ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"21" лютого 2012 р. Справа № 5013/2468/11
Господарський суд Кіров оградської області в складі судді Т. В. Макаренко, розгляну в у відкритому судовому засі данні справу № 5013/2468/11
за позовом: Публічного акці онерного товариства "Акціоне рний комерційний банк "Новий ", м. Дніпропетровськ
до відповідача: Приватного підприємства "Гарант 98", м. Кіро воград
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимо г на предмет спору на стороні відповідача - гр. ОСОБА_1, м . Кіровоград,
про стягнення 206276,82 грн.
Представники сторін:
від позивача - участі не бра ли ;
від відповідача - участі не брали ;
від третьої особи - участі н е брали ;
Сторони належним чином пов ідомленні про час, дату та міс це проведення судового засід анні, що підтверджено рекоме ндованим повідомлення про вр учення поштового відкладенн я від 16.12.2012 року та від 30.01.2012 року.
Публічне акціонерне товар иство "Акціонерний комерційн ий банк "Новий" звернулося до г осподарського суду з позовом про стягнення з приватного п ідприємства "Гарант 98" заборго ваності за кредитним договор ом № 110507/01 від 29.11.2007 року в сумі 206276,82 г рн.
Відповідач відзиву на позо вну заяву та витребувані ухв алами суду документи не пода в, позовні вимоги ні по суті, н і по розрахункам не заперечи в.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідач а надіслала до суду заяву про розгляд справи без участі ОСОБА_1.
Представник позивача у мин улому судовому засіданні (10.02.20 12 року) підтримав позовні вимо ги у повному обсязі.
Справа розглядається на пі дставі ст. 75 ГПК України за ная вними в ній матеріалами.
Розглянувши наявні матері али справи, дослідивши усі об ставини справи, оцінивши под ані докази, господарський су д -
ВСТАНОВИВ:
Між акціонерним комерційн им банком "Новий" (далі - кредит ор) та приватним підприємств ом "Гарант 98" (далі - позичальник ) укладено кредитний договір № 110507/01 від 29.11.2007 року (далі - Креди тний договір), з урахуванням Д одаткової угоди від 24.11.2008 року д о кредитного договору № 110507/01 в ід 29.11.2007 року, Додаткової угоди від 28.11.2008 року до кредитного дог овору, Додаткової угоди від 24. 12.2009 року до кредитного договор у, які є невід'ємними частинам и кредитного договору.
За умовами Кредитного дого вору сторони погодили, що кре дитор зобов'язався надати по зичальнику відзивну поновлю вальну кредитну лінію в розм ірі 120000,00 грн з 29.11.2007 року по 28.11.2008 рок у шляхом перерахування грошо вих коштів із позичкового ра хунку на поточний рахунок дл я поповнення обігових коштів зі сплатою 21% річних (п.п. 1.1, 1.2 Дог овору).
В подальшому сторони уклал и Додаткові угоди від 24.11.2008 року , від 28.11.2008 року, від 24.12.2009 року до кр едитного договору, які є неві д'ємними його частинами, згід но яких кредитор зобов'язав ся надати позичальнику відзи вну поновлювальну кредитну л інію в розмірі 119400,00 грн з 29.11.2007 рок у по 25.11.2009 року шляхом перерахув ання грошових коштів із пози чкового рахунку на поточний рахунок для поповнення обіго вих коштів зі сплатою 23% річни х.
Відповідно до п. 1.3 кредитног о договору нарахування відсо тків за користування кредито м проводиться щомісячно за ф актичне використання грошов их коштів на кожен останній р обочий день місяця за поточн ий звітний місяць, окрім нара хування відсотків за грудень місяць. Нарахування відсотк ів за грудень місяць проводи ться по 31 число включно. Для на рахування відсотків застосо вується метод "факт-факт", тобт о фактична кількість днів в м ісяці і фактична кількість д нів в році. При розрахунку від сотків враховується перший д ень видачі кредитних ресурсі в і не враховується день повн ого погашення заборгованост і по кредиту. Оплата нарахова них відсотків за користуванн я кредитом проводиться в нас тупні терміни: щомісячно не п ізніше останнього робочого д ня місяця. Остаточний розрах унок по відсоткам проводитьс я при повному погашенні кред итних зобов'язань.
Відповідальність сторін п ередбачена у розділі 5 Кредит ного договору.
Зокрема, відповідно до п 5.4 До говору у випадку простроченн я позичальником строків спла ти кредиту, позичальник спла чує кредиторові пеню у розмі рі подвійної облікової ставк и НБУ, що діє в період, за який с плачується пеня, від неповер неної в строк суми кредиту.
Згідно п. 5.5 Договору у випадк у порушення строків сплати в ідсотків за користування кре дитом, позичальник сплачує к редиторові пеню у розмірі по двійної облікової ставки НБУ , що діє в період, за який сплач ується пеня, від неповернено ї в строк суми кредиту.
Кредитний договір та Додат кові угоди підписані сторон ами та скріплені печатками.
Вказане свідчить, що сторон и узгодили усі істотні умови для договорів про надання кр едиту, передбачених главою 71 Цивільного кодексу України.
За змістом статті 193 Господа рського кодексу України суб' єкти господарювання та інші учасники господарських відн осин повинні виконувати госп одарські зобов'язання належн им чином відповідно до закон у, інших правових актів, догов ору, а за відсутності конкрет них вимог щодо виконання зоб ов'язання - відповідно до вимо г, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарськи х договорів застосовуються в ідповідні положення Цивільн ого кодексу України з урахув анням особливостей, передбач ених вказаним Кодексом.
За правилами статті 1054 Цивіл ьного кодексу України за кре дитним договором банк або ін ша фінансова установа (креди тодавець) зобов'язується над ати грошові кошти (кредит) поз ичальникові у розмірі та на у мовах, встановлених договоро м, а позичальник зобов'язуєть ся повернути кредит та сплат ити проценти.
Розмір процентів та порядо к їх сплати за договором визн ачаються в договорі залежно від кредитного ризику, надан ого забезпечення, попиту і пр опозицій, які склалися на кре дитному ринку, строку корист ування кредитом, розміру обл ікової ставки та інших факто рів (стаття 1056-1 ЦК України).
До відносин за кредитним до говором застосовуються поло ження параграфа 1 глави 78 Циві льного кодексу України, який регулює правовідносини пози ки, якщо інше не встановлено п араграфом 2 і не випливає із су ті кредитного договору.
Статтею 509 Цивільного кодек су України передбачено, що зо бов'язанням є правовідношенн я, в якому одна сторона (боржни к) зобов'язана вчинити на кори сть другої сторони (кредитор а) певну дію (передати майно, в иконати роботу, надати послу гу, сплатити гроші тощо) або ут риматися від певної дії, а кре дитор має право вимагати від боржника виконання його обо в'язку. Зобов'язання виникают ь з підстав, встановлених ста ттею 11 ЦК України. Зобов'язанн я має ґрунтуватися на засада х добросовісності, розумност і та справедливості.
Згідно статей 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зо бов'язання або одностороння зміна його умов не допускаєт ься, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов'язання має виконуват ися належним чином відповідн о до умов договору та вимог Ци вільного кодексу України, ін ших актів цивільного законод авства, а за відсутності таки х умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту аб о інших вимог, що звичайно ста вляться.
Отримання відповідачем кр едитних коштів за вказаним К редитним договором підтвер джується копіями меморіальн их ордерів ( арк. справи 21-28)..
Як передбачено ст. 629 Цивільн ого кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідач договірних зоб ов'язань належним чином не ви конав, внаслідок чого за оста ннім рахується заборгованіс ть за Кредитним договором ст аном на 11.11.2011 року по кредиту на суму 119400,00 грн , по відсоткам - 79 955,85 грн за період з 28.11.2008 року по 03.11.2011 року.
З матеріалів справи (банків ські виписки за період дії Кр едитного договору (а.с 43-55), вбач ається, що відповідач не вико нував належним чином умови К редитного договору, у зв'язку з чим позивачем нараховано в ідповідачеві пеню в сумі 2120,97 г рн за період з 11.11.2010 року по 10.11.2011 р оку; штраф у сумі 2400,00 грн, відпов ідно до п. 4.4 кредитного догово ру; штраф у сумі 2400,00 грн, відпові дно до п. 4.5 кредитного договор у.
Відповідач не подав господ арському суду доказів викона ння своїх зобов'язань за вище вказаним кредитним договоро м в частині своєчасного пове рнення позивачу кредитних к оштів та сплати відсотків за користування кредитом та до казів виконання вимог позива ча.
Крім того, відповідачем не в иконано вимоги суду в частин і надання відзиву на позовну заяву та доказів погашення з аборгованості.
Господарський суд врахову є те, що відповідно до п.п. 5.4, 5.5 До говору у випадку простроченн я позичальником строків спла ти кредиту та порушення стро ків сплати відсотків за кори стування кредитом, позичальн ик сплачує кредиторові у роз мірі подвійної облікової ста вки НБУ, що діє в період, за яки й сплачується пеня, від непов ерненої в строк суми кредиту .
Стаття 217 Господарського ко дексу України встановлює у с фері господарювання такі ви ди господарських санкцій: ві дшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господа рські санкції.
На підставі статті 230 Господ арського кодексу України штр афними санкціями визнаються господарські санкції у вигл яді грошової суми (неустойка , штраф, пеня), яку учасник госп одарських відносин зобов'яза ний сплатити у разі порушенн я ним правил здійснення госп одарської діяльності, невико нання або неналежного викона ння господарського зобов'яза ння. Суб'єктами права застосу вання штрафних санкцій є уча сники відносин у сфері госпо дарювання, зокрема, юридичні особи.
Згідно частини 4 статті 231 Гос подарського кодексу України , у разі, якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено , санкції застосовуються в ро змірі, передбаченому договор ом. При цьому розмір санкцій м оже бути встановлено договор ом у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, виз наченій грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до с уми зобов'язання незалежно в ід ступеня його виконання, аб о у кратному розмірі до варто сті товарів (робіт, послуг).
Частина 6 статті 231 Господарс ького кодексу України визнач ає, що штрафні санкції за пору шення грошових зобов'язань в становлюються у відсотках, р озмір яких визначається облі ковою ставкою Національного банку України, за увесь час ко ристування чужими коштами, я кщо інший розмір відсотків н е передбачено законом або до говором.
Таким чином, приписи Господ арського кодексу України не містять обмежень щодо визнач ення пені або штрафу у господ арських відносинах та передб ачають можливість встановле ння їх розміру сторонами у до говорі, крім випадків, коли та кий розмір встановлено закон ом.
У відповідності до статті 54 9 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума, яку боржник пов инен сплатити кредиторові у разі порушення боржником зоб ов'язання. Штрафом є неустойк а, що обчислюється у відсотка х від суми невиконаного або н еналежно виконаного зобов'яз ання. Пенею є неустойка, що обч ислюється у відсотках від су ми несвоєчасно виконаного гр ошового зобов'язання за коже н день прострочення виконанн я.
За вказаною нормою Цивільн ого кодексу України пеня як р ізновид неустойки характери зується такою ознакою як зас тосування у грошових зобов'я заннях. Кваліфікуючими ознак ами штрафу є, зокрема, можливі сть встановлення за будь-яке порушення зобов'язання: неви конання або неналежне викона ння.
З наведених вище норм Госпо дарського та Цивільного коде ксу України вбачається, що за конодавець не забороняє стор онам передбачити в договорі положення щодо сплати пені і штрафу за порушення зобов'яз ання, як і не прив'язує штраф д о конкретного виду правовідн осин.
Згідно положень частини 2 ст атті 67, частини 4 статті 179 Госпо дарського кодексу України, ч астини 3 статті 6, статті 627 Циві льного кодексу України сторо ни вільні в укладенні догово ру та визначені його умов, крі м випадків, коли не допускаєт ься відступлення в силу зако ну.
Статтями 1, 3 Закону України "П ро відповідальність за несво єчасне виконання грошових зо бов'язань" передбачено, що пла тники грошових коштів сплачу ють на користь одержувачів ц их коштів за прострочку плат ежу пеню в розмірі, що встанов люється за згодою сторін.
Розмір пені, передбачений с таттею 1 цього Закону, обчислю ється від суми простроченого платежу та не може перевищув ати подвійної облікової став ки Національного банку Украї ни, що діяла у період, за який с плачується пеня.
Таким чином, не суперечить в имогам законодавства та відп овідає умовам договору і під тверджується матеріалами сп рави правомірність нарахува ння позивачем відповідачеві пені в сумі 2120,97 грн за період з 11.11.2010 року по 10.11.2011 року; штрафу у с умі 2400,00 грн, відповідно до п. 4.4 кр едитного договору; штрафу у с умі 2400,00 грн, відповідно до п. 4.5 кр едитного договору.
З урахуванням викладеного вище, виходячи з наявних в мат еріалах справи доказів, зокр ема, банківських виписок про винесення кредитної заборго ваності на прострочку, позов ні вимоги про стягнення з при ватного підприємства "Гарант 98" заборгованість за кредитни м договором № 110507/01 від 29.11.2007 року в сумі 206276,82 грн, з яких:
- 119400,00 грн - сума основного бор гу (прострочений кредит);
- 79955,85 грн - сума прострочених відсотків;
- 2120,97 грн - сума пені за несвоє часну сплату відсотків;
- 2400,00 грн - сума штрафу відпов ідно до п. 4.4 кредитного догово ру;
- 2400,00 сума штрафу відповідно д о п. 4.5 кредитного договору, під лягають задоволенню.
Згідно статей 33, 34 Господарсь кого процесуального кодексу України, кожна сторона повин на довести ті обставини, на як і вона посилається як на підс таву своїх вимог і заперечен ь, докази подаються сторонам и та іншими учасниками судов ого процесу , господарський с уд приймає тільки ті докази, які мають значення для справ и, обставини справи, які відпо відно до законодавства повин ні бути підтверджені певними засобами доказування, не мож уть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Позивачем у справі дотрима но зазначені вище процесуаль ні вимоги, відтак позовні вим оги господарським судом задо вольняються в повному обсязі .
Згідно статті 49 Господарськ ого процесуального кодексу У країни на відповідача у спра ві покладаються судові витра ти на судовий збір.
На підставі вищевикладено го, керуючись ст.ст. 33,34, 44-49, 82-85, 116, 117-11 8 ГПК України, господарський с уд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги задовольни ти повністю.
Стягнути з приватного підп риємства "Гарант 98" (м. Кірово град, вул. Кірова, буд. 36-а, кв. 52 , код ЄДРПОУ 24712099) на користь пуб лічного акціонерного товари ства "Акціонерний комерційни й банк "Новий" (49000, м. Дніпропетро вськ, пр.К.Маркса,93, код ЄДРПОУ 1 9361982) за кредитним договором № 110 507/01 від 29.11.2007 року в сумі 206276,82 грн, з я ких:
- 119400,00 грн - сума основного бор гу (прострочений кредит);
- 79955,85 грн - сума прострочених відсотків;
- 2120,97 грн - сума пені за несвоє часну сплату відсотків;-
- 2400,00 грн - сума штрафу відпов ідно до п. 4.4 кредитного догово ру;
- 2400,00 сума штрафу відповідно до п. 4.5 кредитного договору, а також судовий збір в сумі 4125,54 г рн.
Наказ видати після набранн я судовим рішенням законної сили та направити стягувачу.
Згідно ч. 5 ст. 85 ГПК України р ішення господарського суду н абирає законної сили після з акінчення строку подання апе ляційної скарги, якщо апеляц ійну скаргу не було подано. У р азі подання апеляційної скар ги рішення, якщо його не скасо вано, набирає законної сили п ісля розгляду справи апеляці йним господарським судом.
Рішення може бути оскаржен е протягом десяти днів з дня й ого підписання до Дніпропетр овського апеляційного госпо дарського суду через господа рський суд Кіровоградської о бласті
Примірники рішення надісл ати позивачеві на адресу:
- м. Дніпропетровськ, пр. К. Ма ркса, 93;
відповідачеві на адресу:
- м. Кіровоград, вул. Кірова , буд. 36а, кв. 52;
третій особі на адресу:
- м. Кіровоград, вул. Кірова , 36а, кв. 52.
Суддя Т.В. Макаренк о
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 21.02.2012 |
Оприлюднено | 01.03.2012 |
Номер документу | 21639108 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Макаренко Т.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні