Постанова
від 26.06.2012 по справі 43/439
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" червня 2012 р. Справа № 43/439 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Ткаченко Н.Г. (головуючого), Катеринчук Л.Й. (доповідача), Коробенка Г.П. розглянувши касаційну скаргудержавної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва на ухвалугосподарського суду міста Києва від 23.07.2008 року у справі господарського суду № 43/439 міста Києва за заявою ТОВ "Тітан Ко" до ТОВ "Хай-Тек Сервіс" про визнання банкрутом в судовому засіданні взяли участь представники:

від ДПІ у Шевченківському районі міста Києва: від боржника:ОСОБА_4 (довіреність від 20.06.2012 року №1355/9/10-222) не з"явився ВСТАНОВИВ :

ухвалою господарського суду міста Києва від 22.05.2008 року (суддя Пасько М.В.) порушено провадження у справі № 43/439 про банкрутство ТОВ "Хай-Тек Сервіс" (далі -боржника) за заявою ТОВ "Тітан Ко" (далі -ініціюючого кредитора) з особливостями провадження згідно статті 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом " (далі -Закон) , введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника, до закінчення провадження у справі зупинено виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів, строк виконання яких настав до введення мораторію), зупинено заходи, спрямовані на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію, введено процедуру розпорядження майном боржника (том 1, а.с. 1-2).

Постановою господарського суду міста Києва від 30.05.2008 року ТОВ "Хай-Тек Сервіс" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором банкрута ініціюючого кредитора, зобов'язано ліквідатора письмово повідомити про визнання ТОВ "Хай-Тек Сервіс" банкрутом усіх відомих йому кредиторів банкрута, підприємницьку діяльність банкрута завершено, строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) визнано таким, що настав з 30.05.2008 року, припинено нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банкрута з 30.05.2008 року, припинено повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном з 30.05.2008 року, зобов'язано ліквідатора провести ліквідаційну процедуру та надати суду звіт та ліквідаційний баланс банкрута у строк до 30.03.2009 року (том 1, а.с. 40 -41).

08.07.2008 року директором ТОВ "Тітан Ко" до господарського суду міста Києва подано на затвердження звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута (том 2, а.с. 22 -37).

Ухвалою господарського суду міста Києва від 23.07.2008 року затверджено звіт ліквідатора, та ліквідаційний баланс станом на 23.07.2008 року, ліквідовано банкрута - ТОВ "Хай-Тек Сервіс" як юридичну особу у зв'язку з банкрутством, провадження у справі № 43/439 припинено (том 1, а.с. 63-64).

Не погоджуючись з винесеною ухвалою суду першої інстанції, державна податкова інспекція у Шевченківському районі міста Києва звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просила скасувати оскаржувану ухвалу та припинити провадження у справі № 43/439.

Касаційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, зокрема, статей 19, 129 Конституції України, статей 25, 32, 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", статей 19, 20 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", статей 2, 10 Закону України "Про державну податкову службу України", пункту 8.2 Інструкції про порядок обліку платників податків, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України від 19.02.1998 року № 80, статей 34, 36, 38, 43 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 27.11.2008 року касаційну скаргу державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва прийнято до провадження, призначено розгляд касаційної скарги у судовому засіданні на 10.12.2008 року (том 1, а.с. 88).

Ухвалою Вищого господарського суду України від 10.12.2008 року зупинено касаційне провадження за касаційною скаргою державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва на ухвалу господарського суду міста Києва від 23.07.2008 року у справі № 43/439, зобов'язано господарський суд міста Києва терміново надіслати на адресу Вищого господарського суду України належним чином оформлену справу № 43/439 (том 1, а.с. 93 -94).

Ухвалою Вищого господарського суду України від 23.05.2012 року поновлено касаційне провадження за касаційною скаргою державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва, призначено розгляд касаційної скарги у судовому засіданні на 29.05.2012 року.

Колегія суддів Вищого господарського суду України, переглянувши у касаційному порядку ухвалу суду першої інстанції від 23.07.2008 року на підставі встановлених фактичних обставин справи, вислухавши представників учасників провадження у справі про банкрутство, перевіривши застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку про наявність правових підстав для задоволення касаційної скарги, виходячи з такого.

Відповідно до частини 2 статті 4 1 Господарського процесуального кодексу України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом, з врахуванням вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", норми якого, як спеціальні норми права, превалюють у застосуванні над загальними нормами Господарського процесуального кодексу України.

За приписами частини 1 статті 107 Господарського процесуального кодексу України особи, які не брали участі у справі, але щодо яких суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати касаційну скаргу на ухвали місцевого господарського суду , зазначені у статті 106 цього Кодексу, після їх перегляду в апеляційному порядку .

Згідно статті 22 Закону, у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру.

Відповідно до частин 1, 2, 5 статті 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі -Закону) в разі, якщо громадянин-підприємець - боржник або керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань . Господарський суд у двотижневий строк з дня винесення ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство відсутнього боржника виносить постанову про визнання боржника банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру і призначає ліквідатором ініціюючого кредитора за згодою останнього. Ліквідатор письмово повідомляє про визнання господарським судом відсутнього боржника банкрутом усіх відомих йому кредиторів відсутнього боржника, які в місячний строк з дня одержання повідомлення можуть направити ліквідатору заяви з вимогами до банкрута.

Отже, податкові органи, пенсійний фонд та фонди загальнообов'язкового соціального страхування вправі оскаржити судові рішення у справі про банкрутство, прийняті за наслідком неналежно проведеної ліквідатором ліквідаційної процедури, якщо ліквідатором не було дотримано визначеного частиною 5 статті 52 Закону порядку повідомлення відомих кредиторів боржника.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом та іншими законодавчими актами України.

Частиною 8 статті 1 Закону дано визначення поняттю безспірності грошових вимог, які можуть бути підставою для порушення справи про банкрутство, згідно якого це вимоги кредиторів, визнані боржником, інші вимоги кредиторів, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.

Відповідно до частини 8 статті 7 Закону до заяви кредитора додаються відповідні документи: рішення суду, господарського суду, які розглядали вимоги кредитора до боржника; копія неоплаченого розрахункового документа, за яким відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника з підтвердженням банківською установою боржника про прийняття цього документа до виконання із зазначенням дати прийняття, виконавчі документи (виконавчий лист, виконавчий напис нотаріуса) чи інші документи, які підтверджують визнання боржником вимог кредиторів.

Отже, докази визнання претензії боржником без надання доказів прийняття рішення суду по предмету спірних грошових вимог, доказів отримання кредитором виконавчих документів та доказів про звернення до виконавчої служби чи банківської установи про безспірне списання коштів з рахунку боржника не свідчать про безспірність грошових вимог ініціюючого кредитора в розумінні законодавства про банкрутство та не можуть бути підставою для порушення провадження у справі про банкрутство.

Статтею 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»передбачено, що з метою забезпечення органів державної влади та учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб (підприємців) створюється Єдиний державний реєстр, який містить відомості щодо місцезнаходження юридичної особи, дати та номеру записів про проведення державної реєстрації юридичної особи, дату та номеру записів про внесення змін до нього, дати видачі або зміни свідоцтва про державну реєстрацію, дані про установчі документи, дати та номери записів про внесення змін до них, про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням тощо.

Відповідно до вимог статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», який набув чинності з 01.07.2004 року в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, а також відомості про зарезервовані найменування юридичних осіб.

Відповідно до вимог частин 1, 3 статті 18 вказаного Закону, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру , не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою.

Відповідно до частини 1 статті 32 Закону після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс , до якого додаються: показники виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації); відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів.

Також, з урахуванням особливостей провадження ліквідаційної процедури у справі, порушеній з особливостями провадження за статтею 52 Закону, ліквідатор повинен надати до звіту про ліквідаційну процедуру докази надіслання повідомлень про введення ліквідаційної процедури та його обов'язок виявити грошові вимоги відомих кредиторів боржника до органів податкової служби, пенсійного фонду та фондів загальнообов'язкового державного страхування.

Виходячи з вимог частини 2 статті 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання ухвали Вищого господарського суду України від 10.12.2008 року суддею господарського суду міста Києва Пасько М.В. надсилалися запити № 43/439 від 25.12.2008 року, від 11.09.2009 року, 26.03.2009 року, 15.04.2010 року, 14.12.2010 року, 15.03.2011 року, № 06-6.1/41 від 08.02.2012 року до Солом'янського районного управління ГУМВС України у місті Києві з вимогою терміново повернути на адресу господарського суду міста Києва документи, вилучені з матеріалів справи № 43/439 згідно протоколу виїмки від 07.10.2008 року (том 2, а.с. 1 -8, 11, 14 -15).

З матеріалів справи вбачається, що у відповідь на запит від 08.02.2012 року № 06-6.1/41 Головним управлінням МВС України у місті Києві 28.02.2012 року надіслано на адресу господарського суду міста Києва зазначені документи (том 2, а.с. 16 -17).

Матеріалами справи підтверджується відсутність у додатках до звіту ліквідатора копій повідомлень ліквідатора до відомих кредиторів, якими є податкові органи, пенсійний фонд та фонди загальнообов'язкового державного страхування в порядку частини 5 статті 52 Закону, які б підтверджували належне проведення ліквідатором ліквідаційної процедури боржника та виявлення ним грошових вимог таких кредиторів у передбаченому законодавством про банкрутство порядку.

Матеріалами справи підтверджується подання заяви про порушення справи про банкрутство ініціюючим кредитором з посиланням на визнання боржником претензій від 17.12.2007року та від 21.01.2008року листами від 14.01.2008року та від 07.02.2008року, заявлених ініціюючим кредитором у зв'язку з невиконанням боржником грошових зобов'язань по розрахунку за поліграфічну та рекламну продукцію згідно Договору купівлі-продажу від 16.11.2007року (том 2, а.с.38-48).

Суд першої інстанції прийняв зазначені докази, як належні в обґрунтування безспірності грошових вимог ініціюючого кредитора до боржника. Однак, зазначені висновки суду суперечать приписам частини 8 статті 1 та частини 8 статті 7 Закону.

Матеріалами справи підтверджується відсутність на момент порушення провадження у справі про банкрутство - 22.05.2008року, даних в ЄДРПОУ про відсутність боржника за адресою місцезнаходження, оскільки ініціюючим кредитором надано Витяг з ЄДРПОУ станом на 19.06.2008року, який підтверджує внесення таких відомостей за наслідком порушення провадження у справі про банкрутство згідно статті 52 Закону (том 1, а.с. 36-37 ).

Отже, як визнаючи боржника банкрутом, так затверджуючи звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс судом першої інстанції порушено положення статей 17-18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»на предмет встановлення обставин відсутності боржника за адресою місцезнаходження, що згідно статті 52 Закону є однією з підстав здійснення провадження та його завершення затвердженням ліквідаційного балансу боржника.

За таких обставин та прийнявши до уваги обґрунтоване порушення касаційного провадження за касаційної скаргою скаржника від 06.11.2008року ухвалою ВГСУ від 27.11.2008р., необхідність зупинення касаційного провадження ухвалою ВГСУ від 10.12.2008року, відсутність вини скаржника у тривалому розгляді його касаційної скарги, керуючись пунктом 2 Перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010року №2453-УІ, колегія суддів касаційного суду вважає за можливе здійснити перегляд оскаржуваного рішення суду першої інстанції, скасувати прийняте рішення та припинити, керуючись статтею 80 пункт 1-1 ГПК України, провадження у справі про банкрутство, як таке, що порушене безпідставно.

На підставі викладеного, керуючись пунктом 1-1 статті 80, статтями 111 5 , 111 7 , 111 9 -111 11 ГПК України, Вищий господарський суд України -

П О С Т А Н О В И В :

1. Касаційну скаргу державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва задовольнити.

2. Ухвалу господарського суду міста Києва від 23.07.2008 року у справі №43/439 скасувати.

Провадження у справі №43/439 про банкрутство ТОВ "Хай-Тек Сервіс" (код ЄДРПОУ 34927299) припинити.

3. Державному реєстратору за місцезнаходженням боржника ТОВ "Хай-Тек Сервіс" внести до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців дані про скасування ухвали господарського суду міста Києва від 23.07.2008 року та припинення провадження у справі № 43/439 про банкрутство ТОВ "Хай-Тек Сервіс" (код ЄДРПОУ 34927299).

Головуючий Н. Ткаченко

Судді Л. Катеринчук

Г. Коробенко

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення26.06.2012
Оприлюднено05.07.2012
Номер документу24976453
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —43/439

Постанова від 26.06.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Катеринчук Л.Й.

Ухвала від 29.05.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Катеринчук Л.Й.

Ухвала від 23.05.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Катеринчук Л.Й.

Постанова від 08.02.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Хрипун O.O.

Ухвала від 25.01.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Хрипун O.O.

Ухвала від 28.12.2011

Господарське

Вищий господарський суд України

Хрипун O.O.

Ухвала від 21.12.2011

Господарське

Вищий господарський суд України

Коваленко В.М.

Ухвала від 08.12.2011

Господарське

Вищий господарський суд України

Коваленко В.М.

Постанова від 18.10.2011

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Сулім В.В.

Ухвала від 10.06.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пасько М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні