Ухвала
від 09.08.2012 по справі 5004/923/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

"09" серпня 2012 р. Справа № 5004/923/12

за позовом Володимир-Волинського госпрозрахункового ринку

до відповідача: Волинського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України

про визнання недійсним рішення від 22.05.2012р. №41

та зустрічним позовом Волинського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України

до Володимир-Волинського госпрозрахункового ринку

про стягнення штрафу в розмірі 10 000грн. та виконання зобов'язальної умови

Суддя Черняк Л. О.

ПРЕДСТАВНИКИ:

від позивача: н/з,

від відповідачів: Цибульська А.П. -начальник відділу(дов. №25 від 09.08.2012р.), Сулімов М.Л. -головний спеціаліст-юрисконсульт (дов. №17 від 19.06.2012р.), Луговий С.А. -заступник голови (дов. №23 від 28.12.2011р.), Лесів О.А. -начальник відділу (дов. №3 від 04.01.2012р.)

Оскільки представники сторони не заявили клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу, то протокол судового засідання ведеться з дотриманням вимог ст. 81 -1 ГПК України без забезпечення повного фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України роз'яснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст.ст. 22 ГПК України роз'яснено процесуальні права та обов'язки сторін.

Суть спору: позивач - Володимир-Волинський госпрозрахунковий ринок (надалі-ринок) просить суд визнати недійсним рішення Адміністративної колегії Волинського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 22 травня 2010 року №41 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу»у справі №26-12.

В позовній заяві ринок посилаючись на приписи норм чинного законодавства: ст. 12, 13, 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», Методику визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, затвердженої Розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002р. №49-р зазначив, що він не має монопольне становище на ринку. Споживачі послуг з наданням місць для торгівлі продовольчими і непродовольчими товарами мають можливість отримувати такі послуги в інших підприємствах, а саме: КП «Речовий ринок»та товаристві «УСВ». Відповідачем також неправильно визначено межі ринку послуг з надання місць для торгівлі, оскільки такі послуги можуть надаватися не тільки на території м. Володимир-Волинський, а й за його межами на територіях які прилягають до міста. А також економічні розрахунки відповідача не відповідають обставинам справи.

Представник позивача в засідання суду не з'явився, проте надіслав на адресу суду клопотання (зареєстроване від 02.08.2012р.), в якому просить розгляд справи відкласти.

Відповідач -Волинське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (надалі -тервідділення) у відзиві від 08.08.2012 року та в засіданні суду проти позову заперечив, пояснивши, що тервідділення підчас дослідження регіональних ринків комплексних послуг з надання місць для торгівлі продовольчими і непродовольчими товарами на ринках в межах м.Володимир-Волинський протягом 2010-2011 років та вчинив порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене частиною першою, пунктом 1 частини другої статті 13, пунктом 2 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції»у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку шляхом встановлення таких цін реалізації товарів (послуг), які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку, що призвело до ущемлення інтересів споживачів.

Об'єктами аналізу досліджуваного ринку було визначено стан конкурентного середовища та діяльність суб'єктів господарювання, що діють на регіональних ринках комплексних послуг з надання місць для торгівлі продовольчими і непродовольчими товарами на ринках (надалі - комплексні послуги) в межах м. Володимир-Волинський.

В географічних межах міста Володимир-Волинського на ринку комплексних послуг у досліджуваному періоді діяли наступні суб'єкти господарювання:

- Володимир-Волинський госпрозрахунковий ринок;

- Товариство з обмеженою відповідальністю «УСВ»;

- Комунальне підприємство «Речовий ринок».

Перелік зазначених суб'єктів господарювання територіальним відділенням було встановлено на підставі інформації Головного управління економіки Волинської обласної державної адміністрації.

Товаром щодо якого визначалось монопольне становище на ринку було визначено послугу, яка надавалась на території м.Володимир-Волинського і мала для покупців (орендарів) ознаки одного товару (послуги). При цьому територіальне відділення враховувало вимоги Правил торгівлі на ринках (надалі - Правила), затверджених спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України від 26.02.02 за № 57/188/84/105, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 22.03.2002 за №288/6576

Зокрема, товарними межами ринку є товар (товарна група), сукупність схожих, однорідних предметів господарського обороту, у межах якої споживач за звичайних умов може перейти від споживання певного виду предметів господарського обороту до споживання іншого.

Встановлення товарних меж ринків згідно п.4.2. Методики здійснюється шляхом визначення ознак одного товару (товарної групи), виходячи з аналізу подібності споживчих властивостей, умов споживання чи експлуатації товару покупцями, умов реалізації та рівня цін. Товарні межі ринків визначаються формуванням групи взаємозамінних товарів відповідно до п.5.1 Методики.

На ринках одночасно здійснюється торгівля продовольчими та непродовольчими товарами у стаціонарних приміщеннях та на території як з торгових місць на прилавках, так і в контейнерах.

Відповідно до пунктів 16, 18, 20 Правил торгівлі на ринках - в залежності від строку користування, торгове місце може надаватися продавцеві як на підставі договору оренди торгового місця, так і без укладання відповідних договорів за умови сплати ринкового збору та оплати послуг ринку.

При визначенні товарних меж ринку встановлено, що групою взаємозамінних товарів в розумінні п.5.1 Методики, а отже й товарними межами ринку є комплексні послуги з надання місць для торгівлі продовольчими та непродовольчими товарами на ринках, зокрема, надання торговельних місць на прилавках, торговельних площ у стаціонарних приміщеннях та на території; оренда торгівельного місця.

При цьому, комплексні послуги включають в себе послуги електропостачання, водопостачання та водовідведення, прибирання території, вивіз сміття, охорона приміщень тощо. Крім того, ринками можуть надаватись додаткові послуги, такі як прокат торгівельного інвентарю , обладнання, засобів вимірювальної техніки, санітарного одягу, зважування на товарних вагах, розрубка м'яса, зберігання особистих речей і продукції в камерах схову, холодильниках, складах та ін.

Особливістю надання зазначених послуг для їх споживачів є можливість одночасно отримати ці послуги в одного суб'єкта господарювання. Це дає їм можливість реалізувати свій товар (сільськогосподарську продукцію, продукти її переробки, широкий асортимент промислових товарів тощо) як окремо, так і одночасно через отримані торгівельні місця, площу. Крім цього, великий вибір товарів як продовольчого, так і непродовольчого призначення є більш привабливим для покупців, оскільки дає можливість покупцям заощадити час та певні грошові кошти у пошуках (придбанні) товарів на спеціалізованих ринках. Тому товарними межами ринку визначено комплексні послуги з надання місць (площі) для торгівлі продовольчими та непродовольчими товарами є специфічним товаром, який немає замінників.

Територіальними межами досліджуваного ринку визначено межі м. Володимир- Волинський, оскільки з точки зору споживачів комплексних послуг (фізичних та юридичних осіб, що здійснюють торгівельну діяльність на ринках), отримання їх поза межами міста є недоцільним та економічно невигідним.

При цьому, територіальним відділенням було враховано, що в межах Володимир- Волинського району більше не зареєстровано суб'єктів господарювання, що надають комплексні послуги з надання місць для торгівлі продовольчими і непродовольчими товарами на ринках.

Часовими межами досліджуваного ринку визначено 2010 -2011 рр.

Визначення обсягу товару, який обертається на ринку відбулось на підставі даних, отримані безпосередньо від учасників ринку. Зокрема, загальний обсяг товару (послуги), який обертався на ринку у 2010 році склав 1865,6 тис.грн. та у 2011 році - 1901,2 тис.грн.

Зокрема, було використано інформацію Ринку надану листом від 10.02.2012 року № 43 (додаток 1 до відзиву) щодо розміру доходів отриманих від надання ринкових послуг протягом 2010-2011 років відповідно 1464,1 тис.грн та 1635,1 тис.грн.

Інформацію щодо розміру доходів від інших учасників товарного ринку було отримано листами від 20.02.2012 № 1 (додаток 2 до відзиву) та від 07.02.2012 №04 (додаток 3 до відзиву).

Продавцями товару (послуги) було визначено суб'єктів господарювання, які надають комплексні послуги із надання місць для торгівлі продовольчими і непродовольчими товарами на ринках.

Покупцями товару (послуги) відповідно визнано фізичних осіб, суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють торгівельну діяльність продовольчими та непродовольчими товарами на ринках, а також юридичні особи незалежно від форм власності.

При проведенні дослідження умов вступу на ринок потенційних конкурентів було виявлено існування бар'єрів, що перешкоджають вступу на ринок. Зокрема, територія ринків обмежена і це не дає можливості створювати нові торговельні місця. При цьому, існують адміністративні та економічні бар'єри вступу на ринок нових учасників у зв'язку з необхідністю отримання достатньої площі землі у власність (довгострокову оренду), дозволу на створення ринку органу місцевого самоврядування та кошти на його облаштування.

За результатами дослідження ринку комплексних послуг з надання місць для торгівлі продовольчими і непродовольчими товарами на ринках в межах м. Володимир- Волинський встановлено, що відповідно до частини 2 статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», з ознаками монопольного (домінуючого) становища діяв Володимир- Волинський госпрозрахунковий ринок:

- за вартісними показниками із часткою 56,6% у 2010 році та 59,9% - у 2011 році;

- за натуральними показниками - із часткою 53,1% у 2010 році та 52,7% у 2011 році.

Враховуючи вищезазначене, територіальне відділення відповідно до вимог Методики здійснило дослідження ринку комплексних послуг з надання місць для торгівлі продовольчими і непродовольчими товарами на ринках в межах м. Володимир-Волинський у повному обсязі та з дотриманням всіх етапів визначених Методикою.

При цьому, у своїй позовній заяві позивач не наводить конкретних доказів порушення територіальним відділенням вимог Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку.

Про зайняття позивачем монопольного (домінуючого) становища на ринку комплексних послуг з надання місць для торгівлі продовольчими і непродовольчими товарами на ринках в межах м. Володимир-Волинський територіальне відділення повідомило останнього за результатами перевірки діяльності у акті перевірки від 29 лютого 2012 року та при прийнятті Рішення № 41 у справі № 26-12. При цьому, всі заперечення, що надавалися Ринком під час розгляду справи щодо зайняття монопольного (домінуючого) становища були спростовані під час засідання адміністративної колегії територіального відділення 22.05.2012 року.

Крім того, на засіданні адміністративної колегії територіального відділення 22 травня 2012 року директором Ринку було визнано вчинення кваліфікованого у справі № 26-12 порушення та висловлено запевнення про приведення розрахунків вартості комплексних послуг до економічно обґрунтованого рівня.

Просить в позові відмовити.

Через канцелярію суду тервідділення 08.08.2012 року подало зустрічний позов, в якому просить стягнути з Володимир-Волинського госпрозрахункового ринку штраф, накладений рішенням адміністративної колегії Волинського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 22.05.2012 року № 41, в розмірі 10 000 (десяти тисяч) гривень, зарахувавши його відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік та зобов'язати Володимир-Волинський госпрозрахунковий ринок привести розрахунки вартості комплексних послуг з надання місць для торгівлі продовольчими і непродовольчими товарами на ринку до економічно обґрунтованого рівня

Відповідно до ст. 60 ГПК України відповідач має право до початку розгляду господарським судом справи по суті подати до позивача зустрічний позов для спільного розгляду з первісним позовом. Зустрічний позов повинен бути взаємно пов'язаний з первісним. Подання зустрічного позову провадиться за загальними правилами подання позовів.

Оскільки зустрічний позов подано до початку розгляду судом справи по суті, взаємопов'язаний з первісним позовом про визнання недійсним рішення тервідділення від 22.05.2012р. №41, суд ухвалив, зустрічний позов прийняти до розгляду об'єднавши його з первісним позовом.

У зв'язку з витребуванням додаткових доказів по справі, а саме пояснення ринку з приводу зустрічного позову та правових обґрунтувань своїх вимог в позовній заяві суд, вважає за необхідне відкласти розгляд справи відповідно до п. 3 ст. 77 ГПК України.

З метою об'єктивного і повного з'ясування обставин по справі, господарський суд, керуючись п. 3 ст. 77 ГПК України,

У Х В А Л И В :

1. Розгляд справи відкласти на 18.09.2012 року на 14 год. 30 хв.

2. В порядку підготовки справи до розгляду зобов'язати подати господарському суду:

2.1 Позивачу: правове обґрунтування позовних вимог та письмові пояснення з приводу зустрічного позову.

Суддя Л. О. Черняк

СудГосподарський суд Волинської області
Дата ухвалення рішення09.08.2012
Оприлюднено13.08.2012
Номер документу25585425
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5004/923/12

Судовий наказ від 29.07.2013

Господарське

Господарський суд Волинської області

Черняк Любов Олександрівна

Судовий наказ від 29.07.2013

Господарське

Господарський суд Волинської області

Черняк Любов Олександрівна

Рішення від 05.07.2013

Господарське

Господарський суд Волинської області

Черняк Любов Олександрівна

Ухвала від 06.06.2013

Господарське

Господарський суд Волинської області

Черняк Любов Олександрівна

Ухвала від 22.05.2013

Господарське

Господарський суд Волинської області

Черняк Любов Олександрівна

Ухвала від 18.02.2013

Господарське

Господарський суд Волинської області

Черняк Любов Олександрівна

Ухвала від 06.02.2013

Господарське

Господарський суд Волинської області

Черняк Любов Олександрівна

Ухвала від 28.09.2012

Господарське

Господарський суд Волинської області

Черняк Любов Олександрівна

Ухвала від 09.08.2012

Господарське

Господарський суд Волинської області

Черняк Любов Олександрівна

Ухвала від 27.07.2012

Господарське

Господарський суд Волинської області

Черняк Любов Олександрівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні