Рішення
від 24.05.2012 по справі 5006/12/50пн/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

24.05.12 р. Справа № 5006/12/50пн/2012

Суддя господарського суду Донецької області Тоцький С.В.

при секретарі судового засідання Міщенко Т.Г.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом: Державного вищого навчального закладу «Донецький національний технічний університет» в особі Зуївського енергетичного технікуму, м. Зугрес Донецької області

до відповідача: Державного підприємства «Зуївська експериментальна теплоелектроцентраль», м. Зугрес Донецької області

про зобов'язання Державне підприємство «Зуївська експериментальна теплоелектроцентраль» провести процедуру закупівлі централізованої поставки теплової енергії на 2012 рік на загальну суму 1010030,30грн., в об'ємі 990Гкал та зобов'язання відповідача укласти договір про закупівлю теплової енергії на 2012 рік для приміщення гуртожитку, розташованого за адресою: м. Зугрес, вул. Чапаєва, буд. 3а, за тарифом як для населення на загальну суму 77001,50грн.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю;

від відповідача: ОСОБА_2 - за довіреністю;

СУТЬ СПОРУ:

Заявлено позов Державним вищим навчальним закладом «Донецький національний технічний університет» в особі Зуївського енергетичного технікуму, м. Зугрес Донецької області до Державного підприємства «Зуївська експериментальна теплоелектроцентраль», м. Зугрес Донецької області про зобов'язання Державне підприємство «Зуївська експериментальна теплоелектроцентраль» провести процедуру закупівлі централізованої поставки теплової енергії на 2012 рік на загальну суму 1010030,30грн., в об'ємі 990Гкал та зобов'язання відповідача укласти договір про закупівлю теплової енергії на 2012 рік для приміщення гуртожитку, розташованого за адресою: м. Зугрес, вул. Чапаєва, буд. 3а, за тарифом як для населення на загальну суму 77001,50грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що він звернувся до відповідача листом з пропозицією проведення процедури закупівлі у одного учасника централізованої поставки теплової енергії на 2012 рік на загальну суму 1010030,30грн., в об'ємі 990Гкал, з яких 820,0Гкал на суму 933028,80грн. для учбового корпусу - за тарифами як для бюджетних організацій та 170,0Гкал на суму 77001,50грн. для гуртожитку - за тарифами як для населення. На дане звернення відповідач надав відмову від проведення процедури державних купівель та укладання договору постачання посилаючись на те, що для гуртожитку необхідно встановити тарифи за встановленими ставками. Однак дану відмову позивач вважає неправомірною, оскільки мешканці гуртожитку інші комунальні послуги такі як водопостачання, водовідведення та електропостачання отримують за тарифами як для населення та зазначає, що відповідач є монополістом у сфері постачання теплової енергії і його відмова є зловживанням його становищем.

Відповідач у відзиві на позовну заяву заперечує у повному обсязі та зазначає, що зафіксувавши в договорі суму на теплову енергію його буде позбавлено права на отримання прибутку, крім того тариф на послуги теплопостачання постійно змінюється. Також відповідач заперечує проти застосування тарифу на теплопостачання для гуртожитків як для фізичних осіб, оскільки відповідно до п. 38 Примірного положення про гуртожитки №206 від 03.06.1996р. плата за користування жилою площею в приміщеннях, що знаходяться в спільному користування кількох осіб, що не перебувають у сімейних стосунках, проводиться за встановленими ставками.

За клопотанням сторін справа слухалась без фіксації судового процесу технічними засобами.

Відповідно до статей 9, 10 Конституції України, статті 9 Європейської хартії регіональних мов або мов меншин (ратифікована Законом України від 15 травня 2003р. N802), статті 3 Декларації прав національностей України ( від 1 листопада 1991р. N1771), статті 12 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", статті 18 Закону України "Про мови в Український РСР" (від 28 жовтня 1989р. N8312) та клопотання представників сторін, справа розглядалась російською мовою.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив :

Згідно рішення виконавчого комітету Зугреської міської ради №299 від 28.09.2011р. та листа виконавчого комітету Зугреської міської ради №02-11/1887 від 23.12.2011р. виробником комунальних послуг з теплопостачання у старій частині міста, де розташовані будівлі Зуївського енергетичного технікуму визначено Державне підприємство «Зуївська експериментальна ТЕЦ».

Листом-звернення №43 від 06.02.2012р. позивач звернувся до відповідача з вимогою про проведення процедури закупівлі у одного учасника централізованої поставки теплової енергії на 2012 рік на загальну суму 1010030,30грн., в об'ємі 990Гкал, з яких 820,0Гкал на суму 933028,80грн. для учбового корпусу - за тарифами як для бюджетних організацій та 170,0Гкал на суму 77001,50грн. для гуртожитку - за тарифами як для населення.

На даний лист-звернення відповідачем була надана відповідь №311 від 09.02.2012р., в якій відповідач повідомив, що не має законних підстав на укладання договору теплопостачання для гуртожитків, за тарифами встановленими як для населення, оскільки відповідно до Примірного положення про гуртожитки для нарахування плати по ставках квартирної плати, приміщення гуртожитку повинно знаходитись у відособленому користуванні сімей. Оскільки гуртожиток, що знаходиться на балансі позивача, використовується для проживання студентів, тобто осіб, які не перебуваються у сімейних стосунках, плата за користування тепловою енергію здійснюється за тарифами визначеними для юридичних осіб.

На запит позивача Управлінням праці та соціального захист населення Харцизької міської ради була надані відповідь у листі №01-14-346 від 13.02.2012р., в якому зазначено, що відповідно до Типового положення про гуртожитки витрати на комунальні послуги нараховуються по ставках квартирної плати, встановлених для будинків державного та громадського житлового фонду. При цьому плата за користування жилою площею в приміщеннях, що знаходиться у користуванні кількох осіб, які не перебувають у сімейних стосунках, проводиться за встановленим ставками. Витрати на комунальні послуги входять до ставки плати за користування жилою площею і окремо плата за них не стягується.

Позивачем була надана довідка Комунального підприємства «Зугресводоканал-1» №113 від 13.02.202р., з якої вбачається, що послуги з водопостачання та водовідведення для гуртожитку позивача надаються за тарифами як для населення. Також позивачем самостійно було складено довідку за підписом керівника та головного бухгалтера в підтвердження того, що послуги з постачання електричної енергії теж надаються за тарифами як для населення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню повністю з огляду на наступне.

Статтею 13 ЦК України зазначено, що цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.

Відповідно до приписів ч.1 ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Пунктом 2 ст.16 ЦК України передбачено, що способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Пунктом 2 ст.20 Господарського кодексу України зазначено, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав; визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення; присудження до виконання обов'язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно-господарських санкцій; застосування адміністративно-господарських санкцій; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом.

Статтею 2 Законом України "Про здійснення державних закупівель" визначено, що цей Закон застосовується до всіх замовників та закупівель товарів, робіт і послуг, які повністю або частково здійснюються за рахунок державних коштів.

Статтею 3 Закону України "Про здійснення державних закупівель" зазначено принципи здійснення закупівель, а саме максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників.

Статтею 3 Закону України "Про теплопостачання", встановлено, що відносини між суб'єктами діяльності у сфері теплопостачання регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Основним обов'язком споживача теплової енергії є своєчасне укладення договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії (ст.24 Закону України "Про теплопостачання").

Відповідно до вимог ч.1 ст.67 ГК України, відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності, виконуються на підставі договорів.

Пунктом 7 ст.179 ГК України встановлено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним Кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

За приписами ч.2 ст.181 ГК України проект договору може бути запропонований будь-якою із сторін.

Відповідно до приписів ст.39 Законом України "Про здійснення державних закупівель" встановлено, що закупівля в одного учасника - це процедура, відповідно до якої замовник укладає договір про закупівлю з учасником після проведення переговорів з одним або кількома учасниками та акцепту пропозиції переможця процедури закупівлі в одного учасника.

На виконання вимог ст.181 ГК України та ст.39 Законом України "Про здійснення державних закупівель", позивач - Зуївський енергетичний технікум направив на адресу відповідача ДП «Зуївська експериментальна ТЕЦ» пропозицію, листом №43 від 06.02.2012р., про проведення закупівлі теплової енергії на 2012 рік за державні кошти в об'ємі 990Гкал, на загальну суму 1010030,30грн з яких 820,0Гкал на суму 933028,80грн. для учбового корпусу - за тарифами як для бюджетних організацій та 170,0Гкал на суму 77001,50грн. для гуртожитку - за тарифами як для населення.

Згідно вимог ст.275 ГК України за договором енергопостачанню енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергії: пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'яний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Частиною 4 статті 275 ГК України передбачено, що виробники і постачальники енергії, що займають монопольне становище, зокрема суб'єкти природних монополій, зобов'язані укласти договір енергопостачання на вимогу споживачів, які мають технічні засоби для одержання енергії. Розбіжності, що виникають при укладенні такого договору, врегульовуються відповідно до вимог цього Кодексу.

Згідно приписів статей 5, 9 Закону України "Про природні монополії" регулюється діяльність суб'єктів природних монополій у сфері передачі та розподілу транспортування теплової енергії.

Частиною 2 статті 191 ГК України зазначено, що відповідно до закону державні ціни встановлюються також на продукцію (послуги) суб'єктів господарювання - природних монополістів.

Статтею 29 ГК України передбачено, що зловживанням монопольним становищем вважаються: нав'язування таких умов договору, які ставлять контрагентів у нерівне становище, або додаткових умов, що не стосуються предмета договору, включаючи нав'язування товару, не потрібного контрагенту; встановлення монопольно високих або дискримінаційних цін (тарифів) на свої товари, що призводить до порушення прав споживачів або обмежує права окремих споживачів - в даному випадку позивача.

У даному випадку відповідач відмовляючи позивачу укласти договір на постачання теплової енергії зловживає своїм монопольним становищем у місті Зугрес, Донецької області щодо надання послуг з теплопостачання.

Враховуючи, що відповідач - Державне підприємство «Зуївська експериментальна теплоелектроцентраль» згідно Довідки АБ №379745 з Єдиного Державного Реєстру Підприємств та Організацій України є Державним підприємством то на нього покладаються вимоги передбачені ст.75 ГК України, в якій зазначено, що державне комерційне підприємство, в особі відповідача, зобов'язане приймати та виконувати доведені до нього в установленому законодавством порядку державні замовлення, а саме у даному випадку: провести процедуру закупівлі централізованої поставки теплової енергії та укласти договір між позивачем та відповідачем щодо постачання теплової енергії на 2012 рік за державні кошти згідно вимог Закону України "Про здійснення державних закупівель".

Згідно приписів ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень (ст.33 ГПК України).

Отже, встановивши факт неналежного ставлення відповідачем до своїх обов'язків щодо виконання вимог діючих Законодавчих актів України по наданню послуг теплопостачання, господарський суд дійшов ґрунтовного висновку про задоволення позовних вимог.

Судові витрати покладаються на відповідача відповідно до ст.49 ГПК України.

На підставі вимог передбачених ст.ст.13, 15, 16 Цивільного кодексу України, ст.ст.20, 29, 67, 75, 179, 181, 275 Господарського кодексу України, ст.ст.2, 3, 39 Законом України "Про здійснення державних закупівель", ст.ст.5, 9 Закону України "Про природні монополії", ст.ст.3, 24 Закону України "Про теплопостачання" та керуючись вимогами передбаченими ст.ст.1, 2, 4-2, 4-3, 4-6, 12, 20, 22, 28, 32-34, 36, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Державного вищого навчального закладу «Донецький національний технічний університет» в особі Зуївського енергетичного технікуму, м. Зугрес Донецької області до Державного підприємства «Зуївська експериментальна теплоелектроцентраль», м. Зугрес Донецької області про зобов'язання Державне підприємство «Зуївська експериментальна теплоелектроцентраль» взяти участь у процедурі закупівлі централізованої поставки теплової енергії на 2012 рік на загальну суму 1010030,30грн., в об'ємі 990Гкал та зобов'язання відповідача укласти договір про закупівлю теплової енергії на 2012 рік для приміщення гуртожитку, розташованого за адресою: м. Зугрес, вул. Чапаєва, буд. 3а, за тарифом як для населення на загальну суму 77001,50грн., задовольнити повністю.

Зобов'язати Державне підприємство «Зуївська експериментальна теплоелектроцентраль» (86783, м. Зугрес, вул. Станційна, 1, код ЄДРПОУ 04623778), як єдиного учасника державних закупівель провести процедуру закупівлі централізованої поставки теплової енергії на 2012 рік, на загальну суму 1010030,30грн., в об'ємі 990 Гкал, а саме для учбового корпусу, розташованого за адресою : м. Зугрес, вул. Станційна, 1 - 820Гкал, на суму 933028,80грн., - за тарифом, як для бюджетних організацій та для гуртожитку, розташованого за адресою: м. Зугрес, вул. Чапаєва, 3а, - 170Гкал, на суму 77001,50грн., - за тарифом як для населення.

Зобов'язати Державне підприємство «Зуївська експериментальна теплоелектроцентраль» (86783, м. Зугрес, вул. Станційна, 1, код ЄДРПОУ 04623778) укласти договір про закупівлю теплової енергії на 2012 рік для приміщення гуртожитку, розташованого за адресою: м. Зугрес, вул. Чапаєва, 3а, за тарифом, як для населення, на загальну суму 77001,50грн.

Стягнути з Державного підприємства «Зуївська експериментальна теплоелектроцентраль» (86783, м. Зугрес, вул. Станційна, 1, код ЄДРПОУ 04623778) на користь Державного вищого навчального закладу «Донецький національний технічний університет» в особі Зуївського енергетичного технікуму (86783, м. Зугрес, вул. Станційна, 1, код ЄДРПОУ 04627032) витрати по сплаті судового збору в сумі 1073,00грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано і може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня прийняття рішення. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 25.05.2012р.

Суддя Тоцький С.В.

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення24.05.2012
Оприлюднено07.06.2012
Номер документу24462255
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5006/12/50пн/2012

Постанова від 11.10.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Вовк І.В.

Ухвала від 19.09.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Вовк І.В.

Постанова від 27.07.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Бойко І.А.

Ухвала від 20.06.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Бойко І.А.

Рішення від 24.05.2012

Господарське

Господарський суд Донецької області

Тоцький С.В.

Ухвала від 02.04.2012

Господарське

Господарський суд Донецької області

Тоцький С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні