Справа № 2-4013/11
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 травня 2012 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська в складі:
головуючої судді Дубіжанської Т.О.
при секретарі Сорокіної А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську справу за позовною заявою Прокурора Красногвардійського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради до ОСОБА_1 про зміну договору оренди земельної ділянки, -
В С Т А Н О В И В:
В травні 2011 року позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив ухвалити рішення, яким змінити п.4.1. договору оренди земельної ділянки від 13 серпня 2005 року укладеного між Дніпропетровською міською радою та ОСОБА_1, посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського нотаріального округу ОСОБА_2 за реєстром № 8972 від 13 серпня 2005 року та зареєстрованого у державному реєстрі земель 22 жовтня 2005 року за № 040510401058 виклавши його в такій редакції: «4.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02 лютого 2011 року № 216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України». В обґрунтуванні своїх вимог позивач вказав на те, що між Дніпропетровською міською радою та ОСОБА_1 був укладений договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,5813 га (код ДЗК 1210100000:07:498:0035), що розташована за адресою: АДРЕСА_1. Згідно п.4.1 вказаного договору річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривні), з урахуванням п. 2.1 цього договору, у розмірі 1(%) відсотка від нормативної грошової оцінки та дорівнює земельному податку. Пунктом 4.7 зазначеного договору встановлено, що розмір орендної плати переглядається щорічно. З набранням чинності Податкового Кодексу України втратив чинність Закон України «Про плату за землю». Однак, п.288.5 ст.288 Податкового Кодексу України визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою (п.288.5.1) для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Податкового Кодексу України. З метою приведення рішень Дніпропетровської міської ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства було прийнято рішення від 02 лютого 2011 року № 216/8 «Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства». П.1 зазначеного рішення встановлено розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання. До сьогодні додатковий договір сторонами не підписано. Тому позивач звертається з даним позовом.
У судове засідання помічник прокурора Красногвардійського району м. Дніпропетровська за довіреністю ОСОБА_3 не з'явився, але від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутністю, позовні вимоги він підтримує в повному обсязі, а у разі неявки у судове засідання відповідача, не заперечував проти розгляду справи у заочному порядку.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи був належним чином повідомлений, причини неявки суду не повідомив. Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 8 ст. 93 Земельного кодексу України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Статтею 13 Закону України «Про оренду землі»визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Істотними умовами договору оренди землі, відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі»є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови, зокрема якісний стан земельних угідь, порядок виконання зобов'язань сторін, порядок страхування об'єкта оренди, порядок відшкодування витрат на здійснення заходів щодо охорони і поліпшення об'єкта оренди, проведення меліоративних робіт, а також обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди, тощо.
Загальні підстави внесення змін до договору визначені у Цивільному кодексі України, ст. 651 якого визначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Встановлено, що рішенням Дніпропетровської міської ради від 13 липня 2005 року № 372/29 була передана земельна ділянка загальною площею 0,5813 га (кадастровий номер 1210100000:07:498:0035) в оренду строком на 10 років ОСОБА_1 по фактичному розміщенню нежитлових будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.7-8).
13 вересня 2005 року між Дніпропетровською міською радою та ОСОБА_1 було укладено договір оренди землі, посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2, зареєстровано за реєстром № 8972 від 13 вересня 2005 року та зареєстрованого у державному реєстрі земель 12 жовтня 2005 року за № 040510401058 (а.с.3-6).
Відповідно до п. 2.1 розділу «Об'єкт оренди»Договору оренди землі, в оренду передається земельна ділянка, загальною площею 0,5813 га. Згідно з п. 4.1 розділу «Орендна плата», річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), з урахуванням п. 2.1 цього договору, у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки та дорівнює розміру земельного податку.
Згідно п. 4.7 Договору оренди землі, зазначено що розмір арендної плати переглядається щорічно, або у разі зміни розмірів земельного податку , підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.
Згідно п. 1 ч. 5 ст. 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. Відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008 року № 309-VI були внесені зміни до Земельного кодексу України та Закону України «Про оренду землі», згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі»зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно ст. 651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації. Згідно ст. 20 Закону України «Про оренду землі»державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленим законом. За ст. 654 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Листом від 20 травня 2009 року № 13/5-754/2249 позивачем на адресу відповідача була направлена друга вимога про приведення договорів оренди землі до вимог законодавства з проектом додаткового договору на умовах, що запропоновані Дніпропетровською міською радою, виходячи із приписів чинного законодавства (а.с.9). Відповіді на таку пропозицію відповідачем надано не було. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати , а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідно до ст. 409 ЦК України. власник земельної ділянки має право на одержання плати за користування нею. Розмір плати, її форма, умови, порядок та строки її виплати встановлюються договором.
Згідно зі ст. 410 ЦК України, землекористувач зобов'язаний вносити плату за користування земельною ділянкою, а також інші платежі, встановлені законом.
При таких обставинах суд, враховуючи всі зібрані по справі докази в їх сукупності, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Задовольняючи позов суд вважає, що на підставі ст. 4 Закону України «Про судовий збір»від 08 липня 2011 року (набрав чинності з 01.11.2011 року) з відповідачки слід стягнути судовий збір у розмірі 107 грн. 30 коп. на користь держави.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 93, 125 ЗК України, ст. 409, 410, 632, 651 ЦК України, ст. 288 ПК України, ст. ст. 10, 57-61, 88, 209, 212-215, 224, 226 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Прокурора Красногвардійського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради до ОСОБА_1 про зміну договору оренди земельної ділянки -задовольнити.
Внести зміни до п.4.1. договору оренди земельної ділянки від 13 серпня 2005 року укладеного між Дніпропетровською міською радою та ОСОБА_1, посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського нотаріального округу ОСОБА_2 за реєстром № 8972 від 13 серпня 2005 року та зареєстрованого у державному реєстрі земель 22 жовтня 2005 року за № 040510401058 виклавши його у наступній редакції: «4.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02 лютого 2011 року № 216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України».
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір за подачу позову у розмірі 107 грн. 30 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя Т.О. Дубіжанська
Суд | Красногвардійський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 23.05.2012 |
Оприлюднено | 12.06.2012 |
Номер документу | 24541198 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні