32/373
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 32/373
12.09.08
За позовом Обслуговуючого кооперативу гаражно-будівельного кооперативу „БУДІНДУСТРІЯ”
До 1. Київської міської ради
2. Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)
Про вчинення певних дій
Суддя Хрипун О.О.
Представники сторін:
Від позивача Баронова Т.В. –предст.,
Від відповідача-1 Безносик А.О. –гол.спец.,
Від відповідача-2 Яроцька Е.М. –заст.нач.юр.упр.,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Обслуговуючий кооператив гаражно-будівельного кооперативу „БУДІНДУСТРІЯ” звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до відповідачів та просить зобов'язати Київську міську раду та Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) вчинити дії, спрямовані на підписання, реєстрацію та видачу державних актів на право власності на земельні ділянки на вул. Колекторній у Дарницькому районі м. Києва, які передані у власність обслуговуючому кооперативу гаражному кооперативу „БУДІНДУСТРІЯ” рішенням Київської міської ради від 27.12.2007 № 1536/4369; взнати дії Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) в частині вимог до обслуговуючого кооперативу гаражно-будівельного кооперативу „БУДІНДУСТРІЯ” щодо сплати відновної вартості зелених насаджень, що розташовані на земельних ділянках при реєстрації та видачі обслуговуючому кооперативу гаражно-будівельному кооперативу „БУДІНДУСТРІЯ” державних актів на право власності на земельні ділянки на вул. Колекторній у Дарницькому районі м. Києва такими, що суперечать чинному законодавству.
Відповідач-1 надав відзив на позовну заяву та зазначив, що Київська міська рада ніяким чином не порушувала прав чи інтересів позивача, а тому в задоволенні позову просив відмовити повністю.
Відповідач-2 надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) позов не визнало та просило суд відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог в повному обсязі, зазначаючи, що відповідач-2 згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 № 1045 „Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах” здійснює видачу державних актів на право власності на земельні ділянки, відведені юридичним та фізичним особам за проектами землеустрою, на яких знаходяться зелені насадження, за умови сплати відповідними суб'єктами відновної вартості зелених насаджень.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Рішенням Київради від 27.12.2007 № 1536/4369 обслуговуючому кооперативу гаражно-будівельному кооперативу „БУДІНДУСТРІЯ” передано земельні ділянки для гаражного будівництва на вул. Колекторній у Дарницькому районі м. Києва, в тому числі ділянки площею 20,93 га та 19,52 га – у власність.
Відповідно до зазначеного рішення обслуговуючий кооператив гаражно-будівельний кооператив „БУДІНДУСТРІЯ” зобов'язано було у місячний термін звернутись до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) із клопотанням щодо організації робіт по винесенню меж земельних ділянок в натуру (на місцевість) та виготовлення документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки.
Обслуговуючий кооператив гаражно-будівельний кооператив „БУДІНДУСТРІЯ” на виконання зазначеного рішення Київради звернувся до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) з клопотанням про виготовлення державних актів на право власності на земельні ділянки, їх реєстрацію та видачу.
Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі статтею 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Cтаттею 33 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), що затверджене рішенням Київської міської ради від 19 грудня 2002 року № 182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.
Обслуговуючий кооператив гаражно-будівельний кооператив „БУДІНДУСТРІЯ” звернувся листом від 14.07.2008 № 07-14 до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) з клопотанням зареєструвати та видати державні акти на право власності на земельні ділянки на вул. Колекторній у Дарницькому районі м. Києва.
На зазначене звернення була отримання відповідь Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) від 22.07.2008 № 05-358/28640 про те, що державні акти на право власності на земельні ділянки на вул. Колекторній у Дарницькому районі м. Києва можуть бути зареєстровані та видані після сплати відновної вартості зелених насаджень, що розташовані на земельних ділянках.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) відмовляючи у видачі та реєстрації державних актів на право власності на земельні ділянки на вул. Колекторній у Дарницькому районі м. Києва посилається на Постанову Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 № 1045 „Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах”, відповідно до якої відновна вартість зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, що відведена в установленому порядку фізичній або юридичній особі, сплачується під час передачі такої ділянки у власність відповідної особи та розпорядження Київської міської державної адміністрації від 27.06.2007 № 811 „Про затвердження Порядку видалення зелених насаджень на території м. Києва, Порядку визначення відновної вартості зелених насаджень у м. Києві та Базових розцінок визначення вартості послуг щодо обстеження зелених насаджень, погодження генпланів, планів прокладання інженерних мереж, дендропланів проектної документації, розрахунку відновної вартості і підготовки дозвільної документації на видалення зелених насаджень”, яке прийняте на виконання зазначеної Постанови Кабінету Міністрів від 01.08.2006 № 1045.
Зазначена постанова прийнята Кабінетом Міністрів України на виконання статті 28 Закону України „Про благоустрій населених пунктів”.
Проте, відповідно до частини 2 статті 28 Закону України „Про благоустрій населених пунктів” відновлення зелених насаджень на об'єктах благоустрою на земельних ділянках, переданих у власність, наданих у постійне користування або в оренду здійснюється за рахунок коштів їх власників або користувачів відповідно до нормативів, затверджених у встановленому порядку.
Згідно з Правилами утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2006 року № 105 відновна вартість зелених насаджень - це вартість, яка визначає їхню цінність, включаючи витрати на відновлення. Отже, відновна вартість земельних насаджень сплачується за відновлення зелених насаджень.
Відповідно до статті 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Враховуючи зазначене, тлумачення Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 № 1045 суперечить попереднім пунктам цієї постанови, оскільки відновна вартість сплачується за видалення дерев, які має намір видалити заявник, а заявником може бути лише власник або орендар земельної ділянки, права якого посвідчено документом відповідно до вимог статей 125, 126 Земельного кодексу України.
Окрім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 № 1045 видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням компетентного органу на підставі ордера. Підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява юридичної чи фізичної особи про видалення зелених насаджень. Компетентний орган протягом трьох днів після надходження заяви затверджує склад відповідної комісії. До складу комісії включаються представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, а також інших заінтересованих організацій.
Компетентний орган у тижневий строк після надходження зазначеного проекту приймає рішення про видалення зелених насаджень і наступного дня видає заявнику його копію для оплати відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.
Викладене вище ще раз підтверджує, що відновна вартість за видалення зелених насаджень сплачується власником земельної ділянки.
Враховуючи те, що передача земельної ділянки у власність юридичної чи фізичної особи не призводить автоматично до видалення всіх зелених насаджень на цій ділянці, і відповідно до статті 28 Закону України „Про благоустрій населених пунктів” відновна вартість зелених насаджень за їх видалення сплачує власник, положення пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 № 1045 суперечать Закону України „Про благоустрій населених пунктів”, оскільки юридична особа не стала ще власником, а вже зобов'язана сплачувати відновну вартість.
Відповідно до статті 319 Цивільного кодексу України визначено, що власність зобов'язує. Тобто лише власника може бути зобов'язано сплачувати відновну вартість зелених насаджень, якщо ці зелені насадження будуть зноситись (видалятись), за зверненням власника та на підставі ордеру на видалення зелених насаджень, що виданий компетентним органом.
Відповідно до положень частини 4 статті 4 Цивільного кодексу України, якщо постанова Кабінету Міністрів України суперечить положенням цього кодексу або іншому закону, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу або іншого закону.
Враховуючи зазначене, в даному випадку слід застосовувати вимоги Закону України „Про благоустрій населених пунктів” щодо того, що лише власник зобов'язаний сплачувати відновну вартість зелених насаджень, якщо ці зелені насадження будуть зноситись.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обслуговуючого кооперативу гаражно-будівельному кооперативу „БУДІНДУСТРІЯ” є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Державне мито, судові витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідачів.
Керуючись ст. ст. 32-34, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Київську міську раду (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код 22883141) та Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 32-а, код 261990097) вчинити дії, спрямовані на підписання, реєстрацію та видачу державних актів на право власності на земельні ділянки на вул. Колекторній у Дарницькому районі м. Києва, які передані у власність обслуговуючому кооперативу гаражному кооперативу „БУДІНДУСТРІЯ” (01010 м. Київ, вул. Січневого повстання, 3 Б, оф.197, код 35196437) рішенням Київської міської ради від 27.12.2007 № 1536/4369.
3. Визнати дії Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 32-а, код 261990097) в частині вимог до обслуговуючого кооперативу гаражно-будівельного кооперативу „БУДІНДУСТРІЯ” (01010 м. Київ, вул. Січневого повстання, 3Б, оф.197, код 35196437) щодо сплати відновної вартості зелених насаджень, що розташовані на земельних ділянках при реєстрації та видачі обслуговуючому кооперативу гаражно-будівельному кооперативу „БУДІНДУСТРІЯ” державних актів на право власності на земельні ділянки на вул. Колекторній у Дарницькому районі м. Києва такими, що суперечать чинному законодавству.
4. Стягнути з Київської міської ради (м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код 22883141) на користь обслуговуючого кооперативу гаражно-будівельного кооперативу „БУДІНДУСТРІЯ” (01010 м. Київ, вул. Січневого повстання, 3Б, оф.197, код 35196437; рахунок № 2600147013101 в ПФ ВАТ КБ «Хрещатик», МФО 380139) 85,00 грн. витрат по сплаті державного мита та 59,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Стягнути з Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (м. Київ, вул. Хрещатик, 32-а, код 261990097) на користь обслуговуючого кооперативу гаражно-будівельного кооперативу „БУДІНДУСТРІЯ” (01010 м. Київ, вул. Січневого повстання, 3Б, оф.197, код 35196437; рахунок № 2600147013101 в ПФ ВАТ КБ «Хрещатик», МФО 380139) 85,00 грн. витрат по сплаті державного мита та 59,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення вступає в законну силу після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого у відповідності до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя О.О.Хрипун
Дата підписання рішення:18.09.2008
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2008 |
Оприлюднено | 10.12.2008 |
Номер документу | 2463102 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Хрипун О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні