15/161-б
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
УХВАЛА
поперднього засідання
Справа № 15/161-б
15.02.12
За заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Арткомстрой-100"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "МАКС ЕЙР"
про визнання банкрутом
Суддя Хоменко М.Г.
Представники:
від заявника не з'явилися.
від боржника розпорядник майнаПономаренко І.С.Гороховський А.В.
від ПАТ «ТАСкомбанк»Буцан О.В.
від ПАТ «Укрсоцбанк»Колянчук А.І., Рачок Н.М.
від ПАТ «БМ Банк»Білінкіна Т.В.
від «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів»Бушуєв О.В.
від ТОВ «Грандбуд»Грохольський О.І., Павлик О.С.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Заявник звернувся до суду з заявою про порушення справи про визнання боржника банкрутом, оскільки останній неспроможний сплатити борг.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 01.11.2011 порушено провадження у справі № 15/161-б за особливостями передбаченими ст.ст.3-14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»
15.11.2011 Господарським судом міста Києва винесено ухвалу підготовчого засідання у справі № 15/161-б, зобов'язано розпорядника майном подати до офіційного друкованого органу Верховної Ради України (газета "Голос України") чи Кабінету Міністрів України (газета "Урядовий кур'єр") оголошення про порушення справи про банкрутство боржника, призначено у справі розпорядником майна арбітражного керуючого Гусака Ю.М.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (надалі —Закон) у попередньому засіданні господарський суд розглядає реєстр вимог кредиторів, вимоги кредиторів, щодо яких були заперечення боржника і які не були включені розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів.
Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, протягом тридцяти днів від дня опублікування в офіційному друкованому органі оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують.
З матеріалів справи судом встановлено, що відповідне оголошення було опубліковано в газеті "Голос України" №222 від 25.11.2011р.
Після публікації вказаного оголошення та у строк, встановлений ст. 14 Закону, до суду надійшли заяви з грошовими вимогами до боржника:
- Публічне акціонерне товариство "Укрсоцбанк" з грошовими вимогами на суму 8 692 730,53грн.;
- Публічне акціонерне товариство "БМ Банк" з грошовими вимогами на суму 34692798,04грн.;
-Товариство з обмеженою відповідальністю "Грандбуд" з грошовими вимогами на суму 285065,59грн.;
-Публічне акціонерне товариство "ТАСкомбанк" з грошовими вимогами на суму 41 686 007,65грн.
Виходячи зі ст. 15 Закону за результатами розгляду реєстру вимог кредиторів господарський суд виносить ухвалу, в якій зазначається розмір визнаних судом вимог кредиторів, які включаються розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів, та призначається дата проведення зборів кредиторів. Реєстр вимог кредиторів повинен включати усі визнані судом вимоги кредиторів. У реєстрі вимог кредиторів повинні міститися відомості про кожного кредитора, розмір його вимог за грошовими зобов'язаннями чи зобов'язаннями щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів), черговість задоволення кожної вимоги, окремо розмір неустойки (штрафу, пені).
У ст. 31 Закону встановлено, що кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів, у наступному порядку:
1) у першу чергу задовольняються:
а) вимоги, забезпечені заставою; б) вимоги щодо виплати заборгованості із заробітної плати за три місяці роботи, що передують порушенню справи про банкрутство чи припиненню трудових відносин у разі звільнення працівника до порушення зазначеної справи, грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, право на які виникло протягом двох років, відпрацьованих до порушення справи про банкрутство чи припинення трудових відносин, інших коштів, належних працівникам у зв'язку з оплачуваною відсутністю на роботі (оплата часу простою не з вини працівника, гарантії на час виконання державних або громадських обов'язків, гарантії і компенсації при службових відрядженнях, гарантії для працівників, що направляються для підвищення кваліфікації, гарантії для донорів, гарантії для працівників, що направляються на обстеження до медичного закладу, соціальні виплати у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за рахунок коштів підприємства тощо), право на які виникло протягом трьох останніх місяців до порушення справи про банкрутство чи припинення трудових відносин, а також вихідної допомоги, належної працівникам у зв'язку з припиненням трудових відносин, у тому числі відшкодування кредиту, отриманого на ці цілі; в) витрати Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, що пов'язані з набуттям ним прав кредитора щодо банку, - у розмірі всієї суми відшкодування за вкладами фізичних осіб; в-1) вимоги кредиторів за договорами страхування; г) витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді та роботою ліквідаційної комісії, у тому числі: витрати на оплату державного мита; витрати заявника на публікацію оголошення про порушення справи про банкрутство; витрати на публікацію в офіційних друкованих органах інформації про порядок продажу майна банкрута; витрати на публікацію в засобах масової інформації про поновлення провадження у справі про банкрутство у зв'язку з визнанням мирової угоди недійсною; витрати арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), пов'язані з утриманням і збереженням майнових активів банкрута; витрати кредиторів на проведення аудиту, якщо аудит проводився за рішенням господарського суду за рахунок їх коштів; витрати на оплату праці арбітражних керуючих (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) в порядку, передбаченому ст. 27 цього Закону.
2) у другу чергу задовольняються вимоги, що виникли із зобов'язань банкрута перед працівниками підприємства-банкрута (за винятком повернення внесків членів трудового колективу до статутного фонду підприємства), крім вимог, задоволених у першу чергу, зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за громадян, які застраховані в цьому Фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зобов'язань зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також вимоги громадян - довірителів (вкладників) довірчих товариств або інших суб'єктів підприємницької діяльності, які залучали майно (кошти) довірителів (вкладників);
3) у третю чергу задовольняються вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів). Вимоги центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом;
4) у четверту чергу задовольняються вимоги кредиторів, не забезпечені заставою, у тому числі і вимоги кредиторів, що виникли із зобов'язань у процедурі розпорядження майном боржника чи в процедурі санації боржника;
5) у п'яту чергу задовольняються вимоги щодо повернення внесків членів трудового колективу до статутного фонду підприємства;
6) у шосту чергу задовольняються інші вимоги.
До реєстру вимог кредиторів боржника Закритого акціонерного товариства "Концерн "Інкомбуд", розпорядником майна включено наступні кредиторські вимоги:
- Товариства з обмеженою відповідальністю "Арткомстрой-100" з грошовими вимогами на суму 200 021 293,00грн;
- Публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" з грошовими вимогами на суму 8 692 730,53грн.;
- Публічного акціонерного товариства "БМ Банк" з грошовими вимогами на суму 34692798,04грн.;
-Товариства з обмеженою відповідальністю "Грандбуд" з грошовими вимогами на суму 285065,59грн.
Щодо стосується вимог Публічного акціонерного товариства "ТАСкомбанк" на суму 41 686 007,65грн, судом встановлено наступне.
29 грудня 2010 року між Публічним акціонерним товариством «Акціонерний банк "Бізнес Стандарт», правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «ТАСкомбанк»(ідалі - Кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю «МАКС ЕЙР»(надалі - боржник) було укладено Кредитний договір № НК 58 (кредитна лінія що поновлюється з графіком зменшення ліміту) та договір №1 про внесення змін та доповнень до Кредитного Договору від 02.03.2011р. та договір №2 про внесення змін та доповнень до Кредитного говору від 02.06.2011р. (надалі - Кредитний договір), відповідно до якого Кредитор зов'язався надати Боржнику грошові кошти у вигляді кредитної лінії, що поновлюється (передбачає поновлення кредитування у порядку передбаченому Кредитним договором) у розмірі 5 000 000,00 (п'ять мільйонів) доларів США, під 12, 75% річних з урахуванням порядку ії зміни (п.1.4. Кредитного договору), строком по 28.12.2013р.включно з урахування графіку на підставі п. 1.3. Кредитного договору.
Грошові кошти (у вигляді кредитної лінії) надаються у безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунки Боржника для подальшого продажу/конвертації (конверсії) на МВРУ або на поточний (валютний) рахунок Боржника з наступною проплатою за реквізитами контрактів, наданих позичальником, згідно п.2.2. Кредитного договору.
Таким чином, Боржником було отримано 5 000 000,00 (п'ять мільйонів) доларів США, що підтверджується випискою з рахунку за період з 29.12.2010р. по 29.08.2010р. (наданої у додатку до цієї заяви).
02.Об.2011р. в забезпечення виконання зобов'язань за Кредитним договором, Кредитором та Боржником було укладено Договір застави № НІ 268 (надалі - Договір застави), відповідно до якого Кредитору було передано в заставу товари в обороті, а саме: аудіотехніку, відеотехніку, фототехніку, побутову техніку, електроніку, техніку для кухні, аксесуари та розхідні матеріали для мобільних телефонів, комп'ютерну техніку та побутову техніку, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Сурикова, 3; м. Київ, пр. Московський, 6; м. Київ, вул. Горького, 50; Київська обл., м. Вишневе, вул. Київська, 4.
Згідно п.1.2. Договору застави, вартість предмета застави, за домовленістю сторін становить 40 831 270,54грн. (сорок мільйонів вісімсот тридцять одна тисяча двісті сімдесят)грн. 54коп.
Слід зазначити, що вищезазначений договір застави також забезпечує виконання зобов'язання за Кредитним договором № НК 59 від 29 грудня 2010 року укладеним між Кредитором та приватним підприємством «МОНМАРТ»та Кредитним договором № НК 64 (кредитна лінія що поновлюється з графіком зменшення ліміту) від 14.01.2011р. укладеним між Кредитором та Приватним підприємство «ДІГНУС».
Відповідно до п. 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Таким чином, Кредитор виконав свої обов'язки, які передбачені умовами Кредитного договору в повному обсязі.
Починаючи з 11 липня 2011 року Боржник не виконує свої зобов'язання за Кредитним договором чим порушив п.5.3.1. Кредитного договору, відповідно до якого останній зобов'язався своєчасно виконувати зобов'язання, передбачені Кредитним договором, та/або будь-яким іншим договором між Кредитором, в тому числі здійснювати погашення заборгованості за кредитною лінією до закінчення строку, зазначеного в п.1.3. Кредитного договору, сплату по нарахованим процентам та комісіям в строки, передбачені цим Договором, узв'язку з чим останній порушив умови кредитного договору.
У зв'язку з цими обставинами, використовуючи надане Кредитним договором право достроково вимагати від Боржника погашення заборгованості в повному обсязі до закінчення строку користування кредитними коштами та/або переглядати графік погашення кредитної заборгованості, відповідно до п.5.1.10. Кредитного договору, у випадку невиконання будь-якого із зобов'язань, передбаченим Кредитним договором, договором застави/іпотеки, договором поруки, укладеним з Боржником TOB «МАКС ЕЙР»(код ЄДРПОУ 33743541), Кредитор направив на адресу Боржника листа №2485 від 26.07.2011 року з вимогою погашення заборгованості. Однак, незважаючи на отримання даного листа Боржником (про що свідчить копія повідомлення про вручення, надана разом з копією листа №2485 від 26.07.2011р.), станом на поточну дату відповіді, втому числі і оплати не надходило.
27.09.2011р. Кредитор звернувся до Господарського суду м. Києва про стягнення заборгованості солідарно з Боржника та TOB «Бриз», про що Господарським судом м. Києва було винесено ухвалу про порушення провадження у справі від 03.10.2011р. у справі №27/235 (про стягнення частини заборгованості по нарахованим процентам в сумі 10 200,00грн.)( вищезазначена ухвала додається до цієї заяви). Станом на поточну дату, по справі №27/235 за позовом Банку до Боржника та TOB «Бриз»про стягнення заборгованості солідарно Господарським судом м. Києва рішення ще не винесено.
Згідно 4.2 ст. 1054 ,ЦК України, до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Так, якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу, на підставі ст. 1050 ЦК України.
Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред'явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред'явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором (п. 1 ст. 1049 ЦК України).
Згідно п.б.1. при невиконанні зобов'язань по погашенню заборгованості за кредитною лінією та/або сплаті комісій та процентів у строки, передбачені Кредитним договором, Боржник сплачує Кредитору пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня, від суми невчасно виконаного (невиконаного) платежу за кожний день прострочення, при цьому пеня нараховується щоденно. Розрахунок неустойки здійснюється у валюті кредиту, виданого Боржнику, і підлягає сплаті у національній валюті України по курсу НБУ, встановленому на день оплати.
Станом на 01.11.2011 року заборгованість TOB «Макс Ейр»перед Банком за вказаним Кредитним договором складає 41 686 007,65грн.
В ході розгляду справи судом встановлено, що 24.01.2012р. між Банком та Товариством з обмеженою відповідальністю «БРИЗ»було укладено Договір про задоволення вимог іпотекодержателя, відповідно до якого Банк задовольнив забезпечену іпотекою вимогу шляхом набуття Банком права власності на предмет іпотеки, а саме: нежитлові приміщення (загальною площею - 24 490,6 кв. м., що знаходяться за адресою: Київська обл., Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Київська, буд. 4 та земельну ділянку, загальною площею 5,2399га /цільове призначення: для розміщення існуючої виробничої бази/, що знаходиться за адресою: Київська обл., Києво- Святошинський район, м. Вишневе, вул. Київська, буд. 4, в рахунок виконання основного зобов'язання TOB «Макс Ейр»за кредитним договором №НК 58 від 29.12.2010р. Таким чином, за рахунок предмета іпотеки Банк задовольнив свої вимоги за кредитним договором №НК 58 від 29.12.2010р. в розмірі 4 708 086,46 доларів США , що становить по курсу НБУ - 37 616 669,20грн.
Заборгованість яка залишилась непогашеною становить 516 008, 71 дол. США, що за курсом НБУ становить 4 122 806,40грн.
Право вимоги до TOB «Макс Ейр»перед Банком за кредитним договором №НК 58 від 29.12.2010р. - було уступлено Товариству з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів»(надалі - Товариство) на підставі укладеного між Банком та Товариством Договору факторингу №1 від 24.01.2012р. /надалі - Договір факторингу/, відповідно до п.1.1. якого товариство зобов'язалося передати грошові кошти в розпорядження Банку за плату, а Банк відступити товариству право грошової вимоги, строк виконання забов»язань за якою настав або виникне у майбутньому до третіх осіб - Боржників, включаючи суму основного зобов'язання (частково), проценти нараховані за користування кредитом, право на одержання яких належить клієнту на підставі документів, що підтверджують таке право вимоги відповідно до документації.
Відповідно до п.3.3. Договору факторингу, ціна продажу за договором становить 164 912,26грн. Вищезазначена сума була сплачена Товариством на користь Банку шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на рахунок клієнта в AT «ТАСкомбанк», на підставі п.3.4. Договору факторингу, що підтверджується платіжним дорученням №1642 від 25.01.2012р.
Таким чином, відповідно до Договору факторингу №1 від 24.01.2012р. та Акту прийому-передачі Реєстру боржників від 24.01.2012р. до нього, Банком було відступлено право вимоги до TOB «Макс Ейр»за кредитним договором №НК 58 від 29.12.2010р. Товариству з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів»на суму простроченої заборгованості TOB «Макс Ейр»у розмірі 516 008, 71 дол. США ,що за курсом НБУ на дату укладання Договору факторингу - 1 дол. США=7,9898 грн. - становить 4 122 806,40грн.
Таким чином, ПАТ "ТАСкомбанк" звернувся до суду з заявою про заміну кредитора у справі №15/161-б про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Макс Ейр" з Публічного акціонерного товариства "ТАСкомбанк" на Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Європейська агенція з повернення боргів"
У свою чергу, Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів»звернулось до суду з кредиорськими вимогами до боржника у розмірі 4 122 806,40грн.
Кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги), правонаступництва тощо, на підставі п.1 ч.І ст.512 Цивільного кодексу України. Відповідно до статті 25 Господарського процесуального кодексу України, у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу, /сі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову заміни сторони чи третьої особи її правонаступником господарський суд виносить ухвалу.
Згідно п.51. Постанови Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009р. «Про судову практику в справах про банкрутство»зазначено, що статтею 512 ЦК встановлено підстави заміни кредиторі у зобов'язанні, в тому числі й грошовому. Законом не передбачено заборони на перехід прав кредиторів за грошовими зобов'язаннями до іншої особи у провадженні у справі про банкрутство. Тому арбітражні керуючі мають вносити до реєстру відомості про заміну кредиторів за грошовими зобов'язаннями у разі переходу їх права вимоги відповідно до правил ЦК, а господарські суди - зобов'язувати арбітражних керуючих вносити відповідні зміни до реєстру в разі оскарження необгрунтованої відмови арбітражних керуючих у внесенні відомостей про заміну кредитора. Особа, до якої перейшли права кредитора під час провадження у справі про банкрутство, отримує статус учасника провадження відповідно до абзацу двадцять другого статті 1 Закону. Заміна кредитора у зобов'язанні не впливає на права та обов язки боржника і не потребує його згоди, якщо -ака згода не передбачена договором або законом.
Виходячи з вище вказаних положень та керуючись Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», суд вважає, що заявлені вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів»обгрунтовані та підлягають внесенню до реєстру вимог кредиторів Товариства з обмеженою відповідальністю "Макс Ейр" у розмірі 4 122 806,40грн.
Дані вимоги також визнано боржником та внесенорозпорядником майна до реєстру вимог кредиторів Товариства з обмеженою відповідальністю "Макс Ейр"
Станом на 15.02.2012 р. заяв від кредиторів та осіб, які виявили бажання взяти участь у санації боржника не надійшло.
Дослідивши матеріали справи, поданий розпорядником майна на затвердження реєстр вимог кредиторів, додатково перевіривши правові підстави заявлення кредитором грошових вимог до боржника, господарський суд погоджується з розпорядником майна, щодо визнання кредиторських вимог, вважає за доцільне затвердити реєстр вимог кредиторів та закінчити попереднє засідання.
Керуючись ст.ст. 14, 15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1. Визнати кредитором у справі № 15/161-б по відношенню до боржника:
- Товариство з обмеженою відповідальністю "Арткомстрой-100" з грошовими вимогами на суму 200 021 293,00грн., з яких 321,00грн.-вимоги першої черги, 200 020 972,00грн.-вимоги четвертої черги;
- Публічне акціонерне товариство "Укрсоцбанк" з грошовими вимогами на суму 8 692 730,53грн., з яких 8 692 730,53грн.-вимоги четвертої черги, 16 110,54грн.-вимоги шостої черги;
- Публічне акціонерне товариство "БМ Банк" з грошовими вимогами на суму 34692798,04грн., з яких 34 587 664,42-вимоги четвертої черги, 105 133,62грн.-вимоги шостої черги;
-Товариство з обмеженою відповідальністю "Грандбуд" з грошовими вимогами на суму 285065,59грн, з яких 263 449,55грн.-вимоги четвертої черги, 21 616,04грн.-вимоги шостої черги;
- Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів»з грошовими вимогами на суму 4 122 806,40грн.- вимоги четвертої черги.
2.Затвердити реєстр вимог кредиторів Товариства з обмеженою відповідальністю "Макс Ейр" .
3. Зобов'язати розпорядника майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Макс Ейр" арбітражного керуючогоГороховського А.В.. протягом 10-ти днів повідомити кредиторів про місце і час проведення зборів кредиторів та провести відповідні збори.
4. Зобов'язати розпорядника майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Макс Ейр" арбітражного керуючого Гороховського А.В. надати суду протокол зборів кредиторів боржника, на яких обрано комітет кредиторів боржника, а також протокол засідання комітету кредиторів, на якому вирішено питання про відкриття ліквідаційної процедури або процедури санації боржника, призначення ліквідатора або керуючого санацією боржника.
6.Вимоги конкурсних кредиторів, що заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, - не розглядаються і вважаються погашеними.
7. Ухвалу направити учасникам провадження у справі, розпоряднику майна та Публічному акційонерному товариству "ТАСкомбанк".
Суддя М.Г. Хоменко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2012 |
Оприлюднено | 22.02.2012 |
Номер документу | 21444130 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні