товариства є неприйнятними, не мотивуючи це нічим.
Міськрадою не було вжито заходів щодо врегулювання розбіжностей. Договір оренди товариству не повернуто до цього часу, що перешкодило здійснити його державну реєстрацію. До суду сторона, як передбачено ст. 181 ГК України, не звернулася. Неодноразові звернення позивача повернути примірник договору оренди залишені без відповіді. Відповідачу 12.07.2006р. направлений претензійний лист за №040. Відповідь міськради за №0007-01-25 від 04.09.06. не узгоджує розбіжності. Які саме пункти протоколу розбіжностей та чому є неприйнятними пропозиції товариства, міськрада роз'яснень не надала.
Позивач вважає, що договір оренди був навмисно втрачений міськрадою, натомість позивачу надійшла пропозиція (лист №11229-01-25 від 06.11.07р.) надати власний проект договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до п. 2 ст. 181, 179 ГК України та пропозиції Черкаської міськради позивачем був розроблений та 24.12.2007р. запропонований власний проект договору оренди земельної ділянки в трьох примірниках з додатками відповідно до форми Типового договору оренди землі (лист №088 від 24.12.07р.).
Листом за №11229-01-25 від 23.01.08р. Черкаська міськрада повідомила про прийняття рішення від 20.12.2007р. за №4-256 "Про відміну рішення Черкаської міської ради від 31.03.05р. №8-102 "Про надання товариству з обмеженою відповідальністю "ВБК Промінбуд" земельної ділянки в оренду по вул. Чигиринська, 524" в зв'язку з не укладенням договору оренди.".
Відповідно до Рішення №8-102 від 31.03.05р. надання нами проекту договору не є нашим обов'язком, це наше право. ТОВ "ВБК Промінбуд" виконало обов'язок, щодо підписання договору оренди земельної ділянки раніше (в 2006р.). Черкаська міськрада обов'язок надати у вказаний в Рішенні термін, підписати договір оренди та надати (повернути) його ТОВ "ВБК Промінбуд" не виконала, що перешкодило товариству здійснити державну реєстрацію та перешкоджає вести господарську діяльність товариства, порушуючи його права та інтереси.
Рішення Черкаської міськради від 20.12.2007р. за №4-256 "Про відміну рішення Черкаської міської ради від 31.03.05р. №8-102 "Про надання товариству з обмеженою відповідальністю «ВБК «Промінбуд»земельної ділянки в оренду по вул. Чигиринська, 524 в зв'язку з не укладенням договору оренди" скасовано 27.05.08р. постановою господарського суду. Товариство до сьогодні не має змоги приступити до використання земельної ділянки.
Податок на землю Товариство сплачує. Господарської діяльності товариство на вказаній земельній ділянці за адресою вул. Чигиринська, 254 не веде; не здійснює посіви, насадження с/г та інших культур, не використовує загальнопоширені корисні копалини, торф, ліси, водні об'єкти та інші корисні властивості землі; не споруджує жилі будинки, виробничі ті інші будівлі і споруди.
Міська рада всіляко намагається перешкодити товариству реалізувати надане законом право щодо користування земельною ділянкою.
Запропонований Товариством в грудні 2007р. проект Договору оренди земельної ділянки залишений без розгляду.
Товариство повторно звернулося до міськради (лист за №041 від 19.06.2008р.) з пропозицією укласти договір оренди земельної ділянки та надіслало проект договору з додатками до нього. Звернення залишено без розгляду та без відповіді.
Відповідно до ст. 377 Цивільного Кодексу України, ст.ст. 120, 124, 125, 126 Земельного Кодексу: "при переході права власності на будівлю або споруду до громадян або юридичних осіб, які не можуть мати у власності земельні ділянки, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташована будівля чи споруда. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
В ЗУ «Про оренду землі»ст.ст. 1,3, 5, 6, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20 передбачено, що: Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності. Земельна ділянка може передаватися в оренду разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою. Орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України іншими законами України і договором оренди землі. Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар обов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Істотними умовами договору оренди землі є:
- об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки);
- строк дії договору оренди;
- орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;
- умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; -умови збереження стану об'єкта оренди;
- умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;
- умови повернення земельної ділянки орендодавцю;
- існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;
- визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;
- відповідальність сторін.
Передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі. Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Відповідно до ст. 181 Господарського Кодексу України: "господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденнии строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденнии строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.»
Позивач вважає, що заперечень щодо запропонованого товариством проекту договору оренди у відповідача не має, так у двадцятиденний термін ним не було складено протоколу розбіжностей, а отже відповідач погодився з проектом договору оренди земельної ділянки.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав. Просить їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідач позовні вимоги заперечив, відзив на позов суду не надав з мотивів недійсності вимоги позивача. Представник в засіданні заперечення підтримав та пояснив, що власником спірної земельної ділянки є міська рада, яка виступає від імені громади міста. Користувач земельної ділянки має сплатити збитки власнику землі, і лише після цього можливе підписання угоди на оренду землі з користувачем. На всі звернення позивача міська рада надала йому своєчасні письмові обґрунтовані відповіді.
Суд, дослідивши наявні у справі докази, вислухавши пояснення представників сторін, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав:
- предметом спору у даній справі є чинність запропонованого позивачем договору оренди земельної ділянки;
- правочин є дійсним, якщо він відповідає загальним умовам дійсності правочину, зокрема, волевиявлення учасника правочину має бути вільним та відповідати його внутрішній волі (вимоги ст. 203 ЦК України);
- сторони перебувають у договірних правовідносинах на підставі вимог закону та письмового оплатного строкового договору оренди землі, направленого відповідачу 19 червня 2008 року. Договір не заперечний сторонами, не визнаний судом недійсним;
- відносини між сторонами врегульовуються вимогами Конституції України, Земельного кодексу, Цивільного кодексу України, Законами України «Про оренду землі», «Про плату за землю», «Про місцеве самоврядування в Україні», постановами КМУ;
- змістом ст. 124 ЗК України регулюється порядок передачі земельних ділянок в оренду. Особа, яка бажає отримати в оренду ділянку, подає у орган місцевого самоврядування відповідну заяву;
- волевиявлення відповідного органу як орендодавця здійснюється у формі рішення такого органу (ст. 116 ЗК України) і лише реалізується шляхом укладення договору оренди (Оглядовий лист ВГСУ від 30.11.2007р. №01-8/918);
- між сторонами виникли земельні відносини на підставі рішення ради та запропонованого позивачем двостороннього оплатного строкового договору оренди землі. Саме порушення відповідачем прав позивача і стало причиною його звернення до суду за захистом;
- позивач є власником нерухомості на спірній земельній ділянці площею 22930 кв.м.;
- у позивача на підставі ст. 377 ЦК України, ст. 120 ЗК України виникло право користування земельною ділянкою при переході права власності на споруди;
- власником землі є Черкаська міська рада, що не спростовано та не заперечено сторонами;
- органі місцевого самоврядування може діяти лише в спосіб, визначений Законом –ст. 19 Конституції України;
- Ст. 13 ЦК України застерігає від зловживання своїм правом та порушення прав інших осіб;
- позивач не ухилявся від укладення договору оренди земельної ділянки;
- відповідно до ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини в суспільстві, тому позивач обґрунтовано і мотивовано звернувся до суду за захистом свого порушеного права;
- відповідно до Закону України «Про оренду землі»приступати до використання земельної ділянки можна лише після отримання правовстановлюючих документів, яким в даному випадку є договір оренди землі;
- дії уповноваженого на розпорядження землями комунальної власності схвалені прийняттям ним відповідного належно підписаного позивачем цивільного договору. Ці дії не визнані протиправними. Відсутність протоколу розбіжностей, письмових заперечень ради про надання в оренду земельної ділянки позивачу не впливає на дійсність договору чи суть відносин між сторонами;
- використання землі в Україні є платним;
- заборгованість по оренді землі у позивача відсутня;
- відповідач не надав доказів незаконного використання позивачем спірної земельної ділянки;
- позивач спонукає відповідача до підписання договору оренди землі, оскільки відповідач проявляє протиправну бездіяльність та перешкоджає позивачу належно використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням;
- відповідачем порушено принцип добровільності та добросовісності волевиявлення сторін в частині підписання відповідачем запропонованого договору оренди;
- відповідач не спростував належними доказами доводи позивача про ухилення відповідача від підписання договору оренди землі;
- позивач використав належний спосіб захисту права, визначений ст. 16 ЦК України та направлений на встановлення та набуття правовідносин.
Позовні вимоги підлягають до повного задоволення. Належить визнати договір оренди землі дійсним, що укладений з 4 вересня 2008 року та спонукати Черкаську філію Центру ДЗК провести його державну реєстрацію.
Згідно ст. 49 ГПК України судові витрати належить покласти на відповідача повністю –85 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення Господарського процесу.
Керуючись ст.ст. 49, 82, 84 ГПК України, господарський суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати договір оренди земельної ділянки (м. Черкаси, вул. Чигиринська, 524) в редакції ТОВ «ВБК «Промінбуд»–чинним (дійсним) з моменту набрання рішенням суду законної сили.
Спонукати Черкаську регіональну філію ДП "Центр ДЗК" при державному комітеті України по земельним ресурсам здійснити державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки.
Стягнути з Черкаської міської ради, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36, код 22809222, р/р 33219809900002 Банк УДК Черкаської області, МФО 854018
на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-будівельна компанія «Промінбуд»" м. Черкаси, пров. Станціонний, 4, код ЄДРПОУ 21387826, р/р №26004899063370 у Придніпровському відділені ЧОФ АКБ "Укрсоцбанк" МФО 354013
85 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ з невід'ємною частиною рішення видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття. Сторони у справі протягом цього строку мають право подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказане рішення через Господарський суд Черкаської області.
Суддя Г.М. Скиба
Невід'ємна частина рішення господарського суду
від 4.09.2008р. у справі №13/3900
ДОГОВІР
оренди землі
м. Черкаси "____"
ЧЕРКАСЬКА МІСЬКА РАДА в особі Міського голови Одарича Сергія Олеговича, який діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", надалі "Орендодавець", з однієї сторони, та
Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-будівельна компанія "Промінбуд", в особі генерального директора Запопадька Олександра Олексійовича, який діє на підставі Статуту підприємства, зареєстрованого у виконавчому комітеті Черкаської міської ради за № 21387826 від 10.11.1994р., юридична адреса: м. Черкаси, провул. Станціонний, 4, надалі „Орендар" з іншої сторони, уклали цей договір про таке:
1. Предмет договору
1. Орендодавець на підставі рішення Черкаської міської ради від 31.03.2005р. №8-102 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку по вул. Чигиринській, 524 під розміщення універсального складу з магазинами оптово-роздрібної торгівлі.
За цільовим призначенням земельна ділянка відноситься до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
2. Об'єкт оренди
2.1. В оренду (без права передачі в суборенду) передається земельна ділянка площею 22930 (двадцять дві тисячі дев'ятсот тридцять) кв.м.
За функціональним використанням земельна ділянка відноситься до категорії земель комерційного використання.
2.2. На земельній ділянці знаходяться такі об'єкти нерухомого майна та інфраструктури: критий КТП (металевий каркас, покритий та обшитий шифером) з оглядовою канавою, двоповерхова цегляна будівля для чергових, силовий електротрансформатор ТМ-600 та асфальтований майданчик з металевою та бетонною огорожею.
2.3. Правовий статус нерухомого майна, що знаходиться на земельній ділянці, яка є предметом договору, не регулюється даним договором.
2.4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить:
- на нормативний термін реконструкції та будівництва, але не пізніше вводу в експлуатацію - 843595,0 (вісімсот сорок три тисячі п'ятсот дев'яносто п'ять) грн.;
- при комерційному використанні - 4217515,0 (чотири мільйони двісті сімнадцять тисяч п'ятсот п'ятнадцять) грн.
2.5. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
3. Строк дії договору
3.1. Договір укладено до 31.03.2054 року. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
4. Орендна плата
4.1. За оренду земельної ділянки орендар сплачує орендну плату у грошовій формі. Розрахунок орендної плати:.
- грошова оцінка земельної ділянки площею 22930 (двадцять дві тисячі дев'ятсот тридцять) кв.м по вул. Чигиринській, 524 під розміщення універсального складу з магазинами оптово-роздрібної торгівлі, згідно з витягом з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Черкаси Черкаського міського управління земельних ресурсів від 31.10.2005 р. № 567 - гр.-2005 на час укладання цього договору становить:
- на нормативний термін будівництва (23,5 місяці - згідно довідки про тривалість проектування та будівництва "Універсального складу з магазинами оптово-роздрібної торгівлі по вул. Чигиринській, 524 у м. Черкаси" № 5 від 20.05.2005 СПД С.П. Огродюк), але не пізніше вводу в експлуатацію - 843595,0 (вісімсот сорок три тисячі п'ятсот дев'яносто п'ять) грн.;
- після завершення будівництва (комерційне використання) - 4217515,0 (чотири мільйони двісті сімнадцять тисяч п'ятсот п'ятнадцять) грн.
- річна орендна плата за користування земельною ділянкою площею 22930 (двадцять дві тисячі дев'ятсот тридцять) кв.м по вул. Чигиринській, 524 під розміщення універсального складу з магазинами оптово-роздрібної торгівлі встановлюється:
- на нормативний термін будівництва (23,5 місяці - згідно довідки про тривалість проектування та будівництва "Універсального складу з магазинами оптово-роздрібної торгівлі по вул. Чигиринській, 524 у м. Черкаси" № 5 від 20.05.2005 СПД С.П. Огродюк), але не пізніше вводу в експлуатацію, у розмірі 2% від її грошової оцінки і на час укладання цього договору становить 17951 (сімнадцять тисяч дев'ятсот п'ятдесят одна) грн. 36 коп. в рік;
- після завершення будівництва (комерційне використання) - у розмірі 7% від її грошової оцінки і на час укладання договору становить 314114 (триста чотирнадцять тисяч сто чотирнадцять) грн. 61 коп.
4.2. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінету Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
4.3. Орендна плата за землю вноситься орендарем щомісячно до ЗО числа наступного місяця за звітним на р/р №33213812700002 код 13050200 в Управлінні Державного Казначейства в Черкаській області МФО 854018 ЗКПОУ 22809222.
Орендар бере на себе обов'язок уточнення зміни розмірів орендної плати та банківських реквізитів через фінансові та податкові органи на місцях.
4.4. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати не допускається.
4.5. Розмір орендної плати переглядається у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, в тому числі внаслідок інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законодавством України.
В таких випадках у встановленому порядку вносяться зміни до цього договору.
4.6. За несвоєчасне внесення орендної плати, відповідно до умов даного договору, стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку України, що діяла в період, за який стягується пеня, від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу.
5. Умови використання земельної ділянки
5.1. Земельна ділянка передається в оренду під розміщення універсального складу з магазинами оптово-роздрібної торгівлі по вул. Чигиринській, 524.
5.2. Цільове призначення земельної ділянки - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
5.3. Умови збереження стану об'єкта оренди:
- орендар у відповідності до статті 164 Земельного кодексу України здійснює раціональну організацію території, поліпшення корисних властивостей землі, захист земельної ділянки від водної та вітрової ерозії, підтоплення, забруднення відходами виробництва, хімічними і радіоактивними речовинами, від інших процесів руйнування;
- орендар забезпечує знімання, використання і збереження родючого шару ґрунту при проведенні робіт, пов'язаних із порушенням земель.
6. Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду
6.1. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту відведення земельної ділянки.
Підставою розроблення проекту відведення земельної ділянки є рішення. Організація розроблення проекту відведення земельної ділянки і витрати, пов'язані з цим, покладаються на орендаря.
6.2. Інші умови передачі земельної ділянки в оренду відсутні.
6.3. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у 10-денний строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
7.Умови повернення земельної ділянки
7.1. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
У випадку погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки пов'язаних зі зміною її стану, орендодавець має право звернутися до суду для відшкодування збитків у встановленому законодавством порядку.
7.2. Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
7.3. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі, відшкодуванню не підлягають.
7.4. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
- фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
- доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.
7.5. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
8. Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки
8.1. Орендодавець стверджує, що на момент укладання цього договору земельна ділянка не відчужена будь-яким способом, не знаходиться у заставі, не знаходиться у податковій заставі, під арештом, не є предметом судового розгляду, не передана у користування, не обмежена будь-якими правами інших фізичних, юридичних осіб або будь-яким іншим чином.
Обов'язковими для діяльності орендаря є наступні обмеження:
- орендар зобов'язаний забезпечити вільний доступ для прокладки нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд, що знаходяться в межах наданої в оренду земельної ділянки.
8.2. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
9. Інші права та обов'язки сторін
9.1. Орендодавець має право вимагати від орендаря:
а) використання земельної ділянки за цільовим призначенням та згідно з умовами надання, визначеними в договорі;
б) додержання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання вимог державних стандартів, норм і правил, проектних рішень, місцевих правил забудови населених пунктів;
в) своєчасного і повного внесення орендної плати;
г) припинення або розірвання договору в разі порушення земельного законодавства, допущеного орендарем, виникнення необхідності відведення земельної ділянки для інших цілей згідно з генеральним планом розвитку міста, у випадку несплати (несвоєчасної сплати) орендних платежів, у випадку зміни цільового призначення використання земельної ділянки.
9.2. Орендодавець зобов'язаний:
а) передати у користування орендареві земельну ділянку у стані, придатному для використання за цільовим призначенням, визначеним в умовах цього договору;
б) не вчиняти дій, які перешкоджали б орендареві користуватися земельною ділянкою;
в) в разі дострокового припинення або розірвання договору за ініціативою орендодавця компенсувати витрати, понесені орендарем на освоєння території;
г) попередити про права третіх осіб на орендовану земельну ділянку.
9.3. Орендар має право:
а) самостійно визначати напрями своєї господарської діяльності відповідно до призначення земельної ділянки та умов договору;
б) за погодженням з орендодавцем зводити на орендованій земельній ділянці будівлі виробничого і невиробничого призначення (постійні або тимчасові).
9.4. Орендар зобов'язаний:
а) приступити до використання земельної ділянки після державної реєстрації договору оренди та підписання акту прийома-передачі земельної ділянки;
б) своєчасно і в повному обсязі вносити орендну плату;
в) у разі відчуження будівель та споруд (або їх часток), розташованих на земельній ділянці, наданій в оренду, орендар зобов'язаний повідомити про це орендодавця в 10-денний термін з дня відчуження, а також повідомити нового власника про необхідність оформлення правових документів на землю. До державної реєстрації прав третіх осіб на користування земельною ділянкою орендна плата вноситься орендарем у повному обсязі з урахуванням фактичного цільового використання земельної ділянки новим власником майна;
г) не менше ніж за 90 днів до закінчення терміну дії договору звернутись до орендодавця з клопотанням про продовження строку оренди земельної ділянки без зміни цільового призначення (в разі зацікавленості в поновленні договору оренди).
Ненадходження такого клопотання у вказаний термін є рівноцінним відмові орендаря від продовження договору оренди. В цьому разі орендар зобов'язаний у місячний термін з дня закінчення дії договору привести земельну ділянку у придатний для використання стан (демонтувати будівлі, спланувати територію і т.п.). При цьому орендна плата за земельну ділянку вноситься за весь час фактичного використання земельної ділянки до моменту передачі її по акту прийому-передачі орендодавцю в належному стані;
д) не утримувати земельну ділянку для забезпечення своїх вимог до орендодавця (стаття 34 Закону України „Про оренду землі");
є) забезпечити освітлення, озеленення та прибирання прилеглої території згідно з правилами утримання території м. Черкаси, затвердженими рішенням Черкаської міської ради від 20.03.2003 року № 3-181.
є) В 5 - денний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки надати копію договору відповідному органу державної податкової служби.
10. Ризик випадкового знищення або пошкодження
об'єкта оренди чи його частини
10.1. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендар.
11. Страхування об'єкта оренди
11.1. Згідно з цим договором об'єкт оренди страхуванню не підлягає.
12. Зміна умов договору і припинення його дії
12.1. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
12.2. Дія договору припиняється у разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- придбання орендарем земельної ділянки у власність;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
- ліквідації юридичної особи-орендаря.
Договір може бути припинений в інших випадках, передбачених законом.
12.3. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
- взаємною згодою сторін;
- рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
12.4. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
12.5. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
13. Відповідальність сторін за невиконання
або неналежне виконання договору
13.1.3а невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.
13.2. Сторона, що порушила умови договору, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
14. Прикінцеві положення
14.1. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий - в орендаря, третій - в органі, який провів його державну реєстрацію
Невід'ємними частинами договору є:
- план орендованої земельної ділянки:
- кадастровий план земельної ділянки:
- акт приймання-передачі земельної ділянки;
- акт про перенесення в натуру (на місцевість) меж земельної ділянки;
- розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.
Реквізити сторін
Орендодавець Черкаська міська рада Орендар ТОВ "ВБК "Промінбуд"
18000, м. Черкаси, 18002, м. Черкаси,
вул. Б. Вишневецького, 36 провул. Станціонний, 4
Ідентиф. Код 25212542 Ідентиф. Код. 21387826
Підписи сторін
Голова міської ради Ген. директор
С.О. Одарич О.О. Запопадько
Договір зареєстрований у
Про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від за №
200_ р.
(підпис) (ініціали та прізвище посадової особи, яка провела державну реєстрацію)
М.П.
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2008 |
Оприлюднено | 13.10.2008 |
Номер документу | 2112237 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський міжобласний апеляційний господарський суд
Корсакова Г.В.
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Скиба Г.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні