Рішення
від 28.11.2008 по справі 2/69
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

2/69

   

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 33023 , м. Рівне,  вул. Яворницького, 59

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 РІШЕННЯ  

    

"28" листопада 2008 р.                                                                            Справа  № 2/69

Позивач:  Дочірнє підприємство "Промислово-комерційна компанія "Зевріка" колективного підприємства "Рівненська швейна фабрика"  

відповідач:   Закрите акціонерне товариство "Рівне - Стиль"       

         

про визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів ЗАТ "Рівне-Стиль" від 02.07.2008 року

                                                                                                              Суддя  Савченко Г. І.

Секретар судового засідання Маслов К.Г.

Представники:

Від позивача  :  керівник Барабаш А.О.

Від відповідача :  адвокат Гринчук А.М. дов. від 10.04.08р.

Стаття 22 ГПК України роз'яснена.

Оголошувалась перерва з 19 листопада на 28 листопада 2008 року.  

СУТЬ СПОРУ:   Позивач  Дочірнє підприємство "Промислово-комерційна компанія "Зевріка" колективного підприємства "Рівненська швейна фабрика"  просить визнати недійсними рішення загальних зборів акціонерів Закритого акціонерного товариства "Рівне - Стиль"   від 02 липня 2008 року.

Свої позовні вимоги позивач обгрунтовує в позовній заяві та в додаткових поясненнях від 10 вересня 2008 року.

Позовні вимоги зводяться по суті до оскарження двох пунктів рішень - по десятому та двадцятому питанню порядку денного.

Зокрема по десятому питанню порядку денного прийнято рішення, відповідно до якого делеговано Правлінню ЗАТ "Рівне-Стиль" право винесення рішень про притягнення до майнової відповідальності посадових осіб органів управління ЗАТ "Рівне-Стиль".

По двадцятому питанню порядку денного прийнято рішення, відповідно до якого збільшено розмір статутного капіталу ЗАТ "Рівне-Стиль" з метою здійснення додаткових інвестицій у товариство для забезпечення його конкурентноздатності на ринку; збільшення статутного капіталу здійснити у спосіб збільшення кількості акцій існуючої номінальної вартості; збільшення розміру статутного капіталу здійснити на суму 4144096 грн.

Спільною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів позивач вважає ту обставину, що порушене його право як акціонера на участь в управлінні справами товариства, зокрема порушено статті 10, 41, 43 Закону України "Про господарські товариства", п.п.9.4.2, 9.4.3 Статуту товариства. А саме, він не був повідомлений про скликання зборів, не мав можливості ознайомитись з матеріалами та документами, пов'язаними з порядком денним. Порушені строки публікації оголошення про проведення зборів.

Щодо пункту десятого рішення, позивач посилається на ту обставину, що Правлінню товариства незаконно делеговані повноваження по притягнення до майнової відповідальності посадових осіб органів управління товариства, оскільки, відповідно до ч.1, 2 ст. 23 Закону України "Про господарські  товариства" управління товариством здійснюють його органи, склад і порядок обрання (призначення) яких здійснюється відповідно до виду товариства. Посадовими особами органів управління товариства визнаються голова та члени виконавчого органу, голова ревізійної комісії, а у товариствах, де створена наглядова рада товариства, - голова та члени наглядової ради товариства.

Частиною 1 ст. 46 Закону України "Про господарські товариства" встановлено, що в акціонерному товаристві з числа акціонерів може створюватися наглядова рада акціонерного товариства, яка представляє інтереси акціонерів у період між проведенням загальних зборів і в межах компетенції, визначеної статутом, контролює і регулює діяльність виконавчого органу.

Виконавчим органом акціонерного товариства, який здійснює керівництво його поточною діяльністю, є правління або інший орган, визначений статутом.

Виконавчий орган вирішує всі питання діяльності акціонерного товариства, крім тих, що віднесені до компетенції загальних зборів і наглядової ради товариства.

Виконавчий орган є підзвітним загальним зборам акціонерів і наглядовій раді акціонерного товариства та організовує виконання їх рішень (ч. 1-3 ст. 47 Закону України "Про господарські товариства").                                                                            

Контроль за фінансово-господарською діяльністю правління акціонерного товариства здійснюється ревізійною комісією, яка обирається з числа акціонерів (ч. 1 ст. 48 Закону України "Про господарські товариства").                                            

З огляду на зазначені норми Закону України "Про господарські товариства" вбачається, що ревізійна комісія та наглядова рада, у випадку її створення на товаристві, є вищестоящими органами у порівняння з правлінням, оскільки здійснюють контроль за діяльністю останнього.

Відтак, делегування правлінню вирішення питання про притягнення до майнові відповідальності посадових осіб товариства, зокрема голови ревізійної комісії, суперечило б змісту функціонування ревізійної комісії, оскільки саме остання наділена повноваженнями здійснювати контроль за фінансово-господарською діяльністю правління з можливістю відповідного реагування на порушення, а не навпаки.

Надання права правлінню притягати голову ревізійної комісії до майнової відповідальності суперечитиме нормам, які регулюють повноваження вказаних органів, а також  зводить  нанівець  контрольну  функцію  ревізійної комісії по   відношенню до правління.

Щодо пункту двадцятого рішення, позивач посилається на ту обставину, що збільшення розміру статутного капіталу ЗАТ "Рівне-Стиль" призведе до зменшення у відсоткову відношенні кількості акцій Позивача, а саме: з 38,489% до 8%, а отже, унеможливить здійснювати будь-який вплив на вирішення питань діяльності товариства та зменшить розмір дивідендів, на які могло розраховувати ДП "ПКК "Зевріка" без проведення додаткової емісії акцій.

Відтак, внаслідок збільшення розміру статутного капіталу ЗАТ "Рівне-Стиль" акціонером якого є ДП "ПКК "Зевріка", останнє зазнає порушень його прав щодо участі в управлінні справами ЗАТ "Рівне-Стиль"; дочірнє підприємство зазнає матеріальних збитків, що виражатимуться, в неодержанні прибутку у вигляді дивідендів.

Позивач наводить приклад, що за результатами фінансово-господарської діяльності ЗАТ "Рівне-Стиль" у 2007 році, останнє отримало чистий прибуток в розмірі 421 000,00 грн.

Враховуючи, що станом на день звернення до суду ДП "ПКК "Зевріка" володіє 418 454 акціями, що складає 38,489% в статутному капіталі ЗАТ "Рівне-Стиль", відтак Позивач може розраховувати на отримання дивідендів в розмірі 162038,69грн. (421000,00*38,489%/100%=162 038,69).

Разом з тим, у випадку збільшення розміру статутного капіталу ЗАТ "Рівне-Стиль", як зазначалося, кількість акцій ДП "ПКК "Зевріка" становитиме (у відсотковому відношенні) 8%.

Вважає, що розмір  очікуваних дивідендів за 2008  рік,  враховуючи  показники за попередній період, складатиме 33 680,00 грн. (421 000,00*8%/100%=33 680,00).

Таким чином, Позивач внаслідок збільшення статутного капіталу ЗАТ "Рівне-Стиль" до 5 231 300 простих іменних акцій зазнає збитків у вигляді неодержаного прибутку в розмірі 128 358,69 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 87 ГК України товариство має право змінювати (збільшувати або зменшувати) розмір статутного фонду в порядку, встановленому цим Кодексом та законом, прийнятим відповідно до нього.

Як встановлено ч. 5 ст. 39 Закону України "Про господарські товариства", акціонерне товариство відшкодовує власнику акцій збитки, пов'язані із змінами статутного (складеного) капіталу. Спори про відшкодування цих збитків вирішуються судом.

Однак, всупереч вимогам чинного законодавства України, питання про відшкодування збитків, пов'язаних із змінами статутного капіталу ЗАТ "Рівне-Стиль", акціонерами товариства на загальних зборах акціонерів Відповідача, що відбулися 02.07.2008 року, не вирішувалося.

Відповідач Закрите акціонерне товариство "Рівне-Стиль" позов заперечує. Спростовує твердження позивача про проведення загальних зборів акціонерів з порушенням строків публікації оголошення про їх проведення та персонального повідомлення акціонерів тим, що відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України «Про господарські товариства»про проведення загальних зборів  акціонерів  держателі  іменних  акцій  повідомляються   персонально  передбаченим статутом    способом.    Крім    того,    загальне    повідомлення    друкується    в   місцевій    пресі   за місцезнаходженням акціонерного товариства і в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Якщо до порядку денного включено питання  про зміну статутного  (складеного)  капіталу акціонерного товариства,  то одночасно порядком денним друкується інформація, передбачена статтею 40 цього Закону. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 45 днів до скликання загальних зборів.

Підпунктом 9.4.3 Статуту ЗАТ «Рівне-Стиль» передбачено, що повідомлення про скликання Загальних зборів акціонерів надсилається Правлінням акціонерам, які є власниками іменних акцій поштою, або вручається особисто за адресами, наведеними у реєстрі акціонерів, не пізніше 45 (сорока п'яти) днів до запланованої дати проведення зборів. Акціонерів-працівників повідомляють під розписку на робочому місці. Крім того, повідомлення про скликання Загальних зорів акціонерів вивішується на дошці оголошень Товариства.

Правлінням ЗАТ «Рівне-Стиль»в повній мірі дотримано норми законодавства та Статуту ЗАТ «Рівне-Стиль». Зокрема, повідомлення про скликання загальних зборів ЗАТ «Рівне-Стиль», що відбулися 02 липня 2008 року, було опубліковано у Відомостях Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 90 (343) 13 травня 2008 року (стор. 37-38), і у газеті «Вільне слово»№ 38 (14251) 13 травня 2008 року (стор. 4) (копії газетних публікацій додаються). Таким чином, вказані повідомлення опубліковано за 50 днів до проведення загальних зборів, що в повній мірі відповідає ч. 1 ст. 43 Закону України «Про господарські товариства», пп. 9.4.1 Статуту ЗАТ «Рівне-Стиль».

Персональне повідомлення Позивача як акціонера ЗАТ «Рівне-Стиль»про проведення загальних зборів 02 липня 2008 року було здійснено правлінням вчасно (копія документів підприємства поштового зв'язку додається).

В повідомленнях про проведення загальних зборів акціонерів ЗАТ «Рівне-Стиль», що відбулися 02 липня 2008 року, правлінням ЗАТ «Рівне-Стиль»було чітко вказано, що з матеріалами, пов'язаними з порядком денним зборів, особи, які мають право на участь у загальних зборах, можуть ознайомитися за адресою: 33028, м. Рівне, вул. Соборна, 16.  Позивач міг ознайомитися з матеріалами за місцем знаходження товариства, де забезпечено вільний доступ протягом всього робочого часу. Жодного запиту від Позивача ні усного, ні письмового ЗАТ «Рівне-Стиль», щодо ознайомлення з матеріалами загальних зборів   не   отримало.

Щодо рішення про делегування Правлінню товариства права притягнення до відповідальності посадових осіб товариства відповідач посилається на статтю 41 Закону України "Про господарські товариства", яка містить перелік питань, які віднесені законом до компетенції загальних зборів акціонерів. Частина 7 ст. 41 Закону України «Про господарські товариства»передбачає, що статутом товариства до компетенції загальних зборів можуть бути віднесені і інші питання. Підпункт 9.9.9 Статуту ЗАТ «Рівне-Стиль»вказує, що до компетенції загальних зборів акціонерів належить вирішення будь-яких інших питань, що внесені у порядок денний загальних зборів акціонерів. В порядок денний загальних зборів акціонерів було внесено серед інших питання про делегування правлінню ЗАТ «Рівне-Стиль»права винесення рішень про притягнення до майнової відповідальності посадових осіб органів управління ЗАТ «Рівне-Стиль».

Загальні збори акціонерів визначилися з цього питання, що закріплено у відповідному протоколі.     

Вказане рішення загальних зборів ЗАТ «Рівне-Стиль»відповідає вказаним нормам закону, а також нормі ч. 6 ст. 41 Закону України «Про господарські товариства», в якій наведено вичерпний перелік повноважень, що не можуть бути делеговані загальними зборами іншим   органам.   Серед   цього   переліку   відсутнє   повноваження   винесення   рішень   про притягнення  до  майнової  відповідальності  посадових  осіб  органів  управління акціонерного товариства, а тому підстав стверджувати про його незаконність немає.

Щодо збільшення розміру статутного капіталу, відповідач законність такого збільшення обгрунтовує тим, що спеціальним нормативним актом, яким на підставі Цивільного кодексу України, Закону України «Про господарські товариства», Закону України «Про цінні папери  та  фондовий   ринок» визначено  порядок  збільшення   розміру статутного капіталу акціонерних товариств, Положення про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного капіталу акціонерного товариства, затверджене Рішенням ДКЦПФР № 387 від 22 лютого 2007 року.

Відповідно до п. 4 Положення порядок збільшення розміру статутного капіталу акціонерного товариства за рахунок спрямування прибутку до статутного капіталу шляхом збільшення номінальної вартості акцій включає послідовність дій, вказану в п.4.1 Положення.

На загальних зборах акціонерів 02 липня 2008 року було прийнято рішення у повній відповідності з п. 4.1 Положення кількістю голосів, що достатня для прийняття таких рішень. Зміни  до статуту на цих зборах не вносилися і не могли вноситися відповідно до п. 4.1 Положення).

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши докази у справі, господарський суд встановив, що на дату проведення загальних зборів ЗАТ "Рівне-Стиль" 02 липня 2008р., позивач був акціонером вказаного товариства, володів акціями в кількості 418454 штук, що складає 38,49% в статутному капіталі ЗАТ "Рівне-Стиль", що не заперечується сторонами.

Як вбачається з протоколу №1/08 загальних зборів акціонерів ЗАТ "Рівне-Стиль" від 02.07.08р. до порядку денного загальних зборів було включено 29 питань.

1.  Обрання Голови та секретаря Загальних зборів акціонерів ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ»;

2.  Звіт Правління ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ»про результати роботи за 2007 рік;

3.  Затвердження річник результатів діяльності ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ»за 2007 рік;

4.   Затвердження звіту і висновків Ревізійної комісії ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ»за 2007 рік;

5. Визначення порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати частки прибутку (дивідендів) ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ»за 2007 рік;

6.  Визначення порядку покриття збитків ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ»за 2007 рік;

7. Обрання Правління ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ»;

8. Обрання Ревізійної комісії ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ»;

9. Делегування  Правлінню  ЗАТ  «РІВНЕ-СТИЛЬ»права  вирішення  питання про визначення основних напрямів діяльності ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ»і затвердження його планів та звітів про їх виконання;

10.          Делегування Правлінню ЗАТ "РІВНЕ-СТИЛЬ" права винесення рішень про притягнення до майнової відповідальності посадових осіб органів правління ЗАТ "РІВНЕ-СТИЛЬ";

11. Делегування  Правлінню  ЗАТ  «РІВНЕ-СТИЛЬ»права  вирішення  питання про придбання ЗАТ "РІВНЕ-СТИЛЬ" акцій, що випущені ЗАТ "РІВНЕ-СТИЛЬ";

12. Делегування Правлінню ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ»права затвердження процедури та інших внутрішніх документів ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ», визначення організаційної структури ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ»;

13. Делегування Правлінню ЗАТ «РГВНЕ-СТИЛЬ»права визначення умов оплати праці посадових осіб ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ», його дочірніх підприємств, філій та представництв;

14. Створення Товариства з обмеженою відповідальністю «РІВНЕ-СТИЛЬ»;

15. Затвердження статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «РІВНЕ-СТИЛЬ»;

16. Наділення   Правління   ЗАТ   «РІВНЕ-СТИЛЬ» повноваженнями   обрання   директора   Товариства   з обмеженою відповідальністю «РІВНЕ-СТИЛЬ»;

17. Виділ із ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ»Товариства з обмеженою відповідальністю «Рівне. Стиль-Елегант»;

18. Реорганізація ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ»у Товариство з обмеженою відповідальністю «Рівне. Стиль- Елегант»;

19. Затвердження статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Рівне. Стиль- Елегант»;

20.          Збільшення розміру статутного капіталу ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ»шляхом збільшення кількості акцій існуючої номінальної вартості за рахунок додаткових внесків;

21.          Закрите (приватне) розміщення акцій та затвердження протоколу рішення про закрите (приватне) розміщення акцій;

22. Затвердження переліку інших інвесторів, серед яких передбачено розміщення акцій, відповідно до яких прийнято рішення про розміщення;

23. Визначення уповноваженого органу ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ, якому надаються повноваження затвердження результатів реалізації акціонерами свого переважного права на придбання акцій, що пропонуються до розміщення; прийняття рішення про дострокове закінчення закритого (приватного) розміщення акцій (у разі, якщо запланований обсяг акцій буде розміщено достроково); затвердження результатів закритого (приватного) розміщення акцій та звіту про результати закритого (приватного) розміщення акцій;

24.          Визначення вповноважених осіб (прізвище, ім'я, по батькові та посада) уповноваженого органу ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ», яким надаються повноваження: здійснювати персональне повідомлення всіх акціонерів та інших інвесторів, перелік яких затверджено загальними зборами акціонерів ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ», на яких прийнято рішення про збільшення статутного капіталу та закрите (приватне) розміщення акцій, про прийняті загальними зборами акціонерів - ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ»рішення; отримувати від акціонерів письмові підтвердження про відмову від використання свого переважного права на придбання акцій, відповідно до яких прийняте рішення про розміщення (у разі, якщо це передбачено умовами розміщення акцій); проводити дії щодо забезпечення реалізації акціонерами свого переважного права на придбання акцій, відповідно до яких прийнято рішення про розміщення; проводити дії щодо забезпечення закритого (приватного) розміщення акцій.

25. Забезпечення правлінням ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ»повного використання (завантаження) основних засобів ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ».                                                  .

26. Про відчуження ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ»будівлі складу фурнітури, адмінприміщення, (літера «Ж-2») площею 324,3 (триста двадцять чотири цілих три десятих) кв.м, що знаходяться за адресою: м. Рівне, вулиця Соборна, буд. 16.

27. Про рішення Правління ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ»від 12 березня 2008 року (Протокол № 2/08).

28. Передача ведення реєстру власників іменних цінних паперів (акцій) ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ».

29. Затвердження умов договору на ведення реєстру власників іменних цінних паперів (акцій) ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ».

Предметом спору є прийняті рішення по десятому та двадцятому питаннях  порядку денного.

Давши оцінку поясненням сторін, доказам у справі, господарський суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню в частині визнання недійсними рішень по десятому та двадцятому питаннях порядку денному.

Щодо прийнятого рішення по питанню десятому порядку денного загальних зборів - делегування Правлінню товариства "Рівне-Стиль" права винесення рішень про притягнення до майнової відповідальності посадових осіб органів управління.

Відповідно до п.8.1 Статуту Закритого акціонерного товариства "Рівне-Стиль" (в редакції від 04.08.2005р.) керівними органами товариства, які здійснюють управління та контроль за діяльністю товариства є загальні збори акціонерів, Правління, ревізійна комісія.

Відповідно до п.10.1 Статуту,  Правління є виконавчим органом Товариства, що здійснює керівництво його поточною діяльністю.

Відповідно до п.100.2.2 Статуту до складу Правління постійно входять голова Правління, його заступник, головний бухгалтер.

Відповідно по п.11.1.1 Статуту Ревізійна комісія обирається Загальними зборами акціонерів  та складається з трьох чоловік.

Відповідно до п.11.2.1 Статуту до функціональних обов'язків Ревізійної комісії належить здійснення контролю за фінансово-господарською діяльністю товариства.

Відповідно ч.3 ст.23 Закону України "Про господарські товариства посадовими особами органів управління товариства визнаються голова та члени виконавчого органу, голова ревізійної комісії, а у товариствах, де створена рада товариства (спостережна рада), - голова та члени ради товариства (спостережна рада).

Таким чином редакція Статуту на момент проведення спірних зборів кореспондується з вимогами Закону України "Про господарські товариства" щодо кола посадових осіб акціонерного товариства "Рівне-Стиль" та їх повноважень.

Господарський суд вважає, що делегування повноважень виконавчому органу товариства - Правління по притягненню посадових осіб ревізійної комісії до майнової відповідальності суперечить ч.1 ст.48 Закону України "Про господарські товариства" та Статуту товариства, оскільки функціональним обов'язком ревізійної комісії є здійснення контролю за фінансово-господарською діяльністю товариства.

Надання невластивих повноважень виконавчому органу може призвести до тиску на посадових осіб (членів ревізійної комісії) порушити права акціонерів.

Приймаючи рішення по делегуванню повноважень Правлінню загальні збори могли б визнати обмежене коло посадових осіб, яке Правління могло б притягнути до майнової відповідальності. Такими посадовими особами органів правління товариства могли б бути члени самого Правління. Однак, господарський суд  не вправі змінювати редакцію пункту десятого рішення, вказуючи коло посадових осіб, тому рішення по даному питанню підлягає визнанню недійсним в цілому.

Щодо прийнятого рішення по питанню двадцятому порядку денного загальних зборів - збільшення розміру статутного капіталу на суму 4144096 грн. у спосіб збільшення кількості акцій існуючої номінальної вартості.

Господарський суд прийшов до висновку, що доводи позивача щодо господарської доцільності прийняття такого рішення, зокрема про те, що відповідним рішенням порушуються його права, пов'язані з інвестуванням коштів до статутного капіталу товариства, не приймаються до уваги.

Господарський суд не вправі втручатись у господарську діяльність товариства. Суд не вправі робити заздалегідь висновок, що реалізація товариством акцій додаткового випуску призведе до зниження ринкової вартості акцій та завдасть шкоди акціонерам.

Господарський суд погоджується з відповідачем,  що у даному випадку для прийняття рішення про збільшення статутного капіталу, достатня більшість голосів акціонерів, які брали участь у зборах. Як вбачається з протоколу зборів "за" проголосувало 61,5 відсотка голосів. "Проти" - 38,4 відсотка голосів.

Дійсно пункти 9.9.1 та 9.12 Статуту  вказують на те, що голосування  по питанню зміни розміру статутного капіталу приймається 3/4 голосів акціонерів, які беруть участь у зборах.

Однак, відповідно до ст.42 Закону України "Про господарські товариства" та ч.4 ст.159 ЦК України прийняття рішень 3/4 голосами вимагається лише у випадку внесення змін до Статуту товариства. Зміни до Статуту на цих зборах не приймались. Таким чином, у даному випадку мають пріоритет вимоги законів над Статутом. Вказані законодавчі акти не надають права Статутом змінювати вимоги законодавства. Разом з тим, вирішуючи спори за позовом акціонерів (учасників) товариства про визнання недійсними рішення загальних зборів товариства щодо збільшення (зменшення) статутного капіталу товариства, господарські суди повинні з'ясувати чи були загальні підстави для визнання загальних зборів недійсними (порушення порядку скликання та проведення загальних зборів), а також спеціальні підстави, зокрема дотримання правил повідомлення про загальні збори з питань змін у статутному капіталі.

Господарський суд прийшов до висновку, що відсутні загальні підстави для визнання зборів недійсними, оскільки не порушений загальний порядок скликання та проведення загальних зборів.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України «Про господарські товариства»про проведення загальних зборів акціонерів держателі іменних акцій повідомляються персонально передбаченим статутом способом. Крім того, загальне повідомлення друкується в місцевій пресі за місцезнаходженням акціонерного товариства і в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із  зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Якщо до порядку денного включено питання  про зміну статутного  (складеного)  капіталу акціонерного товариства,  то одночасно з порядком денним друкується інформація, передбачена статтею 40 цього Закону. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 45 днів до скликання загальних зборів.

Підпунктом 9.4.3 Статуту ЗАТ «Рівне-Стиль» передбачено, що повідомлення про скликання Загальних зборів акціонерів надсилається Правлінням акціонерам, які власниками іменних акцій, поштою або вручається особисто за адресами, наведеними у реєстрі акціонерів, не пізніше 45 (сорока п'яти) днів до запланованої дати проведення зборів. Акціонерів-працівників повідомляють під розписку на робочому місці. Крім того, повідомлення про скликання Загальних зорів акціонерів вивішується на дошці оголошень Товариства.

Правління ЗАТ "Рівне-Стиль" дотримані загальні вимоги  Закону та Статуту, щодо порядку скликання зборів.

Зокрема, повідомлення про скликання загальних зборів ЗАТ «Рівне-Стиль», що відбулися 02 липня 2008 року, було опубліковано у Відомостях Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 90 (343) 13 травня 2008 року (стор. 37-38), і у газеті «Вільне слово»№ 38 (14251) 13 травня 2008 року (стор. 4) (копії газетних публікацій додаються). Таким чином, вказані повідомлення опубліковано за 50 днів до проведення загальних зборів, що в повній мірі відповідає ч. 1 ст. 43 Закону України «Про господарські товариства», пп. 9.4.1 Статуту ЗАТ «Рівне-Стиль».

Персональне повідомлення Позивача як акціонера ЗАТ «Рівне-Стиль»про проведення загальних зборів 02 липня 2008 року було здійснено правлінням  вчасно про що свідчить повідомлення органу зв'язку. На копії повідомлення особисто вчинений підпис керівника позивача 16.05.2008р.

Відповідно до ч. З ст. 43 Закону України «Про господарські товариства»до скликання загальних зборів акціонерам повинна бути надана можливість ознайомитись з документами, пов'язаними з порядком денним зборів. Згідно пп. 9.5.4 Статуту ЗАТ «Рівне-Стиль»правління не пізніше як за  7 днів до скликання  Загальних зборів акціонерів  повинне забезпечити акціонерам можливість ознайомитися з матеріалами та документами, пов'язаними з їх порядком денним.

В повідомленнях про проведення загальних зборів акціонерів ЗАТ «Рівне-Стиль», що відбулися 02 липня 2008 року, правлінням ЗАТ «Рівне-Стиль»було чітко вказано, що з матеріалами, пов'язаними з порядком денним зборів, особи, які мають право на участь у  загальних зборах, можуть ознайомитися за адресою: 33028, м. Рівне, вул. Соборна, 16. Звертаємо увагу суду, що Позивач міг ознайомитися з матеріалами за місцем знаходження товариства, де забезпечено вільний доступ протягом всього робочого часу.

Позивач не  довів, про відмову йому в ознайомленні з матеріалами зборів. Таким чином доводи позивач про порушення його прав  щодо неповідомлення про скликання загальних зборів та ненадання можливості ознайомлення з матеріалами, пов'язаними з порядком денним загальних зборів не відповідають фактичним обставинам справи.

Крім того, як  вбачається з протоколу загальних зборів, на зборах був присутній, брав участь в голосуванні представник позивача Запорожець І.А. Дана обставина свідчить про те, що не можуть бути визнані недійсними рішення загальних зборів лише з такої підстави.

Разом з тим, господарський суд вважає, що існує спеціальна підстава, визнання вказаного рішення по двадцятому питанню порядку денного недійсним, оскільки при скликанні загальних зборів не дотримано самих правил повідомлення про загальні збори з питань змін статутного капіталу товариства.

А саме, відповідно до ст. 40 Закону України «Про господарські товариства»-

У повідомленні про наступне скликання загальних зборів для вирішення питання про зміни статутного (складеного) капіталу акціонерного товариства повинні міститися:

а)   мотиви,   спосіб   та   мінімальний   розмір   збільшення   або   зменшення   статутного (складеного) капіталу;

б)   проект змін до статуту акціонерного товариства, пов'язаних із збільшенням або зменшенням статутного (складеного) капіталу;

в) дані про кількість акцій, що випускаються додатково або вилучаються, та їх загальну вартість;

г) відомості про нову номінальну вартість акцій;

д) права акціонерів при додатковому випуску акцій або їх вилученні;

е) дата початку і закінчення підписки на акції, що додатково випускаються, або їх вилучення;

є) порядок відшкодування власникам акцій збитків, пов'язаних із змінами статутного (складеного) капіталу.

Як вбачається з повідомлення про наступне скликання загальних зборів, щодо питання про збільшення статутного капіталу, у пункті «е»вказано про те, що отримання збитків акціонерами внаслідок збільшення розміру статутного капіталу не передбачається.

Таке формулювання не є визначенням порядку відшкодування власником акцій збитків, пов'язаних із змінами статутного (складеного) капіталу. Оскільки порядок передбачає визначення механізму відшкодування можливих збитків. Не можливо наперед зробити висновок про відсутність збитків.

Відповідач надав клопотання про відшкодування витрат на послуги адвоката в сумі 5000 грн. Клопотання не підлягає задоволенню, оскільки спір вирішено в цілому на користь позивача, визнаються недійсними саме спірні рішення з двох питань порядку денного загальних зборів. Часткове відхилення підстав позивача в обгрунтування своїх позовних вимог не впливає на суть прийнятого судом рішення.

З цих підстав витрати пов'язані із сплатою державного мита та з інформаційним забезпеченням судового процесу покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст.82-84, 49 ГПК України, суд-

ВИРІШИВ:

1.Позов задоволити частково.

Визнати недійсними рішення загальних зборів акціонерів Закритого акціонерного товариства «Рівне-Стиль»від 02 липня 2008 р. оформлені протоколом №1/08 по питанню десятому та двадцятому порядку денному загальних зборів. А саме, по питанню десятому-"Делегувати Правлінню ЗАТ «Рівне-Стиль»право винесення рішень про притягнення до майнової відповідальності осіб органів управління ЗАТ «Рівне-Стиль»по питанню двадцятому-

"Збільшити розмір статутного капіталу ЗАТ «РІВНЕ-СТИЛЬ»з метою здійснення додаткових інвестицій у товариство для забезпечення його конкурентноздатності на ринку; збільшення статутного капіталу здійснити у спосіб збільшення кількості акцій існуючої номінальної вартості; збільшення розміру статутного капіталу здійснити на суму 4144 096,00 грн."

2. Стягнути з відповідача Закритого акціонерного товариства «Рівне-Стиль» (33000, м.Рівне, вул.Соборна,16, код 31765830, р/р 26002003655 у  філії ВАТ «Кредобанк», МФО 333670) на користь позивача Дочірнього підприємства «Промислово-комерційна компанія «Зевріка» (33000, м.Рівне, вул.Соборна,16, код ЄДРПОУ 25317608, р/р 26009301586041 «Промінвестбанк», МФО 333335)- 85 (вісімдесят п'ять) грн.00 коп. витрат по державному миту, 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне  забезпечення судового процесу.

3. Відмовити відповідачеві у відшкодуванні витрат пов'язаних з оплатою послуг адвоката в сумі 5000 грн.

4. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

   Суддя                                                                Савченко Г. І.

підписано  "        " листопада 2008 р.

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення28.11.2008
Оприлюднено04.12.2008
Номер документу2431135
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —2/69

Постанова від 10.04.2018

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Юрченко Ярослав Олександрович

Ухвала від 27.03.2018

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Юрченко Ярослав Олександрович

Ухвала від 14.03.2018

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Юрченко Ярослав Олександрович

Ухвала від 14.03.2018

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Юрченко Ярослав Олександрович

Ухвала від 26.02.2018

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Юрченко Ярослав Олександрович

Ухвала від 19.02.2018

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Юрченко Ярослав Олександрович

Ухвала від 07.02.2018

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Юрченко Ярослав Олександрович

Ухвала від 22.01.2018

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Юрченко Ярослав Олександрович

Ухвала від 16.01.2018

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Кобецька С.М.

Ухвала від 04.01.2018

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Кобецька С.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні