Рішення
від 26.07.2012 по справі 5009/2568/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 8/63/12

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.07.12 Справа № 5009/2568/12

за позовом Рокуей Груп Корпорейшн (адреса представника: 01045, м.Київ, вул.. Б.Хмельницького, 80, оф. 18)

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Продмаш"(72310, Запорізька область, м.Мелітополь, вул.. Фрунзе, 57)

про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Продмаш", оформленого протоколом № 6 від 16.04.2008 р.

Суддя І. А. Попова

Представники:

Від позивача: Антонов О.М., дов. від 25.01.2012 р.

Від відповідача: не з'явився

Розглядаються позовні вимоги про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Продмаш", оформленого протоколом № 6 від 16.04.2008 р.

Вступну та резолютивну частини рішення оголошено в засіданні 26.07.2012 р.

Позивач підтримує вимоги з підстав, викладених у позові. В обґрунтування вимог зазначає, що 16.04.2008 р. відбулися загальні збори учасників ТОВ «Продмаш», рішення яких оформлені протоколом № 6. На момент проведення загальних зборів учасниками товариства «Продмаш»були: ТОВ «МГБ»(0,5% статутного фонду) та Рокуей Груп Корпорейшн (99,65 % статутного фонду). Загальними зборами учасників 16.04.2008 р. прийняті рішення про надання в заставу для забезпечення виконання зобов'язань, які випливають з кредитної угоди, наступного майна: будівлі механічного цеху, позначеної на плані літ. А-1, яке належить ТОВ «Продмаш»на праві власності, балансовою вартістю 5926714 грн., що знаходить за адресою м.Мелітополь, вул.. Фрунзе, 57/3 та уповноважено директора Онанко В.В. на укладення кредитного договору та договору застави від імені ТОВ «Продмаш»з визначенням решти істотних умов договору на свій розсуд. Позивач зазначає, що від імені Рокуей Груп Корпорейшн участь в загальних зборах приймав ОСОБА_5, який не мав повноважень на участь в загальних зборах та на вирішення питань по відчуженню майна належного товариству. З посиланням на ст.ст. 58, 60 Закону України "Про господарські товариства" просить визнати недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Продмаш", оформлене протоколом № 6 від 16.04.2008 р.

Відповідач заявлені позовні вимоги не спростував, не скористався правом надати відзив на позов, в судове засідання представник не з'явився, клопотав про розгляд справи за його відсутності.

Згідно з п. 3.9.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. № 18 у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору. Оскільки всі учасники судового процесу були належним чином повідомлені про час та місце розгляду, проте відповідач не скористався своїми правами, передбаченими статтею 22 ГПК України, участь в засіданні суду (як і інші права, передбачені статті 22 ГПК України) є правом, а не обов'язком сторони, суд дійшов висновку про можливість розгляду позовної заяви по суті в судовому засіданні 26.07.2012 року за відсутності представника відповідача.

Згідно до ст. 75 ГПК України справу розглянуто за наявними матеріалами, які суд визнав достатніми для вирішення спору по суті.

Заслухавши представника позивача, дослідивши додані матеріали, суд встановив:

Згідно статутних документів ТОВ «Продмаш»учасниками товариства на час прийняття оспорюваного рішення були: ТОВ «МБГ»(0,35 % статутного фонду), Рокуй Груп Корпорейшн (99,65 % статутного фонду).

Згідно протоколу № 6 від 16.04.2008 р. відбулися загальні збори учасників товариства «Продмаш», в яких брали участь учасники, частки яких складають 100% голосів від загальної кількості, а саме: від Рокуй Груп Корпорейшн -ОСОБА_6 -представник за довіреністю, від ТОВ «МБГ» - ОСОБА_7 -директор.

Зборами прийняті рішення з порядку денного:

1. Про отримання кредитної лінії в АКБ «Форум»для забезпечення господарської діяльності товариства.

2. Про надання в заставу майна для забезпечення повернення кредиту.

3. Про надання повноважень директору Онанко В.В. на підписання кредитного договору та договору застави.

Предметом даного позову є визнання недійсними рішень, прийнятих зборами 16.04.2008 р.

Оспорюваним рішенням загальних зборів учасників товариства «Продмаш», викладеним у протоколі № 6 від 16 квітня 2008 р., ухвалено:

1. Звернутися в АКБ «Форум»з клопотанням про отримання кредитної лінії у розмірі 600000 доларів США терміном на 1 рік від 13,5 відсотків річних для забезпечення господарської діяльності товариства.

2. Надати в заставу для забезпечення виконання зобов'язань, які випливають з кредитної угоди наступне майно: будівлю механічного цеху, позначену на плані літерою А-1, яке належить ТОВ «Продмаш»на праві власності балансовою вартістю 5926714 грн. 08 коп., що знаходиться за адресою м.Мелітополь, вул.. Фрунзе, 57/3.

3. Уповноважити Онанко В.В. на укладення кредитного договору та договору застави від імені ТОВ «Продмаш»з визначенням решти істотних умов цих договорів на його розсуд.

Позивач вважає, що вказані рішення прийнято з порушенням порядку проведення загальних зборів учасників, внаслідок чого ці рішення є недійсними.

Відповідно до ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.

Статтею 167 ГК України встановлено, що корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав, тобто власних немайнових прав особи .

Статтею 98 ЦК України передбачено право учасника товариства оскаржити рішення загальних зборів, як акту органу юридичної особи, до суду.

Відповідно до рекомендацій Вищого господарського суду України під час вирішення спорів про визнання рішень загальних зборів недійсними суду слід з'ясовувати, чи відповідає оспорюване рішення вимогам чинного законодавства та/або компетенції органу, що прийняв це рішення, чи були загальні збори правомочними, чи було дотримано визначеного законом порядку скликання і проведення загальних зборів. Підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів учасників господарського товариства можуть бути: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства, якщо учасник товариства був позбавлений можливості взяти участь у загальних зборах, рішення загальних зборів порушує права чи законні інтереси акціонера (учасника) товариства.

В силу прямої вказівки закону безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів є такі:

а) рішення прийнято неправомочними загальними зборами або правомочність загальних зборів встановити неможливо;

б) рішення з питання, яке відповідно до закону вирішується більшістю у 3/4 голосів присутніх на загальних зборах акціонерів, було прийнято простою більшістю голосів;

в) рішення прийнято з питання, не включеного до порядку денного загальних зборів;

г) рішення з питань зміни розміру статутного капіталу акціонерних товариств прийнято з порушенням обов'язку з надання акціонерам у встановленому законом порядку інформації, передбаченої статтею 40 Закону України "Про господарські товариства", або акціонерам було надано недостовірну чи неповну інформацію;

д) рішення прийнято загальними зборами акціонерів, під час скликання і проведення яких не було дотримано вимог законодавства або статуту акціонерного товариства, якщо це призвело до істотного порушення прав позивача;

е) відсутність протоколу загальних зборів, підписаного відповідно до частини дев'ятої статі 41 Закону України "Про господарські товариства" головою і секретарем зборів.

У відповідності до ст. 10 Закону України "Про господарські товариства" учасники товариства мають право, зокрема, брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Законом. Пунктом 4.1 Статуту ТОВ «Продмаш»передбачено, що учасникки товариства мають право брати участь в управлінні товариством особисто або шляхом призначення представника.

Як свідчать вивчені матеріали, згідно з протоколом № 6 на загальних зборах учасників товариства «Продмаш» інтереси учасника Компанії «Рокуей Груп Корпорейшн»представляв ОСОБА_5 на підставі довіреності. До матеріалів справи додано довіреність від 05.07.2007 р. (а.с. 17), видану Компанією «Рокуей Груп Корпорейшн»ОСОБА_5, якого вповноважено виконувати певні дії. В переліку повноважень, наданих ОСОБА_5, відсутні повноваження представляти інтереси Компанії «Рокуей Груп Корпорейшн» пов'язані з реалізацією корпоративних прав останньої.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України № 13 від 24.10.2008 р. «Про практику розгляду судами корпоративних спорів»довіреності учасників повинні відповідати загальним вимогам, передбаченим цивільним законодавством. У разі, якщо довіреність учасника на право участі та голосування на загальних зборах оформлена (складена або посвідчена) з порушенням встановлених законодавством вимог, особа, на ім'я якої видана довіреність, не має повноважень на участь та голосування на загальних зборах. У зв'язку з цим голоси учасника, передані за такою довіреністю, не можуть враховуватися при визначенні кворуму на загальних зборах та результатів голосування.

Відповідно до частини першої статті 60 Закону України "Про господарські товариства" загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю є правомочними, якщо на них присутні учасники або представники учасників, що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів від загальної кількості голосів.

Оскільки судом встановлено, що із зазначених в протоколі № 6 учасників товариства представник Рокуей Груп Корпорейш не мав відповідних повноважень представляти інтереси учасника товариства, загальні збори 16.04.2008 р. були проведенні в присутності учасників, які володіють у сукупності 0,35% голосів, тобто за відсутності кворуму. Таким чином, оспорювані рішення загальних зборів учасників від 16.04.2008 р. є такими, що суперечать законодавству України та статуту Товариства з підстав недотримання вимог чинного законодавства України і статуту Товариства під час їх скликання та проведення, що є безумовною підставою для визнання недійсними таких рішень загальних зборів в силу прямої вказівки на це закону.

Суд знаходить обґрунтованими та доведеними вимоги позивача про визнання недійсними рішень загальних зборів учасників товариства «Продмаш», викладених у протоколі № 6 від 16.04.2008 р.

Позовні вимоги задовольняються.

На підставі викладеного ст.. 98 ЦК України, Закону України "Про господарські товариства", керуючись ст.ст. 49, 75, 82-84 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати недійсними рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Продмаш»від 16.04.2008 р., викладені у протоколі № 6.

Повне рішення складено 07 серпня 2012 року.

Суддя І.А. Попова

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення26.07.2012
Оприлюднено13.08.2012
Номер документу25582113
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5009/2568/12

Постанова від 21.01.2013

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Малашкевич С.А.

Ухвала від 17.12.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Малашкевич С.А.

Ухвала від 12.11.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Малашкевич С.А.

Рішення від 26.07.2012

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Попова І.А.

Ухвала від 06.07.2012

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Попова І.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні