10/205-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
14.10.08р.
Справа № 10/205-08
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ГОССНАБ" ( м. Кривий Ріг Дніпропетровської області )
до Державного підприємства "Придніпровська залізниця" ( м. Дніпропетровськ )
про зобов'язання вчинити певні дії
Суддя Кощеєв І.М.
Представники:
від позивача: Фоменко В.В. (дор. від 28.11.07 р. ) - представник
від відповідача: Овчинніков Б.С. ( дов. №39 від 01.01.08 р. ) - представник
Русанова В.В. ( дов. №23 від 21.01.08 р. ) - представник
СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Відповідача про зобов'язання ДП "Придніпровська залізниця" надати дозвіл на укладення договору оренди частини приміщення овочезаготівельного комплексу, площею 199,23 кв.м., яке розташоване за адресою : вул. Ленінського Комсомолу, 14 м. Кривий Ріг, довідку підприємства - балансоутримувача про наявність у нього на балансі майна, що передається в оренду та про відсутність (наявність) на підприємстві боргу перед бюджетом або податкової застави об'єкта оренди та зобов'язання ДП "Придніпровська залізниця" укласти договір оренди частини приміщення овочезаготівельного комплексу , площею 199,23 кв. м., яке розташоване за адресою: вул. Ленінського Комсомолу, 14 м. Кривий Ріг за ТОВ "ГОССНАБ".
В подальшому Позивач уточнив свої позовні вимоги та просив суд зобов'язати Криворізьку дирекцію залізничних перевезень, відособлений підрозділ юридичної особи Державного підприємства «Придніпровська залізниця»надати дозвіл на укладення договору оренди державного нерухомого майна, частини приміщення овочесховища овоче-заготівельного комплексу, загальною площею 199,23 кв. м., що розташоване за адресою: вул. Ленінського комсомолу, 14, м. Кривий Ріг, довідку підприємства балансоутримувача про наявність у нього на балансі майна, що передається в оренду, та про відсутність (наявність) на підприємстві боргу перед бюджетом або податкової застави.
Підстави з якими Позивач пов”язує свої позовні вимоги : товариством в установленому ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», Наказом Фонду Державного Майна України від 14.11.2005 р. № 2975 «Про затвердження Переліку документів, які подаються орендодавцеві для укладення договору оренди майна, що належить до державної власності», порядку була надіслана заява від 22.04.2008 р. вих. № 37/04 та отримана Відповідачем 23.04.2008 р. вх. № 2302, щодо отримання дозвілу на укладення договору оренди частини приміщення овочесховища овоче-заготівельного комплексу, загальною площею 199,23 кв. м., що знаходиться за адресою: вул. Ленінського Комсомолу, 14 м. Кривий Ріг. Відповідачем надана відповідь лише 10.06.2008 р. з відмовою в наданні дозволу на укладення договору вищезазначеного майна, всупереч правовим нормам ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».
Відповідач проти задоволення позовних вимог Позивача заперечує зазначаючи на їх безпідставність та необґрунтованість, оскільки керівництво Криворізької дирекції залізничних перевезень ДП “Придніпровська залізниця” здавати в оренду вищезгаданий об'єкт не планує у зв'язку з його підготовкою до продажу, а негативна практика договірних відносин з приватним підприємцем Медовкіним О. М. ( директором Товариства з обмеженою відповідальністю "ГОССНАБ" ) взагалі заважає в майбутньому укладати з ним договори оренди.
В судовому засіданні, за згодою представників сторін оголошені вступна та резолютивна частини судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ :
Товариство з обмеженою відповідальністю "ГОССНАБ" звернулось до відокремленого структурного підрозділу Криворізької дирекції Залізничних перевезень ДП "Придніпровська залізниця" з заявою про надання дозволу на укладання договору оренди частини овочезаготівельного комплексу, площею 199,23 кв. м., що розташоване за адресою: вул. Ленінського комсомолу, 14 м. Кривий Ріг .
Наданою відповіддю від 06.06.2008 р. вих. № 51 відокремлений структурний підрозділ Криворізькою дирекції залізничних перевезень ДП “Придніпровська залізниця” відмовило Позивачу в наданні дозволу на укладення договору оренди на вищезазначене приміщення.
Предметом спору по цій справі є вимога Позивача про зобов”язання Відповідача надати дозвіл на укладення договору оренди нерухомого майна - частини приміщення овочесховища овоче-заготівельного комплексу, загальною площею 199,23 кв. м.
З матеріалів справи вбачається, що Відповідач не має наміру передавати вказане нерухоме майно в оренду, а навпаки збирається використовувати його у власних цілях.
Відповідно до ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм Майном ( ст. 317 ЦК України ).
Згідно зі ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії,
які не суперечать закону. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
Держава не втручається у здійснення власником права власності. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні ( ст. 321 ЦК України ).
Ст. 9 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” регламентує порядок укладення договору оренди. Так, юридичні особи, які бажають укласти договір оренди, направляють заяву, проект договору оренди, а також інші документи згідно з переліком, що визначається Фондом державного майна України, відповідному орендодавцеві, зазначеному у статті 5 цього Закону. У разі відмови в укладенні договору оренди, а також неодержання відповіді у встановлений термін заінтересовані особи мають право звернутися за захистом своїх інтересів до суду.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не перед бачено законодавством.
Отже, покладення на підприємство обов'язку з надання дозволу на укладання договору оренди нерухомого майна у примусовому порядку (за рішенням суду) чинним законодавством не передбачено.
Зважаючи на те, що необхідною умовою надання дозволу на укладання договору оренди нерухомого майна, яке перебуває у державній власності, є наявність наміру власника передати певне майно в оренду, зобов'язання вказане державне підприємство надати дозвіл на укладання договору оренди за відсутності відповідного наміру є порушенням його виключного, передбаченого Конституцією України права на здійснення права власності.
Враховуючи викладене, господарський суд не знаходить правових підстав для задоволення позовних вимог Позивача.
Згідно зазначеного, керуючись ст. ст. 22, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ :
В задоволенні позовних вимог – відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Суддя
І.М. Кощеєв
( рішення оформлене відповідно до ст. 84 ГПК України 15.10.2008 р. )
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 14.10.2008 |
Оприлюднено | 31.10.2008 |
Номер документу | 2205663 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Кощеєв І.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні