Постанова
від 23.12.2011 по справі 1170/2а-1461/11
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 грудня 2011 року Справа № 1170/2а-1461/11

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Тарасенко О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Світловодської об'єднаної державної податкової інспекції до приватного підприємства "СВ-Техно-Онікс", за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1, ОСОБА_2, про визнання недійсними установчих документів та свідоцтва платника ПДВ,

В С Т А Н О В И В:

Світловодська об'єднана державна податкова інспекція звернулася до суду з позовом до приватного підприємства "СВ-Техно-Онікс" про визнання установчих документів та свідоцтва платника ПДВ приватного підприємства "СВ-Техно-Онікс" недійсними.

Позов мотивовано тим, що приватне підприємство "СВ-Техно-Онікс" зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Світловодської міської ради 11.08.10. З пояснень засновника ПП "СВ-Техно-Онікс" ОСОБА_1 встановлено, що підприємство зареєстровано ним на прохання ОСОБА_2 за винагороду. Підприємницькою діяльністю від імені ПП "СВ-Техно-Онікс" він не займався та нікого на це не уповноважував, звітність до Світловодської ОДПІ не готував, не підписував та не подавав, не приймав участі у виготовленні печатки та відкритті банківських рахунків. З огляду на це позивач стверджує, що ПП "СВ-Техно-Онікс" зареєстровано як підставне підприємство всупереч інтересам держави та з порушенням норм чинного законодавства, з метою ухилення від сплати податків. Наполягаючи на тому, що реєстрація відповідача у державних органах була здійсненна на підставі неправдивих даних щодо мети створення та діяльності підприємства та відомостей про його засновників, позивач, посилаючись на ст.ст.3, 42, 56, 57 ГК України, ст.ст. 6, 7, 9 Закону України "Про систему оподаткування", ст.ст.15, 18 Закону України "Про господарські товариства", п.1 та п.2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", пп. 20.1.12 п.20.1. ст.20 Податкового кодексу України, просить суд визнати установчі документи та свідоцтво платника ПДВ приватного підприємства "СВ-Техно-Онікс" недійсними.

Ухвалою суду від 21.04.11 до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено ОСОБА_1 - засновника ПП "СВ-Техно-Онікс", та ОСОБА_2 - директора ПП "СВ-Техно-Онікс".

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, та надані у справу матеріали і документи.

Представник відповідача - приватного підприємства "СВ-Техно-Онікс" та третя особа ОСОБА_3 - у письмових запереченнях та у судовому засіданні позовні вимоги не визнали, посилаючись на те, що приватне підприємство "СВ-Техно-Онікс" створено рішенням засновника ОСОБА_1, яким на посаду директора призначено ОСОБА_2 Державна реєстрація ПП "СВ-Техно-Онікс" проведена на підставі належно оформлених та наданих у повному обсязі документів, передбачених чинним законодавством. За участі директора ОСОБА_2 підприємство зареєстровано в інших державних органах, відкрито рахунок у банку та виготовлена печатка підприємства. Від дати створення підприємство здійснює фінансово-господарську діяльність згідно статуту, сплачуючи податки і збори, звітуючи про свою діяльність у встановленому порядку. Посилаючись на безпідставність позовних вимог, просили суд у позові відмовити.

Третя особа ОСОБА_1, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, до суду не прибув, причини неприбуття до суду не повідомив.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи, дослідивши та оцінивши докази, суд встановив такі обставини.

Приватне підприємство "СВ-Техно-Онікс" (ідентифікаційний код 36696479) зареєстровано як юридична особа державним реєстратором Світловодської районної державної адміністрації 11.08.10, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено запис за №1 440 102 0000 000400 та видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи №671888 серія АОО. (а.с. 7).

Частинами 1, 9, 10 статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (у редакції, діючій на момент реєстрації відповідача) передбачено, що для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом; два примірники установчих документів; документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи.

Якщо документи для проведення державної реєстрації юридичної особи подаються засновником юридичної особи, державному реєстратору додатково пред'являється його паспорт. Якщо документи для проведення державної реєстрації юридичної особи подаються особою, уповноваженою засновником (засновниками) юридичної особи, державному реєстратору додатково пред'являється її паспорт та надається документ, що засвідчує її повноваження.

Документи, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається рекомендованим листом) засновнику або уповноваженій ним особі з відміткою про дату надходження документів.

Порядок проведення державної реєстрації юридичної особи регламентований статтею 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців". Так, згідно з частинами 1, 3, 4, 6 вказаної статті (у редакції, діючій на момент реєстрації відповідача) державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду зобов'язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, які передбачені частиною першою статті 27 цього Закону.

За відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи державний реєстратор повинен внести до реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи ідентифікаційний код відповідно до вимог Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації юридичної особи на підставі відомостей цієї реєстраційної картки.

Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації юридичної особи є датою державної реєстрації юридичної особи.

Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи повинно бути оформлено і видано (надіслано рекомендованим листом за описом вкладення) засновнику або уповноваженій ним особі державним реєстратором не пізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації юридичної особи. Разом із свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи засновнику або уповноваженій ним особі видається (надсилається рекомендованим листом) один примірник оригіналу установчих документів з відміткою державного реєстратора про проведення державної реєстрації юридичної особи.

Як вбачається з матеріалів реєстраційної справи ПП "СВ-Техно-Онікс", наданих на запит суду державним реєстратором Світловодської районної державної адміністрації, для проведення реєстраційної дії "Державна реєстрація юридичної особи, утвореної шляхом заснування нової юридичної особи", державному реєстратору 11.08.10 подано реєстраційну картку форми №1, рішення №1 від 20.07.10 засновника ОСОБА_1 про створення ПП "СВ-Техно-Онікс", наказ №1 від 12.08.10 засновника ОСОБА_1 по призначення на посаду директора підприємства ОСОБА_2, статут ПП "СВ-Техно-Онікс", затверджений 20.07.10 засновником ОСОБА_1 (а.с. 52-63). Вказані документи подані громадянкою ОСОБА_4, яка діяла від імені ОСОБА_1 на підставі довіреності, посвідченої 20.07.10 у нотаріальному порядку. (а.с. 65)

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, засновником ПП "СВ-Техно-Онікс" значиться ОСОБА_1, (місце проживання: АДРЕСА_1), керівником - ОСОБА_3. Місцезнаходженням підприємства є адреса: Кіровоградська область, АДРЕСА_1.

Судом встановлено, що ПП "СВ-Техно-Онікс" 12.08.10 взяте на облік платників податків у Світловодській ОДПІ (а.с. 6, 12 ), а з 28.09.10 зареєстровано як платник податку на додану вартість, про що видано свідоцтво платника податку на додану вартість №100303110 НБ№139844. (а.с. 11)

Між тим, виконуючим обов'язки начальника відділення по обслуговуванню Світловодської ОДПІ ВПМ Олександрійської ОДПІ ОСОБА_5 03.02.11 відібрано пояснення від ОСОБА_1, який повідомив, що, зареєструвавши ПП "СВ-Техно-Онікс" на своє ім'я, жодних установчих документів підприємства не підписував, фактично підприємницькою діяльністю не займався. (а.с. 15-19).

Посилаючись на вказані пояснення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд виходить з того, що підпунктом 20.1.12 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органам державної податкової служби надано право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.

Згідно з частинами 1, 2 статті 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб'єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Частиною 1 статті 56 ГК України передбачено, що суб'єкт господарювання може бути утворений за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і громадян шляхом заснування нового, реорганізації (злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення) діючого (діючих) суб'єкта господарювання з додержанням вимог законодавства.

Згідно з частинами 1, 4 статті 87 Цивільного кодексу України для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження. Юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.

Відповідно до частин 1, 2, 4, 5 статті 57 Господарського кодексу України установчими документами суб'єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання.

В установчих документах повинні бути зазначені найменування суб'єкта господарювання, мета і предмет господарської діяльності, склад і компетенція його органів управління, порядок прийняття ними рішень, порядок формування майна, розподілу прибутків та збитків, умови його реорганізації та ліквідації, якщо інше не передбачено законом.

Статут суб'єкта господарювання повинен містити відомості про його найменування, мету і предмет діяльності, розмір і порядок утворення статутного капіталу та інших фондів, порядок розподілу прибутків і збитків, про органи управління і контролю, їх компетенцію, про умови реорганізації та ліквідації суб'єкта господарювання, а також інші відомості, пов'язані з особливостями організаційної форми суб'єкта господарювання, передбачені законодавством.

Статут (положення) затверджується власником майна (засновником) суб'єкта господарювання чи його представниками, органами або іншими суб'єктами відповідно до закону.

Частинами 3, 5 статті 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (у редакції, діючій на момент реєстрації відповідача) передбачено, що відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. Справжність підписів засновників (учасників) або уповноважених осіб на установчих документах повинні бути нотаріально засвідчені, а засновницькі договори - нотаріально посвідчені.

Згідно зі статтею 62 Господарського кодексу України підприємство - самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами. Підприємства можуть створюватись як для здійснення підприємництва, так і для некомерційної господарської діяльності. Підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту або модельного статуту. Підприємства незалежно від форми власності, організаційно-правової форми, а також установчих документів, на основі яких вони створені та діють, мають рівні права та обов'язки. Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.

Частинами 1 - 5 статті 65 ГК України визначено, що управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу. Власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів. Для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) або уповноважений ним орган призначає (обирає) керівника підприємства. У разі найму керівника підприємства з ним укладається договір (контракт), в якому визначаються строк найму, права, обов'язки і відповідальність керівника, умови його матеріального забезпечення, умови звільнення його з посади, інші умови найму за погодженням сторін. Керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.

Згідно зі статтею 113 ГК України приватним підприємством визнається підприємство, що діє на основі приватної власності одного або кількох громадян, іноземців, осіб без громадянства та його (їх) праці чи з використанням найманої праці. Приватним є також підприємство, що діє на основі приватної власності суб'єкта господарювання - юридичної особи. Порядок організації та діяльності приватних підприємств визначається цим Кодексом та іншими законами.

Статтею 55-1 Господарського кодексу України передбачені ознаки фіктивності, що дають підстави для звернення до суду про припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичною особою - підприємцем, в тому числі визнання реєстраційних документів недійсними:

- зареєстровано (перереєстровано) на недійсні (втрачені, загублені) та підроблені документи;

- незареєстровано у державних органах, якщо обов'язок реєстрації передбачено законодавством;

- зареєстровано (перереєстровано) у органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління підставним (неіснуючим), померлим, безвісти зниклим особам або таким особам, що не мали наміру провадити фінансово-господарську діяльність або реалізовувати повноваження;

- зареєстровано (перереєстровано) та проваджено фінансово-господарську діяльність без відома та згоди його засновників та призначених у законному порядку керівників.

Доводячи обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги про визнання недійсними установчих документів ПП "СВ-Техно-Онікс", яке, за твердженням позивача, створено за відсутності волі та волевиявлення засновника на зайняття підприємницькою діяльністю, той посилається на письмові пояснення ОСОБА_1, які, на його думку, підтверджують, що підприємство провадить фінансово-господарську діяльність без відома та згоди його засновника.

Відповідно до статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.

Згідно з правилами статті 138 КАС України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі. Для встановлення обставин, зазначених у частині першій цієї статті, у судовому засіданні заслуховуються пояснення осіб, які беруть участь у справі, показання свідків, досліджуються письмові та речові докази, у тому числі носії інформації із записаною на них інформацією, висновки експертів.

Письмові пояснення ОСОБА_1 про фіктивність діяльності підприємства судом не приймаються до уваги як доказ, з огляду на положення частини 4 статті 70 КАС України, відповідно до якої, обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

За змістом частини 1 статті 65 КАС України особа, якій відомі будь-які обставини, що належить встановити у справі, може бути викликана судом як свідок в адміністративній справі. Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України показаннями свідка, як засобом доказування, є повідомлення про відомі йому обставини, які мають значення для справи. Отже, для надання доказової сили повідомленням особи, якій відомі будь-які обставини, що належить встановити у справі, вказана особа має бути допитана як свідок.

Суд, з метою встановлення наявності в діях відповідача чи третіх осіб ознак фіктивності, передбачених статтею 55-1 Господарського кодексу України, та перевірки достовірності пояснень ОСОБА_1 від 03.02.11, неодноразово викликав останнього в якості свідка у судові засідання. Однак ОСОБА_1 до суду не з'явився. Судове доручення про допит свідка ОСОБА_1 за місцем його проживання Світловодським міськрайонним судом Кіровоградської області не виконано (а.с. 175, 206-218).

Суд зауважує, що письмові пояснення засновника підприємства не підтверджують фіктивність підприємства, створеного з метою ухилення від сплати податків, на чому наголошував позивач, позаяк відповідно до статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Належним доказом у даному випадку може бути вирок суду щодо кримінальної відповідальності ОСОБА_1 чи особи, яка від його імені фактично створила юридичну особу ПП "СВ-Техно-Онікс", за ст. 205 КК України за фіктивне підприємництво - створення суб'єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб) з метою прикриття незаконної діяльності або здійснення видів діяльності, щодо яких є заборона. Між тим, такого вироку суду позивачем не надано. Так само на вимогу суду не надано доказів того, що податковою міліцією чи іншим правоохоронним органом проводилась перевірка в порядку ст.97 КПК України за фактом фіктивного підприємництва, умисного ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, стосовно діяльності відповідача чи причетних до нього осіб.

Як передбачено частиною 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Позивачем не надано суду належним та допустимих доказів наявності в діях відповідача чи третіх осіб ознак фіктивності, передбачених статтею 55-1 Господарського кодексу України, як підстави для визнання недійсними його установчих документів. Не здобуто їх судом у ході розгляду даної справи.

Вимоги позивача щодо визнання недійсним свідоцтва платника податку на додану вартість ПП "СВ-Техно-Онікс" не ґрунтуються на нормах Податкового кодексу України. Статтею 184 Податкового кодексу України передбачено підстави та порядок анулювання реєстрації особи, як платника податку на додану вартість, яка здійснюється органом державної податкової служби за заявою платника податку або за своїм самостійним рішенням. Більш того, як встановлено судом, до подання даного позову Світловодською ОДПІ прийнято рішення №16 від 13.04.11 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ПП "СВ-Техно-Онікс" на підставі пп. "ж" п. 184.1 ст. 184 ПК України. (а.с. 88- 90).

За таких обставин, суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог за їх недоведеністю та безпідставністю.

Судові витрати сторонами у справі не понесені.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158-163, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш

Повний текст постанови складено 28.12.11.

СудКіровоградський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення23.12.2011
Оприлюднено17.05.2012
Номер документу24011162
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —1170/2а-1461/11

Постанова від 23.12.2011

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

О.А. Черниш

Ухвала від 05.12.2011

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

О.А. Черниш

Ухвала від 03.11.2011

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

О.А. Черниш

Ухвала від 17.10.2011

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

О.А. Черниш

Ухвала від 11.07.2011

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

О.А. Черниш

Ухвала від 15.06.2011

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

О.А. Черниш

Ухвала від 21.04.2011

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

О.А. Черниш

Ухвала від 13.06.2014

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Кошіль В.В.

Постанова від 23.12.2011

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

О.А. Черниш

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні