Справа №2-228 Головуючий у суді у 1 інстанції - Грекова Номер провадження 22-ц/1890/1030/12 Суддя-доповідач - Рибалка Категорія - 10
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 травня 2012 року м.Суми
Колегія суддів з розгляду справ цивільного судочинства Апеляційного суду Сумської області в складі:
головуючого-судді - Рибалки В. Г.,
суддів - Хвостика С. Г., Таран С. А.,
за участю секретаря - Чуприни В.І.,
розглянула у відкритому судовому засіданні у приміщенні апеляційного суду цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1
на ухвалу Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 03 квітня 2012 року про закриття провадження
у справі за позовом ОСОБА_1 до Глухівської районної спілки споживчих товариств, Глухівської міської ради Сумської області, третя особа - Управління Держкомзему в м. Глухові Сумської області
про встановлення земельного сервітуту,
в с т а н о в и л а :
Ухвалою Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 03 квітня 2012 року справу за позовом ОСОБА_1 до Глухівської районної спілки споживчих товариств, Глухівської міської ради Сумської області, про встановлення земельного сервітуту закрито провадженням.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 посилається на неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи та порушення судом першої інстанції норм процесуального права. Просить скасувати ухвалу Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 03 квітня 2012 року і направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду по суті.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді, дослідивши матеріали справи вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернулась до суду з вищезазначеним позовом в березні 2012 року. Просила встановити за нею право земельного сервітуту щодо земельної ділянки, яка знаходиться за адресою по АДРЕСА_1 і є прилеглою до земельної ділянки що перебуває в її користуванні за адресою по АДРЕСА_2, а саме право безперешкодного проходу та проїзду по дорозі з твердим покриттям до земельної ділянки, що є в її користуванні. 07 березня 2012 року ухвалою Глухівського міськрайонного суду Сумської області було відкрито провадження за вищевказаним позовом.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно ст. 1 ГПК України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності. Угода про відмову від права на звернення до господарського суду є недійсною.
Згідно ст. 12 ГПК України, господарським судам підвідомчі: 1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім: спорів про приватизацію державного житлового фонду; спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов; спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін; спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів; інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів; 2) справи про банкрутство; 3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції; 4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів; 5) справи у спорах щодо обліку прав на цінні папери; 6) справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів. Підвідомчий господарським судам спір може бути передано сторонами на вирішення третейського суду, крім спорів про визнання недійсними актів, а також спорів, що виникають при укладанні, зміні, розірванні та виконанні господарських договорів, пов'язаних із задоволенням державних потреб, спорів, передбачених пунктом 4 частини першої цієї статті, та інших спорів, передбачених законом. Рішення третейського суду може бути оскаржено в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Відповідно п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», за загальним правилом розмежування компетенції судів з розгляду земельних та пов'язаних із земельними відносинами майнових спорів відбувається залежно від суб'єктного складу їх учасників. Ті земельні та пов'язані із земельними відносинами майнові спори, сторонами в яких є юридичні особи, а також громадяни, що здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статус суб'єкта підприємницької діяльності, розглядаються господарськими судами, а всі інші - в порядку цивільного судочинства, крім спорів, зокрема, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень при реалізації ними управлінських функцій у сфері земельних правовідносин, вирішення яких згідно з пунктами 1, 3 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства віднесено до компетенції адміністративних судів.
Доводи апеляційної скарги про те, що суд дійшов помилкового висновку про те, що ОСОБА_1 є стороною по справі не як громадянин, а як суб'єкт господарської діяльності - фізична особа - підприємець є безпідставними.
Суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що позивачка є фізичною особою - підприємцем, земельна ділянка передана в довгострокову оренду строком 49 років ОСОБА_1 у АДРЕСА_2 площею0, 4000 га. для промисловості - КВЦПЗ: 11.02 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (КВЕД: 21.12.0 - виробництво паперу та картону) (згідно рішення Глухівської міської ради Сумської області № 193 від 27 липня 2011 року).
За таких обставин колегія суддів вважає, що оскаржувана ухвала суду відповідає вимогам процесуального права.
У зв'язку з цим апеляційну скаргу необхідно зщадовольнити, а ухвалу суду - скасувати
Керуючись ст.ст. 303, 307, 311, 312, 313, 315, ЦПК України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Ухвалу Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 03 квітня 2012 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий -
Судді -
Суд | Апеляційний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 10.05.2012 |
Оприлюднено | 31.05.2012 |
Номер документу | 24319173 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Сумської області
Рибалка В. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні