ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013, м. Рівне, вул. Набережна, 26А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"15" травня 2012 р. Справа № 5019/408/12
Суддя Горплюк А.М . розглянувши матеріали справи
за позовом Приватної виробничо-комерційної фірми "Фіалка"
до відповідача Приватного підприємства "Євробуд-М"
про стягнення в сумі 96 198 грн. 00 коп..
В засіданні приймали участь:
Від позивача: не з'явився.
Від відповідача: ОСОБА_2 (довіреність № 4 від 26.03.2012р.).
В судових засіданнях 03.04.2012р. та 24.04.2012р. оголошувалися перерви відповідно до 24.04.2012р. та 15.05.2012р..
Суть спору: позивач - Приватна виробничо-комерційна фірма "Фіалка" звернулося до господарського суду з позовом до відповідача - Приватного підприємства "Євробуд-М" про стягнення коштів в сумі 96 198 грн. 00 коп..
В судових засіданнях 03.04.2012р. та 24.04.2012р. представник позивача в повному обсязі підтримав заявлені позовні вимоги та надав з даного приводу пояснення, а представник відповідача заперечив проти заявленого позову, подав відзив на позов, в якому зазначив про сплив строків позовної давності, в зв'язку з чим просить суд відмовити в задоволенні позову.
15.05.2012р. представник позивача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про місце, дату та час розгляду справи.
Представник відповідача в судовому засіданні 15.05.2012р. заперечив проти позовних вимог з підстав зазначених у відзиві на позов, надав додаткові пояснення, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відводи з підстав, передбачених статтею 20 ГПК України, відсутні.
Суд вбачає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду позовної заяви без участі представника позивача.
В результаті розгляду матеріалів справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
28.05.2008р. між Березнівським ліцеєм-інтернатом спортивного профілю та Приватною виробничо-комерційною фірмою "Фіалка" було укладено договір на виконання робіт по реконструкції будівель під приміщення для навчально-спортивних цілей (а.с. 75-78).
В свою чергу, 30.05.2008р. між ПВКФ "Фіалка" та ПП "Євробуд-М" було укладено договір субпідряду, згідно умов якого ПП "Євробуд-М" в якості субпідрядної організації взяло на себе зобов'язання по виконанню оздоблювальних будівельних робіт по реконструкції будівель під приміщення Березнівського спортивного інтернату для навчально-спортивних цілей, в обсягах передбачених проектно-кошторисною документацією, з додержанням вимог будівельних норм, а також у визначені договором терміни (а.с. 53-55; п. 1.1 Договору).
Відповідно до умов договору сторонами було встановлено вартість субпідрядних робіт (ціна договору) в сумі 168 438 грн. 00 коп. (п. 2.1. Договору).
На виконання умов договору між ПВКФ "Фіалка" та ПП "Євробуд-М" було складено та підписано акт приймання виконаних підрядних робіт форми №КБ-2В за липень 2008р. на суму 153 626 грн. 40 коп., відповідно до якого складено та підписано довідку про вартість виконаних підрядних робіт форми №КБ-3 за липень 2008р. (а.с. 56-60), підсумкову загальну відомість (а.с. 61-62) а також акт приймання виконаних підрядних робіт форми №КБ-2В за грудень 2008р. на суму 51 379 грн. 94 коп. (а.с. 63-66), якими засвідчили належне виконання будівельних робіт.
10.10.2011р. директором Березнівського ліцею-інтернату спортивного профілю на адресу ПВКФ "Фіалка" було направлено вимогу, щодо усунення недоліків проведених будівельних робіт відповідно до дефектного акту від 28.09.2011р. (а.с. 32-38).
17.10.2011р. ПВКФ "Фіалка" на адресу Березнівського ліцею-інтернату спортивного профілю, було направлено відповідь на вимогу щодо усунення недоліків проведених будівельних робіт, згідно якої ПВКФ "Фіалка" не визнало вищезазначеної вимоги, а також наполягло на проведенні експертизи (а.с. 39).
Крім того, 17.10.2011р. ПВКФ "Фіалка" на адресу ПП "Євробуд-М" було направлено лист, згідно якого повідомило, що Березнівським ліцеєм-інтернатом спортивного профілю на їхню адресу направлено вимогу про усунення недоліків проведених будівельних робіт та акт з переліком встановлених недоліків, а також те, що ПВКФ "Фіалка" не погодилось з даною вимогою в зв'язку з якісним виконанням будівельних робіт, та наполягло на проведенні експертизи (а.с. 42).
Відповідно до висновку № 11207/6_ФМ експертного дослідження судово-будівельно-технічних експертиз від 08.12.2011р., встановлено, що сумарна вартість робіт по усуненню недоліків згідно дефектного акту по внутрішньому опорядженню будівлі під приміщення для навчально-спортивних цілей Березнівського ліцею-інтернату спортивного профілю складає 96 198 грн. 00 коп. (а.с. 8-9).
27.01.2012р. ПВКФ "Фіалка" направило на адресу ПП "Євробуд-М" претензію щодо стягнення коштів на усунення недоліків проведених ремонтних робіт на суму 96 198 грн. 00 коп. (а.с. 43-44), відповіді на яку ПП "Євробуд-М" не надало.
В судових засіданнях які відбулись 03.04.2012 р. та 24.04.2012 р., представник позивача в повному обсязі підтримав заявлені позовні вимоги та надав з даного приводу пояснення, а представник відповідача заперечив проти заявленого позову, подав відзив на позов, а також пояснення по суті спору в яких зазначив про сплив строків позовної давності, в зв'язку з чим просив суд відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, встановивши обставини справи і давши їм оцінку, господарський суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Статтею 11 ЦК України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договори та інші правочини.
Відповідно до статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно статті 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Частиною 1 статті 837 ЦК України встановлено, що підрядник має право, якщо інше не встановлено договором, залучити до виконання робіт інших осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результат їхньої роботи. У цьому разі підрядник виступає перед замовником як генеральний підрядник, а перед субпідрядником -як замовник.
Відповідно до частини 2 статті 838 ЦК України, генеральний підрядник відповідає перед субпідрядником за невиконання або неналежне виконання замовником своїх обов'язків за договором підряду, а перед замовником - за порушення субпідрядником свого обов'язку.
Статтею 854 ЦК України передбачено, що якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.
Згідно із статтею 526 ЦК України та статтею 193 Господарського кодексу України - зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
У відповідності до статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно статті 853 ЦК України, замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на недоліки роботи, які могли бути встановленні при звичайному способі її прийняття.
Якщо після прийняття роботи замовник виявив відступи від умов договору підряду або інші недоліки, які не могли бути встановленні при звичайному способі її прийняття (приховані недоліки), у тому числі такі, що були умисно прихованні підрядником, він зобов'язаний негайно повідомити про це підрядника.
Статтею 858 ЦК України, передбачено відповідальність підрядника за неналежну якість роботи, в зв'язку з чим робота виконана підрядником з відступами від умов договору підряду, які погіршили роботу, або з іншими недоліками, які роблять її непридатною для використання відповідно до договору або для звичайного використання роботи такого характеру, замовник має право, якщо інше не встановлено договором або законом, за своїм вибором вимагати від підрядника: 1) безоплатного усунення недоліків у роботі в розумний строк; 2) пропорційного зменшення ціни роботи; 3) відшкодування своїх витрат на усунення недоліків, якщо право замовника усувати їх встановлено договором.
У відповідності до статті 610 ЦК України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.
Відповідно до "Положення про підрядні контракти у будівництві України" затвердженого Науково-технічною радою Міністерства України у справах будівництва та архітектури, протоколом № 9 від 15 грудня 1993 р., а саме п.4.16.2. передбачено, що здача-приймання об'єкта в експлуатацію здійснюється відповідно до діючого порядку і оформляється актом, підписання якого визначає момент передачі об'єкта у власність замовника. В акті вказуються всі претензії до виконаних робіт, а також у разі наявності у замовника претензій які не зафіксовані в акті КБ-3, він втрачає право на їх задоволення в арбітражному порядку надалі.
Постановою Кабінету міністрів України від 08.10.2008 р. № 923, затверджено порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, а також встановлено механізм та умови прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів. Згідно п.2 даного порядку, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів здійснюється комісією і полягає у підтвердженні нею готовності до експлуатації об'єктів нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, комунікацій та споруд інженерної і транспортної інфраструктури, їх інженерно-технічного оснащення та забезпечення, пускових комплексів, черг будівництва відповідно до погодженої та затвердженої в установленому порядку проектної документації. Результати роботи приймальної комісії оформляються актом готовності об'єкта до експлуатації, форма якого затверджується в установленому порядку Мінрегіонбудом.
Акт готовності об'єкта до експлуатації оформляється замовником і підписується головою та членами приймальної комісії. Член приймальної комісії, що відмовився підписати акт готовності об'єкта до експлуатації, зобов'язаний у письмовій формі подати голові та членам приймальної комісії обґрунтування своєї відмови.
Відповідно до п.107 Постанови кабінету Міністрів України "Про затвердження загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві" від 01.08.2005 р. №668 встановлено, що у разі виявлення замовником недоліків (дефектів) протягом гарантійних строків, він зобов'язаний у порядку, визначеному договором підряду, повідомити про це підрядника і запросити його для складання відповідного акту про прядок і строки усунення виявлених недоліків (дефектів). Якщо підрядник відмовився взяти участь у складенні акта, замовник має право в порядку, визначеному договором підряду, скласти такий акт із залученням незалежних експертів і надіслати його підряднику.
Згідно умов "ДБН А.3. 1-4-95 Управління, організація і технологія положення про гарантійний паспорт-сертифікат на об'єкт, що вводиться в експлуатацію", наявність дефектів визначається дефектним актом, який оформляється у встановленому порядку та підписується сторонами.
Відповідно до листа №7/7-401 від 30 квітня 2003 року Державний комітет України з будівництва та архітектури надав пояснення щодо віднесення ремонтно-будівельних робіт до капітального та поточного ремонтів.
Так, згідно вищезазначеного листа: капітальний ремонт будівлі - комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає заміну, відновлювання та модернізацію конструкцій і обладнання будівель в зв'язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також покращення планування будівлі і благоустрою території без зміни будівельних габаритів об'єкта; поточний ремонт - це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій і інженерного обладнання. Якщо будівля в цілому не підлягає капітальному ремонту, комплекс робіт поточного ремонту може враховувати окремі роботи, які класифікуються як такі, що відносяться до капітального ремонту (крім робіт, які передбачають заміну та модернізацію конструктивних елементів будівлі).
Наявними у матеріалах справи документами, а саме договором субпідряду від 30.05.2008р. (п. 1.1. Договору), актами приймання виконаних підрядних робіт за липень та грудень 2008 р., висновку судово-будівельно-технічної експертизи № 11207/6_ФМ, встановлено, що ПП "Євробуд-М" виконувались оздоблювальні роботи по реконструкції будівель під приміщення для навчально-спортивних цілей Березнівського інтернату спортивного профілю, які в свою чергу відносяться до поточного ремонту
Статтею 322 ГК України передбачено, що недоліки, виявленні при прийнятті робіт (об'єкта), підрядник зобов'язаний усунути за свій рахунок у строки, погодженні з замовником. У разі порушення строків усунення недоліків підрядник несе відповідальність, передбачену договором.
Позовна давність для вимог, що випливають з неналежної якості робіт за договором підряду на капітальне будівництво, визначається з дня прийняття роботи замовником і становить:
- один рік - щодо недоліків некапітальних конструкцій, а у разі якщо недоліки не могли бути виявлені за звичайного способу прийняття роботи, - два роки;
- три роки - щодо недоліків капітальних конструкцій, а у разі якщо недоліки не могли бути виявлені за звичайного способу прийняття роботи, - десять років;
- тридцять років - щодо відшкодування збитків, завданих замовникові протиправними діями підрядника, які призвели до руйнування або аварій.
Відповідно до статей 256 ЦК України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Частиною 1 статті 261 ЦК України передбачено, що перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
З врахуванням вказаних норм ЦК України та ГК України перебіг позовної давності щодо виконання зобов'язань за договором почався з моменту підписання акту приймання виконаних робіт за липень 2008 р. та грудень 2008 р. та закінчився відповідно в грудні 2010 року.
Відповідно до частин 3, 4 статті 267 ЦК України, позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Відповідач подав відзив на позов, в якому заявив про сплив строків позовної давності, в зв'язку з чим попросив суд відмовити в задоволенні позову.
Враховуючи вище викладене, а також заяву відповідача про застосування позовної давності, в задоволенні позову слід відмовити в зв'язку з спливом позовної давності.
Керуючись ст.ст. 49, 81-1, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
В позові відмовити.
Суддя Горплюк А.М.
Рішення підписане суддею "21" травня 2012р..
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2012 |
Оприлюднено | 30.05.2012 |
Номер документу | 24270280 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Горплюк А.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні