ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 6/445
27.02.12
За позовом компанії Limited»(«ДРГН Лімітед»)
До відповідача відкритого акціонерного товариства «Київмедпрепарат»
Про визнання недійсними рішень чергових загальних зборів відповідача від 30.09.2008 р., скасування реєстрації додаткового випуску акцій кількості 4 млн. простих іменних акцій номінальною вартістю 25 грн. кожна, загальною вартістю 100 млн. грн.
Суддя Ковтун С.А.
Представники сторін:
від позивача ОСОБА_1 (за дов.)
від відповідача ОСОБА_2 (за дов.)
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До господарського суду міста Києва звернулася з позовом компанія Limited»(«ДРГН Лімітед») до відкритого акціонерного товариства «Київмедпрепарат»про визнання недійсними рішень чергових загальних зборів відповідача від 30.09.2008 р., скасування реєстрації додаткового випуску акцій у кількості 4 млн. простих іменних акцій номінальною вартістю 25 грн. кожна, загальною вартістю 100 млн. грн.
Позовні вимоги мотивовані наступними обставинами. Загальними зборами акціонерів відповідача було прийнято рішення про збільшення розміру статутного капіталу товариства шляхом збільшення кількості акцій існуючої номінальної вартості за рахунок додаткових внесків та про внесення відповідних змін до статуту. За твердженням позивача, прийняття таких рішень суперечить положенням чинного законодавства України, здійснено з порушенням процедури скликання та проведення загальних зборів акціонерів, порушує права позивача, як акціонера відкритого акціонерного товариства «Київмедпрепарат». Порушення процедури проведення зборів полягає у відсутності у повідомленні про зміну статутного капіталу даних про мотиви такої зміни. Повідомлення містить інформацію про мету зміни статутного капіталу, тоді, як вважає позивач, мотив та мета не є синонімічними поняттями. Крім того, повідомлення не містить інформації про порядок відшкодування власникам акцій збитків, пов’язаних зі змінами статутного капіталу. Також позивач зазначає, що збільшення статутного капталу відбулось за відсутності повної оплати всіма акціонерами своїх акцій, оскільки під час проведення попереднього розміщення акцій, що мало місце з 03.12.2007 р. по 28.12.2007 р., відповідач повернув позивачу кошти, внаслідок чого акції у кількості 242960 шт. не були оплачені. У зв’язку з цим при визначенні за загальних зборах 30.09.2008 р. при голосуванні неправомірно не було враховано 242960 акцій, на які має позивач. Сама ж редакція статуту, в яку були внесено зміни 30.09.2008 р., затверджена рішенням зборів 31.12.2007 р., що були проведені з порушенням порядку скликання, а тому також є незаконною.
Нормативно позивач посилається на ст.ст. 16, 38, 40 Закону України «Про господарській товариства», ст. 116 Цивільного кодексу України, ст. 88 Господарського кодексу України.
Ухвалою суду від 22.10.2008 р. було порушено провадження у справі № 6/445.
17.11.2008 р. позивачем було подано клопотання про зупинення провадження у справі.
Ухвалою суду від 17.11.2008 р. клопотання позивача задоволено та зупинено провадження у справі № 6/445 до розгляду справи № 6/16.
Згідно з даними автоматизованої системи «Діловодство»провадження у справі № 6/16 закінчено.
Ухвалою суду від 23.01.2012 р. поновлено провадження у справі, розгляд останньої призначено на 06.02.2012 р..
Ухвалою суду від 06.02.2012 р. розгляд справи відкладено на 13.02.2012 р..
В подальшому розгляд справи було відкладено на 27.02.2012 р. у зв’язку з зобов’язанням відповідача надати додаткові документи до матеріалів справи.
Відповідач позовні вимоги відхилив повністю, зазначивши, що позивача було належним чином повідомлено про проведення загальних зборів, а тому процедуру скликання та проведення загальних зборів акціонерів не порушено. Посилання позивача на неправильність урахування голосів акціонерів не може бути прийняте до уваги, оскільки ґрунтувалось на твердженні про порушення його переважного права, яке було визнано безпідставним в судовому порядку.
Розглянувши надані документи і матеріали, надані представниками сторін, всебічно та повно з’ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про господарські товариства», ст. 152 Цивільного кодексу України акціонерним визнається товариство, яке має статутний (складений) капітал, поділений на визначену кількість акцій рівної номінальної вартості, і несе відповідальність за зобов’язаннями тільки майном товариства.
Компанія «ДРГН Лімітед»(DRGN Limited) є акціонером відкритого акціонерного товариства «Київмедпрепарат»(далі - Товариство), що підтверджується доказами, наданими в матеріали справи.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», акція - іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств.
Згідно зі ст. 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Згідно зі ст. 116 Цивільного кодексу України, ст.10 Закону України «Про господарські товариства»учасники товариства мають право: брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених законом; брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди). Право на отримання частки прибутку (дивідендів) пропорційно частці кожного з учасників мають особи, які є учасниками товариства на початок строку виплати дивідендів; вийти в установленому порядку з товариства; одержувати інформацію про діяльність товариства. На вимогу учасника товариство зобов’язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів; здійснити відчуження часток у статутному капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, в порядку, встановленому законом.
Згідно зі ст. 41 Закону України «Про господарські товариства»вищим органом акціонерного товариства є загальні збори товариства.
Відповідно до ст. 43 Закону України «Про господарські товариства»про проведення загальних зборів акціонерів держателі іменних акцій повідомляються персонально передбаченим статутом способом. Крім того, загальне повідомлення друкується в місцевій пресі за місцезнаходженням акціонерного товариства і в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Якщо до порядку денного включено питання про зміну статутного капіталу акціонерного товариства, то одночасно з порядком денним друкується інформація, передбачена статтею 40 цього Закону. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 45 днів до скликання загальних зборів. У разі необхідності може бути зроблено повторне повідомлення в зазначених засобах масової інформації.
Згідно зі ст. 40 Закону України «Про господарські товариства»у повідомленні про наступне скликання загальних зборів для вирішення питання про зміни статутного (складеного) капіталу акціонерного товариства повинні міститися: мотиви, спосіб та мінімальний розмір збільшення або зменшення статутного (складеного) капіталу; проект змін до статуту акціонерного товариства, пов'язаних із збільшенням або зменшенням статутного (складеного) капіталу; дані про кількість акцій, що випускаються додатково або вилучаються, та їх загальну вартість; відомості про нову номінальну вартість акцій; права акціонерів при додатковому випуску акцій або їх вилученні; дата початку і закінчення підписки на акції, що додатково випускаються, або їх вилучення; порядок відшкодування власникам акцій збитків, пов'язаних із змінами статутного (складеного) капіталу.
15.08.2008 р. Товариство надіслало на адресу свого акціонера компанії «ДРНГ Лімітед» повідомлення про проведення чергових загальних зборів акціонерів з наступним порядком денним:
1. Про збільшення розміру статутного (складеного) капіталу Товариства шляхом збільшення кількості акцій існуючої номінальної вартості за рахунок додаткових внесків. Прийняття рішення про закрите (приватне) розміщення акцій.
2. Затвердження переліку інших інвесторів, серед яких передбачено розміщення акцій.
3. Визначення уповноваженого органу емітента, якому надаються повноваження: затвердження результатів реалізації акціонерами свого переважного права на придбання акцій; прийняття рішення про дострокове закінчення закритого розміщення; затвердження результатів закритого розміщення акцій та звіту про результати закритого розміщення акцій.
Повідомлення містило додаткову інформацію про наступне:
«Збільшення розміру статутного (складеного) капіталу здійсняється з метою збільшення обігових коштів та розширення виробництва. Мінімальний розмір статутного фонду складає 100000000 (сто мільйонів) гривень.
Проект змін до Статуту.
Статутний (складений) капітал товариства збільшується шляхом додаткового випуску простих іменних акцій нової емісії в кількості 4000000 (чотири мільйони) акцій існуючої номінальної вартості 25 грн. на загальну номінальну вартість 100000000 (сто мільйонів) гривень.
Запланований термін проведення розміщення акцій.
Акціонери мають переважне право на придбання акцій, що випускаються додатково у кількості пропорційній їх часткам у статутному капіталі товариства станом на дату початку першого етапу розміщення акцій.
Збитки акціонерів, пов’язані із збільшенням статутного капіталу не передбачаються».
30.09.2008 р. в приміщені готелю «Салют»(м. Київ, вул. Січневого повстання, 11-б) Товариством були проведені загальні збори акціонерів.
Загальними зборами акціонерів Товариства були прийняті рішення, оформлені протоколом № 22 від 30.09.2008 р., зокрема про збільшення розміру статутного капіталу Товариства на суму 100000000 грн., яке провести за рахунок додаткових внесків, шляхом збільшення кількості акцій існуючої номінальної вартості. Розміщення акцій, що додатково випускаються, провести шляхом закритого (приватного) розміщення акцій.
Відповідно до п. 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 р. № 13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів»рішення загальних зборів господарського товариства можуть бути визнаними недійсними в судовому порядку у випадку недотримання процедури їх скликання, встановленої статтями 43, 61 Закону України «Про господарські товариства». Права учасника (акціонера) товариства можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо. При вирішенні питання про недійсність рішень загальних зборів у зв’язку з іншими порушеннями, допущеними під час скликання та проведення загальних зборів, господарський суд повинен оцінити, наскільки ці порушення могли вплинути на прийняття загальними зборами відповідного рішення.
Надсилаючи повідомлення позивачу відповідач зазначив мотив збільшення статутного (складеного) капіталу –збільшення обігових коштів та розширення виробництва. В даному випадку слова «мета»та «мотив»є аутентичними за значення словами, що свідчить про дотримання відповідачем вимог ст. 40 Закону України «Про господарські товариства»та безпідставності твердження позивача.
Збільшення розміру статутного капіталу Товариства за рахунок додаткових внесків, шляхом збільшення кількості акцій існуючої номінальної вартості не пов’язано з заподіянням акціонерів збитків, що зазначено у повідомленні.
Можливість зменшення частки акціонера у відсотковому відношенні внаслідок збільшення статутного капіталу Товариства не є збитками, оскільки не пов’язано зі зменшенням вартості належних позивачу акцій, які є майном. Тобто, обсяг майнових прав на акції, як на майно, що має своє вартісне вираження, при запропонованому відповідачем способі збільшення статутного капіталу, є незмінним, що свідчить про відсутність збитків внаслідок даного збільшення.
Відповідно до п. 17 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 р. № 13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути:
- порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства;
- позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах;
- порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.
Позивачем не доведено порушення Товариством процедури скликання загальних зборів Товариства.
Згідно з п. 18 постанови пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 р. № 13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів»при розгляді справ судам слід враховувати, що не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів господарського товариства, є підставою для визнання недійсними прийнятих на них рішень.
Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є:
- прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення;
- прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства;
- прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації.
Згідно зі ст. 41 Закону України «Про господарські товариства»загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства більш як 60 відсотків голосів.
Суд вважає не доведеним доводи позивача про те, що станом на час скликання та проведення загальних зборів 30.09.2008 р. була недійсною редакція статуту Товариства, яка затверджена рішенням загальних зборів акціонерів 30.09.2008 р. в силу порушення процедури скликання даних зборів.
Доведення вказаної обставини, виходячи з приписів ст. 33 ГПК України, покладається на позивача, а належним доказом, який встановлює недійсність, є відповідне судове рішення.
Позивачем не доведено, що рішення загальних зборів від 30.09.2008 р. та статут Товариства, який ними було затверджено, визнані недійсними у передбаченому законом порядку.
Також є безпідставними доводи позивача щодо неправильного врахування голосів акціонерів під час проведення голосування на загальних зборах Товариства 30.09.2008 р..
Зокрема, постановою Київського апеляційного господарського суду від 05.04.2011 р. по справі № 6/16 за позовом компанії «ДРГН Лімітед»до Товариства встановлено відсутність у компанії «ДРГН Лімітед»переважного права на придбання 242960 акцій Товариства.
Відповідно до ст. 35 Господарського процесуального кодексу України факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони, рішення суду з цивільної справи, що набрало законної сили, є обов'язковим для господарського суду щодо фактів, які встановлені судом і мають значення для вирішення спору.
Оскільки у позивача відсутнє переважне право на придбання 242960 акцій попередньої емісії, підстави вважати неправильним урахуванням голосів акціонерів також відсутні.
Відповідно до ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно зі ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги чи заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до статті ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Приймаючи рішення, суд зобов’язаний керуватись наданими сторонами доказами.
Згідно з ч. 2 статті 21 Господарського процесуального кодексу України, позивачами є підприємства та організації, що подали позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу.
Однак, наявність права на пред’явлення позову не є безумовною підставою для здійснення судового захисту, а лише однією з необхідних умов реалізації встановленого вищевказаними нормами права.
Позивачем не доведено порушення відповідачем його прав та вимог законодавства, а позовні вимоги про визнання недійсним рішення загальних зборів Товариства, оформлених протоколом № 22 від 30.09.2008 р., належним чином не обґрунтовані та документально не доведені.
Доказів інших порушень законодавства під час скликання та проведення спірних загальних зборів ніж ті, що зазначені в позовних вимогах суду не надано.
Зазначені вище обставини в сукупності є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.
Витрати по оплаті державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу відповідно до ст.49 ГПК України покладаються на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Суддя С. А. Ковтун
Рішення підписано 14.03.2012 р.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2012 |
Оприлюднено | 22.03.2012 |
Номер документу | 21989273 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Ковтун С.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні