25/382
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 25/382
01.08.08
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Дарна Плюс»
до Комунального підприємства «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна»
про визнання права власності
Суддя Морозов С.М.
Секретар судового засідання Денисенко А.В.
Представники:
від позивача Рабандірова В.І.
від відповідача Пузир А.М.
Обставини справи:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання права власності на об'єкт нерухомого майна «кафе «Дарна»загальною площею 430,2 м2, що знаходиться м. Київ, Дніпровський район, територія парку культури і відпочинку «Гідропарк»та про зобов'язання провести державну реєстрацію вказаного приміщення.
Відповідач відзиву на позов не надав, представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
11 листопада 1998року Київська міська державна адміністрація надала Лист-дозвіл № 002-791 на проведення проектно-вишукувальних робіт за яким дозволила Товариству з обмеженою відповідальністю „ДАРНА ЛТД” провести проектно-вишукувальні роботи на реконструкцію існуючого кафе „Дарна” із застосуванням збірно-розбірних конструкцій з благоустроєм прилеглих територій. Лист-дозвіл є підставою для складання архітектурно-планувального завдання, завдання на проектування, збирання технічних умов експлуатаційних служб на приєднання об'єкта до міських інженерних мереж та комунікацій, замовлення проектній організації виконання проектних робіт.
Проект був розроблений Товариством з обмеженою відповідальністю „Архитектор Гершензон”, ліцензія серія УК №00991 від 31 січня 1996 року. Павільйон знаходиться на балансі підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю „Дарна ЛТД” з 21.07.1992 року. Дарницькою районною державною адміністрацією було видано розпорядження за №185 від 08.04.1998року про організацію торгівельного обслуговування населення району у весняно-літній період 1998року, в дислокації якого знаходився назване кафе. На цей об'єкт нерухомості було виконано звіт по встановленню зовнішніх меж землекористування, який зареєстровано в Державному кадастрі № 4745.
Виходячи з листа Київського міського управління земельних ресурсів № 03-29/2955 від 19.08.1998року земельна ділянка, на якій знаходиться кафе „Дарна” відносилась до земель міської забудови.
Згідно з дорученням міськдержадміністрації в управлінні земельних ресурсів було розглянуто лист Товариства з обмеженою відповідальністю „Дарна ЛТД” щодо дозволу на розробку проектно-кошторисної документації на реконструкцію кафе „Дарна”, який розташований на території Гідропарку в Дарницькому районі. Управління земельних ресурсів не заперечувало проти розробки проектно-кошторисної документації товариству з обмеженою відповідальністю „Дарна ЛТД” що на території „Гідропарку”.
27 вересня 1999року Київською міською службою української державної інвестиційної експертизи „Київдержекспертиза” на замовлення та за кошти „Дарна ЛТД” було проведено комплексну державну експертизу по робочому проекту реконструкції існуючого кафе „ДАРНА” з використанням збірно - розбірних конструкцій та благоустроєм прилеглої території парку культури та відпочинку „Гідропарк” в м. Києві. За результатами експертизи було винесено заключення №2427 від 27 вересня 1999року.
Для проведення реконструкції існуючого кафе „ДАРНА” Товариство з обмеженою відповідальністю „ДАРНА ЛТД”, як замовник робочого проекту, звернувся до Головного управління містобудування та архітектури м. Києва „Головкиївархітектура” за погодженням проектної документації на реконструкцію існуючого кафе „ДАРНА” який знаходиться у м. Києві, на території парку культури та відпочинку „Гідропарк” загальною площею згідно проектній документації 447 м2 на орендованій земельній ділянці розміром 0,0515 га.
Відповідно до протоколу засідання містобудівної ради при Головному управлінні містобудування та архітектури м. Києва „Головкиївархітектура” від 04 серпня 2000р. було погоджено відповідну проектну документацію за умови виконання переліку зауважень.
04 серпня 1999р. Головним управлінням містобудування та архітектури м. Києва „Головкиївархітектура”, враховуючи зауваження, зазначені в протоколі архітектурно –містобудівної ради від у справі № 99/106, архітектурне рішення проекту реконструкції існуючого кафе „ДАРНА” який знаходиться на території парку культури та відпочинку „Гідропарк” у м. Києві було погоджено.
18 червня 2003 року між Київською державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю „ДАРНА ПЛЮС” було укладено та нотаріально завірено договір оренди земельної ділянки.
Згідно п. 1 цього договору Київська державна адміністрація на підставі рішення Київради від 26 грудня 2002 року за № 206/366, передала, а ТОВ „ДАРНА ПЛЮС” прийняло в оренду на 10 (десять) років земельну ділянку, місце розташування якої на території парку культури та відпочинку „Гідропарк” у Дніпровському районі м. Києва, розміром 0,0515 (нуль цілих і п'ятсот п'ятнадцять десятитисячних) га для обслуговування та експлуатації кафе „ДАРНА” у межах, які перенесені в натуру (на місцевість) і зазначені на плані, що є невід'ємною частиною даного договору.
Статтею 760 Цивільного кодексу України передбачено, що предметом договору оренди може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ).
Крім того, згідно Статті 15 Закону України „Про оренду землі” істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки) строк дії договору оренди, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;
Невід'ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень
(обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди;
проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно п. 7.1. Договору оренди земельної ділянки ТОВ „ДАРНА ПЛЮС” (як Орендар за договором) має право приступити до використання земельної ділянки, відповідно до її цільового призначення після набрання чинності цим договором, та зводити будівлі і споруди без зміни цільового призначення земельної ділянки.
Крім того, ст. 23 Закону України «Про планування і забудову територій»передбачає, що «планування окремої земельної ділянки, будівництво на ній будинків і споруд власниками або користувачами здійснюється з урахуванням інтересів інших власників або користувачів земельних ділянок, будинків і споруд».
Відповідно до ч. 1 ст. 123 ЗК, з урахуванням положень ч. 3 ст. 124 ЗК України, надання земельних ділянок юридичним особам у користування «здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок».
У відповідності до 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.
Разом з тим, право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно, а право власності на новостворене майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення такого будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.
Згідно ст. 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. Як власник майна господарське товариство володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд відповідно до положень глави 23 ЦК України.
Відповідно до позитивного висновку комплексної державної експертизи по робочому проекту реконструкції існуючого кафе „ДАРНА” з використанням збірно - розбірних конструкцій та благоустроєм прилеглої території в Гідропарку Дарницького району м. Києва від 12.01.2000р., проведеної спеціалізованою державною організацією «Київська міська служба української державної інвестиційної експертизи»вищезазначена проектна документація відповідає чинній нормативній базі і рекомендується до затвердження в установленому порядку.
Станом на 15 липня 2008року Приватним підприємством „Золотий лев” відповідно сертифікату суб'єкта оціночної діяльності за № 6425/07 від 28.12.2007року виданий фондом Державного майна України на замовлення позивача був наданий звіт про експертну оцінку вартості нежитлових приміщень загальною площею 430,2 м2 за адресою м. Київ, Дніпровський район, територія парку культури і відпочинку „Гідропарк”, кафе „Дарна”.
Згідно журналу внутрішніх обмірів та розрахунків площ приміщень громадського чи виробничого будинку у Дніпровському районі м. Києва та плану за поверхами на будівлю кафе „Дарна” має всього по літері „А” 430,2 м2 з яких: по групі приміщень №1 - 102,9 м2; по групі приміщень №2 –240,3 м2 та 87 м2 підсобне приміщення №3. Також згідно витягу з бази даних Державного земельного кадастру станом на 17 липня 2008року землекористувачем земельної ділянки № 63:397:010 є товариство з обмеженою відповідальністю „ДАРНА ПЛЮС”.
У відповідності до опису об'єкта експертної оцінки яке знаходиться за адресою м. Київ, Дніпровський район, територія парку культури і відпочинку „Гідропарк”, кафе „Дарна” нежитлове приміщення має загальну площу 430 м2 та знаходиться у доброму технічному стані. Згідно висновку про вартість нежитлового приміщення загальною площею 430,2 м2 за адресою: м. Київ, Дніпровський район, територія парку культури та відпочинку „Гідропарк”, кафе „Дарна” становить на дату оцінки, (без урахування ПДВ): 4 337 850 (чотири мільйони триста тридцять сім тисяч вісімсот п'ятдесят) гривень, також зауважено, що найкращим та найбільш ефективним використанням приміщень є їх існуюче використання.
Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття встановлена судом. Відповідно до Ст.. 334 Цивільного кодексу України передбачено, що момент набуття права власності, а саме права власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або Законом.
Отже, враховуючи вищенаведене, позивач в силу закону є власником кафе „ДАРНА” за адресою м. Київ, Дніпровський район, територія парку культури і відпочинку „Гідропарк” згідно договору купівлі-продажу комунального майна від 14 вересня 1994 року, та проведеній роботі узгоджень та отриманих дозволів на проведення реконструкції вказаного нерухомого майна у державних органах України з позитивним результатом.
Згідно ст. 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. Як власник майна господарське товариство володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд відповідно до положень глави 23 ЦК України.
Умови та порядок здійснення реєстрації прав на нерухоме майно встановлені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, яке затверджено Наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 №7/5.
Відповідно до п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.
Аналогічна норма міститься у пп. 1.3 Положення №157/6445, яким передбачено, що державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць.
Преамбулою Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»встановлено, що цей Закон визначає правові, економічні, організаційні засади створення у складі державного земельного кадастру єдиної системи державної реєстрації речових прав на земельні ділянки та інше нерухоме майно, обмежень цих прав. Закон спрямований на забезпечення визнання та захисту державою речових прав на нерухомість, створення сприятливих умов для забезпечення розвитку ринкових відносин, активізації інвестиційної діяльності, збільшення надходжень до державного та місцевих бюджетів.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»він регулює відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості.
Частиною п‘ятою ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»передбачено, що право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з діючими нормативно-правовими актами до набрання чинності цим Законом, визнаються державою.
Статтею 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»та пп. 1.5 Положення №157/6445 встановлено, що речові права на нерухоме майно, їх обмеження та правочини щодо нерухомого майна підлягають обов'язковій державній реєстрації в порядку, встановленому Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав.
Таким чином, судом встановлено, що відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»та Положення №157/6445, Цивільного кодексу України відповідач зобов‘язаний зареєструвати право власності на об‘єкт нерухомості.
Відповідно до частини першої ст. 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідачем внаслідок відмови в державній реєстрації відповідного приміщення було порушено право позивача розпоряджатись своєю власністю до державної реєстрації об'єктів нерухомого майна.
Відповідно до положень статті 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Судові витрати у сумі 203,00 грн. (85,00 грн. державного мита та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу) відповідно до положень статті 49 ГПК України покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33,49, 82-85 ГПК України, господарський суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Дарна Плюс»(ідентифікаційний код №30252198, адреса: 02105, м. Київ, проспект Возз'єднання 8/2) право власності на об'єкт нерухомого майна «кафе «Дарна»загальною площею 430,2 м2, що знаходиться м. Київ, Дніпровський район, Броварський проспект 8, територія парку культури і відпочинку «Гідропарк».
Зобов'язати Комунальне підприємство «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна»(адреса: 01001, м. Київ, вул. Трьохсвятительська, 4-в) зареєструвати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Дарна Плюс»(ідентифікаційний код №30252198, адреса: 02105, м. Київ, проспект Возз'єднання 8/2) право власності на об'єкт нерухомого майна «кафе «Дарна»загальною площею 430,2 м2, що знаходиться м. Київ, Дніпровський район, Броварський проспект 8, територія парку культури і відпочинку «Гідропарк».
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Суддя С.М. Морозов
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 01.08.2008 |
Оприлюднено | 10.12.2008 |
Номер документу | 2468589 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні