Постанова
від 14.03.2012 по справі 5015/5148/11
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

5015/5148/11

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81


                                                                                                                                            ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.03.12                                                                                           Справа  № 5015/5148/11

Львівський апеляційний господарський суд,  в складі колегії:

головуючого-судді:                     Бойко С.М.,

суддів:                                            Бонк Т.Б.,

                                                       Марко Р.І.,

при секретарі Томкевич Н.,

з участю представників:

від скаржника (відповідача-1) –   з'явився,

позивача  – з'явився,

відповідача-2 – з'явився,

розглянув апеляційну скаргу Управління Держкомзему у м.Червонограді Львівської області

на рішення  господарського суду Львівської області від 22.11.2011 року, суддя Фартушок Т.Б.. в справі  за  №5015/5148/11

за позовом: підприємства «Автомар»Спілки Автомобілістів Львівської області, м.Червоноград

до відповідача-1: Управління Держкомзему у м.Червонограді Львівської області

до відповідача-2:  Червоноградської міської ради, м.Червоноград

про визнання недійсними грошових оцінок земельних ділянок та витягів  з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,4388 га для обслуговування автостоянки, спонукання відповідача належно виконати умови договору, визнання недійсним частково договору оренди землі,

                                                         ВСТАНОВИВ:

рішенням господарського  суду Львівської області від 22.11.2011 року частково задоволено позовні вимоги  підприємства «Автомар»Спілки Автомобілістів Львівської області в частині зобов'язання управління Держкомзему у м.Червоноград Львівської області належно виконати умови договору №1503 про надання робіт, послуг від 26.08.2010р., укладеного між управлінням Держкомзему у м.Червоноград Львівської області та підприємством “Автомар”спілки автомобілістів Львівської області, –в двадцятиденний термін після здачі підприємством “Автомар”спілки автомобілістів Львівської області усіх необхідних документів провести нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,4388га для обслуговування автостоянки, яка знаходиться у м.Червонограді по вул.Б.Хмельницького, 47 «а», застосувавши коофіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) 1,0 та надати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку.

Рішення суду мотивоване тим, що судовим рішенням у справі №5015/1455/11 господарського суду Львівської області встановлено неправомірність застосування коефіцієнта Кф—2,5 у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та, відповідно, в технічній документації, а тому, враховуючи вимоги ч.1 ст.852 Цивільного кодексу України щодо обов'язку виконавця виправити допущені недоліки, яким в спірному випадку є застосування неправильного коефіцієнту функціонального використання спірної земельної ділянки, судом задоволено вказані позовні вимоги провести нормативну грошову оцінку земельної ділянки, застосувавши правильний коефіцієнт. При цьому, суд вийшов за межі позовних вимог на підставі п.2 ч.1 ст.83 ГПК України, встановивши строк для здійснення таких дій.

В частині позовних вимог підприємства «Автомар»Спілки Автомобілістів Львівської області про визнання недійсними нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 31.08.2010 року за №1971 та від 31.01.2011 року за №298, а також відповідно витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки  площею 0,4388 га для обслуговування автостоянки, яка знаходиться в м.Червонограді на вул. Б.Хмельницького,47«а»в частині застосування коефіцієнта, який характеризує функціональне використання земельної ділянки Кф-2.5, з дати їх видачі, рішенням суду відмовлено, оскільки позивачем обрано неправильний спосіб захисту порушеного права.

В частині позовних вимог про визнання недійсними п.п.5, 9 договору оренди земельної ділянки від 30.08.2010р., укладеного між підприємством “Автомар”спілки автомобілістів Львівської області  та Червоноградською міською радою, позов залишено без розгляду на підставі п.5 ч.1 ст.81 ГПК України, оскільки позивачем не подано витребувані судом документи, а саме оригіналу спірного договору, що перешкоджає вирішенню спору в цій частині.

В апеляційній скарзі скаржник (відповідач-1) просить рішення  суду першої інстанції скасувати в частині задоволених вимог та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог повністю, в зв'язку з неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, та порушення місцевим судом норм матеріального права, апелюючи тим, що цільове призначення земельної ділянки та її функціональне використання не є тотожним, оскільки  категорії земель згруповані за їх основним цільовим призначенням, а коефіцієнти, що характеризують функціональне використання земельних ділянок є нормативними величинами, встановленими Порядком  нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Держкомзему України, Міністерства аграрної політики, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук №18/15/21/11 від 27.01.2006 року. При цьому, на землях будь-якої категорії може здійснюватися  комерційна діяльність, для визначення нормативної грошової оцінки якої застосовується коефіцієнт функціонального використання Кф=2,5.

Скаржник вважає правомірним застосування до орендованої позивачем земельної ділянки згідно договору  від 12.10.2010 року №041044700103 коефіцієнта функціонального використання Кф=2,5, як для земель комерційного використання при здійсненні нормативної грошової оцінки, в підтвердження чого покликається на лист Держкомзему України №1073/22/11-11 від 25.01.2011 року.

Скаржник також покликається на визначення земель автомобільного транспорту та дорожнього господарства згідно ст.31 Закону України «Про транспорт»від 10.11.1994 року №232/94-ВР та згідно ст.71 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року №2768-ІІІ, за змістом яких до земель дорожнього господарства належать землі, на яких розміщені майданчики для стоянки транспорту і відпочинку, які забезпечують функціонування  автомобільних доріг, тобто на яких не здійснюється комерційна діяльність, не справляється рентна плата, а тому для таких земельних ділянок застосовується коефіцієнт функціонального використання Кф=1. Зважаючи на те, що стоянка підприємства «Автомар»Спілки Автомобілістів Львівської області платна, а тому не належить до земель автомобільного транспорту, для яких застосовується вказаний коефіцієнт.

В судове засідання представник відповідача-2 не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце судового засідання, а тому суд вважає за можливе розгляд справи провести за наявними в справі документами про права і обов'язки сторін. Його явка судом обов'язковою не визнавалася.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, що з'явилися, які підтримали свої позиції, пояснення дали аналогічні, викладені в письмових поясненнях та дослідивши наявні докази по справі,  вважає, що апеляційна скарга  підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що на виконання рішення Червоноградської міської ради від 12.08.2010р. №581 між Червоноградською міською радою Львівської області та підприємством “Автомар” Спілки Автомобілістів Львівської області укладено договір оренди земельної ділянки від 30.08.2010р.(а.с.13-19), відповідно до умов якого відповідач-2 передав, а позивач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,4388 га для обслуговування автостоянки, яка знаходиться в м.Червоноград на вул.Б.Хмельницького,47 “а”.

Даний договір зареєстрований у Червоноградському міському відділі Львівської регіональної філії державного земельного кадастру, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис від 12 жовтня 2010 року, за №041044700103.

Факт передачі в оренду земельної ділянки підтверджується актом приймання-передачі б/н від 12.10.2010р. із відтисками печаток та підписами повноважних представників сторін (а.с.20).

Відповідно до п.9 договору сторони погодили, що орендна плата вноситься орендарем (позивачем) у грошовому вигляді в розмірі 6 відсотків нормативної грошової оцінки землі, що становить 120 113,60 гривень в рік.

Грошову оцінку орендованої земельної ділянки здійснено Управлінням Держкомзему у м.Червонограді Львівської області. Відповідно до Інформації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №1971 від 31.08.2010р.(а.с.12), до орендованої земельної ділянки застосовано коефіцієнт функціонального використання 2,5.

Як вбачається з матеріалів справи, на орендованій земельній ділянці розташована автостоянка, яка за видом діяльності підпадає під КВЕД 63.21.2 Функціонування інфраструктури автомобільного та міського транспорту.

Згідно довідки АБ №095698 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) відділом статистики у місті Червонограді, підприємству “АВТОМАР”спілки автомобілістів Львівської області присвоєно зокрема наступні види діяльності за КВЕД: 80.41.0 Школи підготування водіїв транспортних засобів; 63.21.2 Функціонування інфраструктури автомобільного та міського транспорту: 50.30.2 Роздрібна торгівля автомобільними деталями та приладдям(а.с.24).

Згідно довідки підприємства “Автомар” №20 від 12.03.2011р. інші види економічної діяльності окрім автостоянки в межах об'єкта оренди за договором позивачем не здійснюються(а.с.28).

Згідно з (додатком 1, табл. 1.1) Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006р. за №18/15/21/11 до земель, що використовуються для транспорту та зв'язку застосовується коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки Кф –1.0 (код розділу КВЕД –163 склад категорії земель –допоміжні транспортні послуги).

04.11.2010 р. позивач направив на адреси відповідачів лист №75, в якому вказав, що Держкомзем України надав офіційну відповідь по оцінці землі при укладенні договорів оренди, згідно наказу Держкомзему від 05.11.1998р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.1998р за №788/3228, земельні ділянки гаражно-будівельних кооперативів, автостоянки, надані у тимчасове користування, у тому числі на умовах оренди, відносяться до категорії земель, які використовуються для транспорту і зв'язку і для них відповідно використовується КФ-1,0. На підставі наведеного позивач просив внести зміни до нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,4388 га та відповідно до договору оренди від 30.08.2010р.(а.с.25).

Як вбачається із листів-відповідей Управління Держкомзему у м.Червонограді Львівської області №3/21-4294/217 від 01.12.2010р. та Червоноградської міської ради Львівської області №1403 від 02.12.2010р.(а.с.27) в задоволенні клопотання позивача відмовлено із посиланням на те, що підприємство надає платні, комерційні послуги із зберігання та охорони автомобілів, а тому для розрахунку розміру орендної плати за землю при проведенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки вірно застосовано КФ=2,5.

З цих підстав позивачем заявлено даний позов про визнання недійсними нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 31.08.2010 року за №1971 та від 31.01.2011 року за №298, а також відповідно витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки  площею 0,4388 га для обслуговування автостоянки, яка знаходиться в м.Червоноград на вул.Б.Хмельницького,47 «а»в частині застосування коефіцієнта, який характеризує функціональне використання земельної ділянки Кф-2.5, з дати їх видачі.

Згідно ст.8 Конституції України кожному гарантовано право на звернення до суду для захисту його конституційних прав і свобод безпосередньо на підставі Конституції України.

Відповідно до ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

У відповідності до ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Зазначений перелік способів захисту не є вичерпним, однак у разі порушення цивільного права чи інтересу у позивача виникає право на застосування конкретного способу захисту, який залежить від виду порушення. Тобто, позивач повинен обрати саме такий спосіб захисту, який відповідає характеру порушення його права чи інтересу.

Як вказано у ст.16 ЦК України, суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 20 ГК України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав; визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення; присудження до виконання обов'язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно-господарських санкцій; застосування адміністративно-господарських санкцій; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом.

Порушені права землекористувачів підлягають захисту способами, передбаченими ст. 152 ЗК, з обов'язковим дотриманням норм чинного законодавства. Відповідно до частини 3 вказаної норми захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав, визнання угоди недійсною, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, а також застосування інших, передбачених законом, способів, у тому числі шляхом поновлення прав юридичних і фізичних осіб, порушених внаслідок прийняття неправомірних рішень, дій чи бездіяльності державних органів або посадових осіб органів місцевого самоврядування (частина 2 статті 77 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”).

Згідно ч.3 ст.18 Закону України “Про оцінку земель” та п.1.7 Порядку, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.

Відповідно до ст. 20 Закону України “Про оцінку земель”, п. 4 Порядку за результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з додатком 2 до Порядку.

З аналізу наведених норм місцевий суд прийшов до правильного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог підприємства «Автомар»Спілки Автомобілістів Львівської області в частині   визнання недійсними нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 31.08.2010 року за №1971 та від 31.01.2011 року за №298, а також відповідно витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки  площею 0,4388 га для обслуговування автостоянки, яка знаходиться в м.Червоноград на вул..Б.Хмельницького,47 «а»в частині застосування коефіцієнта, який характеризує функціональне використання земельної ділянки Кф-2.5, з дати їх видачі, оскільки позивачем обрано неправильний спосіб захисту порушеного права.

Судом також встановлено, що 26.08.2010 року між підприємством “Автомар” Спілки Автомобілістів Львівської області (замовник) та відповідачем-1 (виконавець) укладено договір №1503 про надання робіт, послуг, відповідно до п.1.1 якого, замовник доручає, а виконавець приймає на себе виконання робіт, послуг, зокрема, надання інформації про грошшову оцінку земельної ділянки(а.с.57-58).

На виконання умов договору №1503 замовнику надано інформацію про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №1971 від 31.08.2010 року та від 31.01.2011 року за №298, з яких вбачається, що при проведенні нормативно-грошової оцінки об'єкта оренди відповідачем-1 застосовано коофіцієнт функціонального використання Кф-2.5, що вплинуло на розмір грошової оцінки.

Позивач зазначає, що безпідставність застосування коофіцієнта функціонального використання Кф-2.5 при визначенні нормативних грошових оцінок земельної ділянки №1971 від 31.08.2010 року,  №298 від 31.01.2011р. та витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки встановлено рішенням господарського суду Львівської області у справі №5015/1455/11 від 19.05.2011 року, а тому вважає, що відповідачем-1 неналежно виконано вимоги договору №1503 про надання робіт, послуг від 26.08.2010 року та відповідно  просить зобов'язати управління Держкомзему у м.Червонограді Львівської області належно виконати умови договору №1503 про надання робіт, послуг від 26.08.2010р., укладеного між управлінням Держкомзему у м.Червоноград Львівської області та підприємством “Автомар”спілки автомобілістів Львівської області, після здачі підприємством “Автомар”спілки автомобілістів Львівської області усіх необхідних документів провести нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,4388га для обслуговування автостоянки, яка знаходиться у м.Червонограді по вул.Б.Хмельницького, 47 «а», застосувавши коофіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) 1,0 та надати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку.

У відповідності до ч.3 ст.18 Закону України “Про оцінку земель” та п. 1.7 Порядку, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.

Відповідно до ст.20 Закону України “Про оцінку земель”, п.4 Порядку за результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з додатком 2 до Порядку.

Наявними в матеріалах справи доказами, а саме Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №1971 від 31.08.2010р. підтверджується, що згідно здійсненої Управлінням Держкомзему у м.Червонограді Львівської області оцінки орендованої позивачем земельної ділянки нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2 001 893,36 грн. Згідно вищевказаного витягу при здійсненні нормативної грошової оцінки відповідачем-1 застосовано коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) 2,5 (Землі комерційного використання (Землі інш.комерц.діяльності).

Механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів регламентує Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затверджений Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006р. № 18/15/21/11 (надалі Порядок).

Відповідно до таблиці 1.1 Коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф) вищенаведеного порядку визначено узагальнене віднесення видів діяльності за кодами розділу КВЕД до складу категорії земель за функціональним використанням, для яких встановлено відповідні коефіцієнти функціонального використання земельних ділянок.

Зокрема, щодо земельних ділянок, які відведені для обслуговування  платних автостоянок суб'єктам підприємницької діяльності, пов'язаних із наданням платних, комерційних послуг із зберігання транспортних засобів громадян застосовується коефіцієнт функціонального використання як для земель комерційного використання, який дорівнює 2,5.

Відповідно до умов договору оренди земельної ділянки від 30.08.2010р.(а.с.13-19), відповідач-2 передав, а позивач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,4388 га для обслуговування автостоянки, яка знаходиться в м.Червоноград на вул.Б.Хмельницького,47 “а”.  Вказана земельна ділянка належить до категорії земель житлової та громадської  забудови, на якій функціонує платна комерційна автостоянка і позивачем надаються платні послуги із зберігання власних транспортних засобів громадян, для обліку реалізованих послуг згідно добових тарифів застосовується касовий апарат, що позивачем не заперечується.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про оцінку земель»нормативна грошова оцінка земельної ділянки –капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами, тобто грошова оцінка залежить від доходу, який можна отримати від передбаченого використання конкретної земельної ділянки.

Наведене свідчить про те, що Управлінням Держкомзему у м.Червонограді Львівської області правомірно визначено оцінку орендованої позивачем земельної ділянки із застосуванням коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) 2,5 (Землі комерційного використання (Землі інш.комерц.діяльності), оскільки спірна  земельна ділянка площею 0,4388 га в м.Червоноград на вул..Б.Хмельницького,47 «а» відведена для обслуговування  платної автостоянки позивачем, пов'язана із наданням платних, комерційних послуг із зберігання транспортних засобів громадян, а тому для неї застосовується коефіцієнт функціонального використання як для земель комерційного використання, який дорівнює 2,5.

Даний факт також підтверджується листом Держкомзему України №1073/22/11-11 від 25.01.2011 року, яким роз'яснено правомірність застосування до орендованої позивачем земельної ділянки згідно договору  від 12.10.2010 року №041044700103 коефіцієнта функціонального використання Кф=2,5, як для земель комерційного використання при здійсненні нормативної грошової оцінки.

Доводи позивача про необхідність застосування для орендованої позивачем земельної ділянки нормативної грошової оцінки з коефіцієнтом Кф=1.0, який згідно Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів визначено для земель, що використовуються для транспорту та зв'язку (код розділу КВЕД –163 склад категорії земель –допоміжні транспортні послуги) спростовуються наступним.

Згідно ч.2, ч.3 ст.31 Закону України «Про транспорт»від 10.11.1994 року №232/94-ВР до земель дорожнього господарства належать землі, надані в користування під проїзну частину, узбіччя, земляне полотно, декоративне озеленення, резерви, кювети, мости, тунелі, транспортні розв'язки, водопропускні споруди, підпірні стінки, смуги відведення і розташовані в їх межах інші дорожні споруди та обладнання. До складу земель дорожнього господарства входять також землі, що знаходяться за межами смуг відведення, якщо на них розміщені споруди, що забезпечують функціонування автомобільних доріг, а саме: паралельні об'їзні дороги, паромні переправи, снігозахисні споруди і насадження, протилавинні та протисельові споруди, вловлюючі з'їзди; майданчики для стоянки транспорту і відпочинку, підприємства та об'єкти служби дорожнього сервісу; будинки (в тому числі жилі) та споруди дорожньої служби з виробничими базами; придорожні лісосмуги для захисту доріг і вирощування деревини, в тому числі ділової.  

Згідно ч.2 ст.71 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року №2768-ІІІ, до земель дорожнього господарства належать землі під проїзною частиною, узбіччям, земляним полотном, декоративним озелененням, резервами, кюветами, мостами, тунелями, транспортними розв'язками, водопропускними спорудами, підпірними стінками і розташованими в межах смуг відведення іншими дорожніми спорудами та обладнанням, а також землі, що знаходяться за межами смуг відведення, якщо на них розміщені споруди, що забезпечують функціонування автомобільних доріг, а саме: а) паралельні об'їзні дороги, поромні переправи, снігозахисні споруди і насадження, протилавинні та протисельові споруди, вловлюючі з'їзди; б) майданчики для стоянки транспорту і відпочинку, підприємства та об'єкти служби дорожнього сервісу; в) будинки (в тому числі жилі) та споруди дорожньої служби з виробничими базами; г) захисні насадження.

З аналізу наведених норм вбачається, що до земель дорожнього господарства належать землі, на яких розміщені майданчики для стоянки транспорту і відпочинку, які забезпечують функціонування  автомобільних доріг, тобто на яких не здійснюється комерційна діяльність, не справляється рентна плата, а тому для таких земельних ділянок застосовується коефіцієнт функціонального використання Кф=1.

Висновок місцевого суду про те, що за видом діяльності позивача згідно довідки відділу статистики у місті Червонограді АБ №095698 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), підприємству “Автомар” та вказаного в договорі оренди земельної ділянки від 30.08.2010р. цільового призначення земельної ділянки згідно п.1 ст.19 ЗК України –землі житлової та громадської забудови, для вказаної земельної ділянки  підлягає застосуванню коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки Кф 1,0, є помилковим, оскільки згідно ст.19 Земельного кодексу  України категорії земель згруповані за їх основним цільовим призначенням, а коефіцієнти, що характеризують функціональне використання земельних ділянок є нормативними величинами, встановленими Порядком  нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів. Наведене свідчить про те, що цільове призначення земельної ділянки та її функціональне використання не є тотожними показниками.

Безпідставним є також покликання позивача на лист Державного комітету України із земельних ресурсів від 27.04.1999 року №14-12-1-11/1094, яким надавалося роз'яснення Центральній раді Всеукраїнської спілки автомобілістів з приводу земельних ділянок зайнятих колективними автостоянками спілки автомобілістів і віднесення їх до земель транспорту, оскільки позивач не відноситься до колективних автостоянок. Це роз'яснення стосується колективних (кооперативних) автостоянок, на яких зберігаються і охороняються власні транспортні засоби членів спілки кооперативу і утримання таких стоянок здійснюється за рахунок членських внесків. Земельні ділянки для таких автостоянок надаються громадським організаціям, які функціонують як неприбуткові організації та не займаються комерційною діяльністю.

Покликання місцевого суду на встановлені рішенням господарського суду Львівської області у справі №5015/1455/11 факти є безпідставним, оскільки судом у цьому рішенні лише надано оцінку правомірності застосування для орендованої позивачем земельної ділянки нормативної грошової оцінки з застосуванням коефіцієнта Кф=2.5, а тому такий висновок суду є оцінкою встановлених по справі обставин згідно ст.43 ГПК України, а не встановленим фактом в розумінні ст.35 ГПК України.

З наведеного апеляційний суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог підприємства «Автомар»Спілки Автомобілістів Львівської області в частині зобов'язання управління Держкомзему у м.Червоноград Львівської області належно виконати умови договору №1503 про надання робіт, послуг від 26.08.2010р., укладеного між управлінням Держкомзему у м.Червоноград Львівської області та підприємством “Автомар”спілки автомобілістів Львівської області, –в двадцятиденний термін після здачі підприємством “Автомар”спілки автомобілістів Львівської області усіх необхідних документів провести нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,4388га для обслуговування автостоянки, яка знаходиться у м.Червонограді по вул.Б.Хмельницького, 47 «а», застосувавши коофіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) 1,0 та надати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку, скасувавши рішення місцевого суду в цій частині.

Щодо позовних вимог в частині визнання недійсними п.п.5, 9 договору оренди земельної ділянки від 30.08.2010р., укладеного між підприємством “Автомар” спілки автомобілістів Львівської області  та Червоноградською міською радою, які місцевим судом залишено без розгляду на підставі п.5 ч.1 ст.81 ГПК України, то слід зазначити наступне.

Застосування п.5 ч.1 ст.81 ГПК України можливе лише за наявності наступних умов, а саме: додаткові документи вважаються витребуваними, якщо про це зазначено у відповідному процесуальному документі; витребувані документи чи явка представника позивача дійсно необхідні для вирішення спору; позивач не подав витребувані документи чи не направив свого представника в засідання господарського суду без поважних причин.

Підставою  залишення позову без розгляду було непредставлення позивачем оригіналу спірного договору та  неповідомлення суд про причини непредставлення такого, що перешкоджає вирішенню спору в цій частині. Проте, цей висновок суду не відповідає встановленим по справі доказам. Судом першої інстанції не наведено мотивів, що  витребувані дані є необхідними для вирішення спору і їх відсутність унеможливлює вирішення спору по суті. В матеріалах справи наявна належним чином засвідчена копія договору оренди земельної ділянки від 30.08.2010р.(а.с.12-13). Крім цього, при умові відсутності інших доказів, суд зобов'язаний вирішити спір по суті  за наявних доказів про права і обов'язки сторін.  Наведене свідчить про відсутність, передбачених п.5 ч.1 ст.81 ГПК України підстав для залишення позовної заяви в цій частині  без розгляду.

Якщо у процесі перегляду справи апеляційним господарським судом буде встановлено, що суд першої інстанції, приймаючи рішення, неправомірно відмовив у задоволенні частини позовних вимог, припинив провадження чи залишив без розгляду позов у певній частині або ж не розглянув одну чи кілька заявлених вимог, суд апеляційної інстанції повинен самостійно усунути відповідне порушення. Він не вправі передавати справу на новий розгляд до господарського суду першої інстанції. (Лист, Вищий господарський суд, від 29.09.2009, № 01-08/530 "Про деякі питання, порушені у доповідних записках господарських судів України у першому півріччі 2009 року щодо застосування норм Господарського процесуального кодексу України"). З цих підстав вказані вимоги підлягають розгляду по суті в процесі апеляційного провадження.

За  приписами  ст.204  ЦК України  встановлена  презумпція  правомірності правочинів,   тобто   правочин   є   правомірним,   якщо   його   недійсність   прямо   не   встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Правочин може бути визнаний недійсним з підстав передбачених законом.

В частині першій ст.215 ЦК України визначено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину сторонами вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу, зокрема, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства, особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності, волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі, правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Позивачем не доведено, а судом не встановлено наявність в спірному випадку вищезазначених підстав для визнання п.п.5,9 договору оренди земельної ділянки від 30.08.2010 року недійсними.

Із врахуванням положень ч.3 ст.18 Закону України “Про оцінку земель” та п. 1.7 Порядку міська рада не є особою, уповноваженою проводити нормативну грошову оцінку земельних ділянок. При визначені розміру орендної плати відповідач-2 виходив із нормативної грошової оцінки здійсненої уповноваженим на це органом –Управління Держкомзему у м. Червонограді Львівської області.

Визначення розміру орендної плати належить до компетенції органу місцевого самоврядування, який відповідно до ст.13 Конституції України уповноважений на здійснення права власності від імені Українського народу та управління землями. На проведення нормативної грошової оцінки, відповідно до  ч.3 ст.18 Закону України “Про оцінку земель” та п.1.7 Порядку, уповноважено юридичних осіб, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою –в даному випадку Управління Держкомзему у м.Червонограді Львівської області.”.

З наведеного позовні вимоги підприємства «Автомар»Спілки Автомобілістів Львівської області в частині визнання недійсними п.п.5, 9 договору оренди земельної ділянки від 30.08.2010р., укладеного між підприємством “Автомар”спілки автомобілістів Львівської області  та Червоноградською міською радою, є безпідставними, а тому в їх задоволенні слід відмовити, скасувавши рішення місцевого суду і в цій частині.

Оскільки судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи та прийнято рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому воно підлягає частковому скасуванню, а апеляційна скарга відповідача-1  – задоволенню.

При скасуванні рішення суду проводиться новий розподіл судових витрат на підставі ст.49 ГПК України, а тому  з позивача  на користь відповідача-1 належали б до стягнення  понесені скаржником витрати в розмірі  536,5 грн. судового збору за апеляційне провадження.

Оскільки ухвалою суду від 01.02.2012 року задоволено клопотання Управління Держкомзему у м.Червонограді Львівської області про звільнення від сплати судового збору відповідно до ст.8 Закону України “Про судовий збір” суд приходить до висновку про відсутність підстав для стягнення цього судового збору з позивача в доход державного бюджету за розгляд апеляційної скарги.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103-105 ГПК України, суд,                 

                                         

                                              постановив:

рішення господарського суду Львівської області від 22.11.2011 року в справі за номером  5015/5148/11  частково скасувати, а апеляційну скаргу  Управління Держкомзему у м.Червонограді Львівської області  –задоволити.

В задоволенні позовних вимог підприємства «Автомар»Спілки Автомобілістів Львівської області в частині зобов'язання управління Держкомзему у м.Червоноград Львівської області належно виконати умови договору №1503 про надання робіт, послуг від 26.08.2010р., укладеного між управлінням Держкомзему у м.Червоноград Львівської області та підприємством “Автомар” спілки автомобілістів Львівської області, –в двадцятиденний термін після здачі підприємством “Автомар”спілки автомобілістів Львівської області усіх необхідних документів провести нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,4388га для обслуговування автостоянки, яка знаходиться у м.Червонограді по вул.Б.Хмельницького, 47 «а», застосувавши коофіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) 1,0 та надати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку, та  визнання недійсними п.п.5,9 договору оренди земельної ділянки від 30.08.2010р., укладеного між підприємством “Автомар” спілки автомобілістів Львівської області  та Червоноградською міською радою, -  відмовити.

В решті рішення господарського суду Львівської області від 22.11.2011 року в справі за номером  5015/5148/11 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.   

Матеріали справи  повернути в місцевий господарський суд.

Головуючий -суддя:                                   С.М.Бойко

Судді:                                                            Т.Б.Бонк

       

                                                                       Р.І.Марко

Повний текст постанови

виготовлено 16.03.2012р.

СудЛьвівський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення14.03.2012
Оприлюднено03.04.2012
Номер документу22239986
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5015/5148/11

Рішення від 22.11.2011

Господарське

Господарський суд Львівської області

Фартушок Тарас Богданович

Ухвала від 11.04.2012

Господарське

Господарський суд Львівської області

Фартушок Т. Б.

Ухвала від 27.09.2011

Господарське

Господарський суд Львівської області

Фартушок Тарас Богданович

Ухвала від 11.10.2011

Господарське

Господарський суд Львівської області

Фартушок Тарас Богданович

Ухвала від 01.11.2011

Господарське

Господарський суд Львівської області

Фартушок Тарас Богданович

Ухвала від 09.09.2011

Господарське

Господарський суд Львівської області

Фартушок Тарас Богданович

Ухвала від 24.05.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Ходаківська І.П.

Постанова від 14.03.2012

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Бойко С.М.

Ухвала від 22.02.2012

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Бойко С.М.

Ухвала від 01.02.2012

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Бойко С.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні