ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" серпня 2012 р.Справа № 5016/837/2012(15/19) Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
Головуючого судді: Воронюка О.Л.
Суддів: Єрмілова Г.А., Лашина В.В.
При секретарі: Трамбовецькій Є.І.
Учасники провадження у справі про банкрутство ТОВ Компанія „Тріадіс" в судове засідання не з'явилися, про час та місце його проведення повідомлені належним чином.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
ліквідатора - арбітражного керуючого Шибко О.Л.
на ухвалу господарського суду Миколаївської області від 31.07.2012р.
у справі № 5016/837/2012 (15/19)
кредитори: 1. ТОВ „Форсаж 2011"
2.Державна податкова інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Миколаївської області ДПС;
3.Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м.
Миколаєва
до ТОВ Компанія „Тріадіс"
ліквідатор: арбітражний керуючий Шибко О.Л.
про банкрутство
Відповідно до ст. 81-1 ГПК України у зв'язку з неявкою в судове засідання представників сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
В судовому засіданні 28.08.2012р. відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Встановила:
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 14.05.2012р. за заявою ТОВ „Форсаж" порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ Компанія „Тріадіс", за спрощеною процедурою, передбаченою ст. 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", у зв'язку з відсутністю керівних органів юридичної особи-боржника за її місцезнаходженням та наявністю заборгованості на суму 41609,50 грн.
Постановою господарського суду Миколаївської області від 07.06.2012р. ТОВ Компанія „Тріадіс" визнано банкрутом, відкрито відносно нього ліквідаційну процедуру. Визнано безспірні грошові вимоги ТОВ „Форсаж 2011" в сумі 41 609,50 грн. Ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Шибко Олександра Леонідовича, якого зобов'язано здійснити ліквідацію боржника відповідно до вимог Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"; скасовано арешт, накладений на майно боржника чи інші обмеження щодо розпорядження майном боржника.
У газеті „Позвоните" від 16.07.2012р. № 53 (1483) здійснено публікацію оголошення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
В ході ліквідаційної процедури, ліквідатором ТОВ Компанія „Тріадіс" арбітражним керуючим Шибко О.Л. до суду надано звіт та ліквідаційний баланс ТОВ Компанія „Тріадіс" станом на 16.07.2012р.
ДПІ у Центральному районі м. Миколаєва Миколаївської області ДПС звернулось до господарського суду з клопотанням не ліквідувати ТОВ Компанія „Тріадіс" до розгляду Миколаївським окружним адміністративним судом справи № 2а-10146/11/1470 за позовом ДПІ у Центральному районі м. Миколаєва Миколаївської області ДПС до ТОВ Компанія „Тріадіс" та ТОВ „ВСТК" про визнання недійсною угоди та стягнення в доход Держави суму одержану за угодою у розмірі 2 362,577 тис. грн.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 31.07.2012р. (суддя Ржепецький В.О.) провадження у справі про банкрутство ТОВ Компанія „Тріадіс" зупинено до вирішення Миколаївським окружним адміністративним судом справи № 2а-10146/11/1470, із зобов'язанням ліквідатора повідомити господарський суд Миколаївської області про набрання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду у справі № 2а-10146/11/1470 законної сили.
Ухвала суду мотивована тим, що розгляд справи № 5016/837/2012 (15/19) про банкрутство ТОВ Компанія „Тріадіс" та затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута є неможливим до винесення рішення Миколаївського окружного адміністративного суду у справі № 2а-10146/11/1470, оскільки останнє може вплинути на розмір заборгованості ТОВ Компанія „Тріадіс" перед ДПІ у Центральному районі м. Миколаєва Миколаївської області ДПС у справі про банкрутство ТОВ Компанія „Тріадіс".
Не погоджуючись з цією ухвалою суду, ліквідатор ТОВ Компанія „Тріадіс" арбітражний керуючий Шибко Олександр Леонідович, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить її скасувати, прийняти нове рішення, яким затвердити звіт ліквідатора ТОВ Компанія „Тріадіс" арбітражного керуючого Шибко О.Л.; затвердити ліквідаційний баланс ТОВ Компанія „Тріадіс" та винести ухвалу про ліквідацію ТОВ Компанія „Тріадіс", посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.
Крім того, ліквідатор ТОВ Компанія „Тріадіс" арбітражний керуючий Шибко Олександр Леонідович зазначає, що ухвала господарського суду про зупинення провадження у справі про банкрутство не відповідає вимогам Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", норми якого превалюють над іншими нормами права, адже спеціальним Законом не передбачена можливість зупинення справи про банкрутство, так як це позбавляє права ліквідатора проводити дії передбачені законом направлені на пошук майна та активів боржника з метою задоволення вимог кредиторів, здійснення дій спрямованих на пошук, виявлення та повернення документів боржника, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов'язковому зберіганню та інше.
Учасники провадження у справі про банкрутство ТОВ Компанія „Тріадіс" в судове засідання не з'явилися, про час та місце його проведення повідомлені належним чином, причини неявки невідомі.
Враховуючи строки розгляду справи про банкрутство ТОВ Компанія „Тріадіс" в апеляційній інстанції, передбачені п. 2 ст. 102 ГПК України, судова колегія вважає, що неявка всіх учасників провадження, не перешкоджає розгляду апеляційної скарги ліквідатора - арбітражного керуючого Шибко О.Л. за наявними в справі матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши наявні матеріали на предмет їх юридичної оцінки господарським судом Миколаївської області, проаналізувавши застосування норм процесуального та матеріального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга ліквідатора - арбітражного керуючого Шибко О.Л. підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.
Відповідно до ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Згідно частини 1 статті 5 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі по тексту -Закон про банкрутство), провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Провадження у справах про банкрутство регулюється Господарським процесуальним кодексом України у випадках, коли його норми безпосередньо визначають правила даного провадження (статті 2, 41, 12 та 15) або мають універсальний характер для будь-якої стадії судового процесу , або процесуальної дії (статті, вміщені в розділах I, V, VI, VII, XII, XIII), з урахуванням встановлених Законом особливостей.
Відповідно до частини 2 статті 4 1 Господарського процесуального кодексу України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням вимог Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", норми якого, як спеціальні норми права, превалюють у застосуванні над загальними нормами Господарського процесуального кодексу України.
Згідно ч. 1 ст. 79 ГПК України, господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом, а також у разі звернення господарського суду із судовим дорученням про надання правової допомоги до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Господарський суд має право зупинити провадження у справі за клопотанням сторони, прокурора, який бере участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою у випадках:
1) призначення господарським судом судової експертизи;
2) надсилання господарським судом матеріалів до слідчих органів;
3) заміни однієї з сторін її правонаступником.
Отже, неможливість розгляду справи до вирішення справи іншим судом полягає в тому, що обставини, які розглядаються іншим судом, не можуть бути встановлені господарським судом самостійно у даній справі.
Зупинення провадження у справі - це тимчасове й повне припинення всіх процесуальних дій у справі, що викликане настанням зазначених у законі причин, що перешкоджають подальшому руху процесу, і щодо яких невідомо, коли вони можуть бути усунені.
Норми ст. 79 ГПК України у справі про банкрутство підлягають застосуванню з урахуванням особливостей процедури банкрутства.
Зупинення провадження у справі про банкрутство на стадії ліквідації зупиняє саму ліквідаційну процедуру банкрута. Також, таке зупинення має наслідком збільшення витрат, пов'язаних з ліквідаційною процедурою, та, відповідно, зменшення можливостей задовольнити вимоги кредиторів.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону про банкрутство максимальний строк ліквідаційної процедури може становити 18 місяців. Як вбачається з матеріалів справи, ліквідаційна процедура ТОВ компанія "Тріадіс" триває вже певний час.
При цьому, зупинення провадження у справі про банкрутство до розгляду іншої справи про банкрутство зупиняє ліквідаційну процедуру у справі про банкрутство на тривалий невизначений час.
До того ж, як вбачається з ухвали Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.03.2012р. у справі № 2а-10146/11/1470 провадження зупинено до прийняття рішення суду по кримінальній справі № 051201100163.
На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що при прийнятті оскаржуваної ухвали суд першої інстанції не врахував того, що відповідно до Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", який є спеціальним нормативно-правовим актом щодо врегулювання зазначених правовідносин, не передбачено можливості зупинення провадження у справі про банкрутство, у тому числі на стадії ліквідації, яка має визначений Законом про банкрутство термін, вказане зупинення порушує майнові інтереси усіх учасників провадження у справі про банкрутство.
Вимоги скаржника щодо затвердження звіту ліквідатора ТОВ Компанія „Тріадіс" арбітражного керуючого Шибко О.Л. та ліквідаційного балансу ТОВ Компанія „Тріадіс", та винесення відповідної ухвали про ліквідацію, судовою колегією не приймаються до розгляду, оскільки не були предметом розгляду у суді першої інстанції.
Враховуючи зазначене, судова колегія вважає, що у разі неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, відсутні підстави вважати, що місцевим судом дана правильна юридична оцінка спірним правовідносинам.
З огляду на викладене, судова колегія доходить висновку, що апеляційна скарга ліквідатора - арбітражного керуючого Шибко О.Л. є обґрунтованою та підлягає частковому задоволенню, а ухвала господарського суду Миколаївської області від 31.07.2012р. у справі №5016/837/2012 (15/19), підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 99, 103, 104-106 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу ліквідатора - арбітражного керуючого Шибко О.Л. задовольнити частково.
Ухвалу господарського суду Миколаївської області від 31.07.2012р. у справі №5016/837/2012 (15/19) - скасувати.
Справу №5016/837/2012 (15/19) повернути господарському суду Миколаївської області для подальшого розгляду.
Повний текст постанови складено та підписано 31.08.2012р.
Головуючий суддя Воронюк О.Л.
Суддя Єрмілов Г.А.
Суддя Лашин В.В.
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 28.08.2012 |
Оприлюднено | 04.09.2012 |
Номер документу | 25813856 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Воронюк О.Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні