8/17-5080-2011
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" квітня 2012 р. Справа № 8/17-5080-2011
Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
Головуючого судді: Бєляновського В.В.,
Суддів: Мишкіної М.А.
Будішевської Л.О.
при секретарі - Литовчук Г.П.
за участю представників:
Від позивача: не з'явився
Від відповідача: Кучеренко Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Первинної профспілкової організації в комунальному підприємстві „Міжнародний аеропорт Одеса”
на рішення господарського суду Одеської області
від 06.02.2012 року
по справі № 8/17-5080-2011
за позовом: Приватного акціонерного товариства „Страхова компанія „Крона” в особі Одеської філії
до відповідача: Первинної профспілкової організації в комунальному підприємстві „Міжнародний аеропорт Одеса”
про стягнення 400 000 грн.
ВСТАНОВИЛА:
У грудні 2011 року Приватне акціонерне товариство „Страхова Компанія „Крона” звернулося до господарського суду Одеської області з позовом до Первинної профспілкової організації в комунальному підприємстві „Міжнародний аеропорт Одеса” (далі - Профспілкова організація) про стягнення 400 000 грн. заборгованості по сплаті страхових платежів згідно з договором добровільного медичного страхування № 5/10-О від 24.12.2010р.
Профспілкова організація не визнала позов посилаючись на те, що договір добровільного медичного страхування № 5/10-О від 24.12.2010р. не набрав чинності у зв'язку з несплатою страхувальником першої частини страхового внеску у строк до 20.01.2011р.
Рішенням господарського суду Одеської області від 06.02.2012 року (суддя –Лічман Л.В.) позов задоволено частково, з Профспілкової організації на користь ПАТ „Страхова компанія „Крона” стягнуто 200 000 грн. несплачених страхових платежів та 4000 грн. судового збору. В решті позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим у справі рішенням, Профспілкова організація звернулася до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати в частині стягнення 200 000 грн. несплачених страхових платежів та 4000 грн. судового збору та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Апеляційна скарга обґрунтована неповним з'ясуванням обставин, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які господарський суд першої інстанції визнав встановленими, недоведеністю викладених у рішенні висновків, порушенням норм матеріального та процесуального права, а саме: ст. 18 Закону України „Про страхування”, ст.ст. 4-7, 21, 38, 43 ГПК України, що призвело до неправильного вирішення справи.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач заперечує проти її задоволення посилаючись на безпідставність викладених у ній доводів і просить оскаржуване рішення залишити без змін, вважаючи його законним і обґрунтованим.
За правилами встановленими ч. 3 ст. 77 ГПК України в засіданні суду оголошувалася перерва до 03.04.2012 року.
Обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши наявні у справі матеріали, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено місцевим господарським судом, 24.12.2010 року між Закритим акціонерним товариством „Страхова компанія „Крона” (страховик), новим найменуванням якого є ПАТ „Страхова компанія „Крона”, та Профспілковою організацією (страхувальник) було укладено договір добровільного медичного страхування № 5/10-О, згідно з яким на умовах цього договору страховик здійснює страховий захист застрахованих осіб - членів трудового колективу комунального підприємства „Міжнародний аеропорт Одеса”; об'єктом страхування є майновий інтерес, пов'язаний із здоров'ям та працездатністю застрахованої особи по відшкодуванню збитків та витрат, викликаних розладом здоров'я, а також з одержанням медичної допомоги та медичних послуг; договір страхування укладається на користь третіх осіб. Застрахованими особами за цим договором є працівники КП „Міжнародний аеропорт Одеса”, які погодилися з умовами цього договору та визначені у списках застрахованих осіб, який є невід'ємною частиною цього договору. Вигодонабувачем при настанні з застрахованою особою страхового випадку виступає при умові її усної згоди застрахована особа; кількість застрахованих становить 1000 осіб.
За умовами даного договору страховик взяв на себе зобов'язання у разі настання передбаченого в договорі страхового випадку здійснити страхову виплату шляхом оплати медичному закладу вартості наданої ним застрахованій особі медичної допомоги та медичних послуг, передбачених програмами медичного страхування, в межах визначеної договором страхової суми, а страхувальник зобов'язався сплачувати страхові платежі у розмірі та строки передбачені цим договором, та виконувати інші умови цього договору.
Згідно з п. 6.1 договору, період дії договору встановлено з нуля годин 24.12.2010р. по 23.12.2011р. та його дія автоматично продовжується на період з 24.12.2011р. по 23.12.2012р. та з 24.12.2012р. до двадцять четвертої години 23.12.2013р.
Відповідно до п.п. 11.5 та 11.7 договору, загальний річний страховий внесок по договору в частині страхування застрахованих осіб, визначених у Додатку № 1 до договору (всього 1000 осіб) складає 800 000 грн. на один календарний рік; страхувальник зобов'язується оплатити страховий внесок по договору у розстрочку наступним чином: в період страхування з 2010р. по 2011р. –до 20 січня 2011 року –200000грн.; до 25 квітня 2011 року –200 000 грн.; до 25 липня 2011 року –200 000 грн.; до 25 жовтня 2011 року –200 000 грн.
Підпунктом 7.4.3 п. 7.4 договору встановлено, що дія договору страхування припиняється, зокрема, при несплаті страхувальником страхових платежів у встановлені договором терміни.
Згідно з п. 3.6 договору, при несплаті страхувальником страхового платежу у встановлений п. 11.12 строк, страховик направляє йому письмову вимогу щодо сплати страхового платежу. У випадку, якщо страхувальник протягом десяти робочих днів з моменту направлення страховиком зазначеної вимоги не здійснить сплату страхового платежу, договір вважається припиненим у відповідності з вимогами закону.
На виконання умов договору ДМС № 5/10-О від 24.12.2010р. позивач надавав страхові послуги відповідачу, що підтверджується наявними в справі страховими актами і платіжними дорученнями та останнім не заперечується Проте, в порушення умов договору відповідач у встановлений строк страхового платежу не сплатив.
Листом № 356 від 24.03.2011 року позивач повідомив відповідача про порушення ним своїх договірних зобов'язань щодо сплати страхового внеску та наявність заборгованості станом на 23.03.2011 року у розмірі 200 000 грн., виклав вимогу сплатити перший страховий платіж у розмірі 200 000 грн. протягом десяти робочих днів з моменту отримання даної вимоги та попередив, що у разі несплати страхового платежу протягом вказаного строку він припиняє дію договору з 28.04.2011 року у зв'язку з невиконанням страхувальником умов договору. Доказом надходження до відповідача зазначеної письмової вимоги є повідомлення відділення поштового зв'язку про вручення рекомендованого поштового відправлення, яке було вручено відповідачеві 29.03.2011 року. Проте, відповідач залишив вимогу позивача без задоволення, у зв'язку з чим останній і звернувся до господарського суду з даним позовом за захистом своїх порушених прав і охоронюваних законом інтересів.
Статтею 16 Закону України „Про страхування” встановлено, що договір страхування –це письмова угода між страхувальником і страховиком, згідно з якою страховик бере на себе зобов'язання у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору.
Згідно із пунктом 1 статті 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах ставляться.
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, вимог Цивільного кодексу та інших актів цивільного законодавства, а за відсутністю таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (статті 526, 525 Цивільного кодексу України).
За приписами ч. 2 ст. 180 ГК України господарський договір вважається укладеним, якщо сторонами у передбаченому законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду.
При цьому, за приписами ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Істотні умови страхових договорів визначені у ст. 16 Закону України "Про страхування", відповідно до приписів якої однією з істотних умов є порядок зміни і припинення дії договору.
Частиною 3 ст. 28 Закону України "Про страхування" встановлено, що дія договору страхування припиняється, зокрема, у разі несплати страхувальником страхових платежів у встановлені договором строки. При цьому договір вважається достроково припиненим у випадку, якщо перший (або черговий) страховий платіж не був сплачений за письмовою вимогою страховика протягом десяти робочих днів з дня пред'явлення такої вимоги страхувальнику, якщо інше не передбачено умовами договору .
Відповідно до ст. 979 ЦК України, за договором страхування одна сторона (страховик) зобов'язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.
Згідно із статтею 983 ЦК України, договір страхування набирає чинності з моменту внесення страхувальником першого страхового платежу, якщо інше не встановлено договором. Аналогічні норми містить і ст. 18 Закону України „Про страхування”.
Предметом договору страхування можуть бути майнові інтереси, що не суперечать закону і пов'язані: з життям, здоров'ям, працездатністю та пенсійним забезпеченням (особисте страхування); з володінням, користуванням і розпорядженням майном (майнове страхування); з відшкодуванням страхувальником заподіяної ним шкоди особі або її майну, а також шкоди, заподіяної юридичній особі (страхування відповідальності) (стаття 4 Закону України „Про страхування”).
За змістом наведеного законодавства принцип свободи договору здійснюється в межах, встановлених законом, таким чином сторони в даному випадку визначили інші умови припинення договору страхування, при цьому встановлені судом першої інстанції обставини підтверджують відповідність цих умов вимогам страхового законодавства.
Як вбачається із встановлених судом першої інстанції обставин справи, відповідач в порушення умов договору ДМС № 5/10-О від 24.12.2010р. та вищевказаних вимог чинного законодавства не сплатив на користь позивача страхового внеску в розмірі 200 000 грн. у строк до 20.01.2011 року, тому на підставі п. 3.6 договору, останній припинив свою дію з настанням 00:00 год. 08.04.2011 року.
З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з обґрунтованим висновком місцевого суду про те, що у зв'язку з достроковим припиненням договору добровільного медичного страхування через несплату страхувальником страхового внеску в строк до 20.01.2011 року, на користь страховика –позивача у справі підлягає стягненню несплачений страховий платіж у розмірі 200 000 грн. за період з 24.12.2010 року (початок дії договору) по 08.04.2011 року (момент дострокового припинення договору), а в стягненні чергового страхового платежу у розмірі 200 000 грн. має бути відмовлено, оскільки на момент припинення дії договору обов'язок страхувальника сплатити зазначену суму ще не настав. А відтак, місцевий господарський суд правомірно задовольнив позов лише в зазначеній частині.
Викладені в апеляційній скарзі доводи відповідача про ненабрання договором чинності колегією суддів не приймаються до уваги як такі, що є наслідком помилкового довільного тлумачення відповідачем умов договору страхування та змісту норми ст. 983 ЦК України, ст. 18 Закону України „Про страхування”, згідно з якими договір страхування набирає чинності з моменту внесення першого страхового платежу, якщо інше не передбачено договором страхування.
Пунктом 6.1 договору передбачено, що період дії договору встановлено з нуля годин 24.12.2010р. по 23.12.2011р. та його дія автоматично продовжується на період з 24.12.2011р. по 23.12.2012р. та з 24.12.2012р. до двадцять четвертої години 23.12.2013р. Отже, укладеним між сторонами договором страхування датою початку його дії визначено 24.12.2010р., а не момент внесення страхувальником першого страхового платежу.
Окрім того, умови про порядок зміни і припинення дії договору страхування визначено в розділі 7 цього договору. Його положення містять узгоджений сторонами порядок припинення договору страхування та не передбачають його автоматичного припинення при несплаті страхувальником страхових платежів у встановлені договором терміни. Згідно з п. 3.6 договору при несплаті страхувальником страхового платежу у встановлений п. 11.7 строк, страховик направляє йому письмову вимогу щодо сплати страхового платежу. І лише у випадку, якщо страхувальник протягом 10 робочих днів з моменту направлення страховиком зазначеної вимоги не здійснить сплату страхового платежу, договір вважається припиненим.
Не заслуговують на увагу також безпредметні посилання скаржника в обґрунтування своїх заперечень на те, що Одеська філія Приватного акціонерного товариства „Страхова Компанія „Крона” не є юридичною особою та відповідно не може звертатися до господарського суду та бути стороною у справі. Наявні у справі матеріали свідчать про те, що до господарського суду Одеської області з даним позовом звернулося саме Приватне акціонерне товариство „Страхова Компанія „Крона” в особі Одеської філії, а позовну заяву підписано саме головою правління ПрАТ „СК „Крона” Іванців А.Є., тобто повноважною посадовою особою позивача. Отже, стороною у даній справі є юридична особа і рішення господарським судом першої інстанції прийнято саме стосовно цієї юридичної особи.
З урахуванням наведених правових положень та встановлених обставин даної справи, колегія суддів вважає доводи апеляційної скарги необґрунтованими, оскільки вони спростовуються зібраними по справі доказами та не відповідають вимогам закону, що регулює спірні правовідносини. За таких обставин колегія суддів не знаходить законних підстав для повного чи часткового задоволення вимог апеляційної скарги.
Враховуючи вищевикладене, судом першої інстанції було повно та всебічно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, надано їм належну правову оцінку та винесено рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, що дає підстави для залишення його без змін.
Керуючись ст.ст. 99, 101-105 ГПК України, колегія суддів -,
ПОСТАНОВИЛА:
Рішення господарського суду Одеської області від 06.02.2012 року у справі № 8/17-5080-2011 залишити без змін, а апеляційну скаргу Первинної профспілкової організації в комунальному підприємстві „Міжнародний аеропорт Одеса” - без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя: Бєляновський В.В.
Судді: Мишкіна М.А.
Будішевська Л.О.
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 03.04.2012 |
Оприлюднено | 11.04.2012 |
Номер документу | 22482702 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Бєляновський В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні