ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИ Й ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.03.12 Справа № 5027/1035/2011
Львівський апеляці йний господарський суд у скл аді колегії:
головуючого - судді Кравчук Н.М.
суддів Гнатюк Г.М.
Мирутенко О.Л.
розглянувши ап еляційну скаргу ОСОБА_2, АДРЕСА_1 б/н від 22.12.2011р.
на рішення г осподарського суду Чернівец ької області від 08.12.2011р.
у справі № 5027/1035/2011
за позовом: ОСОБ А_2, АДРЕСА_1
до відповідача: то вариства з обмеженою відпові дальністю з іноземними інвес тиціями «Укрітал», смт. Глибо ка Чернівецької області
про стягненн я вартості частки майна у ста тутному фонді в сумі 527 050,00 гр н.
щпредставники сторін в судове засідання: не з`яв ились
Керуючись п. 6 порядку д енного зборів суддів Львівсь кого апеляційного господарс ького суду від 19.07.2011р. та п.3.1.7 Поло ження про автоматизовану сис тему документообігу в.о. голо ви Львівського апеляційного господарського суду розпоря дився у зв`язку із зайнятістю судді Гриців В.М. у інших судо вих процесах ввести у склад к олегії суддів замість судді Гриців В.М.. суддю Мирутенка О. Л.
Представникам сторін роз'яснено процесуальні пра ва та обов'язки, передбачені с т.ст.22, 28, 29 ГПК України. Клопотан ня про технічну фіксацію суд ового процесу від сторін не п оступало, заяв про відвід суд дів не надходило.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарськог о суду Чернівецької області від 08.12.2011р. у справі № 5027/1035/2011 (суддя О.В. Гончарук) у задоволенні п озовних вимог ОСОБА_2 до т овариства з обмеженою відпов ідальністю з іноземними інве стиціями «Укрітал»про стягн ення вартості частки майна у статутному фонді в сумі 527 050, 00 грн. - відмовлено.
При прийнятті вказаного рі шення суд першої інстанції в иходив з того, що на момент зве рнення позивача з вказаним п озовом, питання про виплату о станньому вартості частки в статутному фонді ТзОВ з іноз емними інвестиціями «Укріта л»було врегульовано самим то вариством на підставі рішенн я загальних зборів товариств а відповідача, оформленого п ротоколом № 7 від 04.06.2009р., яке є чи нним та неоскаржувалось. При цьому, дата внесення змін до С татуту ТзОВ з іноземними інв естиціями «Укрітал»не вплив ає на легітимність рішення з борів в часі, оскільки у відпо відності до ст.. 98, 145 ЦК України т аке рішення набирає чинності з моменту його прийняття вищ им органом товариства - збор ами його учасників, які мають право приймати рішення з усі х питань діяльності товарист ва.
Не погоджуючись з прийняти м рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій ріш ення суду першої інстанції в важає прийнятим при неповном у з`ясуванні обставин, що мают ь значення для справи, з поруш енням норм матеріального та процесуального права, просит ь його скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні ви моги задоволити. Зокрема ска ржник зазначає, що збори учас ників товариства 04.06.2009р. не скли кались, а ОСОБА_2 про це не п овідомлявся, будь-якої корес понденції з рішенням про вик лючення на адресу останнього не надходило. Окрім того, скар жник звертає увагу суду апел яційної інстанції на те, що ви щевказане рішення про виключ ення ОСОБА_2 та зміни до Ст атуту товариства відповідач а в зв`язку з його виключенням були зареєстровані у держав ного реєстратора лише 11.11.2011р. (т обто через 2.5р. після виключен ня та через 1 місяць після пору шення провадження у даній сп раві). Скаржник також зазнача є, що будь-яких грошових чи май нових зобов`язань перед ТзОВ «Укрітал»у останнього не бу ло і не має.
Ухвалою Львівського апеля ційного господарського суду від 20.12.2011р. апеляційну скаргу ОСОБА_2 від 22.12.2011р. прийнято до провадження і призначено до розгляду в судовому засідан ні на 19.01.2012р.
Розгляд даної справи відкл адався з підстав, вказаних в у хвалах Львівського апеляцій ного господарського суду. Ві дповідно до вимог ч.3 ст. 69 ГПК У країни та на підставі клопот ання позивача строк розгляду справи було продовжено, про щ о було винесено відповідну у хвалу. В судовому засіданні 06. 0.2012р. судом було оголошено пере рву до 15.03.2012р.
Представник позивача в суд ове засідання 15.03.2012р. не з`явивс я, проте 13.03.2012р. надіслав на адре су суду розрахунок вартості частини майна товариства, що підлягає виплаті ОСОБА_2 при виході останнього з ТзОВ «Укрітал», який долучено до м атеріалів апеляційного пров адження. Окрім того, 14.03.2012р. наді слав лист, в якому просить роз гляд даної справи здійснюват и без участі останнього, у зв`я зку із сімейними обставинами .
Відповідач в судове засіда ння 15.03.2012р. також не з`явився, хо ча належним чином був повідо млений про дату, час та місце р озгляду справи, підтвердженн ям чого є повідомлення про ог олошення перерви, підписане представниками останнього.
Розглянувши матеріа ли справи, апеляційну скаргу , відзив на апеляційну скаргу , дослідивши наявні у матеріа лах справи докази в їх сукупн ості, перевіривши правильніс ть застосування місцевим гос подарським судом норм матері ального та процесуального пр ава, колегія суддів Львівськ ого апеляційного господарсь кого суду встановила наступн е.
Як вбачається з матер іалів справи, ТзОВ з іноземни ми інвестиціями «Укрітал»б уло зареєстровано 21.12.2006р. Глибо цькою районною державною адм іністрацією Чернівецької об ласті (а.с. 15).
Згідно з статтею 2 Статуту товариства засновниками тов ариства є: комерційне товари ство «Фірмелбо, (місцезнаход ження: м. Ботошани, Румунія, ву л. Прогресулуй, 1, єдиний реєст раційний код №614051) - 85% статутног о фонду товариства; громадян ин Італії ОСОБА_3 (прож иваючий за адресою: АДРЕСА_ 2) - 5% статутного фонду товар иства; громадянин України О СОБА_2(проживаючий за адрес ою: АДРЕСА_1) - 5% статутного фонду товариства та громадя нин України ОСОБА_4(прожив аючий за адресою: АДРЕСА_3 ) - 5% статутного фонду товарис тва.
Підпунктами 8.1., 8.32. Статуту ви значено, що для забезпечення діяльності товариства, за ра хунок вкладів засновників, с творений статутний фонд у ро змірі 17 503 047,50 грн., що еквівалент но 2 575 000 євро за курсом Націонал ьного банку України станом н а 27 червня 2007 року.
Пунктом 9.2. Статуту в изначено обов' язки засновн иків товариства, зокрема зас новники зобов' язані додерж уватись установчих документ ів товариства, виконувати рі шення засновників товариств а, накази та розпорядження ди ректора, які відносяться до й ого компетенції; не порушува ти законні інтереси товарист ва; відшкодовувати збитки, на несені товариству невиконан ням або неналежним виконання м вищезгаданих зобов'язань.
Відповідно до п. 11.1. Статуту засновник товариства може в будь-який час вийти з товарис тва і вимагати частку у майні товариства, попередивши про це не пізніше як за три місяці .
04.06.2010р. позивач звернувся до в ідповідача із заявою, в якій п овідомив останнього про вихі д з товариства з обмеженою ві дповідальністю з іноземними інвестиціями «Укрітал»та пр осив провести з ним розрахун ок за належну йому частку та в иплатити вартість частини ма йна товариства пропорційну ч астці в статутному капіталі товариства з обмеженою відпо відальністю з іноземними інв естиціями. Доказами надсилан ня вказаної заяви є поштова к витанція від 09.06.2010р., долучена д о матеріалів справи, щ (а.с. 13).
З огляду на те, що товариств о не провело виплату частки м айна товариства, пропорційну частці позивача у Статутном у капіталі товариства, позив ач звернувся до суду про стяг нення вартості своєї частки майна у статутному фонді у ро змірі 527 050,00грн. у зв`язку з своїм виходом з товариства відпов ідача.
При прийнятті постанови, ко легія суддів Львівського апе ляційного господарського су ду виходила з наступного.
У відповідності до ст. 167 ГК У країни корпоративні права - ц е права особи, частка якої виз начається у статутному фонді (майні) господарської органі зації, що включають правомоч ності на участь цієї особи в у правлінні господарською орг анізацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активі в у разі ліквідації останньо ї відповідно до закону, а тако ж інші правомочності, передб ачені законом та статутними документами.
Відповідно до вимог ст. 116 ЦК України та ст. 10 Закону Україн и "Про господарські товарист ва" учасники товариства мают ь право: брати участь в управл інні справами товариства в п орядку, визначеному в устано вчих документах, за винятком випадків, передбачених зако ном; брати участь у розподілі прибутку товариства та одер жувати його частку (дивіденд и). Право на отримання частки п рибутку (дивідендів) пропорц ійно частці кожного з учасни ків мають особи, які є учасник ами товариства на початок ст року виплати дивідендів; вий ти в установленому порядку з товариства; одержувати інфо рмацію про діяльність товари ства. На вимогу учасника това риство зобов'язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства пр о його діяльність, протоколи зборів; здійснити відчуженн я часток у статутному капіта лі товариства, цінних папері в, що засвідчують участь у тов аристві, в порядку, встановле ному законом.
Відповідно до вимог статті 148 Цивільного кодексу України учасник товариства має прав о вийти з товариства. Учасник товариства повинен повідоми ти про свій вихід не пізніше, н іж за три місяці або у інший п ередбачений статутом строк. Учасник товариства має право одержати вартість частини м айна, пропорційну його частц і у статутному капіталі това риства.
Подання заяви про вихід з то вариства є дією, спрямованою на припинення корпоративних прав та обов»язків учасника товариства. Право учасника т овариства не залежить від зг оди товариства чи інших його учасників.
Пунктом 28 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008р. № 13 «Про практику розгляд у судами корпоративних спорі в» визначено, що при вирішенн і спорів, пов»язаних із виход ом учасника з товариства, гос подарські суди повинні керув атися тим, що відповідно до Ци вільного кодексу України та Закону України «Про господар ські товариства»учасник тов ариства з обмеженою відповід альністю чи товариства з дод атковою відповідальністю в праві в будь-яких час вийти з т овариства незалежно від згод и інших учасників та самого т овариства. Вихід зі складу уч асників товариства не пов»яз ується ні з рішенням зборів у часників, ні з внесенням змін до установчих документів то вариства. У зв»язку з цим моме нтом виходу учасника з товар иства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посад овій особі товариства або вр учення заяви цим особам орга нами зв»язку.
Як зазначалося вище, заяви п озивача про вихід з товарист ва була надіслана відповідач у 09.06.2010р.
Проте, як вбачається з матер іалів справи, рішенням загал ьних зборів учасників ТОВ «У крітал», що оформлене Проток олом № 7 від 04.06.2009 року, вирішено ОСОБА_2 та іншого учасник а товариства ОСОБА_4 виклю чити зі складу учасників тов ариства та після затвердженн я звіту фінансово-господарсь кої діяльності товариства за 2009 рік провести часткове пога шення заподіяної товариству шкоди за рахунок часток викл ючених учасників (а.с. 46-47).
У вказаному рішенні загаль ні збори учасників товариств а відповідача покликаються н а висновок № 14 експертного ек ономічного дослідження пров еденого аудиту фінансово-гос подарської діяльності ТОВ «У крітал»за період з 2006 по 2008 роки , за наслідками якого виявлен о порушення порядку укладенн я та виконання господарських договорів, внаслідок яких ді ями учасників ТОВ «Укрітал» ОСОБА_2 та ОСОБА_4 товар иству заподіяно майнову шкод у у розмірі 4152979,98 грн.
Місцевий господарський су д, з врахуванням рішення збор ів, дійшов висновку про те, що правова природа виключення у часника з товариства, за зако нодавством України, являє со бою спеціальну корпоративну санкцію до учасника, який не в иконує корпоративні обов»яз ки, а суб»єктом застосування такої санкції, відповідно до статті 59 Закону України «Про господарські товариства»є в иключно Загальні збори учасн иків товариства. Також суд пе ршої інстанції зазначив, що прийнявши рішення про виключ ення позивача з числа учасни ків та зарахування його част ки в рахунок погашення запод іяної товариству майнової шк оди, відповідач реалізував к онкретне, надане йому нормам и законодавства право на вчи нення таких дій саме в обрани й ним спосіб.
Підпунктом 12.4. Статуту визна чено, що до виключної компете нції зборів засновників нале жить зокрема виключення засн овника з товариства. З зазнач еного питання рішення вважає ться прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що во лодіють у сукупності більш я к 50 відсотками загальної кіль кості голосів учасників това риства.
Засновник товариства може бути виключений з товариств а зокрема за систематичне не виконання або неналежним чин ом виконання обов`язків, пере шкоду своїми діями досягненн ю цілей товариства. При цьому , цей засновник у голосуванні участі не бере (п. 11.2. Статуту).
Проте, наслідком вибуття уч асника, згідно з ч. 2 ст. 148 Цивіль ного кодексу України, є право одержати вартість частини м айна, пропорційну його частц і у статутному капіталі това риства. За домовленістю між у часником та товариством випл ата вартості частини майна т овариства може бути замінена переданням майна в натурі.
Відповідно до ст. 54 Закону Ук раїни "Про господарські това риства" при виході учасника з товариства з обмеженою відп овідальністю йому виплачуєт ься вартість частини майна т овариства, пропорційна його частці у статутному (складен ому) капіталі. Виплата провад иться після затвердження зві ту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 міся ців з дня виходу. На вимогу уча сника та за згодою товариств а вклад може бути повернуто п овністю або частково в натур альній формі.
Учаснику, який вибув, виплач ується належна йому частка п рибутку, одержаного товарист вом в даному році до моменту й ого виходу. Майно, передане уч асником товариству тільки в користування, повертається в натуральній формі без винаг ороди.
Оскільки в матеріалах спра ви відсутні докази проведенн я виплати товариством позива чу його вкладу, то вимоги пози вача про стягнення вартості майна пропорційно його частц і у статутному капіталі суд а пеляційної інстанції вважає обґрунтованими.
Відповідно до частини перш ої статті 190 Цивільного кодекс у України майном, крім речей, в важаються майнові права та о бов'язки. У частині першій ста тті 66 та у статті 139 Господарськ ого кодексу України визначен о, що майно підприємства стан овлять речі та інші цінності (включаючи нематеріальні ак тиви), які мають вартісне визн ачення, виробляються чи вико ристовуються у діяльності су б'єктів господарювання та ві дображаються в їх балансі аб о враховуються в інших перед бачених законом формах облік у майна підприємства.
Отже, вартість частки майна товариства, належної до спла ти учаснику, що виходить (викл ючається) з товариства, повин на визначатися з розрахунку вартості усього майна, що нал ежить товариству, в тому числ і основних засобів, нематері альних активів, оборотних ак тивів, майна невиробничого п ризначення тощо з урахування м майнових зобов'язань товар иства.
У вирішенні питання про пор ядок і строки проведення роз рахунків з учасником, що вихо дить з товариства, слід виход ити з того, що норми статті 54 За кону України "Про господарсь кі товариства" є спеціальним и щодо норм статті 148 Цивільно го кодексу України.
Відповідно до частини друг ої статті 148 Цивільного кодекс у України порядок і строки ро зрахунків з учасником, що вий шов з товариства, встановлюю ться статутом і законом. При ц ьому, норми статуту щодо поря дку та строків розрахунків з учасником, який вийшов з това риства, повинні відповідати статті 54 Закону України "Про г осподарські товариства". Пер едбачений статутом порядок р озрахунків з учасником, що ви йшов з товариства, може засто совуватись у частині, що не су перечить закону.
Встановити дані щодо струк тури (переліку) активів і паси вів товариства, вартість яки х зазначена в балансі товари ства станом на 31.12.2009р., не видаєт ься за можливе, в зв'язку з йог о відсутністю.
Однак, відповідачем до мате ріалів справи було подано бу хгалтерську довідку, яка під писана її директором та скрі плена оригіналом печатки тов ариства (а.с.69), на підставі якої останнім, з врахуванням ріше ння Загальних зборів учасник ів ТОВ “Укрітал”, оформленог о протоколом №7 від 04.06.2009 року, бу ло проведено розрахунок випл ати часток учасникам товарис тва по підсумках річного бал ансу 2009 року, які вибули. Згідно даних вказаного документа ч астка ОСОБА_2 на момент йо го виключення з товариства п о підсумках річного балансу за 2009 рік становить 435 685 грн.
Враховуючи вищевикладене, судом апеляційної інстанції встановлено, що позивач, як ко лишній учасник товариства, р озмір частки якого становить 5 % від статутного капіталу то вариства, і якого виключено з і складу учасників товариств а, набув право на отримання ча стки майна товариства пропор ційно розміру його частки.
Розмір частки майна товари ства, на яку позивач має право , складає 435 685 грн., що позивачем в суді апеляційної інстанці ї не заперечувалось.
За таких обставин, місцевий господарський суд безпідста вно відмовив у задоволенні п озовних вимог за їх недоведе ністю належними засобами док азування, оскільки згідно з ч астиною 2 статті 64 Закону Укра їни "Про господарські товари ства" виключення учасника з т овариства призводить до насл ідків, передбачених статтями 54 і 55 цього Закону.
Окрім того, місцевий господ арський суд безпідставно не прийняв до уваги, що зазначен і положення законодавства Ук раїни є імперативними і ці пр авила не можуть бути змінени ми статутними документами то вариства.
Та обставина, що відповідач , при прийнятті рішення Загал ьних зборів учасників ТОВ “У крітал”, оформленого протоко лом №7 від 04.06.2009 року, дійшов висн овку про наявність підстав д ля проведення часткового пог ашення заподіяної товариств у шкоди за рахунок часток вик лючених учасників, після зат вердження звіту фінансово-го сподарської діяльності това риства за 2009 рік не виключає обов»язку товариства зд ійснити виплату частки учасн ику який вибув чи якого виклю чили.. Навіть у випадку підтве рдження фактів нанесення поз ивачем шкоди товариству відп овідача, відповідач таке від шкодування повинен провести у встановленому законом пор ядку (в іншому позовному пров адженні).
Таким чином, висновок місце вого господарського суду про те, що оскільки рішення Загал ьних зборів учасників ТОВ “У крітал №7 від 04.06.2009 року є чинним , ніким не оскаржено, тому пози вачу слід відмовити у виплат і його частки є помилковим.
З огляду на викладене, апеля ційний господарський суд не погоджується з висновками мі сцевого господарського суду про відмову у задоволенні по зовних вимог, а тому рішення с уду першої інстанції слід ча стково скасувати в частині в ідмови у стягненні 435 685 грн., що становить 5 % частки позивача у статутному капіталі товарис тва, прийняти нове рішення, як им задоволити позовні вимоги в цій частині. В частині відмо ви у задоволенні позовних ви мог в розмірі 91 365,00грн. рішення суду першої інстанції залиши ти без змін.
Статтею 32 ГПК України встан овлено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на під ставі яких господарський суд у визначеному законом поряд ку встановлює наявність чи в ідсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і запере чення сторін, а також інші обс тавини, які мають значення дл я правильного вирішення госп одарського спору.
З огляду на викладене, суд а пеляційної інстанції вважає , що місцевий господарський с уд прийняв рішення з порушен ням норм матеріального і про цесуального права, тому це рі шення слід частково скасуват и, а апеляційну скаргу задово лити частково.
Керуючись, ст. ст. 43, 99, 101, 103, 104, 105 Гос подарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський с уд -
П ОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу ОС ОБА_2 - задоволити частково .
Рішення господарського су ду Чернівецької області від 08.12.2011р. у справі
№ 5027/1035/2011 в частині відмови у стягненні 435 685 грн., що становит ь 5 % частки позивача у статутн ому капіталі товариства скас увати, прийняти нове рішення , яким задоволити позовні вим оги частково та стягнути з ві дповідача на користь позивач а 435 685 грн. вартості частки.
В частині відмови у задо воленні позовних вимог в роз мірі 91 365,00грн.
рішення суду першої ін станції залишити без змін.
Судові витрати за розгля д справи в судах першої та апе ляційної інстанцій покласти на сторони пропорційно до за доволених вимог.
Господарському суду Черні вецької області видати відпо відні накази.
Постанова набирає законно ї сили з дня її прийняття і мож е бути оскаржена в касаційно му порядку згідно з Розділом ХІІ-1 ГПК України.
Справу передати в господар ський суд Чернівецької облас ті.
Головуючий суддя Н.М. Кравчук
судді Г.М. Гна тюк
О.Л. Ми рутенко
Суд | Львівський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 15.03.2012 |
Оприлюднено | 02.04.2012 |
Номер документу | 22240077 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Львівський апеляційний господарський суд
Кравчук Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні