Постанова
від 08.08.2012 по справі 2а/0570/7455/2012
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 серпня 2012 р. Справа № 2а/0570/7455/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Крилової М.М.

при секретарі Полежай Ю.В.

розглянувши позовну заяву Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «Центр правової та економічної допомоги» про стягнення неустойки за адміністративним договором,-

за участю:

представника позивача Харечко О.П., діє за довіреністю від 19.08.2011, -

ВСТАНОВИВ:

Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Центр правової та економічної допомоги» про стягнення неустойки за адміністративним договором.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій області та ТОВ «Центр правової та економічної допомоги» укладено адміністративний договір - договір оренди від 20.03.2003 року №1033/2003 на нежитлове вбудоване приміщення на першому поверсі будівлі площею 338,64 кв.м., розташоване за адресою: м. Донецьк, вул. Університетська, 19. Відповідач свої зобов'язання по сплаті орендної плати тривалий час не виконував, внаслідок чого за період з серпня 2007 року по квітень 2011 року утворилась заборгованість у розмірі 66593,84 грн. в подальшому, договір оренди з відповідачем розірваний, однак майно з оренди не повернуто. На підставі ч.2 ст.785 ЦК України, позивачем за період з 16.04.2011 року по квітень 2012 року нарахована неустойка в сумі 58847,67 грн.

На підставі викладеного позивач просив стягнути з відповідача неустойку в розмірі 58847,67 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин. Про час і місце судового засідання відповідач повідомлявся у встановленому законом порядку. Заяв про відкладення розгляду справи не надходило. Відповідно до ч. 1 ст. 128 КАС України, - суд відкладає розгляд справи у разі неприбуття у судове засідання сторони, про яких немає відомостей, що їм вручені повістки. Оскільки, є відомості про те, що судова повістка відповідачу вручена, то неприбуття у судове засідання не перешкоджає розгляду справи.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Положенням про регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 412, Законом України «Про оренду державного та комунального майна» та наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України №281-к від 01.12.2010 року повноваження.

Відповідно до Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 412, регіональне відділення Фонду державного майна України (далі - відділення) є державним органом, який створюється Фондом державного майна (далі - Фонд) і йому підпорядковується.

Відділення в межах повноважень, визначених Фондом, і повноважень, делегованих Верховною Радою Республіки Крим, обласною, Київською та Севастопольською міською Радою народних депутатів, здійснює державну політику у сфері приватизації майна, що перебуває у загальнодержавній власності, у власності Республіки Крим, комунальній власності області, мм. Києва і Севастополя (далі - державна власність) і є орендодавцем цілісних майнових комплексів державної власності.

Основними завданнями відділення є: організація та проведення приватизації майна, яке перебуває у державній власності, згідно з державною, республіканською (Республіки Крим) та місцевою програмою приватизації; здійснення повноважень власника щодо майна, яке приватизується відповідно до прийнятих ним рішень; здійснення повноважень орендодавця державного майна; організація діяльності представництв Фонду в районах і містах (далі - представництва); забезпечення роботи єдиної комп'ютерної інформаційної мережі органів приватизації.

Згідно п. 11 ч. 4 цього Положення відділення відповідно до покладених на нього завдань і в межах своїх повноважень, зокрема, виступає орендодавцем цілісних майнових комплексів підприємств і організацій, їх структурних підрозділів, що перебувають у державній власності, окремого індивідуально визначеного майна державних підприємств, організацій.

Організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів, та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності регулюються Законом України «Про оренду державного та комунального майна», Цивільним кодексом України та Господарським кодексом України.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва є орендодавцями щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відносини, пов'язані з орендою земельних ділянок, на яких розташовані цілісні майнові комплекси підприємств, установ і організацій державної або комунальної власності, а також заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим, та їх структурних підрозділів, регулюються цим Законом з урахуванням особливостей, передбачених Законом України «Про оренду державного та комунального майна».

Приписами статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

У відповідності до статті 13 цього Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно із статтею 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди; строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Судом встановлено, що між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій області (орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю «Центр правової та економічної допомоги» (орендар) укладено договір оренди №1033/2003 від 20.03.2003р. (далі за текстом - Договір) нерухомого майна, предметом якого є нежитлове вбудоване приміщення першого поверху будівлі площею 338,64 кв.м., розташоване за адресою: м. Донецьк, вул. Університетська, 19.

Пунктами 5.2, 5.6 Договору встановлені обов'язки орендаря, до яких відносяться обов'язок своєчасно й у повному обсязі сплачувати орендну плату та щомісяця до 10 числа надавати орендодавцеві інформацію про перерахування орендної плати.

В судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що в порушення підпунктів 5.2 та 5.6 пункту 5 договору оренди №1033/2003 від 20.03.2003р. та норм чинного законодавства, відповідачем не сплачувалась орендна плата, внаслідок чого утворилась заборгованість по орендній платі за період з серпня 2007 року по квітень 2011 року у розмірі 66593,84 грн.

Одним з найголовніших принципів цивільного права є забезпечення стабільності договору, що закріплено ст. 651 Цивільного кодексу України, яка забороняє односторонню відмову від договору, за виключенням випадків, передбачених законом або договором.

Стаття 782 Цивільного кодексу України визначає приклад такого виключення та надає наймодавцеві право в односторонньому порядку відмовитися від договору найму та вимагати повернення речі, за умови, що наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.

Відмова від договору є правом, а не обов'язком наймодавця. Про реалізацію цього права наймодавець повинен повідомити наймача. З моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору найму договір вважається розірваним.

Листом від 08.04.2011 року Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області повідомило відповідача про відмову від договору оренди.

Зазначений лист отриманий відповідачем особисто 15.04.2011 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, копія якого міститься в матеріалах справи.

З наведеного виходить, що договір оренди №1033/2003 від 20.03.2003р. є розірваним з 15.04.2011 року, однак майно до теперішнього часу за актом приймання-передачі не повернуто.

Стаття 785 Цивільного кодексу України встановлює, що у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.

Враховуючи наведені положення законодавства, позивачем нарахована неустойка за період з 16.04.2011 року по квітень 2012 року в сумі 58847,67 грн., яка підтверджена довідкою нарахування неустойки за час прострочення повернення об'єкту оренди за договором від №1033/2003 від 20.03.2003р.

Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених Регіональним відділенням Фонду Державного майна України по Донецькій області позовних вимог, у зв'язку із чим задовольняє позов у повному обсязі.

Відповідно до ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «Центр правової та економічної допомоги» про стягнення неустойки за адміністративним договором - задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Центр правової та економічної допомоги» (ЄДРПОУ 31500392) на користь Державного бюджету України (р/р 31117093700002, МФО 834016, код бюджетної класифікації 22080200, отримувач УДК у м. Донецьку ГУДКСУ у Донецькій області, ЄДРПОУ 37967785) неустойку у розмірі 58847,67 грн.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошений її повний текст у судовому засіданні 08 серпня 2012 року.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Крилова М.М.

СудДонецький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення08.08.2012
Оприлюднено22.08.2012
Номер документу25577862
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2а/0570/7455/2012

Ухвала від 31.01.2014

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Шальєва В. А.

Ухвала від 15.01.2014

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Шальєва В. А.

Ухвала від 30.10.2012

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Шальєва В. А.

Ухвала від 31.01.2014

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Шальєва В. А.

Ухвала від 30.11.2012

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Шальєва В. А.

Ухвала від 30.10.2012

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Шальєва В. А.

Ухвала від 28.09.2012

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Шальєва В. А.

Постанова від 08.08.2012

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Крилова М.М.

Ухвала від 03.07.2012

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Крилова М.М.

Ухвала від 20.06.2012

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Крилова М.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні