ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" серпня 2012 р.Справа № 5024/922/2012 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді В.Б. Туренко
суддів: Л.І. Бандури, Л.В. Поліщук
при секретарі судового засідання: А.М. Ільченко
за участю представників сторін:
від позивача - М.І. Деменко
представники відповідача та третьої особи у судове засідання не з'явились, про день, час та місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю „Херсоноблагрошляхбуд"
на рішення господарського суду Херсонської області від 24.07.2012 р.
у справі №5024/922/2012
за позовом ОСОБА_1
до Товариства з обмеженою відповідальністю „Херсоноблагрошляхбуд"
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Відділу державної реєстрації виконавчого комітету Херсонської міської ради
про визнання недійсним рішення загальних зборів та зобов'язання внести зміни в реєстраційні документи
ВСТАНОВИВ:
В червні 2012 року ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Херсонської області з позовом до ТОВ „Херсоноблагрошляхбуд", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Відділу державної реєстрації Виконавчого комітету Херсонської міської ради про визнання недійсним рішення загальних зборів ТОВ „Херсоноблагрошляхбуд", оформлене протоколом №6 від 29.12.2009 р. та зобов'язання внести зміни в реєстраційні документи товариства.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що загальні збори учасників (засновників) ТОВ „Херсоноблагрошляхбуд" скликані 29.12.2009 р. не призначались, повідомлення про їх проведення не направлялись, загальні збори не проводились. (а.с. 2-6 т.1).
Рішенням господарського суду Херсонської області від 24.07.2012 р. (суддя Александрова Л.І.), оформленим відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 26.07.2012 р., позов задоволено. Визнано недійсним рішення загальних зборів ТОВ "Херсоноблагрошляхбуд", оформлене протоколом № 6 від 29.12.2009 р. (а.с. 137-139 т.1).
Не погодившись з даним рішенням, відповідач 01.08.2012 р. звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив його скасувати, у позові відмовити, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права.
21.08.2012 р. третя особа звернулась до суду із заявою, в якій просила розглянути апеляційну скаргу без участі її представника.
Відзиви на апеляційну скаргу позивач та третя особа не надали.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи із наступного.
Відповідно до п.п. 1.5, 6.5 Статуту ТОВ „Херсоноблагрошляхбуд" ( в редакції 2006 року) засновниками товариства є: ОСОБА_3 з часткою у статутному фонді 51%, що складає 316 200 грн.; ОСОБА_4 з часткою 25%, що складає 155 000 грн.; ОСОБА_5 з часткою 12%, що складає 74 400,00 грн.; ОСОБА_1 з часткою 12%, що складає 74 400,00 грн. (а.с. 9-22 т.1).
Відповідно до ч.1 ст. 58 Закону України „Про господарські товариства" та п.8.1 Статуту передбачено, що вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників.
29.12.2009 року відбулися загальні збори учасників (засновників) ТОВ „Херсоноблагрошляхбуд", оформлені протоколом № 6 від 29.12.2009 р. Відповідно до вказаного протоколу на загальних зборах були присутні ОСОБА_3, частка якого у статутному капіталі складає 51 %, ОСОБА_4, частка якої у статутному капіталі складає 25%, ОСОБА_5, частка якої у статутному капіталі складає 12%, ОСОБА_1, частка якого у статутному капіталі складає 12%. Запрошеним був ОСОБА_6.
До порядку денного включені наступні питання:
1) про вихід ОСОБА_3 зі складу учасників (засновників) ТОВ „Херсоноблагрошляхбуд", згідно поданої заяви;
2) про введення до складу учасників (засновників) ТОВ „Херсоноблагрошляхбуд" ОСОБА_6;
3) затвердження нової редакції Статуту ТОВ „Херсоноблагрошляхбуд".
За результатами проведених зборів, прийнято наступні рішення:
1) виведено зі складу учасників (засновників) ТОВ „Херсоноблагрошляхбуд" ОСОБА_3, згідно поданої заяви, з передачею своєї частки в статутному капіталі в розмірі 51% (316200,00 грн.) ОСОБА_6;
2) введено до складу учасників (засновників) ТОВ „Херсоноблагрошляхбуд" ОСОБА_6, частка в статутному капіталі в розмірі 51%;
3) затверджено нову редакцію Статуту ТОВ „Херсоноблагрошляхбуд".
Інформація відносно голосування по вищевказаним питанням у протоколі відсутня. (а.с. 84-85 т.1).
Порядок скликання та процедура проведення загальних зборів передбачена ст.ст. 43, 61 Закону України "Про господарські товариства" та розділом 8 Статуту ТОВ „Херсоноблагрошляхбуд", відповідно до яких про проведення загальних зборів учасники товариства повідомляються персонально із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за тридцять днів до скликання зборів учасників. Загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю скликаються не рідше двох разів на рік, якщо інше не передбачено установчими документами. Позачергові загальні збори учасників скликаються головою товариства при наявності обставин, зазначених в установчих документах, у разі неплатоспроможності товариства, а також у будь-якому іншому випадку, якщо цього потребують інтереси товариства в цілому, зокрема, якщо виникає загроза значного скорочення статутного (складеного) капіталу. Загальні збори учасників товариства повинні скликатися також на вимогу виконавчого органу. Учасники товариства, що володіють у сукупності більш як 20 відсотками голосів, мають право вимагати скликання позачергових загальних зборів учасників у будь-який час і з будь-якого приводу, що стосується діяльності товариства. Якщо протягом 25 днів голова товариства не виконав зазначеної вимоги, вони вправі самі скликати загальні збори учасників. Про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніше як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.
В матеріалах справи відсутні докази належного повідомлення учасників про проведення загальних зборів товариства, порушена процедура проведення зборів, а саме:
- порядок денний зборів за 7 днів до їх проведення не складався і не публікувався ;
- учасники товариства за 30 днів до проведення зборів не повідомлялись персонально про їх проведення .
Судова колегія вважає за необхідне зазначити, що в матеріалах справи містяться докази про призначення в подальшому загальних зборів учасників (повідомлення від 15.06.2010 р. №563-а.с. 56 т.1), та проведення таких зборів (протокол б/н від 02.07.2010 р. -а.с. 92 т.1), на яких розглядались ті ж самі питання (зокрема про вихід ОСОБА_3 зі складу учасників з передачею своєї частки ОСОБА_6, про введення до складу учасників ОСОБА_6), рішення по яким приймалось на загальних зборах 29.12.2009 р. Крім того, рішенням господарського суду Херсонської області від 24.11.2010 р. у справі № 2/164-ПН-10 (залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 24.03.2011 р.) встановлено, що ОСОБА_6 не є учасником товариства, відсутні докази передачі ОСОБА_3 своєї частки в статутному фонді ТОВ „Херсоноблагрошляхбуд" ОСОБА_6 та наявні заяви дружини померлого про прийняття спадщини і про вступ її у товариство як правонаступника, а тому ОСОБА_6 не може приймати участь у зборах товариства та голосувати за рішення прийняті на них. (а.с. 47-52 т.1).
Відповідно до ч.2 ст. 35 ГПК України факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Пунктом 17 Постанови Пленуму Верховного суду України № 13 від 24.10.2008 р. „Про практику розгляду судами корпоративних спорів" передбачено, що рішення загальних зборів учасників (акціонерів) та інших органів господарського товариства є актами, оскільки ці рішення зумовлюють настання правових наслідків, спрямованих на регулювання господарських відносин, і мають обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. У зв'язку з цим підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути:
- порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства;
- позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах;
- порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.
Згідно п.18 вищевказаної Постанови Пленуму Верховного суду України безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є:
- прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення;
- прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації.
Статтею 60 Закону України „Про господарські товариства" встановлено, що загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.
Отже, рішення загальних зборів від 29.12.2009 р., оформлене протоколом №6 від 29.12.2009 р., прийняті за відсутності кворуму, що суперечить вищенаведеним нормам чинного законодавства.
Відповідно до пункту 21 Постанови Пленуму Верховного суду України № 13 від 24.10.2008 р. „Про практику розгляду судами корпоративних спорів" рішення загальних зборів господарського товариства можуть бути визнаними недійсними в судовому порядку у випадку недотримання процедури їх скликання, встановленої статтями 43, 61 Закону України „Про господарські товариства" . Права учасника (акціонера) товариства можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах.
Таким чином, місцевий господарський суд правомірно дійшов висновку, що відповідачем порушений порядок скликання та проведення загальних зборів, а тому рішення від 29.12.2009 р., оформлене протоколом № 6 від 29.12.2006 р. підлягає визнанню недійсним.
Твердження скаржника про те, що на третю особу не поширюється законна сила судового рішення, оскільки остання не є відповідачем по справі, а тому до неї не може бути пред'явлена така вимога як зобов'язання внести виправлення в реєстраційні документи товариства є безпідставним і не приймаються судовою колегією до уваги, виходячи із наступного.
Відповідно до п.1.9. Рекомендації Президії Вищого господарського суду України № 04-5/14 від 28.12.2007 р. „Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних правовідносин" у тих випадках, коли позивач пред'являє до суб'єкта владних повноважень вимоги, що є похідними від інших вимог у корпоративному спорі, справа підлягає розгляду в господарському суді. Такими, зокрема, є вимоги про скасування державної реєстрації змін до установчих документів у справах про визнання недійсними рішень загальних зборів про внесення змін до установчих документів, вимоги про скасування реєстрації випуску акцій у справах про визнання недійсними рішень загальних зборів про збільшення статутного капіталу акціонерного товариства та інші.
Згідно ст. 115 ГПК України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України „Про виконавче провадження".
Підпунктом 3 пункту 1 Постанови Пленуму Верховного суду України № 14 від 18.12.2009 р. передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України.
З огляду на наведене, судова колегія погоджується, з висновком суду першої інстанції стосовно того, що вимога позивача щодо зобов'язання відділу державної реєстрації Херсонської міської ради внести виправлення в реєстраційні документи ТОВ „Херсоноблагрошляхбуд" є похідною від первісної -визнання недійсним рішення загальних зборів товариства, оформлене протоколом № 6 від 29.12.2009 р., а тому також підлягає задоволенню.
З урахуванням викладеного, підстави для скасування судового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст. 99, 103, 105 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Херсонської області від 24.07.2012 р. у справі № 5024/922/2012 залишити без змін, а апеляційну скаргу -без задоволення.
Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.
Повний текст постанови підписано 31.08.2012 р.
Головуючий суддя В.Б. Туренко
Суддя Л.І. Бандура
Суддя Л.В. Поліщук
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 30.08.2012 |
Оприлюднено | 04.09.2012 |
Номер документу | 25813509 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Туренко В.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні