КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01601 м.Київ-1, пров. Рильський, 8 (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.07.2012 № 41/329-6/107-2012
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Авдеєва П.В.
суддів: Куксова В.В.
Коршун Н.М.
за участю представників:
Від прокуратури: Волік О.Л. - прокурор відділу Прокуратури м. Києва.
Від позивача: Баранов М.С. - представник за довіреністю.
Від відповідача: Двоєглязов Д.О. - представник за довіреністю.
Від третьої особи: представник не з'явився.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Полюс»
на рішення Господарського суду м.Києва від 19.04.2012р.
у справі №41/329-6/107-2012 (суддя Ковтун С.А.)
за позовом Заступника прокурора м.Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради
до Публічного акціонерного товариства «Полюс»
третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки,
В С Т А Н О В И В :
В серпні 2012 року Заступник прокурора м.Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради звернувся з позовом про звільнення зайнятої земельної ділянки площею 0,07 га по вул.Електротехнічній, 18 у Деснянському районі м.Києва та зобов'язання останнього привести цю земельну ділянку у придатний для використання стан.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення норм чиного законодавства використовує спірну земельну ділянку для розміщення закладу громадського харчування без документів, що засвідчували б право власності або право користування землею. Обґрунтовуючи позовні вимоги Заступник прокурора м.Києва послався на акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства №418/03 від 04.07.2011р., складений Головним управлінням земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації, який став підставою для звернення з позовом до суду в результаті проведення прокурорської перевірки дотримання вимог земельного законодавства відповідачем.
Дана справа неодноразово розглядалась судовими інстанціями.
При новому розгляді даної справи рішенням Господарського суду м.Києва від 19.04.2012р. у справі №41/329-6/107-2012 позов задоволено повністю. Зобов'язано Публічне акціонерне товариство «Полюс» звільнити зайняту земельну ділянку площею 0,07 га по вул. Електротехнічної, 18 у Деснянському районі м.Києва, привівши її у придатний для використання стан.
Присуджено до стягнення з Публічного акціонерного товариства «Полюс» в дохід Державного бюджету України 85,00 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати зазначене рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення господарським судом діючого законодавства України.
Сторони не скористалися своїм правом згідно ч. 1 ст. 96 ГПК України та не надали суду відзивів на апеляційну скаргу, що згідно ч. 2 ст. 96 ГПК не перешкоджає перегляду рішення місцевого господарського суду.
Учасники процесу були належним чином повідомлені про час та місце судового засідання (про що свідчать наявні в матеріалах справи поштові повідомлення про вручення ухвал суду). Однак, третя особа наданим її процесуальним правом не скористалася та в судове засідання не з'явилася, своїх повноважних представників не направила, про причини своєї неявки суд не повідомила.
Враховуючи те, що матеріали справи містять докази повідомлення учасників судового процесу про дату, час та місце судового засідання з розгляду апеляційної скарги, судова колегія вважає за можливе розглянути подану апеляційну скаргу за відсутності представника третьої особи.
Судова колегія, беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення учасників процесу, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення суду, дійшла до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення місцевого господарського суду не підлягає скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно із ст.187 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
У відповідності до ст.2 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» серед основних завдань державного контролю за використанням та охороною земель є забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України.
Частиною 1 статті 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Рішенням Київської міської ради від 19 грудня 2002 р. N 182/342 затверджено Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), відповідно до пункту 1.1 якого Головне управління земельних ресурсів (далі - Управління) є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та згідно з законодавством виконує функції територіального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, є підзвітним та підконтрольним Київській міській раді та безпосередньо підпорядковується Київському міському голові. Управління у межах своєї компетенції здійснює управління земельними ресурсами міста, забезпечує проведення в місті земельної реформи, раціональне використання та охорону земель на території міста.
Відповідно до п.2.2 Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) одним з основних завдань управління є здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земельних ресурсів усіх форм власності відповідно до повноважень, делегованих Київською міською радою.
Пунктом 4.3 Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) передбачено, що управління має право складати акти перевірок у сфері використання і охорони земель та подавати в установленому порядку матеріали перевірок до відповідних органів для притягнення винних осіб до відповідальності, а також подавати зібрані документи до Київської міської ради.
Як вбачається з матеріалів справи, 02.04.2012 р. на виконання вимог суду першої інстанції Головним управлінням земельних ресурсів обстежено земельну ділянку, площею 0,07 га по вулиці Електротехнічна, 18 у Деснянському районі міста Києва, про що складено акт № 657/03.
В результаті перевірки виявлено наступне.
Земельну ділянку на вул. Електротехнічній, 18 у Деснянському районі міста Києва (62:021:083) площею 4656 кв.м. згідно з рішенням Київської міської ради від 24.11.2005 р. № 464/2925 передано закритому акціонерному товариству «Полюс» в короткострокову оренду на 3 роки для розширення оптової бази з адмінбудинком і будівництва та обслуговування гостьової автомобільної стоянки та майданчика для торгівлі сезонними овочами. Договір оренди земельної ділянки зареєстровано в Головному управлінні земельних ресурсів 03.11.2006 р. за № 62-6-00360.
На час проведення обстеження станом на 02.04.2012 р. встановлено, що на частині зазначеної земельної ділянки ПАТ «Полюс» розміщена будівля «Колиба». За межами, визначеними договором оренди від 03.11.2006 р. № 62-6-00360, ПАТ «Полюс» розміщені тимчасові споруди (дерев'яні будинки для відвідувачів кафе). Земельна ділянка, де розміщені тимчасові споруди, з боку водойми, огороджена декоративним дерев'яним парканом та приєднана до земельної ділянки, на якій розміщена будівля кафе «Колиба». На території земельної ділянки, де розміщена будівля та тимчасові споруди кафе «Колиба», ПАТ «Полюс» проведено благоустрій території. На території висаджено газон, квіткова клумба, влаштовано штучний струмок, викладений камінням, з декоративними містками, розміщені дерев'яні альтанки, ліхтарі. Проходи між тимчасовими спорудами вимощені тротуарною плиткою.
ПАТ «Полюс» отримані тимчасові ордери Головного управління містобудування та архітектури на розміщення ТС (тимчасових споруд) №№ 002375-11, 002376-11, 002377-11, 002378-11, 002379-11 площею 10,9 кв.м. кожна з функціональним призначенням: бари, кафе, кафетерії.
ПАТ «Полюс» є правонаступником прав та обов'язків ЗАТ «Полюс» на підставі статуту, зареєстрованого Деснянською районною у місті Києві державною адміністрацією 31.03.2011 за № 10661050010000991, протоколу загальних зборів акціонерів ЗАТ «Полюс» від 17.03.2011р.
У відповідності до ч. 1 та 2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Документи, що посвідчують право на земельну ділянку щодо права власності на земельну ділянку є державний акт. Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
З частини 2 статті 83 Земельного кодексу України вбачається, що у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Статтею 9 Земельного кодексу України передбачено, що повноваження з надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності належать Київській міській раді, яка відповідно до п.12 перехідних положень Земельного кодексу України здійснює повноваження щодо розпорядження землями в межах міста Києва до розмежування земель державної та комунальної власності.
Відповідач проти позову заперечуючи посилаючись на те, що право на розміщення на спірній земельній ділянці малої архітектурної форми йому надають договори пайової участі (внеску) власника тимчасової споруди в утриманні об'єктів благоустрою м. Києва та тимчасові ордери на розміщення тимчасових споруд (далі -ТС).
Положенням про порядок розміщення тимчасових споруд у м. Києві (далі -Положення), затвердженого рішенням Київської міської ради від 21 травня 2009 р. N 462/1518, визначено порядок видачі тимчасових ордерів на розміщення ТС.
Згідно із п.2.13 Положення тимчасовий ордер на розміщення ТС - документ за формою згідно з додатком N 2 до цього Положення, виданий Головним управлінням містобудування у випадках виключного характеру, передбачених цим Положенням, на термін 6 місяців з можливістю подовження на 6 місяців не більше одного разу.
Пунктом 5.2.6 Положення передбачено, що надання тимчасового ордера на розміщення ТС не звільняє заявника від необхідності вирішення земельних питань.
Відповідно до п.6.8 Положення розміщення ТС за відсутності правовстановлюючих документів на земельну ділянку є самовільним зайняттям земельної ділянки та спричиняє наслідки, передбачені Земельним кодексом України, Кримінальним кодексом України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, цим Положенням та Правилами благоустрою м. Києва.
З викладеного випливає, що особа, якій видано тимчасовий ордер на розміщення ТС у будь-якому випадку повинна узгодити розміщення ТС з власником земельної ділянки, а тому наявність тимчасового ордеру на розміщення ТС не надає відповідачу право використовувати спірну земельну ділянку без відповідних правовстановлюючих документів.
Земельна ділянка, площею 0,07 га, що розташована на вул. Електротехнічній, 18 у Деснянському районі міста Києва не передана у користування та належить до комунальної власності м. Києва.
Статтею 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначено, що самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.
Згідно із ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування втрат, понесених за час користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і. споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.
Відповідно до п. 2.30 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» ордер та інші дозвільні документи на право торгівлі не належать до документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою. Суб'єкти господарської діяльності, яким видано відповідні дозвільні документи, вправі вимагати оформлення їх права користування земельною ділянкою у загальному порядку, визначеному законодавством.
Оскільки власником земельної ділянки за адресою: м. Київ, вул. Електротехнічна, 18, площею 0,07 га є територіальна громада, від імені якої діє Київська міська рада, а також зважаючи на те, що відповідач використовує спірну земельну ділянку без наявності правовстановлюючих документів, доказів того, що на згаданій вище земельній ділянці розташоване правомірно набуте відповідачем нерухоме майно також не надано, зайняття спірної земельної ділянки є самовільним та тягне за собою наслідки, визначені статтею 212 Земельного кодексу України.
Згідно з положеннями ст.43 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Згідно із ч. 2 ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Доказів, які б спростовували вище встановлені та зазначені судом обставини, сторонами не надано.
Доводи, наведені відповідачем в апеляційній скарзі, судовою колегією до уваги не приймаються з огляду на те, що вони є необґрунтованими та такими, що спростовуються матеріалами справи.
Виходячи з наведеного, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції, яким задоволено позовні вимоги, відповідає чинному законодавству та матеріалам справи. Судова колегія не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування чи зміни оскаржуваного рішення.
Судом першої інстанції дотримані вимоги ст.49 ГПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 99, 103, 104, 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд -
П О С Т А Н О В И В :
1. Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Полюс» на рішення Господарського суду м.Києва від 19.04.2012 року залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду м.Києва від 19.04.2012 року у справі №41/329-6/107-2012 залишити без змін.
3. Матеріали справи №41/329-6/107-2012 направити до Господарського суду м.Києва.
Постанова може бути оскаржена протягом двадцяти днів до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя Авдеєв П.В.
Судді Куксов В.В.
Коршун Н.М.
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 18.07.2012 |
Оприлюднено | 23.07.2012 |
Номер документу | 25315821 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський апеляційний господарський суд
Авдеєв П.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні