Справа № 2а/1570/2155/2011
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2012 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Ватренко Т.С.,
за участю сторін:
- третьої особи -ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси до ПП«Агротон-Південь», за участю третьої особи на стороні позивача ОСОБА_1,про визнання установчих документів недійсними та припинення юридичної особи,-
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у Приморському районі м.Одеси звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ПП«Агротон-Південь»(з урахуванням уточнень до позовної заяви від 22.12.2011р. (а.с. 128) про визнання установчих документів ПП «Агротон-Південь»недійсними з 08.09.2010р. та припинення юридичної особи ПП «Агротон-Південь». Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ПП«Агротон-Південь»знаходиться на обліку ДПІ у Приморському районі м.Одеси, відділом податкової міліції ДПІ у Приморському районі м.Одеси у результаті відпрацювання «фіктивних»суб'єктів підприємницької діяльності, встановлені ознаки фіктивності ПП«Агротон-Південь». Засновником, директором та головним бухгалтером ПП «Агротон-Південь» є ОСОБА_1, який пояснив, що ніякого відношення до створення, реєстрації та здійснення фінансового-господарської діяльності підприємства не має, про існування зазначеного підприємства вперше йому стало відомо від працівників податкової міліції. Позивач зазначає, що, оскільки фінансового-господарську діяльність ПП«Агротон-Південь»від імені ОСОБА_1 здійснювали інші особи, які не перебували з останнім у трудових відносинах чи інших цивільно-правових відносинах, дії щодо реєстрації ПП«Агротон-Південь»носять фіктивний характер.
Представник ДПІ у Приморському районі м.Одеси у судове засідання 19.03.2012р. не з'явився, подав клопотання про розгляд справи за відсутності представника ДПІ у Приморському районі м.Одеси. У минулих судових засіданнях позовні вимоги підтримав з підстав зазначених у адміністративному позові.
Відповідач повідомлявся про дату, час та місце слухання справи за адресою внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, але поштові відправлення на його адресу повернулись без вручення. Відповідно до ч. 4 ст. 33 КАС України у разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином. За таких обставин, на підставі положень ст. ст. 33, 35, 128 КАС України справа розглядалась за відсутності представника відповідача за наявними у справі доказами.
Третя особа - ОСОБА_1 проти задоволення адміністративного позову не заперечував.
Заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
ПП«Агротон-Південь»08.09.2010р. зареєстровано як юридична особа Виконавчим комітетом Одеської міської ради, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серія А01 за №318633 (а.с.19) та знаходиться на обліку ДПІ у Приморському районі м.Одеси №110765 від 09.09.2010р.(а.с.21)
Відповідно до рішення засновника про створення ПП«Агротон-Південь»(а.с.20), статуту ПП«Агротон-Південь»(а.с.6-17) та довідки про взяття на облік платника податків (а.с.21) засновником та керівником ПП«Агротон-Південь» є ОСОБА_1.
Як вбачається з пояснень ОСОБА_1, які ним були надані податкової міліції ДПІ у Приморському районі м.Одеси, що ніякого відношення до створення, реєстрації та здійснення фінансового-господарської діяльності ПП«Агротон-Південь»не має, про існування зазначеного підприємства вперше йому стало відомо від працівників податкової міліції.(а.с.24-25)
Вказані обставини ОСОБА_1 були підтверджені у судовому засіданні, у якому він надавав свідчення у якості свідка. ОСОБА_1 пояснив, що він підписав довіреність від 08 вересня 2010р. щодо створення ПП «Агротон-Південь»(а.с.85) та установчі документи ПП «Агротон-Південь»за проханням невідомих осіб з метою свого працевлаштування, наміру ж створювати зазначену юридичну особу безпосередньо у нього не було. Після цього щодо ПП «Агротон-Південь»йому ні чого не відомо, фінансово -господарську діяльність від ПП «Агротон-Південь»він не здійснював, документів від ПП«Агротон-Південь»не підписував.
Відповідно до повідомлення ДПІ у Приморському районі м.Одеси №7251/10/29-0 від 10.02.2011р., ПП«Агротон-Південь»відсутнє за юридичною адресою та фактичне місце знаходження юридичної особи не встановлено (а.с.72)
Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 57 ГК України рішення про утворення суб'єкта господарювання та статут є його установчими документами. В установчих документах повинні бути зазначені найменування суб'єкта господарювання, мета і предмет господарської діяльності, склад і компетенція його органів управління, порядок прийняття ними рішень, порядок формування майна, розподілу прибутків та збитків, умови його реорганізації та ліквідації, якщо інше не передбачено законом.
Ст. 80 ЦК України визначає, що юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.
Згідно ч.3 ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»№755-ІV від 15.05.2003р. установчі документи юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом.
Так, згідно до ст.87 Цивільного кодексу України для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження. Установчим документом товариства є затверджений учасниками статут або засновницький договір між учасниками, якщо інше не встановлено законом. Товариство, створене однією особою, діє на підставі статуту, затвердженого цією особою.
Згідно ст. 92 Цивільного кодексу України юридична особа набуває своїх прав і бере на себе цивільні обов'язки через свої органи, що діють у межах прав, наданих їм законодавством, або статутом.
Відповідно до ч.1 ст.57 ГК України установчими документами суб'єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання.
Відповідно до ч.1 ст.202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно положень ч.1,3,5 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Згідно ч.1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 234 Цивільного кодексу України фіктивним є правочин, який вчинено без наміру створення правових наслідків, які обумовлювалися цим правочином. Фіктивний правочин визнається судом недійсним.
ч.1 ст. 236 Цивільного кодексу України визначено, що правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.
Згідно ст. 55 1 Господарського кодексу України ознаками фіктивності, що дають підстави для звернення до суду про припинення юридичної особи, в тому числі визнання реєстраційних документів недійсними є реєстрація у органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління підставним (неіснуючим), особам або таким особам, що не мали наміру провадити фінансово-господарську діяльність або реалізовувати повноваження.
Відповідно до п.п.20.l.l2. п.20.1 ст.20 Податкового Кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Відповідно до ч.1 ст.33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" юридична особа припиняється, зокрема, за судовим рішенням.
Таким чином, рішення про створення підприємства, статут чи установчий договір повинні були прийматись на підставі внутрішнього волевиявлення та доброї волі, але саме ці обставини відсутні, що тягне за собою відсутність правових підстав та подальшу неправомірну діяльність юридичної особи в цілому.
Підставами для визнання установчих документів недійсними можуть бути вчинення при оформлені цих документів порушення чинного законодавства, які позбавляють їх юридичної сили; невідповідність фактичним обставинам зазначених в установчих документах відомостей.
Враховуючи те, що судом встановлено що ПП«Агротон-Південь»зареєстровано на ОСОБА_1, який зазначений як засновник та директор, однак, не мав наміру здійснювати фінансово -господарську діяльність та виконувати повноваження, що покладаються чинним законодавством та установчими документами на власників та керівників підприємств, створення та державна реєстрація ПП «Агротон-Південь»відбулась на підставну особу всупереч вимогам діючого законодавства та з метою, що суперечить інтересам держави.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ДПІ у Приморському районі м.Одеси про визнання установчих документів ПП«Агротон-Південь» недійсними з 08.09.2010р. та припинення юридичної особи ПП«Агротон-Південь»та наявність підстав для їх задоволеня.
Керуючись ст.ст.158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси до ПП«Агротон-Південь»про визнання установчих документів ПП«Агротон-Південь»недійсними з 08.09.2010р. та припинення юридичної особи ПП«Агротон-Південь»-задовольнити.
Визнати установчі документи ПП«Агротон-Південь»(код ЄДРПОУ 37279842) недійсними з 08.09.2010р.
Припинити юридичну особу ПП «Агротон-Південь»(код ЄДРПОУ 37279842).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Уразі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 23 березня 2012 року.
Суддя К.О. Танцюра
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 23.03.2012 |
Оприлюднено | 10.05.2012 |
Номер документу | 23848026 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Танцюра К.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні