Постанова
від 03.07.2012 по справі 38/5005/167/2012
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.07.2012 року Справа № 38/5005/167/2012

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Кузнецової І.Л. (доповідача),

суддів: Герасименко І.М., Голяшкін О.В.

при секретарі судового засідання : Турбуєвій А.О.

за участю представників:

від ПАТ"Укрсоцбанк": ОСОБА_1, довіреність №02-07/2295 від 24.10.11, представник;

від ПП "ФМБ-Плюс": не з'явились, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином;

від ТОВ "Будмонополія": не з'явились;

від ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська: не з'явились, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином,

розглянувши апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 26.04.2012р. у справі № 38/5005/167/2012

за заявою приватного підприємства "ФМБ-Плюс", м. Дніпропетровськ

до боржника товариства з обмеженою відповідальністю "Будмонополія", м. Дніпропетровськ

про визнання банкрутом

ВСТАНОВИВ:

- ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 26.04.2012р. у справі №38/5005/167/2012 (суддя Бондарєв Е.М.) скаргу публічного акціонерного товариства (далі - ПАТ) "Укрсоцбанк" на дії ліквідатора залишено без задоволення, заява ПАТ "Укрсоцбанк" про зобов`язання ліквідатора провести комітет кредиторів також залишена без задоволення, затверджено ліквідаційний баланс та звіт ліквідатора товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Будмонополія", ліквідувано юридичну особу -ТОВ "Будмонополія", визнано погашеними вимоги приватного підприємства (далі - ПП) "ФМБ-Плюс", державної податкової інспекції (далі - ДПІ) у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська та ПАТ "Укрсоцбанк", припинено повноваження ліквідатора у справі про банкрутство № 38/5005/167/2012 ПП "ФМБ-Плюс", провадження у справі припинено;

- при винесені ухвали господарський суд виходив з недоведеності ПАТ "Укрсоцбанк" обставин, на які здійснено посилання у скарзі щодо неналежного виконання ліквідатором своїх обов`язків у справі, з того, що ст. 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»не передбачена процедура проведення зборів кредиторів, не встановлено обов`язку ліквідатора здійснювати аналіз фінансового становища банкрута з недоцільності зняття залишку коштів з рахунку боржника в сумі 679 грн. 33 коп., оскільки потребує виготовлення дублікату печатки банкрута та, у зв`язку з цим, додаткових витрат, а також з того, що за результатами ліквідаційного балансу у банкрута відсутнє майно, внаслідок чого необхідним є прийняття рішення про ліквідацію юридичної особи банкрута;

- не погодившись з винесеною ухвалою, ПАТ "Укрсоцбанк" подало апеляційну скаргу, в якій просить цю ухвалу скасувати;

- у поданій скарзі йдеться про те, що звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс не відповідають вимогам чинного законодавства, а ліквідатором не вчинено усіх заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, яке знаходиться у третіх осіб, у тому числі, щодо розшуку та встановлення місцезнаходження керівника підприємства боржника, закриття всіх поточних рахунків, а також встановлення даних бухгалтерського обліку з метою отримання відомостей про наявність дебіторської заборгованості боржника;

- ПП "ФМБ-Плюс" вважає ухвалу суду обґрунтованою, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, посилаючись на безпідставність доводів скаржника;

- 03.07.2012р. представник ПП "ФМБ-Плюс" в судове засідання не з`явився, на адресу апеляційного суду підприємством направлено клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату у зв`язку з неможливістю забезпечити явку представника;

- вказане клопотання задоволенню не підлягає внаслідок закінчення п`ятнадцятиденного строку, встановленого ст. 102 Господарського процесуального кодексу України для розгляду апеляційних скарг на ухвали місцевих господарських судів;

- ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпроптеровська відзив на апеляційну скаргу не надано, її представник в судове засідання не з`явився, про час та місце судовго засідання інспекція повідомлена налженим чином.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника ПАТ "Укрсоцбанк" колегія судів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню в силу наступного.

Провадження у справі про банкрутство ТОВ "Будмонополія" порушено господарським судом Дніпропетровської області 26.05.2011р. за заявою ПП "ФМБ-Плюс" за ознаками ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон).

Постановою від 09.06.2011р. господарський суд визнав боржника ТОВ "Будмонополія" банкрутом, відкрив ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначив ініціюючого кредитора -ПП "ФМБ-Плюс".

В процесі повторного розгляду справи 29.03.2012р. на адресу господарського суду надійшов звіт ліквідатора про результати проведення ліквідаційної процедури ТОВ "Будмонополія", ліквідаційний баланс, реєстр вимог кредиторів, показники виявленої ліквідаційної маси, відомості про реалізацію об`єктів ліквідаційної маси.

12. та 19.04.2012р. ПАТ "Укрсоцбанк" звернулось до господарського суду із заявою про зобов'язання ліквідатора провести комітет кредиторів та відзвітувати щодо вчинення дій по розшуку майна боржника, його реалізації з метою задоволення вимог кредиторів, а також про визнання дій ліквідатора такими, що вчинені з порушенням вимог законодавства та зобов`язання останнього направити запити до головного управління статистики у Дніпропетровській області, органів державної податкової служби та закрити поточні рахунки боржника.

За наслідками розгляду звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу, заяви та скарги ПАТ "Укрсоцбанк" господарським судом винесена оскаржувана ухвала.

Відповідно до ч. 1 ст. 52 Закону у разі, якщо громадянин-підприємець - боржник або керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.

Ст. 25 Закону передбачено, що ліквідатор з дня свого призначення здійснює, у тому числі, такі повноваження: виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута, аналізує фінансове становище банкрута, виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута, пред`являє до третіх осіб вимоги щодо повернення дебіторської заборгованості банкруту, вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб.

Протягом п`ятнадцяти днів з дня призначення ліквідатора відповідні посадові особи банкрута зобов'язані передати бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до законів України.

Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.

Ч. 7 ст. 30 Закону встановлено, що ліквідатор зобов'язаний використовувати при проведенні ліквідаційної процедури тільки один рахунок боржника в банківській установі. Інші рахунки, виявлені при проведенні ліквідаційної процедури, підлягають закриттю ліквідатором. Залишки коштів на цих рахунках перераховуються на основний рахунок боржника.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 32 Закону після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: показники виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації); відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів.

Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.

Якщо за результатами ліквідаційного балансу після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, господарський суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута. Копія цієї ухвали направляється органу, який здійснив державну реєстрацію юридичної особи - банкрута, та органам державної статистики для виключення юридичної особи з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, а також власнику (органу, уповноваженому управляти майном), органам державної податкової служби за місцезнаходженням банкрута.

Отже, законодавцем передбачено певну сукупність дій, яку необхідно вчинити в ході ліквідаційної процедури та перелік додатків до звіту ліквідатора, які подаються суду разом із зазначеним звітом та є предметом дослідження в судовому засіданні за підсумками ліквідаційної процедури, яке проводиться за участю кредиторів (комітету кредиторів), подання звіту та ліквідаційного балансу здійснюється ліквідатором за наслідком всіх проведених нім дій в ході ліквідаційної процедури.

Щодо досліджуваної справи, то передбачені наведеними вище нормами повноваження ліквідатора виконані останнім не належним чином.

Так, в матеріалах справи відсутні докази проведення ліквідатором аналізу фінансового становища банкрута шляхом дослідження документів бухгалтерської та фінансової звітності та даних про відкриті поточні рахунки боржника згідно з переліком, представленим ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська (т.1, а.с. 150), у зв`язку з чим не з`ясованими залишилися обставини по наявності дебіторської заборгованості банкрута, встановлення місцезнаходження відповідної документації, печаток та штампів товариства, здійснення заходів по встановленню місцезнаходження керівника товариства.

Не надано ліквідатором і доказів закриття рахунків за переліком, наданим ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська.

Таким чином, господарським судом необґрунтовано відмовлено ПАТ "Укрсоцбанк" в задоволенні скарги на дії ліквідатора в частині визнання останніх такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства та зобов`язання ліквідатора направити запити до органу статистики, встановити залишки коштів на поточних рахунках та закрити ці рахунки.

Як вбачається зі звіту ліквідатора, в ході ліквідаційної процедури були виявлені майнові активи банкрута в сумі 679 грн. 33 коп., які знаходяться на поточному рахунку № 26001000082411 в ПАТ "Укрсоцбанк".

Проте, всупереч положенням ч.2 ст. 32 Закону ліквідатором не вирішено питання щодо включення вказаної суми грошових коштів до ліквідаційної маси та її розподілу.

У цьому зв`язку винесення господарським судом ухвали про ліквідацію юридиної особи є передчасним.

З огляду на викладене оскаржувана ухвала підлягає частковому скасуванню, а справа -направленню господарському суду для розгляду.

Вимоги скарги ПАТ "Укрсоцбанк" про зобов`язання ліквідатора направити запит до державної податкової інспекції є безпідставними тому, що такий запит вже було направлено ліквідатором та отримано відповідь на нього (т.1, а.с. 147-150).

Доводи господарського суду щодо встановленої ст. 52 Закону особливої процедури банкрутства відсутнього боржника, покладені в обґрунтування оскаржуваної ухвали, визнані колегією судів помилковими тому, що така особлива процедура не передбачає неможливість поширення загального порядку здійснення ліквідаційної процедури на банкрутство відсутнього боржника.

Стосовно недоцільності зняття коштів в сумі 679 грн. 33 коп. з поточного рахунку товариства-банкрута слід зазначити, що наведеним нормами встановлено обов`язок ліквідатора по включенню майна до ліквідаційної маси та її розподілу, який на теперішній час ліквідатором не виконано.

Також колегія судів не погоджується з висновками господарського суду про проведення закриття рахунків банкрута після винесення оскаржуваної ухвали, оскільки ліквідатор не був позбавлений можливості звернення до суду з відповідною заявою і за наслідками розгляду цієї заяви господарський суд, у разі її обгрунтованості, мав винести відповідну ухвалу.

Відмова господарським судом в задоволенні заяви ПАТ "Укрсоцбанк" є правомірною тому, що ст. 52 Закону не передбачає проведення зборів кредиторів.

Керуючись ст.ст. 103-106 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

- ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 26.04.2012р. у справі №38/5005/167/2012 скасувати в частині залишення без задоволення скарги публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" на дії ліквідатора, затвердження ліквідаційного балансу та звіту ліквідатора товариства з обмеженою відповідальністю "Будмонополія", ліквідації юридичної особи -товариства з обмеженою відповідальністю "Будмонополія", визнання погашеними вимог приватного підприємства "ФМБ-Плюс", державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська та публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк", припинення повноважень ліквідатора, припинення провадження у справі та направлення копії ухвали органу, який здійснив державну реєстрацію юридичної особи -банкрута, органам статистики, державної податкової служби та власнику;

- скаргу публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" на дії ліквідатора задовольнити частково;

- визнати дії ліквідатора щодо здійснення ліквідаційної процедури такими, що вчинені з порушенням вимог чинного законодавства;

- зобов"язати ліквідатора направити запит до Головного управління статистики у Дніпропетровській області по отриманню балансової та статистичної звітності боржника, встановити залишки коштів, які розміщені на поточних рахунках боржника та закрити поточні рахунки боржника, вчинити заходи щодо розшуку печатки боржника;

- в решті скаргу залишити без задоволення;

- в іншій частині ухвалу залишити без змін;

- справу №38/5005/167/2012 передати господарському суду Дніпропетровської області для розгляду

Головуючий І.Л.Кузнецова

Суддя І.М.Герасименко

Суддя О.В.Голяшкін

СудДніпропетровський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення03.07.2012
Оприлюднено09.07.2012
Номер документу25128277
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —38/5005/167/2012

Ухвала від 17.02.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бондарєв Едуард Миколайович

Постанова від 03.07.2012

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Кузнецова Ірина Леонідівна

Ухвала від 18.06.2012

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Кузнецова Ірина Леонідівна

Ухвала від 17.05.2012

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Джихур Олена Василівна

Ухвала від 26.04.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бондарєв Едуард Миколайович

Ухвала від 03.04.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бондарєв Едуард Миколайович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні