8/425-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01033 м. Київ, вул. Комінтерну,16 т. 230-31-77
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"07" жовтня 2008 р. Справа №8/425-08
За позовом Приватного підприємства „Агрокс Плюс”, с. Михайлівка, Білоцерківський район
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю „Михайлівське”, с. Михайлівка, Білоцерківський район
третя особа: Михайлівська сільська рада, с. Михайлівка, Білоцерківський район
про усунення перешкод по користуванню майном та стягнення 118 666,40грн. збитків,
Суддя Чорна Л.В.
Представники:
від позивача: Цвіркун Є.А. –нак. №2 від 22.01.2008р. - директор;
Мочинський А.Р. –довір. б/н від 08.09.2008р. –представник;
від відповідача: Калініченко С.В. –без повноважень;
від третьої особи: не з‘явився.
оголошувалась перерва
Суть спору:
Позивач просить суд зобов‘язати відповідача усунути перешкоди по користуванню майном (землею) загальною площею 101,7889га на території Михайлівської сільської ради, шляхом її звільнення та стягнути з відповідача на користь позивача 118 666грн. 40коп. збитків та господарських витрат.
Відповідач позов не визнає, посилаючись на порушення позивачем ч. 3 ст. 410 Цивільного кодексу України та необґрунтованість збитків.
Відповідачем заявлено зустрічну позовну заяву про анулювання договорів.
Зустрічна позовна заява підлягає поверненню без розгляду в порядку п.п. 1, 3, 4, 6, 10 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України:
· зустрічну позовну підписано не уповноваженою особою, не подано довіреності, не зазначено посаду;
· не подано доказів сплати мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення у встановленому законодавством порядку;
· не подано доказів надсилання копії позовної заяви з додатками сторонам у справі;
· копії документів не засвідчені у встановленому законодавством порядку.
Третьою особою до суду подані письмові пояснення, про те, що в сільській раді наявна інформація та список громадян, які заключили договори оренди з позивачем та СФГ „Горизонт-2”, при звірці даних списків виявлено 20 громадян, які заключили догори оренди з позивачем та СФГ „Горизонт-2” площею 86,5648га, та акти від 10.05.2007р., від 16.05.2008р.
Судом надсилались запити до Білоцерківської об‘єднаної державної податкової інспекції, ДП „Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах” Київська регіональна філія №29 Білоцерківський районний відділ та Білоцерківського відділу статистики.
Позов підлягає задоволенню.
судом встановлено:
У 2007р. приватне підприємство „Агрокс Плюс” /позивач/ уклало 130 договорів оренди земельних часток (паїв) з їх власниками на підставі державних актів на право власності на землю, за якими позивач отримав в тимчасове платне користування земельні ділянки на загальну площе 451,4989га, терміном на 5 років.
Земельні ділянки передані на підставі актів прийому-передачі об‘єкта оренди (земельної ділянки).
Договори не оскаржувались і є чинними.
Згідно листа №320 від 16.05.2008р. Київської регіональної філії №29 Білоцерківського районного відділу Держаного підприємства „Центр земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах” 130 договорів оренди землі укладені маж власниками земельних часток (паїв) та позивачем на території Михайлівської сільської ради загальною площею 451,4989га Київською регіональною філією №29 Білоцерківського районного відділу Держаного підприємства „Центр земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах” зареєстровані.
Згідно довідки Михайлівської сільської ради Київської області позивач на підставі заключних та зареєстрованих договорів оренди земельні ділянки згідно карти-схеми розпаювання земельних ділянок розташовані 1 ділянка 24 паї, площею 74,01га, 5 ділянка 53 паї, площею 167,84га, 6 ділянка 143 паї, площею 209,65га. Дані земельні ділянки протягом 2007р. використовувались ТОВ „Михайлівське” /відповідач/.
Також в матеріалах справи наявна довідка Михайлівської сільської ради, про те, що на протязі 2007р. поле №2 II сівозміни на території Михайлівської сільської ради використовується відповідачем.
Актом прийому-передачі від 16.05.2008р. відповідач передав позивачу землі загальною площею 349,71га, таким чином 101,7889га відповідач продовжує безпідставно користуватися.
Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Оренда земельної ділянки може бути короткостроковою - не більше 5 років та довгостроковою - не більше 50 років.
Відповідно до п. 2. ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Відповідно до ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них.
Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до ст. 95 Земельного кодексу України землекористувачі, якщо інше не передбачено законом або договором, мають право: а) самостійно господарювати на землі; б) власності на посіви і насадження сільськогосподарських та інших культур, на вироблену продукцію; в) використовувати у встановленому порядку для власних потреб наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, торф, ліси, водні об'єкти, а також інші корисні властивості землі; г) на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом; ґ) споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.
Порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ч. 7 ст. 319 Цивільного кодексу України Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ст. 27 Закону України „Про оренду землі” орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
Орендар в установленому законом порядку має право витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, на усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування шкоди, заподіяної земельній ділянці громадянами і юридичними особами України, іноземцями, особами без громадянства, іноземними юридичними особами, у тому числі міжнародними об'єднаннями та організаціями.
Розмір відшкодування орендодавцем збитків, завданих орендарю, повинен бути зменшений, якщо орендар навмисно або через необережність спричинив збільшення розмірів збитків унаслідок невиконання чи неналежного виконання умов договору орендодавцем або не вжив заходів щодо їх зменшення.
Відповідно до ст. 387 Цивільного кодексу України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Відповідно до ст. 391 Цивільного кодексу України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до п. 2 ст. 386 Цивільного кодексу України, власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його правою або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.
Позивач в повному обсязі сплатив суму орендної плати –118 666грн. 40коп., що підтверджується зібраними доказами та довідкою №8 від 18.08.2008р. Так як позивач не користувався земельною ділянкою, оскільки нею користувався відповідач, позивач поніс збитки на зазначену суму.
Відповідно п. 3 ст. 386 Цивільного кодексу України, власник, права якого порушені, має право на відшкодування завданої йому майнової та моральної шкоди.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Цивільного кодексу України, особа, якій завдано збитки у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Цивільного кодексу України, збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
За таких обставин, вимоги обґрунтовані, матеріалами справи доведені підлягають задоволенню.
Щодо заперечень відповідача, то вони спростовуються матеріалами справи, зібраними у справі доказами та поясненнями третьої особи.
Щодо СФГ „Горизонт-2”, то відповідач має право звернутися із позовом в порядку регресу.
Щодо сертифікатів, то документом на землю є Державний акт –ст.126 Земельного кодексу України.
Щодо сівозміни, то після закінчення циклу сільськогосподарських робіт, доказів передачі землі відповідачем до суду не подано.
Зважаючи на викладене, керуючись ст. 49, п.п. 1, 3, 4, 6, 10 ст. 63, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
вирішив:
Зобов‘язати товариство з обмеженою відповідальністю „Михайлівське” (09100, Київська область, Білоцерківський район, с. Михайлівка, вул. Польова, 1, р/р 260003128201 в ВАТ „ВТБ-Банк”, МФО 321325, код ЄДРПОУ 19420555) усунути перешкоди по користуванню приватним підприємством „Агрокс Плюс” (09100, Київська область, Білоцерківський район, с. Михайлівка, вул. Московська, 34, р/р 260027313 в БЦ філії ВАТ „Райффайзен банк Аваль”, МФО 321121, код ЄДРПОУ 34856574) майном (землею), згідно укладених договорів оренди землі загальною площею 101,7889га на території Михайлівської сільської ради, шляхом її звільнення.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Михайлівське” (09100, Київська область, Білоцерківський район, с. Михайлівка, вул. Польова, 1, р/р 260003128201 в ВАТ „ВТБ-Банк”, МФО 321325, код ЄДРПОУ 19420555) на користь приватного підприємства „Агрокс Плюс” (09100, Київська область, Білоцерківський район, с. Михайлівка, вул. Московська, 34, р/р 260027313 в БЦ філії ВАТ „Райффайзен банк Аваль”, МФО 321121, код ЄДРПОУ 34856574) 118 666(сто вісімнадцять тисяч шістсот шістдесят шість)грн. 40коп. збитків, 1 274(одна тисяча двісті сімдесят чотири)грн. 64коп. державного мита та 118(сто вісімнадцять)грн. 00коп. інформаційних.
Зустрічну позовну заяву повернути без розгляду.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення вступає в законну силу після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання, і може бути оскаржено в апеляційному або касаційному порядку.
Суддя Чорна Л.В.
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 07.10.2008 |
Оприлюднено | 25.10.2008 |
Номер документу | 2174984 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський міжобласний апеляційний господарський суд
Корсакова Г.В.
Господарське
Господарський суд Київської області
Чорна Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні