Постанова
від 30.01.2012 по справі 2/027-11
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙН ИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01601, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.01.2012 № 2/027-11

Київський апеляційний гос подарський суд у складі коле гії суддів:

головуючого: Алдано вої С.О.

суддів: Сітайло Л.Г.

Дикунської С.Я.

при секретарі Кравчук О.І.

за участю представників:

від позивача - ОСОБА_1 (довіреність №03 гпк від 31.10.2011 р.)

від відповідача - ОСОБА_2 (довіреність №1577 від 14.11.2011 р.)

розглянувши у відкритому

судовому засіданні

апеляційну скаргу Товар иства з обмеженою відповідал ьністю фірма «Давид»

на рішення

Господарського суду Київс ької області

від 16.12.2011 р .

у справі № 2/027-11 (с уддя Конюх О.В.)

за позовом Товар иства з обмеженою відповідал ьністю фірма «Давид»

до П риватного підприємства «Мрі я-С»

про визна ння договору недійсним та по вернення майна

ВСТАНОВИВ :

Товариство з обмеженою від повідальністю фірма «Давид» звернулось до Господарськог о суду Київської області з по зовною заявою до Приватного підприємства «Мрія-С» про ви знання договору купівлі-прод ажу квартири від 23.04.2010 р., укладе ного між Товариством з обмеж еною відповідальністю фірма «Давид» (продавець) та Приват ним підприємством «Мрія-С» (п окупець), посвідченого прива тним нотаріусом Броварськог о міського нотаріального окр угу ОСОБА_3, зареєстровано го в реєстрі за номером 1551 - не дійсним; повернення квартири АДРЕСА_1, у приватну власн ість Товариству з обмеженою відповідальністю фірма «Дав ид».

Рішенням Господарського с уду Київської області від 16.12.20 11 р. у справі №2/027-11 в позові відмо влено повністю.

Не погоджуючись з прийняти м рішенням, позивач звернувс я до Київського апеляційного господарського суду з апеля ційною скаргою, в якій просит ь вказане рішення скасувати та ухвалити нове, яким позовн і вимоги задовольнити повніс тю.

Апеляційну скаргу мотивов ано тим, що оскаржуване рішен ня винесене з грубим порушен ням норм матеріального та пр оцесуального права, є необ' єктивним та необґрунтованим , а тому підлягає скасуванню.

Представник позивача в суд овому засіданні повністю під тримав доводи, викладені в ап еляційній скарзі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти до водів апеляційної скарги зап еречував. Просив залишити ск аргу без задоволення, а оскар жуване рішення без змін.

Розглянувши доводи апеляц ійної скарги, перевіривши ма теріали справи, заслухавши п ояснення представників пози вача та відповідача, досліди вши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фак тичних обставин справи прави льність застосування судом п ершої інстанції норм матеріа льного та процесуального пра ва, Київський апеляційний го сподарський суд вважає, що ап еляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підс тав.

23.04.2010 р. між Товариством з обме женою відповідальністю фірм а «Давид», як продавцем, в особ і директора ОСОБА_4, та При ватним підприємством «Мрія-С », як покупцем, в особі директо ра ОСОБА_5, було укладено д оговір купівлі-продажу кварт ири, згідно умов якого продав ець передав, а покупець прийн яв у власність квартиру АДР ЕСА_1 в місті Бровари Київсь кої області, загальною площе ю 74,9 кв.м., житловою площею 54,8 кв.м . За домовленістю сторін прод аж квартири здійснено за цін ою 8576,96 грн.

Договір посвідчено приват ним нотаріусом Броварського міського нотаріального окру гу ОСОБА_3 та зареєстрован о в реєстрі нотаріальних дій за № 1551.

23.04.2010 р. здійснено державну ре єстрацію вказаного договору в Державному реєстрі правоч инів, про що свідчить залучен а до матеріалів справи копія Витягу з Державного реєстру правочинів від 23.04.2010 р. №8470677.

Як свідчать копії прибутко вих касових ордерів від 26.04.2010 р. № 437 на суму 6000,00 грн. та від 27.04.2010 р. № 444 на суму 2576,96 грн., покупець ПП « Мрія-С» повністю сплатив про давцю ТОВ фірма «Давид» кошт и згідно договору купівлі-пр одажу квартири від 23.04.2010 р. № 1551 шл яхом внесення готівкових кош тів в касу продавця.

23.11.2011 р. Комунальним підприєм ством Броварської міської ра ди «Броварське бюро технічно ї інвентаризації» було здійс нено державну реєстрацію пра ва власності ПП «Мрія-С» на тр икімнатну квартиру АДРЕСА _1 на підставі дублікату дог овору купівлі-продажу від 23.04.20 11 р. № 1551, про що свідчить копія В итягу про державну реєстраці ю прав від 23.11.2011 р. № 32158347.

Відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК Укра їни, зміст правочину не може с уперечити цьому Кодексу, інш им актам цивільного законода вства, а також моральним заса дам суспільства.

Як вбачається з матеріалів справи, укладений Договір ку півлі-продажу квартири є пра вочином, що передбачений ЦК У країни, не суперечить останн ьому, а також іншим актам циві льного законодавства та мора льним засадам суспільства.

Частиною 2 ст. 203 ЦК України вс тановлено, що особа, яка вчиня є правочин, повинна мати необ хідний обсяг цивільної дієзд атності.

В даному випадку, сторонами в оспорюваному договорі є юр идичні особи, які у відповідн ості до ст.ст. 80, 87, 89, 91, 92 ЦК України створені і зареєстровані у в становленому законом порядк у, наділені цивільною правоз датністю і дієздатністю, маю ть цивільні права та обов'язк и, не обмежені в своїй цивільн ій правоздатності, набувають цивільних прав та обов'язків і здійснюють їх через свої ор гани, які діють відповідно до установчих документів та за кону. Особи, які підписали оск аржуваний Договір від імені юридичних осіб - сторін дог овору, діяли в межах повноваж ень, наданих їм установчими д окументами, наявними в матер іалах справи.

З оскаржуваного договору в бачається, що останній був пі дписаний у присутності прива тного нотаріуса ОСОБА_3, г ромадян, які підписали догов ір, встановлені їх дієздатні сть, а також правоздатність т а дієздатність ТОВ фірми «Да вид», ПП «Мрія-С» та повноваже ння їх представників і належ ність ТОВ фірма «Давид» - відч ужуваної квартири, перевірен о.

За таких обставин, колегія с уддів погоджується з висновк ом суд першої інстанції, що ос оби, які вчинили оскаржувани й правочин, мали для цього нео бхідний обсяг цивільної дієз датності.

Згідно ч. 3 ст. 203 ЦК України, во левиявлення учасника правоч ину має бути вільним і відпов ідати його внутрішній волі.

Позивач стверджує, що дирек тор товариства з обмеженою в ідповідальністю фірма «Дави д» ОСОБА_4 підписала спірн ий договір під тиском та під з агрозою звільнення з боку вл асника 80% статутного фонду тов ариства з обмеженою відповід альністю фірми «Давид» ОСО БА_5. на вкрай невигідних для товариства умовах, тобто дія ла під впливом тяжкої для поз ивача обставини, що є спеціал ьною підставою для визнання договору недійсним.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду Укр аїни від 06.11.2009, № 9 «Про судову пра ктику розгляду цивільних спр ав про визнання правочинів н едійсними», правочин може бу ти визнаний судом недійсним на підставі статті 233 ЦК Украї ни, якщо його вчинено особою п ід впливом тяжкої для неї обс тавини і на вкрай невигідних умовах, чим друга сторона пра вочину скористалася. Тяжкими обставинами можуть бути тяж ка хвороба особи, членів її сі м'ї чи родичів, смерть годувал ьника, загроза втратити житл о чи загроза банкрутства та і нші обставини, для усунення а бо зменшення яких необхідно укласти такий правочин.

Особа (фізична чи юридична) має вчиняти такий правочин д обровільно, без наявності на сильства, обману чи помилки.

Особа, яка оскаржує правочи н, має довести, що за відсутнос ті тяжкої обставини правочин не було б вчинено взагалі або вчинено не на таких умовах .

В даному випадку слід зазна чити, що стороною в оскаржува ному Договорі є не фізична ос оба - громадянка ОСОБА_4, а юридична особа - ТОВ Фірма «Давид», тому слід розрізнят и обставини, в яких знаходила сь фізична особа ОСОБА_4 т а обставини, в яких знаходила сь сторона договору - ТОВ фі рма «Давид». Позивачем не заз начено, яка тяжка обставина д ля ТОВ фірми «Давид» мала міс це на момент підписання дого вору, та не надано належних та допустимих доказів на її під твердження.

Також, позивачем не надано с уду доказів на підтвердження своїх тверджень про застосу вання з боку ОСОБА_5 психі чного тиску на ОСОБА_4 та п огрози її звільнення або вик лючення із складу учасників. Крім того, враховуючи положе ння установчих документів ТО В фірма «Давид» та положення ст.ст. 41, 58, 59 Закону України «Про господарські товариства» вл асник 80% статутного фонду Това риства з обмеженою відповіда льністю фірми «Давид» ОСОБ А_5 в будь-якому випадку мав п раво приймати рішення про ви ключення учасника з товарист ва, утворення і відкликання в иконавчого та інших органів товариства; визначення основ них напрямів діяльності; виз начення форм контролю за дія льністю виконавчого органу т овариства та з інших питань, п ередбачених законом. Укладен ня або неукладення спірного договору на обсяги прав ОСО БА_5 та ОСОБА_4 як учасник ів ТОВ фірма «Давид» не вплив ає, тому укладення спірного п равочину не усувало, не зменш увало та не пом' якшувало та кі умови.

З огляду на вищезазначене, к олегія суддів погоджується з висновком суду першої інста нції, що посилання позивача н а те, що позивач ТОВ фірма «Дав ид», укладаючи спірний догов ір, діяв під впливом тяжкої об ставини, матеріалами справи та дійсними обставинами не п ідтверджується та судом відх иляється як необґрунтоване.

Відповідно до ч. 4 ст. 203 ЦК Укра їни, правочин має вчинятися у формі, встановленій законом . Пунктом 1 ч. 1 ст. 208, ст. 657 ЦК Україн и визначено, що правочини між юридичними особами вчиняють ся у письмовій формі, при чому договір купівлі-продажу ква ртири або іншого нерухомого майна укладається у письмові й формі і підлягає нотаріаль ному посвідченню та державні й реєстрації.

Як вбачається з матеріалів справи, оспорюваний договір було вчинено сторонами у пис ьмовій формі, нотаріально по свідчено і зареєстровано в Д ержавному реєстрі правочині в, отже сторонами спірного до говору додержано вимог закон у щодо форми для даного виду п равочину.

Згідно ч. 5 ст. 203 ЦК України, пр авочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним .

З матеріалів справи вбачає ться, що укладаючи спірний до говір, сторони досягли згоди щодо всіх істотних умов, а в п одальшому виконали його - п озивач передав відповідачу к вартиру, а відповідач сплати в за неї кошти та здійснив дер жавну реєстрацію свого права власності на зазначену квар тиру.

Як власник майна, на час укл адення договору, позивач не б ув позбавлений права розпоря джатися своїм майном на влас ний розсуд, в тому числі перед ати його у власність іншій юр идичній особі. Встановлення сторонами ціни квартири та і нших умов, на яких майно було п ередано у власність відповід ачу, здійснено відповідно до вільного волевиявлення стор ін і не суперечить чинному за конодавству на момент укладе ння договору. В силу положень ст. ст. 627, 632 ЦК України, сторони є вільними в укладенні догово ру, виборі контрагента та виз начені умов договору, у тому ч ислі і ціни.

Оскаржуваний договір був п ідписаний у присутності прив атного нотаріуса ОСОБА_3, яким сторонам було роз' ясн ено вимоги законодавства щод о змісту та правових наслідк ів правочину, що ними вчинявс я, в тому числі наслідки прихо вування реальної вартості кв артири.

Вирішуючи спір про визнанн я угоди недійсною, господарс ький суд повинен встановити наявність тих обставин, з яки ми закон пов'язує визнання уг од недійсними та настання ві дповідних наслідків: відпові дність змісту угоди вимогам закону, додержання встановле ної форми угоди, цивільну діє здатність та правоздатність сторін за угодою, а також обся г правосуб' єктності їх пред ставників, у чому конкретно п олягає неправомірність дій с торони та інші обставини, що м ають значення для правильног о вирішення спору, зокрема на явність спеціальних підстав визнання недійсною угоди, на приклад відповідно до ст. 233 ЦК України, як такої, що вчинена під впливом тяжкої обставини .

Обставини, на які посилаєть ся позивач, звертаючись до го сподарського суду з позовом про визнання договору недійс ним, не свідчать про наявніст ь підстав та умов для визнанн я укладеного між сторонами д оговору недійсним, оскільки є припущенням та не підтверд жені належними та допустимим и доказами.

Враховуючи вищезазначене, апеляційний господарський с уд погоджується з висновком суду першої інстанції, що в ма теріалах даної справи відсут ні, а позивачем не надано дока зів наявності обставин, з яки ми закон пов'язує недійсніст ь правочинів та настання від повідних наслідків, а тому по зовна вимога про визнання не дійсним договору купівлі-про дажу квартири від 23.04.2010 р. №1551 є не обгрунтованою та не підлягає задоволенню.

Щодо вимоги позивача про зо бов' язання відповідача пов ернути позивачу квартиру А ДРЕСА_1, то вказана вимога є н аслідком визнання недійсним договору у вигляді застосув ання реституції, являється п охідною від першої вимоги пр о визнання недійсним договор у, а відтак колегія суддів пог оджується з висновком місцев ого господарського суду, що п озов в цій частині є необгрун тованим та відповідно задово ленню не підлягає.

Відповідно до ст. 33 ГПК Украї ни, кожна сторона повинна дов ести ті обставини, на які вона посилається як на підставу с воїх вимог та заперечень.

Позивач, в порушення зазнач еної норми, належним чином ап еляційну скаргу не обґрунтув ав, доказів та підстав для ска сування рішення суду першої інстанції з підстав вказаних в апеляційній скарзі апеляц ійному суду не навів.

Тому, колегія суддів вважає , що рішення Господарського с уду Київської області від 16.12.20 11 р. у даній справі є таким, що в ідповідає нормам матеріальн ого і процесуального права, ф актичним обставинам та матер іалам справи, у зв' язку з чим підстави для його скасуванн я та задоволення апеляційної скарги відсутні.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 102, п. 1 ч. 1 ст . 103, ст. 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський с уд

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Товарис тва з обмеженою відповідальн істю фірма «Давид» залишити без задоволення.

Рішення Господарського су ду Київської області від 16.12.2011 р . у справі №2/027-11 залишити без змі н.

Справу №2/027-11 повернути до Гос подарського суду Київської о бласті.

Постанова набирає законно ї сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена до Вищо го господарського суду Украї ни протягом двадцяти днів з д ня її прийняття.

Головуючий суддя Алданова С.О.

Судді Сітайло Л.Г.

Дику нська С.Я.

СудКиївський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення30.01.2012
Оприлюднено15.02.2012
Номер документу21400044
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —2/027-11

Ухвала від 29.02.2012

Господарське

Господарський суд Київської області

Конюх О.В.

Постанова від 30.01.2012

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Алданова С.О.

Рішення від 16.12.2011

Господарське

Господарський суд Київської області

Конюх О.В.

Ухвала від 05.12.2011

Господарське

Господарський суд Київської області

Конюх О.В.

Ухвала від 10.11.2011

Господарське

Господарський суд Київської області

Конюх О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні